• شنبه / ۱۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99091511128
  • خبرنگار : 50308

چگونه از ایمنی واکسن‌های جدید کووید-۱۹ مطمئن شویم؟

چگونه از ایمنی واکسن‌های جدید کووید-۱۹ مطمئن شویم؟

ایسنا/خراسان رضوی دو واکسن کووید-۱۹ در آستانه تایید در ایالات‌متحده هستند، شرکت‌های داروسازی اعلام کردند که طی چند هفته، میلیون‌ها دوز برای متقاضیان در دسترس خواهد بود.

به نقل از مدیکال اکسپرس، کارشناسان معتقدند که تولید دو واکسن در کمتر از یک سال دستاوردی شگفت‌انگیز است، اما متقاعد کردن آمریکایی‌ها در مورد اینکه واکسن‌های ساخته‌شده با چنین سرعت حیرت‌آوری، ایمن هستند، دشوارتر است.

دکتر پل اوفیت، مدیر مرکز آموزش واکسن در بیمارستان کودکان فیلادلفیا اظهار کرد: افراد عادی می‌توانند از داده‌های ایمنی که پیش‌ازاین در آزمایش‌های بالینی جمع‌آوری‌شده است، اطمینان حاصل کنند و انتظار می‌رود اطلاعات اضافی از میلیون‌ها نفر دیگر که در اولین موج‌های توزیع واکسن کووید-۱۹ شرکت می‌کنند، نیز به اطلاعات پیشین افزوده شود.

اوفیت گفت: "برای افرادی که نگران ایمنی هستند، ما واکسن را در موارد ضروری  آزمایش می‌کنیم. ده‌ها میلیون نفر این واکسن را قبل از دریافت واکسن توسط عموم دریافت خواهند کرد، بنابراین افراد در مراحل بعدی دریافت واکسن ایمنی بسیار بیشتری نسبت به زمانی دارند که واکسن برای اولین بار استفاده می‌شود. "

اوفیت عضو هیات مشاوره سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) است که طی دو هفته آینده اطلاعات آزمایش بالینی برای هر دو واکسن پی فایزر (Pfizer) و مدرنا (Moderna)  را بررسی خواهد کرد. در واقع، وی پیش‌ از جلسه بررسی واکسن در هیات مشاوره در دهم دسامبر، اطلاعات واکسن پی فایزر (Pfizer)  را آغاز کرده است.

بسیار مطمئن

اوفیت گفت که مجموعه بزرگی از اسناد طی آزمایش‌ها بالینی تولید می‌شود و هیات مشاوره FDA با دقت تمام، قبل از  تاییدیه  واکسن، همه داده‌ها را بررسی می‌کند.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات‌متحده، هفته گذشته طی مصاحبه تلویزیونی زنده تاکید کرد که سازندگان واکسن به‌هیچ‌وجه در این روند بررسی نقش ندارند. تنها پس از توافق کمیته‌های FDA و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده در مورد داده‌ها، مقامات FDA تصمیم می‌گیرند که یک مجوز استفاده اضطراری ارائه شود.

اوفیت و سایر متخصصان بیماری‌های عفونی گفتند با توجه به آنچه تاکنون گزارش‌شده است، به ایمنی دو واکسن کووید-۱۹ اطمینان اولیه دارند.

دکتر بادی کریچ، مدیر برنامه تحقیقاتی واکسن وندربیلت (Vanderbilt)، در نشویل گفت: "ما درواقع عوارض جانبی واکسن را در هفته اول پس از دریافت واکسن و گاهی اوقات در ماه اول تا دو ماه پس از دریافت واکسن مشاهده می‌کنیم. ما بسیار مطمئن بوده‌ایم که موارد زیادی ازآنچه را که مورد انتظارمان نبوده است، مشاهده نکردیم. "

اوفیت اضافه کرد: "آنچه شما اکنون می‌توانید هنگام توزیع این واکسن‌ها  بگویید، این است که بگویید حداقل در ده‌ها هزار نفر، هیچ عارضه جانبی جدی و غیرعادی طی دو ماه بعد از دریافت دوز واکسن وجود نداشته است. "

ردیابی طولانی‌مدت

عوارض جانبی نادر همچنان نگران‌کننده‌ هستند و تعداد محدودی از افراد که در یک آزمایش بالینی شرکت می‌کنند به مشکلاتی دچار می‌شوند و به‌طورقطع این مشکلات در آزمایش‌ها اولیه برطرف نمی‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، سندرم گیلان باره (فلج موضعی چندین دسته از عضلات که به علت نامعلومی پس از برخی عفونت‌های ویروسی و تلقیح عارض می‌شود) که مانند فلج اطفال است، حدود یک نفر از هر یک‌میلیون نفر که واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند، به این عارضه مبتلا می‌شوند. محققان فقط طی سال‌ها پس از گذشت صدها میلیون تزریق آنفلوآنزا  از این موضوع مطلع شدند.

اوفیت گفت: "به‌طورمعمول اگر یک عارضه جانبی جدی داشته باشید، به‌سرعت متوجه خواهید شد. همان‌طور که گفته شد، ۲۰ هزار نفر ۲۰ میلیون نفر نیستند. شما فقط یک عارضه جدی و نادر را پس از تایید پیدا خواهید کرد و این مورد همیشه درست است. "

به همین دلیل کارشناسان گفتند که شرکت‌کنندگان در آزمایش‌ها بالینی واکسن، حداقل به مدت دو سال تحت عنوان "شاخص اولیه خطر احتمالی " برای مشکلات ایمنی طولانی‌مدت ردیابی می‌شوند.

دکتر کاتلین نیوزیل، مدیر مرکز توسعه واکسن و بهداشت جهانی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور  اظهار کرد: "اگر در آزمایش استاندارد طلایی، علامت ایمنی وجود داشته باشد، آن افراد پنج‌تا ۶ ماه جلوتر از واکسیناسیون عموم مردم خواهند بود. "

محققان همچنین اطلاعات ایمنی را از اولین موج‌های افرادی که واکسن می‌زنند، ردیابی می‌کنند، از حدود ۲۱ میلیون نفر در صنایع مراقبت‌های بهداشتی و سه میلیون نفر که در مراکز مراقبت طولانی‌مدت زندگی یا کار می‌کنند.

اوفیت اضافه کرد، داده‌های حاصل از ردیابی مداوم همچنین ارزیابی می‌کند که واکسن چه مدت در برابر کووید-۱۹ محافظت ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد، به‌عنوان یک قاعده کلی، ویروس‌های کرونا باعث ایجاد ایمنی کوتاه‌مدت و ناقص می‌شوند.

اوفیت گفت: "منظور من از کوتاه‌مدت، سال‌ها است نه دهه‌ها. منظور من از ناقص، عدم عقیم‌سازی ایمنی است، محافظت در برابر بیماری متوسط تا شدید، اما به‌طورقطع بیماری خفیف یا عفونت بدون علامت نیست. "

کاهش بستری شدن در بیمارستان

اوفیت توضیح داد، اما حتی ایمنی موقتی و ناقص نیز طی این‌همه گیری کمک‌کننده خواهد بود.

وی گفت: "تمام آنچه شما می‌خواهید انجام دهید این است که افراد در بیمارستان بستری نشوند و مانع مرگ ومیر شوید و من فکر می‌کنم این واکسن به‌طورقطع می‌تواند این کار را انجام دهد. "

اما این واقعیت که این دو واکسن، اولین واکسن‌های هستند که به‌طور گسترده در دسترس قرار می‌گیرند و مبتنی بر خرده مواد ژنتیکی موسوم به RNA پیام‌رسان هستند، بررسی‌های بیشتری را در مورد اثرات طولانی‌مدت ایجاب می‌کنند.

این واکسن‌ها با رساندن mRNA به سلول‌های شخص، دستورالعمل‌های ژنتیکی را ارائه می‌دهند که سلول‌ها را وادار به تولید پروتئین خاص spike می‌کند که ویروس کرونا برای اتصال و ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند. سیستم ایمنی بدن، پروتئین را به‌عنوان یک تهدید بالقوه تشخیص داده و با تحریک پاسخ، آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که از حمله بعدی ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

اوفیت گفت:"چه چیزی آن را متوقف می‌کند؟ چه چیزی باعث می‌شود دیگر پروتئین spike ویروس کرونا ساخته نشود؟ اگر  به بررسی مطالعات حیوانی، به‌عنوان‌مثال موش‌ها بپردازید، تصور می‌کنید که این کار حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. اما من نمی‌دانم چه اتفاقی در انسان می‌افتد و به نظر من باگذشت زمان متوجه خواهیم شد. "

نیوزیل خاطرنشان کرد که RNA بسیار ناپایدار است، به همین دلیل این واکسن‌ها باید هنگام توزیع به‌صورت منجمد نگه‌داشته شوند. اما باوجود نگهداری در سردخانه، او اطمینان دارد که واکسن کار خود را انجام می‌دهد.

وی گفت: "ما می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که آن‌ها در سلول‌های ما ادغام نمی‌شوند. آن‌ها رمزی را به  اشتراک می‌گذارند، کار خود را انجام می‌دهند و سپس به‌طور طبیعی توسط آنزیم‌های موجود در بدن از بدن خارج می‌شوند. ما انتظار هیچ عارضه جانبی طولانی‌مدت از این واکسن‌های mRNA را نداریم. "

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.