• آموزش و پرورش ما چه وضعی دارد؟

  آموزش و پرورش ما چه وضعی دارد؟

  وضعیت کلی آموزش و پرورش از نظر تعداد دانش‌آموز، سرانه‌ی فضای آموزشی، نسبت دانش‌آموزان غیردولتی و دولتی چگونه است؟ آیا آموزش پایه‌ی کشور دارد به سمت خصوصی شدن پیش می‌رود؟ دولت نسبت به گذشته برای آموزش هر دانش‌آموز چه قدر هزینه می‌کند؟

 • چرا خون خاشقجی برای اردوغان رنگین‌تر بود؟

  چرا خون خاشقجی برای اردوغان رنگین‌تر بود؟

  «تصمیم گرفته‌ایم که سرپوشی بر این جنایت نگذاریم و مطمئن شویم تمام کسانی که دستور به قتل داده‌اند و کسانی که این کار را انجام داده‌اند، در برابر عدالت ایستاده و محاکمه می‌شوند».

 • خانم «تیلور» و بشکه‌ای که زندگی‌اش را نجات داد

  «داستان عکس»

  خانم «تیلور» و بشکه‌ای که زندگی‌اش را نجات داد

  قصه از جایی شروع شد که خانم «آنی ادسون تیلور» تصمیم گرفت مشهور شود؛ مشهور و پولدار! و چه فکری بهتر از پریدن از آبشار نیاگارا؟

 • آنچه در استعفانامه آخوندی کمتر دیده شد

  آنچه در استعفانامه آخوندی کمتر دیده شد

  چند روز پیش عباس آخوندی استعفای خود از وزارت راه و شهرسازی را اعلام و منتشر کرد. او در متن استعفای خود، نقض سه اصل «پای‌بندی به قانون، احترام به مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی» در وضعیت کنونی را علت استعفایش اعلام کرده است؛ گفته‌ای که از آن چنین برمی‌آید که وضعیت کنونی اقتصاد ایران، نتیجه‌ی اخلال در اجرای سیاست‌های اقتصادِ بازار آزاد است. چند روز پیش‌تر هم مسعود نیلی در یادداشتی در روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، وضعیت فعلی و بحران‌های کنونی اقتصاد کشور را نه نتیجه‌ی پیگیری سیاست‌های پیشنهادی طرفداران بازار آزاد بلکه به عکس، نتیجه‌ی موانعی دانسته‌ است که بر سر راه تحقق این سیاست‌ها ایجاد شده‌اند.

 • همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  یک آبان‌ماه مصادف با سال‌مرگ فتحعلی‌شاه، دومین شاه از دودمان قاجار است که از سال ۱۱۷۶ خورشیدی به مدت ۳۶ سال و ۸ ماه بر ایران فرمانروایی کرد. نام فتحعلی‌شاه‌ قاجار در ذهن ما معمولا چند قرارداد تاریخی ننگین را یادآوری می‌کند. اما شاه قاجار در مدت سلطنت ۳۶ ساله‌اش چند قرارداد امضا کرد؟

 • عباس آخوندی کیست، چه کرد، چه گفت و چه شد؟

  عباس آخوندی کیست، چه کرد، چه گفت و چه شد؟

  عباس آخوندی که از دست کم از بیست‌وپنج‌سالگی در عرصه‌ی سیاست و امور اجرایی کشور حضور داشته، به صراحت کلام، موضع‌گیری چالشی و اتهاماتی که رقبای سیاسی‌اش به او نسبت می‌دهند، شهرت دارد. البته سه‌ بار استیضاح و دریافت مجدد رای اعتماد و همچنین چهار بار استعفا، دو نکته را به ذهن می‌رساند: اول اینکه مخالفان معمولا سندی برای اقناع دیگران نداشته‌اند که بتوانند آخوندی را از روی صندلی‌اش بردارند و دیگر آنکه آخوندی هم خودش همیشه برای بلند شدن از روی صندلی، نیم‌خیز بوده است.

 • نگاهی به داستان نیمه‌تمام واکسن HPV

  نگاهی به داستان نیمه‌تمام واکسن HPV

  در افغانستان، فلج اطفال هنوز ریشه‌کن نشده است چون خیلی‌ها هستند که می‌گویند «واکسن فلج اطفال توطئه‌ای برای عقیم‌کردن بچه‌هاست». همین طور سال‌هاست که مروجان بهداشت تلاش می‌کنند در کشورهای جنوب صحرای افریقا استفاده از کاندوم را برای جلوگیری از انتقال ایدز جا بیندازند اما هنوز موفقیتشان در برابر پیشروی ایدز چشم‌گیر نیست چون کسانی هستند که استفاده از کاندوم را توطئه‌ای برای جلوگیری از بچه‌دار شدن در افریقا می‌دانند و معتقدند دولت‌های متخاصم می‌خواهند از این راه بر منابع این کشورها مسلط شوند.