• چهارشنبه / ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99031408477
  • منبع : نمایندگی همدان

در گفت وگو با عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی مطرح شد

ایجاد زمینه فساد با راه امام خمینی(ره) تطابق ندارد

ایجاد زمینه فساد با راه امام خمینی(ره) تطابق ندارد

ایسنا/همدان عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی واحد همدان با تأکید بر اینکه ایجاد زمینه فساد با راه امام(ره) تطبیق ندارد، گفت: در ایجاد ساختارهای اجرایی باید دقت نظر صورت گیرد چراکه نمی شود ساختاری را به وجود آورد که در آن زمینه سوءاستفاده و اختلاس باشد و انتظار داشته باشیم فسادی صورت نگیرد بلکه در ابتدا باید کسانی که این ساختار اجرایی را ایجاد کرده بازخواست شوند.

اکبر اسدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) در تمام سختی ها و مشکلاتی که وجود داشت هیچ گاه نگاه و توجه خود را از خداوند برنداشتند، مطرح کرد: زمانی که امام(ره) در حال نماز بودند هیچ اتفاقی حتی تماس استاندار وقت خوزستان در دوران دفاع مقدس مبنی بر سقوط خرمشهر، ایشان را مشوش نکرد و همین ویژگی، نَفَس ایشان را الهی و مسیحایی می کرد.

وی با اشاره به رعایت حق النفس از سوی امام خمینی(ره) بیان کرد: امام راحل به نظافت، پاکیزگی، نظم و حتی ورزش بسیار اهمیت داده و به آن مقید بودند، در ایامی که حضرت امام(ره) در بازداشتگاه رژیم ستمشاهی بودند به طور مرتب و در زمان خاصی در سلول کوچک انفرادی پیاده روی می کردند، همیشه منظم بودند به طوریکه دیگران وقت خود را با امام(ره) تنظیم می کردند.

اسدی تأکید کرد: یکی دیگر از ابعاد شخصیتی حضرت امام(ره) که او را محبوب دل ها می کرد رعایت حق الناس بود که ایشان در زمینه حقوق اقشار مختلف، احترام به مردم، دقت در بیت المال بسیار حساس و نکته سنج بودند؛ به عنوان مثال می فرمودند اگر به من بگویند خدمتگزار، بهتر از این است که بگویند رهبر، رهبری مطرح نیست، خدمتگزاری مطرح است.

وی ادامه داد: امام(ره) در بسیاری از ابعاد نیز در اوج قرار داشتند؛ به طور مثال شجاعت یکی دیگر از ویژگی های بارز شخصیتی ایشان است که در اوج تهدیدات نظام های شرق و غرب تزلزلی در اندیشه و عمل ایشان ایجاد نکرد.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی همدان گفت: شاید برخی از افراد و شخصیت ها در دنیا به سبب یک ویژگی خاص شناخته شده باشند اما در سایر ابعاد شخصیتی دچار ضعف و مشکل بوده و عدم توازن در ابعاد شخصیتی آنها باعث شکستشان در عرصه های مختلف می شود.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی های شخصیتی امام(ره)، مردم را مجذوب خود می کرد به طوریکه از کارگر گرفته تا معلم، بازاری، رزمنده یا حتی یک روستایی ساده و خانم خانه دار برای تحقق اهداف انقلاب در حد توان تلاش و کوشش و مخلصانه در این راه فداکاری می کردند به طوریکه یکی از دلایلی که نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی در برابر تمام قدرت ها پیروز شد و آنها را به زانو درآورد، همین حمایت، پشتیبانی و اعتقاد عموم مردم به تحقق اهداف انقلاب و حضرت امام(ره) بود.

دنیاگرایی؛ یکی از آفت های نظام اسلامی در حال حاضر

اسدی با اشاره به آسیب هایی که در حرکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است، توضیح داد: استفاده درست از مواهب و نعمات دنیوی از دستورات اسلام است که این سفارش بدون ریاضت دادن و سختی دادن است اما آنچه در این مسئله مهم است، حرص و ولع برای جمع کردن ثروت و قدرت طلبی است که اگر گریبانگیر مسئولان و مردم شود حرکت نظام جمهوری اسلامی که بر مبنای اندیشه های الهی حضرت امام(ره) شکل گرفته را در مسیر تحقق خود دچار تزلزل می کند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از آفت های نظام اسلامی در حال حاضر دنیاگرایی، به ویژه در بین مسئولان است، نمود این گرایش در زندگی مسئولان، داشتن خانه های لوکس و ماشین های گران قیمتی است که در زندگی آنها خودنمایی کرده و به تبع در زندگی بعضی از اقشار جامعه نیز نمود پیدا می کند، این گرایش موجب ایجاد شکاف طبقاتی در بین اقشار مردم می شود.

وی ادامه داد: آنچه که امام راحل به آن معتقد و شاید به عنوان یک اصل در نظام به آن قائل بودند دوری از دنیاگرایی بود چراکه اگر زمینه حرص و ولع در دنیاگرایی و قدرت طلبی در وجود انسان مجال پیدا کند به سرعت رشد کرده و زمینه ایجاد فساد را فراهم می کند.

اسدی با تأکید بر اینکه شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» تنها در بعد سیاسی مطرح نبوده و نیست، بیان کرد: این شعار در ابعادی چون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز وجود داشت، در بعد اقتصادی که در حال حاضر مشکلاتی در جامعه وجود دارد، دوری از آموزه های اقتصادی اسلام و برگرفته از نگاه اقتصادی غرب است که اگر به این مهم توجه نشود می تواند چالشی برای نظام جمهوری اسلامی ایجاد کند.

وی افزود: در دهه اول انقلاب اعتقاد به آرمان‎های حضرت امام(ره) و انقلاب شاید نسبت به اکنون پررنگ تر بود و تجلی این اعتقاد در زندگی مسئولان در رده های مختلف نمود داشت که کمترین استفاده از امکانات به ویژه امکانات دولتی را داشتند و به حداقل ها قانع بودند اما متأسفانه رفته رفته این رویه تغییر کرد و داشتن امکانات و در رفاه بودن تبدیل به یک ارزش و مایه تفاخر شد که مقام معظم رهبری نیز به شیوه های مختلف نسبت به این موضوع هشدار داده و قدرت طلبی و دنیاطلبی در مسئولان را به عنوان یک آسیب جدی برای نظام مطرح کردند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی همدان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر طبق اصول کلی که حضرت امام(ره) برای انقلاب اسلامی ترسیم کردند، با جانشینی خلف صالح ایشان به حرکت پرخروش خود ادامه داده و دستاورهای بزرگی نیز داشته است، گفت: حرکت اصلی و کلی نظام جمهوری اسلامی منطبق با آرمان های امام راحل است اما از مشکلات و ضعف های موجود نباید چشم پوشی کنیم چراکه ندیدن ضعف ها، حرکت عظیم انقلاب و آرمان های حضرت امام(ره) و منویات مقام معظم رهبری را دچار آسیب بیشتر و از مسیر اصلی خود جدا می کند.

ایجاد زمینه فساد با راه امام خمینی(ره) تطابق ندارد

اسدی با تأکید بر اینکه ایجاد زمینه فساد با راه امام(ره) تطبیق ندارد، اظهار کرد: در ایجاد ساختارهای اجرایی باید دقت نظر صورت گیرد چراکه نمی شود ساختاری را به وجود آورد که در آن زمینه سوءاستفاده و اختلاس باشد و انتظار داشته باشیم فسادی صورت نگیرد بلکه در ابتدا باید کسانی که این ساختار اجرایی را ایجاد کرده بازخواست شوند.

وی افزود: اگر نظام اسلامی به حرکت خود بر مبنای آرمان های بلندی که از امام(ره) به یادگار مانده و از لسان رهبری معظم انقلاب تبلور پیدا می کند ادامه دهد، تمام آزادگان جهان به جمهوری اسلامی و الگوگیری از آن بیش از پیش امیدوار می شوند.

اسدی اظهار کرد: در کنار مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد و انحرافاتی که از سوی برخی مسئولان در طول حیات انقلاب اسلامی به وجود آمده، ظرفیت های بزرگ انسانی در جمهوری اسلامی شکل گرفته که افرادی همچون حاج قاسم سلیمانی پرورش یافته اند که در زمات حیات و فعالیتشان و بعد از شهادت دنیا را تحت تأثیر قرار داده و این شهید عزیز یکی از شاگردان مکتب امام خمینی(ره) است.

نگاه ژرف امام در تأسیس نهادهای مردمی و انقلاب 

رئیس جهاد دانشگاهی واحد همدان در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب یعنی دگرگونی و تحول، خاطرنشان کرد: اهداف و آرمان های انقلاب در ابتدای تشکیل نیازمند مجموعه هایی بود که امام(ره) با داشتن نگاهی ژرف و عمیق و با وجود مخالفت هایی که وجود داشت با پافشاری به تأسیس برخی نهادها گامی بزرگ در تداوم انقلاب برداشتند که اگر این نگاه عمیق نبود انقلاب در روزهای اول زمین گیر شده بود.

وی اشاره ای به تشکیل نهادهایی به فرمان امام خمینی(ره) کرد و گفت: تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در اوایل انقلاب موجب خنثی سازی بسیاری از توطئه ها شد از طرفی نیز سپاه پاسداران به فرمان امام راحل برای اهداف بلندتری از جمله حفاظت از آرمان ها در داخل و خارج از کشور تشکیل شد همچنین تشکیل نهادی چون جهاد سازندگی در رونق و شکوفایی تولید دستاوردهای زیادی را در این زمینه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: نهادهای دیگری چون کمیته امداد و بنیاد مستضعفان برای تحقق شعارهای انقلاب و حمایت از نیازمندان ایجاد و از طرفی نهاد جهاد دانشگاهی در دانشگاه و مراکز آموزش عالی مأموریت بسط و گسترش اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی را عهده دار شد.

اسدی با اشاره به اینکه نهادهای مولود انقلاب اسلامی منشأ خدمات ارزندهای در نظام شدند، تصریح کرد: فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف مورد توجه مسئولان نظام به ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است که این مهم مسئولیت جهادگران دانشگاهی را بیشتر می کند.

چرایی ورود امام(ره) به عرصه سیاست در دوران پیری

وی توضیح داد: اگر به دوران زندگی امام راحل دقت نظر داشته باشیم، می توان به صورت فرضی چهار دوره را در زندگی ایشان در نظر گرفت، دوران قبل از جوانی، دوران جوانی که امام(ره) در این دوره بیشتر در حوزه عرفان فعالیت کرده و دوران میانسالی که بیشتر در حوزه اخلاق فعالیت کرده و در نهایت دوران پیری که بیشتر فعالیت خود را در حوزه سیاست گذارنده اند، آثار برجای مانده از ایشان نیز گواهی بر این مدعاست.

اسدی ادامه داد: بر مبنای این تقسیم بندی می توان این گونه استنباط کرد که حرکت سیاسی حضرت امام(ره) که موجب تحول بسیار بزرگی در این عرصه چه در داخل و خارج از کشور شده بر مبنای این دو اصل قرار گرفته که موجب شده ایشان با کمترین یا حتی بودن لغزش در این عرصه وارد شده و با شجاعت رهبری و هدایت مسلمانان را عهده دار شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.