• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۷:۴۸
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 1400062921210
  • خبرنگار : 30054

ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت

هنگامی که یک شرکت ثبت می شود، ممکن است اتفاقاتی رخ دهد تا یک سری تغییرات در شرکت ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام ثبت شرکت، در واقع ، شرکت یک بار ثبت می شود ، اما ده‌ها و صدها بار تغییرات داوطلبانه و اجباری برای آن ایجاد می شود. 

تمامی تغییرات و تصمیمات شرکت ها در مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق العاده و یا در جلسات هیات مدیره قابل انجام می باشد.
کلیه تغییرات ایجاد شده در شرکت مانند تغییرات اساسنامه ، تغییر در سرمایه شرکت مانند کاهش یا افزایش سرمایه ، انحلال شرکت ، ورود و خروج شرکا ، تغییر اعضای هیئت مدیره یا تغییر سمت آنها ، تغییر حق امضا ، انتقال سهام و … باید به ثبت برسد.
در صورتی که هر یک از تغییرات اشاره شده در لیست زیر در شرکت شما رخ دهند ، باید صورتجلسه مربوط به آن را تکمیل و سپس در سامانه اداره ثبت شرکت ها در بخش صورتجلسه تغییرات اطلاعات لازم را تکمیل نموده و فرم صورتجلسه را ارسال کند. به این ترتیب تغییرات ایجاد شده در شرکت به اطلاع اداره ثبت شرکتها می رسد.

تغییراتی که ممکن است یک شرکت در طول مدت فعالیت خود داشته باشد :

۱- انحلال شرکت

همان طور که روزی یک شرکت ایجاد می شود ممکن است روزی هم برسد که بنا به دلایلی منحل شود. مواردی که منجر به انحلال و تصفیه شرکت می شوند با توجه به نوع شرکت ثبت شده با یکدیگر تفاوت دارند. هر گونه ثبت تغییرات شرکت ناشی از انحلال شرکت از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

۲-  تغییر و تمدید اعضای هیئت مدیره و بازرسین

در صورتی که یک شرکت تغییری در اعضای هیئت مدیره خود داشته باشد ( یا تعداد اعضا تغییر کند یا سمت آنها عوض شده باشد ) باید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برساند. تغییر و تمدید اعضای هیئت مدیره و بازرسین از وظایف مجمع عمومی عادی می باشد.
مجمع عمومی عادی در دو نوبت تشکیل می گردد، اگر در موعد مقرر (در پایان سال مالی) باشد مجمع عمومی عادی سالیانه خواهد بود اما اگر در طی سال مالی برای تغییر و تمدید در هیات مدیره یا بازرسین بنابر شرایط خاص باشد مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده خواهد بود.

۳- حق امضا

هر گونه تغییر در حق امضا بایستی در مجمع عمومی فوق العاده یا جلسه اعضای هیات مدیره مطرح گردیده و در صورت تایید اعضای هیئت مدیره صورتجلسه شود.
بنابراین اعضای هیئت مدیره با تنظیم صورتجلسه ای مبنی بر تغییر حق امضا می توانند این مسئولیت را به فرد دیگری از بین اعضا بسپارند. به این ترتیب هرگونه تغییر در حق امضا باید در سامانه اداره ثبت شرکتها ثبت شود.

۴- نقل و انتقال سهام

تصمیم گیری برای هر گونه نقل و انتقال سهام از وظایف مجمع عمومی فوق العاده خواهد بود. نقل و انتقال سهم در شرکت های سهامی کاملا آزادانه بوده یعنی شریک می‎تواند هر زمان که بخواهد با انتقال سهمش از شرکت خارج شود.
در زمینه مقررات انتقال سهام، بین شرکت‌های سهامی عام و خاص تفاوت هایی وجود دارد که در مقاله “ نقل و انتقال سهام” به طور مفصل توضیح داده می شود.

۵- تغییر آدرس شرکت

در صورتی که شرکت ثبت شده بخواهد محل فعالیت خود را عوض کند باید تغییر آدرس را به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برساند. تغییر آدرس شرکت از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

۶- تغییر در سرمایه شرکت مانند کاهش سرمایه یا افزایش سرمایه شرکت

افزایش و کاهش سرمایه از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد. منظور از افزایش یا کاهش سرمایه شرکت، افزایش تعداد سهام شرکت های سهامی و افزایش سرمایه ناشی از ورود و خروج شریک به سایر شرکت‌ها می باشد.

۷- ادغام یا تغییر در موضوع شرکت

اگر موضوع فعالیت شرکت بنا به هر دلیلی تغییر کند ، این تغییر پس از تنظیم صورتجلسه در مجمع عمومی فوق العاده باید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد.

۸- ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت

در صورتی که شرکت بخواهد یک شعبه یا نمایندگی در محل های دیگری ثبت کند بایستی به عنوان ثبت شعبه یا نمایندگی در بخش ثبت تغییرات شرکت به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها رساند.


چند نکته مهم در ثبت تغییرات شرکت:
شرکت هایی که موضوع فعالیت آنها نیاز به مجوز داشته اند بایستی تغییرات شرکت خود را به تایید پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار رسانده و سپس ثبت تغییرات شرکت خود را همراه با اصل مدارک و مجوز به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنند.
اگر بخواهید همزمان چند تغییر در شرکت ایجاد کنید، به عنوان مثال تغییر آدرس، تغییر در سهام و… بایستی برای هر یک از این تغییرات صورتجلسات جداگانه ای تنظیم کنید. سپس برای هر یک از آن ها حتما باید به طور مجزا در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها پذیرش اینترنتی بگیرید.
چنانچه برای هر یک از تغییرات ایجاد شده در شرکت نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با وکلای مجرب موسسه حقوقی بازرگان به شماره ۰۲۱۴۵۵۱۸ تماس حاصل فرمایید.

انتهای رپرتاژ آگهی