بناي تاريخي

کل اخبار:39
 • نگران آتش سوزی در بناهای تاریخی هستیم

  معاون میراث فرهنگی استان اصفهان:

  نگران آتش سوزی در بناهای تاریخی هستیم

  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: موضوع آتش سوزی در بناهای تاریخی خیلی جدی است. یک دهه است که بر موضوع چگونگی برخورد با آتش سوزی این بناها تمرکز کرده ایم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم، چراکه سیستم اطفا حریق و خاموش کردن آتش با آب در بنایی مثل چهلستون با آن همه نقاشی قطعاً بنا را نابود خواهد کرد.

 • موریانه زدایی از تنها بنای باقیمانده ایران از عهد تیموری در یزد

  موریانه زدایی از تنها بنای باقیمانده ایران از عهد تیموری در یزد

  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از اجرای عملیات موریانه زدایی بقعه «ستی فاطمه خاتون» همسر امیرچخماق شامی، حاکم عهد تیموری در یزد خبر داد.

 • 24 بنای تاریخی کردستان بر اثر بارش‌های اخیر آسیب دیدند

  24 بنای تاریخی کردستان بر اثر بارش‌های اخیر آسیب دیدند

  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از آسیب دیدگی 24 ابنیه تاریخی استان بر اثر بارش‌های اخیر خبر داد.

 • اما و اگرهای حفاظت از بناهای تاریخی یزد در هنگام وقوع بحران

  اما و اگرهای حفاظت از بناهای تاریخی یزد در هنگام وقوع بحران

  مدیرکل مدیریت بحران استان یزد گفت: حفاظت از شهروندان و بناهای تاریخی مستلزم مدیریتی منسجم و البته پیش‌بینی بحران‌های احتمالی است.

 • ویدئو / کدام آثار و بناهای تاریخی در سیل آسیب دیدند؟

  ویدئو / کدام آثار و بناهای تاریخی در سیل آسیب دیدند؟

  سیل فروردین‌ امسال به بخش‌های مختلفی از جمله آثار تاریخی خسارت وارد کرده است. طبق بررسی سازمان میراث فرهنگی، تاکنون ۷۳۰ اثر تاریخیِ ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند. بر اساس پایش‌های انجام‌شده، بازسازی این آثار به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

 • ویدئو / مسجد جامع اصفهان، شاهکار معماری ایران

  ویدئو / مسجد جامع اصفهان، شاهکار معماری ایران

  از مسجد جامع اصفهان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایران یاد می‌شود؛ بنایی که مجموعه‌ای از معماری چند دوره مختلف را در خود جای داده است.گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک و محراب الجایتو از جمله بخش‌های جذاب این مسجد تاریخی است که هرکدام به یک دوره تاریخی تعلق دارد. مسجد جامع اصفهان بر روی خرابه‌های مسجدی قدیمی‌تر در قرن دوم هجری قمری ساخته شد و نخستین بنایی بود که سبک معماری «مسجد ایرانی» را بنیان گذاشت. مسجد جامع اصفهان تنها مسجد ایران است که ثبت جهانی شده و بعد از سه دهه پیگیری، در سال ۹۰ در یونسکو به ثبت رسیده است.

 • ویدئو / بنای تاریخی مسجد جامع ارومیه

  ویدئو / بنای تاریخی مسجد جامع ارومیه

  مسجد جامع ارومیه که به مسجد رضائیه معروف است یکی از مراکز و مدارس دینی معروف آذربایجان غربی محسوب می‌شود که در میان بازار این شهر قرار دارد. این مسجد از بناهای نیمه دوم سده هفتم هجری قمری است که در دوره‌های مختلف بازسازی و تکمیل شده و به شکل امروزی درآمده است. این مسجد دارای آثاری از دوره‌های مختلف است که شبستان گنبددار قدیمی، چهلستون متصل به شبستان گنبددار، حجره‌های قدیمی اطراف صحن مسجد، بخش نوساز اطراف صحن و کتیبه‌ها را شامل می‌شود.

 • خانه «امام جمعه» را به حراج گذاشتند

  خانه «امام جمعه» را به حراج گذاشتند

  زمان را به عقب برگردانده‌اند، درست مانند زمانی‌که نام «عمارت مسعودیه» سر زبان‌ها افتاده بود و هیچ کدام از مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی در دولت گذشته نه این‌که ندانند یک اثر نفیس چه مشخصاتی دارد، بلکه به واسطه‌ی معضل دانستنِ تعریفِ «نفاست آثار تاریخی» راه‌ها را برای تشخیص یک اثر نفیس از غیر نفیس به مرور بستند تا حفره‌ی اقتصادی‌شان خالی نماند!

 • شکایت شهرداری منطقه ١١ از مالک یک مدرسه تاریخی

  شکایت شهرداری منطقه ١١ از مالک یک مدرسه تاریخی

  شهرداری منطقه ۱۱ تهران و سازمان میراث فرهنگی از مالک ساختمان مدرسه ایروانی که جزو آثار ارزشمند تاریخی محسوب می شد، به‌دلیل تخریب شبانه و بدون اجازه شکایت کرده است.