• جمعه / ۳ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۵۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98080301281
  • خبرنگار : 50302

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور:

80 هزار طرح نیمه تمام نیازمند 500 هزار میلیارد اعتبار است

80 هزار طرح نیمه تمام نیازمند 500 هزار میلیارد اعتبار است

ایسنا/خراسان رضوی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: 80 هزار طرح نیمه تمام در کشور داریم که برای تکمیل آن ها نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، بابک دین‌پرست روز گذشته در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی درخصوص رفع موانع تولید در این استان اظهار کرد: زمانی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تاکید رهبری تشکیل شد یکی از مصوبات مهم آن تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطح ملی بود اما ستادهای تسهیل استانی مصوبه دولت را داشتند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور اضافه کرد: پس از مدتی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید دریافتیم که برخی از مصوباتمان قابل اجرا نیست و در برخی از موارد مصوبات با بعضی از قوانین در تضاد بود و همین امر مانع از اجرا آن‌ها بود بنابراین در اردیبهشت ماه سال قبل مواد 61 و 62 قانون رفع موانع تولید توسط مجلس تصویب و ابلاغ شد.

دین‌پرست افزود: در ماده 61 قانون تسهیل و رفع موانع تولید به صراحت آماده است که ستاد چند وظیفه مشخص دارد مانند بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد حل و فصل مسائل واحدهای تولیدی به ویژه در خصوص تکمیل طرح‌های نیمه تمام که این موضوع مهم است و باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: مواردی همچون تامین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق، رفع موانع مرتبط با محیط زیست منابع طبیعی و رفع موانع صادراتی از مهم‌ترین اهداف تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطح استانی و ملی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور اضافه کرد: این ستاد در سطح ملی هفت عضو ثابت و 10 عضو مدعو دارد یعنی مجموعا 17 عضو دارد و 12 نفر ازآن ها کابینه دولت هستند.

دین‌پرست بیان کرد: سال گذشته اکثر استانداران گلایه داشتند که بسیاری از مصوبات آن‌ها در سطح استان اجرایی نمی‌شود. یک مدیر با دید بسته خود می‌تواند یک استان را بخواباند به همین دلیل ما با مشکل مواجه بودیم، در نهایت نامه‌ای را به رئیس جمهور فرستادیم که این مسائل ضمانت اجرایی ندارد.

وی افزود: حسب دستور رئیس جمهور ما متنی را به امضای وزیر کشور و وزیر صمت برای ریاست جمهور فرستادیم و پیشنهاد خود را مطرح کردیم در این خصوص که مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از یک ضمانت اجرایی قابل قبولی برخوردار باشد. سه ماه قبل مصوبه شورای عالی در سه بند ابلاغ شد که یک مورد درخصوص مالیات‌ها بود که مدت زمان از 48 ماه به 60 ماه افزایش پیدا کرد، بند دیگر در خصوص توقف عملیات اجرایی توسط دستگاه ها و بانک ها بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور تصریح کرد: مصوبات ما در ستاد تسهیل نباید برای مدیران دل نگرانی ایجاد کند و ما نمی‌خواهیم که مدیران حتی مدیران بانک‌ها را تحت فشار بگذاریم. پول بانک‌ها یا از سپرده‌های ملت است یا از بیت المال و ما بایستی از منابع مالی بانک‌ها حمایت کنیم و همچنین باید به بانک‌هایی که نمی‌توانند مطالباتشان را از واحدهای تولیدی بدحساب بگیرند کمک کنیم.

دین‌پرست بیان کرد: رویکرد جدید قوه قضائیه در این شرایط بسیار مهم است، چنان که رئیس قوه قضائیه بر این مسئله تاکید دارند که برخورد مراجع قضائی با واحدهای تولیدی نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود.

رویکرد قوه قضائیه یک فرصت طلایی است

وی ادامه داد: ما عین متن سخنرانی رئیس قوه قضائیه در خصوص عدم تعطیلی واحدهای تولیدی را پیاده کردیم و برای ایشان ارسال کردیم و خواستیم که این به عنوان یک بخشنامه ابلاغ شود که بنده چند شب پیش دیدم که آقای اژه‌ای نامه‌ای را در پاسخ به نامه وزیر و همچنین بخشنامه آقای رئیسی را ارسال کردند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور اضافه کرد: مهم ترین بحث ما قوه قضائیه است که در این شرایط دارد کمک می‌کند و از طرفی با مفسدین برخورد می‌کند و از طرف دیگر می‌گوید که برخورد نباید منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی شود. این یک فرصت طلایی است.

حمایت‌های ستاد تسهیل نباید سیاسی باشد

دین‌پرست گفت: خواهش من این است که حمایت های ستاد تسهیل حتما هدفمند و هوشمندانه باشد و تحت شرایط سیاسی و فشار فلان دستگاه، ارگان و یا شخص نباشد به عبارتی نباید از یک واحد تولیدی به خاطر خواست یک آدم حمایت شود که بدتر بدبخت می‌شود. هر حمایت باید منجر به حفظ اشتغال و تولید و همچنین ارتقا سطح آن باشد.

وی اضافه کرد: اگر کلینیک تخصصی صنعت یک واحد تولیدی را تائید نمی‌کند به هیچ عنوان نباید به آن کمک کرد چرا که به عنوان مثال یک واحد تولیدی که 10 سال تعطیل شده و خط تولید آن با هیچ محصول مشابهی قابل رقابت نیست دیگر کمک به آن خیانت کردن است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور افزود: اگر یک واحد تولیدی در حالت کما قرار دارد باید از آن مراقبت شود، مراقبت به این معنا که در یک شرایط مشخص با یک طرح احیا برگردد؛ این درحالی است که کلینیک تخصصی امکان بازگشت این شرکت را تائید کند.

دین پرست گفت: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان باید مراقب باشد که هیچ واحد تولیدی مشکل‌دار نشود. اگر یک واحد تولیدی که وضعیت خوبی دارد مشکل‌دار شود این مشکل از ماست. باید از این واحدهای تولیدی موفق مراقبت کرد تا مشکل‌دار نشوند. همچنین باید مراقب بود تا واحد تولیدی مشکل‌دار به واحد بحرانی تبدیل نشوند و علاوه بر این باید واحدهای تولیدی بحرانی را به واحد های مشکل‌دار و سپس به واحدهای عادی تبدیل کنیم. این هنر و کار ستاد تسهیل است.

وی با اشاره به جلسه رهبری با اعضای دولت بیان کرد: دستور رئیس جمهور است که استان ها برنامه خود برای توسعه استان که متضمن تحقق مطالبات رهبری است باید ظرف یک ماه تعیین تکلیف و برای وزیر کشور ارسال کنند، همچنین هر استان سه طرح اولویت‌دار خود را که عملیاتی کردن آن‌ها متضمن تحقق فرمایشات رهبری است را آماده کنند و در تعیین این طرح‌ها توجه شود که این طرح‌ها مطالبه واقعی مردم باشد، افزایش ملموس رضایتمندی مردم را به همراه داشته باشد و اتمام آن تا پایان دولت دوازدهم قطعا میسر باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور خاطر نشان کرد: بحث دیگر شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی در بهبود فضاهای کسب و کار است. ما اخیرا نامه‌ای را به رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور در مورد تعدد و تکثر قوانین و مقررات حوزه اقتصادی داده‌ایم تقریبا یکی از مهم ترین گلایه‌های بخش خصوصی، فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران کشور تصویب قوانین زیاد است که باعث سردرگمی می‌شود.

باید آهنگ تصویب قانون و مقررات در کشور کم شود

دین‌پرست ادامه داد: ما در نامه ای که به رئیس جمهور دادیم خواهش کردیم که در مرجعی بررسی شود که آهنگ تصویب قانون و مقررات کم شود.

وی گفت: اگر یک نفر بیاید از من به عنوان یک مسئول بخواهد که قصد تاسیس یک کارخانه را دارد و من بتوانم در آن واحد مبتنی بر قوانین به آن شخص بگویم آری و هم بگویم نه، حتما در آن فساد است و قوانین بی‌ربط است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور اضافه کرد: قوانین متعدد و متکثری که ما مرتب صادر می‌کنیم یکی از آثار تبعی آن همین رانت و فسادی است که هر از گاهی می‌شنویم از یک جایی صدایش در می‌آید. مدیر که در یک مسندی نشسته است اصلا نباید حق انتخاب داشته باشد. قانون و مقررات باید قوانین شرایط احراز را مشخص کند و فرد بتواند مجوز خود را در صورت داشتن شرایط به راحتی بگیرد. این یکی از موارد بسیار مهمی است که ما به عنوان وزارت کشور آن را پیگیری می‌کنیم. ما معمولا مواردی را پیگیری می‌کنیم که سخت و مشکل آفرین است.

دین‌پرست با بیان اینکه در همین رابطه هفت تکلیف برای فرمانداران تعیین شده است، تصریح کرد: به استانداران گفته‌ایم که باید به همه فرمانداران خود ابلاغ کنند که هیچ واحد تولیدی که در محدوده آن‌هاست نباید تعطیل یا یک نفر از اشتغال آن کم شود. باید یک معیاری باشد که عملکرد فرماندار سنجش شود چراکه فرماندار نماینده عالی دولت در هر شهرستان است.

وی اضافه کرد: ارتقا کیفی و ظرفیت واحدهای تولیدی که با ظرفیت‌های کمتر از توان کار می‌کنند یکی دیگر از وظایف فرمانداران است. فرماندار باید بررسی و کمک کند تا آن واحد تقویت شود وقتی تولید آن افزایش پیدا کند حتما اشتغال آن هم افزایش پیدا می‌کند.

فرمانداران باید به واحدهای تولیدی بحرانی در شهرستان‌شان زنگ بزنند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور ادامه داد: فرمانداران باید از واحدهای تولیدی مراقبت کنند تا به واحدهای تولیدی بحرانی تبدیل نشوند و بلکه عکس این روند تا عادی شدن واحدهای تولیدی دارای مشکل و بحرانی طی شود. این تکلیف فرمانداران است. فرماندار صبح که پشت میز خود می‌نشیند باید به واحد تولیدی بحرانی در شهرستان خود زنگ بزند.

دین‌پرست افزود: سازمان صمت باید لیست واحدهای تولیدی که پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارند را به فرماندار ابلاغ بکند تا فرماندار پیگیری کند تا این واحد فیزیکی تکمیل شود چرا که این واحد که بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد مجوز های خود، زمین و موارد دیگر را انجام داده و اکنون زمین مانده است.

وی خاطر نشان کرد: لیست واحدهای تولیدی راکد و غیر فعال باید در اختیار فرماندار قرار بگیرد تا به آن‌ها رسیدگی کند. فرمانداران با این آیتم‌ها ارزیابی می‌شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور بیان کرد: آمار واحد های تملک شده توسط شبکه بانکی در پایان سال 96 به عدد 2022 می‌رسید. رئیس جمهور چهار بار به وزیر اقتصاد و رئیس وقت بانک مرکزی دستور دادند تا این واحدها به چرخه تولید برگردند و انصافا در استان‌ها خیلی خوب کار شد. دو روز پیش بانک مرکزی آخرین آمار واحدهای تملک شده را در پایان سال 97 به ما اعلام کرد که به 809 مورد رسیده بود این آمار در خصوص استان خراسان رضوی 130 مورد است.

دین‌پرست گفت: ماموریت دیگر فرمانداران واگذاری طرح های نیمه‌تمام و آماده واگذاری است. طبق آخرین آماری که ما داریم چیزی نزدیک به 80 هزار طرح نیمه تمام در کشور داریم که برای تکمیل آن‌ها نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم.

وی  اضافه کرد: سه علت وجود دارد که طرح ها واگذار نمی‌شود از جمله نبود انگیزه برای متقاضی که در جلسه شورای هماهنگی  اقتصادی مشوق هایی را برای تعیین قیمت و سایر اقدامات انگیزشی تعیین کردند و به تصویب سران رسیده است و ریاست جمهور هم این را ابلاغ کردند و پیگیری و نظارت بر اجرای این امر از تکالیف سازمان مدیریت برنامه و بودجه است.
 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور افزود: علت دیگری که طرح های نیمه تمام واگذار نمی‌شود این است که دستگاه ها با وجود اینکه توان تکمیل طرح را ندارند میل واگذاری آن‌ها را نیز ندارند.

دین‌پرست ادامه داد: علت دیگر این است که دستگاه های نظارتی اجازه نمی‌دهند و مقاومت و مخالفت می‌کنند و ما این را هم ابلاغ کردیم تا عناوین طرح های تمام باید به فرمانداران داده شود و آن‌ها این طرح ها را بررسی کنند و گزارش دهند که دلیل عدم واگذاری طرح ها کدام‌یک از علل سه گانه است.

وی بیان کرد: یکی از برنامه هایی که به صورت جدی در دستور کار ما است و پیگیری می کنیم بحث نحوه همکاری بانک‌ها است. تفاوتی هم در دولتی، خصوص و یا خصولتی بودن بانک ها هم وجود ندارد.همه باید در این شرایط کمک کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور خاطرنشان کرد: یک کار بزرگی که وزارت کشور با همکاری وزارت صمت انجام می‌دهد شناسائی حلقه‌های وابستگی حوزه تولید به خارج از کشور است. به استانداران ابلاغ کرده‌ایم که بررسی کنند که واحدهای تولیدی استان چه قطعات، تجهیزات و مواد اولیه‌ای را از خارج کشور می‌آورند.

دین‌پرست اضافه کرد: قرار نیست برای تمام قطعات خودکفا بشویم اما باید حتما به سمت تولید هر قطعه‌ای برویم که نبود آن در یک زمانی می‌تواند منجر به توقف یک فعالیت مهم اقتصادی شود. 

برگزاری نمایشگاه قطع حلقه‌های وابستگی تولید به واردات

وی افزود: ما لیست تمامی تجهیزات و مواد اولیه وارداتی کشور را براساس گزارش‌هایی که استان‌ها به ما دادند احصا کردیم. اکنون بر اساس این آمار ما از 40 کشور دنیا قطعات و تجهیزات وارد می‌کنیم. از طرف دیگر به استان‌ها گفتیم که از شرکت‌هایی که توان و قابلیت مهندسی معکوس را دارند، استفاده کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیرکشور ادامه داد: اکنون در تدارک برگزاری نمایشگاه قطع حلقه‌های وابستگی تولید به واردات هستیم و می خواهیم شرایطی را ایجاد کنیم که ما قطعات وارداتی خود را بگذاریم و هرکس که می‌تواند آن‌ها را تولید کند اعلام آمادگی کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.