خبری

 • خاکسپاری پیکر "علی لندی" نوجوان فداکار ایذه‌ای
 • مرز شلمچه در آستانه اربعین

  مرز شلمچه در آستانه اربعین

  علیرضا محمدی

  با نزدیک شدن به روز اربعین حسینی، روزانه تعداد زیادی از زائران برای خروج از کشور به مرز شلمچه مراجعه می‌کنند. فرماندار خرمشهر با تکذیب اخبار منتشرشده مبنی بر بازگشایی مرز شلمچه به روی زائران اربعین، تاکید کرد که این مرز همچنان مسدود است و بر اساس توافق مسئولان محلی عراق، تنها کسانی که ویزای اضطراری دارند اجازه عبور از مرز شلمچه به عراق را دارند.

 • برداشت «توتون» از مزارع مریوان

  برداشت «توتون» از مزارع مریوان

  فرشید اردلان

  شهرستان مریوان از عمده‌ترین مزارع توتون در روستاهای اطراف دریاچه زریوار در استان کردستان برخوردار است، این محصول سال‌هاست که منبع درآمد بسیاری از خانواده‌های کشاورزان این منطقه شده است. خانواده‌هایی که نسل در نسل، زن و مرد، پیر و جوان مشغول کشت و برداشت این محصول هستند. در این منطقه ۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت این محصول است که ۴۰۰ نفر کشاورز به صورت مستقیم و ۲۰۰۰ نفر غیر مستقیم مشغول به درآمد زایی هستند و عمدتا این زمینهای زیر کشت در شهرستان مریوان و سقز قرار دارند. این گزارش از برداشت توتون در روستاهای بالک، کال، برده رشه و ساوه تهیه شده است.

 • آتش سوزی در مناطق جنگلی «درازنو»

ایران

 • ویلاسازی در «قرآن تالار»
 • برداشت برنج از شالیزارهای منطقه الموت قزوین

  برداشت برنج از شالیزارهای منطقه الموت قزوین

  برنج‌کاران معتقدند «برنج» در واقع «به رَنج» است و با این بازی زبانی می خواهند طاقت فرسایی کشت این محصول را بیان کنند. برنج، قوت غالب مردم ایران است. منطقه الموت غربی و شرقی در استان قزوین دارای ۳۷۵۰ هکتار شالیزار است. متوسط عملکرد هر هکتار از این شالیزارها ۳۹۰۰ کیلوگرم شلتوک است. از هر هکتار بطور میانگین ۳.۵ تن برنج سفید برداشت می‌شود. از ارقام مورد کشت برنج در الموت می‌توان به «هاشمی»، «علی کاظمی»، «حسن‌سرا»، «طارم»، «خنجری» و «موسی طارم» اشاره کرد.امروزه بیش از ۸۰ درصد این برنج به صورت مکانیزه کشت و برداشت می‌شود.