• دوشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۴
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 98110704959
  • خبرنگار : 71498

در پاسخ به ایسنا مطرح شد

کیفیت آب جنوب تهران با شمال یکسان می‌شود/ تهران فقیرترین استان در منابع آبی

کیفیت آب جنوب تهران با شمال یکسان می‌شود/ تهران فقیرترین استان در منابع آبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از افتتاح تصفیه‌خانه هفتم آب تهران به ظرفیت پنج مترمکعب در ثانیه خبر داد و افزود: با افتتاح این تصفیه‌خانه کیفیت آب شرب جنوب و جنوب شرق شهر تهران به شمال تهران نزدیک می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا بختیاری امروز در نشستی خبری با بیان این‌که تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در دو مدول موازی مستقل هر یک با هدف تأمین آب شرب نواحی جنوب شرق تهران و شهرهای جنوب شرقی استان تهران در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در جنوب شرقی استان تهران واقع شده است، اظهار کرد: مدول نخست این تصفیه‌خانه به ظرفیت دو و نیم مترمکعب در ثانیه در دی‌ماه سال  ۱۳۹۴ توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.

وی با تأکید بر این‌که این تصفیه‌خانه در حال بهره‌برداری است و آب خام ورودی به آن از سد مخزنی ماملو تأمین می‌شود، تصریح کرد: عملیات احداث مدول دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران نیز از سال  ۱۳۹۶ آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است.

بختیاری با بیان این‌که با افتتاح این تصفیه‌خانه جنوب تهران و جنوب شرق تهران به منابع آب شهری وصل می‌شود، گفت: تاکنون گفته می‌شد که مردم شمال تهران از منابع آب سطحی و مردم جنوب تهران از آب چاه استفاده می‌کنند که از این پس با افتتاح تصفیه‌خانه هفتم مردم جنوب تهران نیز به آب سد دسترسی خواهند داشت و این کار موجب می‌شود تا عدالت اجتماعی در شهر تهران بوجود آید چرا که با ایجاد این طرح فاصله بین کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای این طرح نیز گفت: تاکنون ۵۵۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده که ارزش روز آن بیش از هزار میلیارد تومان و این طرح جزو طرح جامع تهران است.

به گفته وی این طرح سه ویژگی اصلی دارد که مهمترین آن افزایش کیفی آب شرب جنوب تهران و بهره‌مندی دو میلیون نفر از این آب است. علاوه بر این با اجرای این طرح چاه‌ها خاموش خواهند شد و جنوب تهران و جنوب شرق تهران از آب سدها استفاده خواهند کرد که همین مسئله موجب می‌شود تا مناطقی همچون دشت ورامین که با فرونشست مواجه است سیر کاهشی پیدا کند.

بختیاری با تأکید بر این مسئله که با افتتاح این تصفیه‌خانه علاوه بر ارتقای آب شرب شهر تهران، منابع آب زیرزمینی در استان نیز بهبود می‌یابد، گفت: در شهر تهران ۷۰ درصد منابع مصرفی آب سطحی و ۳۰ درصد جزء منابع آب زیرزمینی بود که با اجرای این طرح این عدد ۸۰ به ۲۰ رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: در پی اجرای این طرح ۱۵۰ چاه خاموش می‌شود و با توجه به اینکه استان تهران منهای ۱۵۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی دارد که ۷۰ میلیون مترمکعب آن مربوط به دشت ورامین و مابقی مربوط به جنوب شرق و غرب تهران می‌شود، پس از اجرای این طرح این عدد به منهای ۵۰ میلیون مترمکعب کاهش می‌یابد.

وی با تأکید بر این مسئله که در شهر تهران قبل از افتتاح این پروژه نیز آب ناسالم نداشته‌ایم، تصریح کرد: در شهر تهران آب توزیعی کاملا سالم است اما با اجرای این طرح کیفیت آب در جنوب تهران افزایش می‌یابد.

بختیاری در خصوص پدیده فرونشست و تأثیر اجرای این طرح روی این مسئله نیز گفت: حدود ۵۰ سال است که پدیده فرونشست در کشور وجود دارد که علت آن نیز عدم استفاده درست از چاه‌ها بوده که با اجرای این طرح قطعا روند آن کاهش می‌یابد اما نمی‌توان طی یک یا دو سال و با اجرای چند طرح انتظار داشت که این پدیده به طور کامل از بین برود.

۳۵ درصد آب تهران صرف شرب می‌شود

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در تهران ۳۰ تا ۳۵ درصد آب مصرفی در شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: از چهار و نیم میلیارد مترمکعب آب تولیدی در تهران یک و نیم میلیارد مترمکعب مربوط به شرب است و این در حالی است که در شهرهای دیگر این عدد بین چهار تا شش درصد است.

تصفیه‌خانه ششم تا پایان خرداد وارد مدار می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اقدامات در برگرفته شده برای دیگر تصفیه‌خانه‌های استان تهران گفت: تا پایان خردادماه ۱۳۹۹ تصفیه‌خانه ششم نیز وارد مدار بهره‌برداری می‌شود که منطقه ۲۱، ۲۲ تا پرند را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و تنها در منطقه شهریار، اندیشه و باغستان مشکلاتی را در حوزه زیرساخت داریم که برای این مسئله نیز یک مشاور در نظر گرفته شده که اگر مشکلات آن برطرف شود طی دو تا سال آینده این بخش نیز وارد مدار خواهد شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این سال آینده نیز تصفیه‌خانه فیروزبهرام که دومین تصفیه‌خانه فاضلاب بزرگ کشور است با سرمایه ۲۳۰۰ میلیارد تومان وارد مدار خواهد شد.

حذف قبوض کاغذی ۳۰ درصد مشترکان تا پایان سال

بختیاری همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته برای حذف قبوض کاغذی آب گفت: با توجه به اینکه معمولا کنتورهای آب در یک ساختمان به صورت مشترک است حذف قبوض کاغذی نیازمند طی کردن فرایندی است اما تا پایان سال ۳۰ درصد قبوض کاغذی مشترکان را حذف خواهیم کرد.

وی افزود:‌ در مناطقی که فشار آب زیاد باشد امکان نصب کنتور جداگانه وجود دارد اما در مناطقی که فشار آب کم باشد این امکان نیست. به همین دلیل برای حذف قبوض کاغذی باید تدابیری در نظر گرفته شود.

۶۰ درصد تهران به شبکه فاضلاب وصل شده است

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد تهران به شبکه فاضلاب وصل شده‌اند، گفت:‌ ۷۷ درصد شبکه فاضلاب را در تهران اجرا کرده‌ایم اما در بحث اجرای تصفیه‌خانه‌ها نسبت به برنامه عقب هستیم به همین دلیل حدود یک سال است که آهنگ شبکه را کند کرده‌ایم و به دنبال توسعه تصفیه‌خانه‌ها هستیم. به گونه‌ای که سال آینده با وارد مدار شدن تصفیه‌خانه فیروزبهرام میزان پیشرفت شبکه و تصفیه‌خانه برابر خواهد شد.

تهران بعد از سیستان و بلوچستان فقیرترین استان به لحاظ آبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت منابع آبی تهران و پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای تابستان سال آینده گفت: استان تهران بعد از استان سیستان و بلوچستان فقیرترین به لحاظ آب است و این در حالی است که متوسط بارندگی در این استان ۲۸۰ میلی‌متر ثبت شده که ممکن است این عدد در سایر استان‌ها همچون یزد بسیار کمتر باشد.

وی علت این مسئله را تراکم جمعیت در استان تهران دانست و افزود: ۱۸ درصد جمعیت کشور در استان تهران واقع شده و سرانه مصرف آب هر شهروند تهرانی در سال ۳۵۰ مترمکعب است و این در حالی است که این عدد در کشور به طور متوسط ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ مترمکعب است.

بختیاری با بیان این‌که این عدد در دنیا به طور متوسط ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تخمین زده می‌شود، گفت:‌ اگر یک کشور بیش از ۴۰ درصد آب تجدیدپذیر خود را استفاده کند وارد خط قرمز می‌شود و به طور قاطع می‌توانم بگویم که هیچ کشور اروپایی نیست که بیش از ۲۵ درصد آب‌های تجدیدپذیر خود را استفاده کرده باشد اما در ایران ۸۵ درصد آب‌های تجدیدپذیر مصرف شده است.

وی با بیان این‌که تاکنون در تهران ۹۵۷ میلیون مترمکعب آب مصرف شده است، گفت: سال قبل این عدد ۴۷ میلیون مترمکعب کمتر بود و مردم باید بدانند که پر شدن سدها به معنای بهبود وضعیت منابع آبی کشور نیست. لذا باید در میزان مصرف آب صرف‌جویی کافی را داشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که هزینه تمام شده هر مترمکعب آب با هزینه‌های تولید در هر مترمکعب ۲۵۰۰ تومان است، گفت: این در حالی است که تنها یک چهارم این مبلغ از مشترکان دریافت می‌شود. لذا باید مشترکان در میزان مصرف دقت کافی را داشته باشند.

به گفته وی حدود ۶۵ درصد شهروندان ایرانی زیر خط نرمال آب مصرف می‌کنند اما با این وجود میزان مصرف آب در کشور بسیار زیاد است که مستلزم رعایت نکات صرفه‌جویی توسط مردم است.

جریمه مشترکان پرمصرف ادامه دارد

بختیاری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر جریمه مشترکان پرمصرف گفت: در سال گذشته ۲۰ درصد مشترکان جریمه شدند و برای سال آینده نیز احتمالا این طرح اجرا خواهد شد.

انتهای پیام  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.