• ویدئو / مصائب این روزهای گمیشان

  ویدئو / مصائب این روزهای گمیشان

  گمیشان به آهستگی به زندگی عادی بازمی‌گردد؛ شهری که کمتر از یک ماه پیش، جاده‌ها و روستاهایش زیر آب رفت و سیلاب، خانه‌ها را تخلیه کرد. هنوز بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی و جاده‌ها زیر آب هستند. قسمت شرقی گمیشان و خانه‌های نزدیک به کانال آب میانه شهر، در سیل بیشترین خسارت را دیده است. بیشتر این خسارت‌ها، مربوط به آبگرفتگی، ماندگاری گل‌ولای، حشره، ترک و ناامن شدن ساختمان‌هاست. تا دیروز آب در محله استقلال جنوبی - نزدیک به کانال اصلی شهر - همچنان بالا بود. اهالی می‌گویند سیل‌بند شکسته و آب وارد محله شده است. گمیشان حالا با کوچک‌ترین باران، نگران بالا آمدن دوباره آب است.

 • ویدئو / همه‌چیز درباره ارتباط هورالعظیم با سیل خوزستان

  ویدئو / همه‌چیز درباره ارتباط هورالعظیم با سیل خوزستان

  یکی از مسائلی که به اخبار و شایعات مربوط به سیل خوزستان دامن زده، تأثیر احتمالی وضعیت هورالعظیم در تشدید سیلاب مناطق بالادست مثل سوسنگرد است. در دو روز اخیر، وزارت نفت، خبر جلوگیری این وزارتخانه از ورود آب کرخه به هورالعظیم را تکذیب کرد. شایعه شده بود که این وزارتخانه برای جلوگیری از آسیب دیدن تأسیسات نفتی، راه‌های ورود آب به هورالعظیم را بسته است. بر همین اساس، تیمی از کارشناسان دانشگاه شهید چمران اهواز به این منطقه رفتند و پس از چند ساعت بررسی میدانی، اعلام کردند که هرچند روند ورود آب به هورالعظیم می‌توانست زودتر و سریعتر انجام شود، اما وزارت نفت نقشی در بحران سیل در خوزستان نداشته است.

 • ویدئو / آق‌قلا، ۲۶ روز بعد از سیل

  ویدئو / آق‌قلا، ۲۶ روز بعد از سیل

  برخی شهرهای استان گلستان از سه روز قبل از آغاز سال نو، زیر آب رفتند و حالا شرایط بعد از گذراندن روزهای بحران، وارد مرحله تازه‌ای شده است. باقیماندۀ سیل در بخش‌هایی از شهر مصائب تازه‌ای با خود آورده است. آب از بخش‌های زیادی از شهر آق‌قلا که یکی از مناطق اصلی درگیر سیل بود، تخلیه شده، اما هنوز چند منطقه درگیر آن هستند. کمی قبل از شهر، وضعیت عادی و زمین‌های کشاورزی خالی از آب است، اما نزدیک ورودی آن، ساختمان‌های زیر آب رفته خود را نشان می‌دهند. یک روی این شهر، هنوز زیر آب‌های راکد، گل و باتلاق‌های کم‌عمق است. فصل گرما در راه است و مردم نگران بیماری‌هایی هستند که گل‌ولای در خود نگه داشته است.

 • ویدئو / وضعیت آبگرفتگی در حوالی شوشتر

  ویدئو / وضعیت آبگرفتگی در حوالی شوشتر

  با تشدید بارندگی‌ها در چند روز قبل و وقوع سیل اخیر، اهالی روستاهای منطقه شعیبیه از توابع شهرستان شوشتر از محل زندگی خود تخلیه شدند و از همان زمان سیل‌بندهایی ساخته شد اما شدت و حجم آب به گونه‌ای بود که برخی از این سیل‌بندها تخریب شد و حالا منازل مردم این مناطق در آب است. اهالی می‌گویند اگر لوله و زیرگذری برای عبور آب به سمت دیگر جادۀ کنار روستا کشیده شود، آب خارج می‌شود. گستردگی بی‌سابقه سیل بویژه در استان‌هایی مثل خوزستان، امدادرسانی را دشوار و سرعت آن را ناگزیر کم کرده است. با این حال مسئولان اطمینان داده‌اند که تا رفع کامل مشکلات مردم، با جدیت به کمک‌رسانی‌ها ادامه خواهند داد.

 • ویدئو / سیل و آبگرفتگی در اطراف سوسنگرد

  ویدئو / سیل و آبگرفتگی در اطراف سوسنگرد

  شهرهای سوسنگرد، بستان و هویزه درخطر طغیان رودخانه کرخه قرار دارند و دستور خروج زنان و کودکان از سوسنگرد صادر شده اما بیشتر اهالی، خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند. به خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی سوسنگرد آسیب جدی رسیده و فاضلاب نیز در بسیاری از نقاط شهر سرریز شده است.برخی روستاهای اطراف کاملا زیر آب رفته‌اند و کمک‌رسانی تنها از طریق قایق امکان‌پذیر است. گروه‌های مردمی، جهادی و سپاه برای استحکام سیل‌بند در روستای سبحانیه در تلاشند ولی شدت آب سیل‌بندها را در هم می‌شکند. مناطق آبگرفتۀ روستای سبحانیه که در ویدئو به‌چشم می‌خورد، رودخانه نیست بلکه زمین کشاورزی و جاده‌هایی است که زیر آب رفته‌اند.

 • ویدئو / کمک‌رسانی کمیته امداد در لرستان

  ویدئو / کمک‌رسانی کمیته امداد در لرستان

  کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از ارگان‌هایی است که بعد از وقوع بحران سیل در چند استان کشور، پای کار آمده و با اسکان امدادرسانان و جمع‌آوری کمک‌های مردمی در چند استان، سعی دارد به روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان سرعت ببخشد. مسئولان کمیته امداد می‌گویند خانه و وسایل خانواده‌های تحت پوشش این کمیته را که در سیل اخیر از بین رفته، دوباره تأمین خواهند کرد.

 • ویدئو / چهارگوشۀ دنیا، دست‌به‌گریبان درگیری و تنش

  ویدئو / چهارگوشۀ دنیا، دست‌به‌گریبان درگیری و تنش

  از ادامه بحران ونزوئلا تا اوج‌گیری ناآرامی‌ها در سودان؛ جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، همچنان درگیر درگیری‌های سیاسی و اجتماعی است. این روزها، اوضاع لیبی به مرز بحران رسیده، سودان به صحنه اعتراضات مخالفان عمر البشیر تبدیل شده، نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل به سود حزب حاکم رقم خورده و تظاهرات جلیقه‌زردها در اروپا وارد بیست و یکمین هفته خود شده است. این ویدئو مهمترین رویدادهای برخی از کشورهای جهان در روزهای اخیر نگاهی کوتاه انداخته است.

 • ویدئو / از تخریب پلِ نوساز تا نابودی زمین‌های کشاورزی

  وضعیت روستاهای حوالی پلدختر؛

  ویدئو / از تخریب پلِ نوساز تا نابودی زمین‌های کشاورزی

  حدود ۱۰ روز قبل سیل ویرانگر، مناطقی از استان لرستان را درگیر کرد. روستاهای حوالی پلدختر از این آسیب‌ها مصون نماندند. غیر از خانه‌هایی که یا تخریب یا مملو از گل و لای شده‌اند، یکی از اصلی‌ترین مشکلات اهالی، تخریب برخی پل‌ها و مسیرهای ارتباطی و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی است. اهالی روستای «بابازید» و دیگر مناطقی که مثل این روستا در سیل اخیر آسیب جدی دیده‌اند، از دولت و مسئولان انتظار دارند با تخصیص کمک‌های مناسب، زندگیِ از دست رفته را به آنها برگردانند.

 • ویدئو / آبگرفتگی در «کوت سیدصالح» خوزستان

  ویدئو / آبگرفتگی در «کوت سیدصالح» خوزستان

  با وجود تلاش چند روز قبلِ اهالی «کوت سیدصالح» برای جلوگیری از ورود آب به محل زندگی‌شان، این منطقه در روزهای اخیر درگیر آبگرفتگی و سیلاب است. هرچند وضعیت این منطقه از توابع شهرستان کارون، به اندازه برخی روستاهای درگیر سیل در خوزستان، بحرانی نیست، اما منازل اهالی از آسیب ناشی از سیلاب هفته‌های اخیر در امان نمانده است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۱ فروردین ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۱ فروردین ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۴ تا ۲۱ فروردین ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کدام آثار و بناهای تاریخی در سیل آسیب دیدند؟

  ویدئو / کدام آثار و بناهای تاریخی در سیل آسیب دیدند؟

  سیل فروردین‌ امسال به بخش‌های مختلفی از جمله آثار تاریخی خسارت وارد کرده است. طبق بررسی سازمان میراث فرهنگی، تاکنون ۷۳۰ اثر تاریخیِ ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند. بر اساس پایش‌های انجام‌شده، بازسازی این آثار به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

 • ویدئو / پلدختر، تا کمر در گِل

  ویدئو / پلدختر، تا کمر در گِل

  «پلدختر» یکی از دو منطقه‌ای است که در استان لرستان بیشترین آسیب را در سیل اخیر متحمل شد. بعد از عبور حجم کم‌سابقه آب از این منطقه، که در برخی مناطق تا سه متر ارتفاع داشت، حالا خانه‌های ویران‌شده، لوازم و وسایلِ زیر آوار و گل و لای مانده و شهرِ تا کمر در گِل فرو رفته، بازماندۀ این سیل ویرانگر است. این ویدئو روایتی از دیروز و امروز شهر پلدختر است.

 • ویدئو / تلاش مردم «عین‌دو» برای ترمیم سیل‌بند

  ویدئو / تلاش مردم «عین‌دو» برای ترمیم سیل‌بند

  صبح امروز سیل‌بند منطقه «عین‌دو» در اهواز، شکست و مردم و نیروهای شهرداری مجبور به ترمیم آن شدند. آب به سمت منازل مسکونی در حرکت است و بسیاری از مردم در حال تخلیه خانه‌ها هستند.

 • ویدئو / تبعات اقدام آمریکا علیه سپاه و واکنش‌ها به آن

  ویدئو / تبعات اقدام آمریکا علیه سپاه و واکنش‌ها به آن

  با تصمیم دونالد ترامپ، دولت ایالات متحده آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد؛ اقدامی که واکنش‌های زیادی را در ایران و جهان برانگیخت و فاز تازه‌ای از درگیری‌ها میان دو کشور را آغاز کرد. این نخستین‌بار است که آمریکا یک سازمان رسمی نظامی و عملا بخشی از یک حکومت را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد. قرار دادن سپاه در لیست سیاه سازمان‌های تروریستی این امکان را به آمریکا می‌دهد که تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند. حالا کنگره آمریکا ظرف یک هفته باید این تصمیم ترامپ را بررسی کند و اگر با آن مخالفت نکند، به مرحله اجرا درخواهد آمد.

 • ویدئو / دستمزد کارگران در سال ۹۸

  ویدئو / دستمزد کارگران در سال ۹۸

  شورای عالی کار در آخرین نشست خود، افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ به تصویب رساند تا به این ترتیب، این رقم از یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان به یک‌ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان افزایش پیدا کند. در حال حاضر تنها حق مسکن از بسته مزدی کارگران، منتظر تأیید از سوی هیأت دولت است.

 • ویدئو / ادامه بحران سیل در روستاهای حاشیه کرخه

  ویدئو / ادامه بحران سیل در روستاهای حاشیه کرخه

  شهرستان حمیدیه در استان خوزستان که در حاشیه رودخانه کرخه قرار دارد، از اوایل هفته جاری درگیر سیل شده‌است. ساکنان بسیاری از مناطق آن در حال تخلیه محل سکونت خود هستند. برخی ساکنان روستاهای «خسرجی» و «علاونه‌فای» نتوانسته‌اند از هلال احمر چادر اسکان دریافت کنند و فعلا در کپر مستقر شده‌اند.

 • ویدئو / تخلیه اضطراری روستای سیدعباس شوش

  ویدئو / تخلیه اضطراری روستای سیدعباس شوش

  روستای سیدعباس از توابع شهرستان شوش، یکی از صدها منطقه در معرض خطر سیل خوزستان است. به ساکنان این روستا هشدار تخلیه اضطراری داده شده است، اما آنها برای رسیدن به نزدیک‌ترین کمپ اسکان اضطراری، مشکلاتی دارند. سیل خوزستان از هفته پیش تاکنون بخش زیادی از این استان را درگیر کرده است.

 • ویدئو / از بیماری عجیب «بلیمیا» چه می‌دانید؟

  ویدئو / از بیماری عجیب «بلیمیا» چه می‌دانید؟

  بِلیمیا (bulimia) یک عارضه جدی ذهنی و نوعی اختلال در غذا خوردن است که معمولا به دنبال نوعی رفتار افراطی ظاهر می‌شود. بیماران مبتلا به بلمیا، همواره از اضافه وزن می‌هراسند؛ با این وجود، این بدان معنا نیست که همه افراد مبتلا لاغر باشند، بلکه برخی از مبتلایان، اضافه وزن دارند. این دسته از افراد شاید در یک وعده غذایی بیش از دو هزار کالری انرژی دریافت کرده و سپس خود را وادار به استفراغ کنند. اصرار به رژیم‌های متعدد، تغییرات شدید خلق و خو، ترس از غذا خوردن در جمع، خشکی یا زردی پوست، تأخیر در روند ترمیم زخم، ضعف ماهیچه‌ای، سرگیجه و اختلال در تمرکز، از جمله علائم این بیماری است.

 • ویدئو / تخلیه اضطراری بیش از ۱۰۰ منطقه در خوزستان

  ادامه بحران سیل در کشور

  ویدئو / تخلیه اضطراری بیش از ۱۰۰ منطقه در خوزستان

  سیل فروردین ماه، بعد از مازندران، گلستان، شیراز و لرستان، حالا به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن را در وضعیت اضطراری قرارداده است. از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند. استان‌های معین خوزستان نیز در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

 • ویدئو / مراسم تشییع پیکر مرحوم جمشید مشایخی

  ویدئو / مراسم تشییع پیکر مرحوم جمشید مشایخی

  مراسم تشییع جمشید مشایخی، بازیگر نامدار سینمای ایران، صبح امروز شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ با حضور مردم، هنرمندان و جمعی از مسئولان در تالار وحدت برگزار شد. پیکر او پس از این مراسم، در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. مشایخی روز سیزدهم فروردین ماه درگذشت.

 • ویدئو / مسافران خارجی درباره ایران چه می‌گویند؟

  ویدئو / مسافران خارجی درباره ایران چه می‌گویند؟

  در ماه‌های اخیر روزنامه انگلیسی زبان «ایندیپندنت» خبری منتشر کرد که طبق آن ایران در فهرست امن‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران قرار گرفته بود؛ خبری که فعالان حوزه گردشگری کشور را خوشحال کرد. خبر این رسانه انگلیسی، ارزیابی دو مؤسسه بین‌المللی «کنترل ریسک» و «اینترنشنال SOS» بود. ویدئوی زیر، تجربه سفر چندگردشگر خارجی به ایران است. آنها درباره احساسشان به ایران و بهترین و تلخ ترین تجربه خود از سفر به این کشور سخن گفته‌اند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۴ فروردین ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۴ فروردین ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۸ تا ۱۴ فروردین ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / تأثیر شگفت‌انگیز طبیعت بر مهارت کودکان

  ویدئو / تأثیر شگفت‌انگیز طبیعت بر مهارت کودکان

  مطالعات محققان نشان می‌دهد کودکانی که زمان بیشتری را در طبیعت می‌گذرانند، علاوه بر موفقیت‌های تحصیلی بیشتر، از نظر سلامت نیز در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند. گذراندن وقت در طبیعت باعث رشد مهارت‌های شخصی می‌شود که داشتن آن‌ها برای موفقیت‌های آینده ضروری هستند.

 • ویدئو/ آخرین وضعیت امدادرسانی به پلدختر و دیگر شهرهای لرستان

  ویدئو/ آخرین وضعیت امدادرسانی به پلدختر و دیگر شهرهای لرستان

  آغاز موج دوم بارش‌های شدید در فرودین ۹۸، تاکنون باعث جاری شدن سیلاب در بسیاری از نقاط کشور از جمله استان‌های خوزستان و لرستان شد است. روز گذشته - ۱۲ فروردین - تعدادی از شهرهای لرستان از جمله پلدختر در محاصره آب قرار گرفتند و امکان امدادرسانی به آنها وجود نداشت. مسئولان سازمان هلال احمر می‌گویند امروز امدادرسانی به این مناطق آغاز شده‌ است.

 • ویدئو / کمک کنید لاله‌های واژگون منقرض نشوند

  ویدئو / کمک کنید لاله‌های واژگون منقرض نشوند

  لاله‌های واژگون یا اشک مریم، از منحصربه‌فردترین گونه گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران محسوب می‌شود که به سرعت در حال انقراض است و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کم شده است. زمان مناسب رشد لاله‌های واژگون از اواخر اسفند تا اواسط اردیبهشت و رنگ گل‌های آن به تناسب نژادهای مختلف، زرد یا قرمز است. زمان گل‌دهی این گیاه نیز تا اواخر اردیبهشت و فقط به مدت دو هفته است. لاله واژگون در این بازه زمانی بیشتر در معرض چیدن و از بین رفتن قرار دارد.

 • ویدئو / وضعیت استان‌ها با ورود موج جدید بارش‌ها

  ویدئو / وضعیت استان‌ها با ورود موج جدید بارش‌ها

  با ورود موج جدید بارش‌ها از غرب و جنوب غرب کشور، استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری در معرض خطر سیل قرار گرفته‌اند. از بین این شش استان، در خوزستان وضعیت فوق‌العاده و در لرستان هم وضعیت اضطرار اعلام شده است. از سوی دیگر، در کرمانشاه تمام دستگاه‌های مرتبط با مدیریت بحران در حالت آماده‌باش هستند و ۱۲۰ میلیون مترمکعب از آب ذخیره‌شدۀ پشت سدهای این استان رهاسازی شده است. بارش شدید باران در استان ایلام، موجب رانش جاده در محور ایلام به مهران - بعداز تونل کربلا - شده است. امدادرسانی به دو استان سیل‌زدۀ شمالی نیز، همچنان ادامه دارد.

 • ویدئو / موزه‌ای که درونش غنی و بیرونش زیباست

  ویدئو / موزه‌ای که درونش غنی و بیرونش زیباست

  حدود ۱۷۰ سال پیش‌، در زمان فتحعلی‌ شاه‌ قاجار، در ساختمان‌های وزارت فرهنگ و سازمان برنامه و بودجه‌، باغ بزرگی از شمال تا خیابان هدایت فعلی و از جنوب تا میدان بهارستان گسترده بود. امروز از آن باغ و قصر فقط حوض‌خانه‌ای باقی‌مانده که موزه هنرهای ملی نامیده می‌شود و بهترین هنرهای ایران مانند مینیاتور، تذهیب‌، خاتم‌، کاشی‌کاری و قالیبافی‌ را نگهداری می‌کند. این ساختمان در ۱۳۰۹ به موزه تبدیل و بعدها به حوض‌خانه باغ نگارستان معروف شد. موزه هنرهای ملی که در طول سال‌های گذشته مغفول مانده، در بخش شمالی وزارت ارشاد قرار دارد. برای رسیدن به این موزه می‌توانید از مترو میدان بهارستان استفاده کنید.

 • ویدئو / آخرین وضعیت استان‌های درگیر سیل در کشور

  ویدئو / آخرین وضعیت استان‌های درگیر سیل در کشور

  بیش از یک هفته از جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در بسیاری از استان‌های کشور می‌گذرد، اما خطر آن هنوز رفع نشده؛ سازمان هواشناسی هشدار داده است که همچنان احتمال وقوع سیلاب وجود دارد.

 • ویدئو / از خانه وزیر دربار تا موزه جنگ در خیابان امام

  ویدئو / از خانه وزیر دربار تا موزه جنگ در خیابان امام

  ساختمان موزه دانشگاه جنگ در عمارت تیمورتاش در شمال غربی کاخ‌های باغشاه حدود ۱۶۰ سال پیش با تلفیقی از معماری ایرانی، روسی و هندی ساخته شد. از اتفاقاتی که بر سر مالک این بنای تاریخی در دوره پهلوی آمده که بگذریم، این موزه در سال ۱۳۱۲ برای دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد. با انتقال ساختمان فرماندهی به محل جدید و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران، موزه جنگ رسماً افتتاح شد و با صدور مجوز فرمانده کل ارتش، گردشگرانی که در دو سال اخیر فقط نوروز امکان بازدید از این بنا را داشتند، قرار است بصورت دائمی بتوانند از آن دیدن کنند. می‌توانید از ایستگاه متروی حر در کوتاه‌ترین زمان به این بنا برسید.

 • ویدئو / بالا آمدن آب در رودخانه شوشتر

  ویدئو / بالا آمدن آب در رودخانه شوشتر

  استان خوزستان مانند بسیاری از استان‌های جنوبی و غربی کشور از چند روز قبل درگیر وقوع سیل و طغیان رودخانه‌ها شده‌است. امروز جریان آب پس از بارش‌های اخیر، در رودخانه شوشتر افزایش یافت.