برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / آینده خودروهای هیبریدی در اروپا

  ویدئو / آینده خودروهای هیبریدی در اروپا

  وسایل نقلیه هیبریدی عمدتا به خودروهایی گفته می‌شود که سیستم پیشرانه آن ترکیبی است از موتور احتراق داخلی و موتور الکتریکی که باعث افزایش بهره‌وری و کاهش انتشار دی‌اکسید کربن می شود. طرح «اکوشامپس»، یک طرح مشارکتی است که کمپانی‌های خودروسازی، تولیدکنندگان قطعات خودرو و موسسات تحقیقاتی از ۸ کشور اروپایی در آن با هم همکاری می کنند. کار آن‌ها روی استانداردسازی اجزاء مختلف خودرو متمرکز است.

 • ویدئو / چالش استفاده از انرژی هسته‌ای در اروپا

  ویدئو / چالش استفاده از انرژی هسته‌ای در اروپا

  ساختمان اتومیوم، ۶۰ سال پیش در بروکسل پایتخت بلژیک ساخته شد و اتم نماد فناوری و پیشرفت بشر در قاره اروپا شد. در این سال‌ها در اروپا نزدیک به ۱۸۶ رآکتور هسته‌ای ساخته شد که در حال حاضر ۱۲۷ رآکتور کار می‌کنند. با این وجود بسیاری از کشورهای اروپایی قصد دارند از بند انرژی هسته‌ای دست‌کم برای تولید الکتریسیته رهایی پیدا کنند. اروپا در دو قرن اخیر همواره پیشگام فناوری‌های علمی بوده و در زمینه انرژی هسته‌ای نیز اولین عامل گسترش آن در جهان است، اما به نظر می‌رسد قاره سبز برای حفظ محیط زیست و مبارزه با آلودگی‌های زیست محیطی، باید تا دو دهه دیگر با انرژی هسته‌ای خداحافظی کند.

 • ویدئو / جورابی مخصوص افراد دیابتی

  ویدئو / جورابی مخصوص افراد دیابتی

  بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت، از زخم‌های پا که کنار آمدن با آن دشوار است، رنج می‌برند. اخیراً یک شرکت آمریکایی جورابی ابداع کرده که می‌تواند دمای پای افراد مبتلا به دیابت را اندازه بگیرد و آنها را در مورد وخیم شدن وضعیت زخم‌هایشان آگاه کند.

 • ویدئو / ردپای دو ماده مضر در غذاهای غیرخانگی

  ویدئو / ردپای دو ماده مضر در غذاهای غیرخانگی

  بیسفنول A یا BPA و فتالات گونه‌هایی از مواد شیمیایی مضر هستند که تقریبا در همه‌جا، از بطری آب گرفته تا کف زمین آشپزخانه یافت می‌شوند. موضوع اصلی این است که غذایی که در رستوران‌ها و کافه‌ها تهیه می‌شود، می‌تواند با ترکیباتی شامل فتالات تماس یابد. این در صورتی است که تحقیقات اخیر، وجود رابطه بین فتالات و چاقی دوران کودکی، آسم، مشکلات عصبی و قلبی و حتی سرطان را نشان می‌دهد.

 • ویدئو / تأثیری که دعوای والدین بر فرزندان می‌گذارد

  ویدئو / تأثیری که دعوای والدین بر فرزندان می‌گذارد

  شاید بحث و مشاجره برای والدین امری طبیعی محسوب شود اما این ناملایمتی‌ها تأثیرات نامطلوب و عمیقی روی فرزندان می‌گذارد. این آسیب‌ها چیست و برای محدود کردن آن‌ها چه باید کرد؟

 • ویدئو / آووکادو، میوه‌ای با خواص شگفت‌انگیز

  ویدئو / آووکادو، میوه‌ای با خواص شگفت‌انگیز

  آووکادو، میوه‌ای به شکل گلابی است که این روزها علاقه‌مندان بسیاری پیدا کرده است. این میوه با وجود ظاهر کوچکش، دارای خواص فراوانی است که در این ویدئو به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • ویدئو / اهرام مصر چگونه ساخته شد؟ - قسمت دوم

  ویدئو / اهرام مصر چگونه ساخته شد؟ - قسمت دوم

  اهرام مصر از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن به‌شمار می‌روند. تعداد ۱۳۸ هرم شناخته شده در مصر موجود است. قدیمی‌ترین این هرم‌ها، هرم جوزر است که به شاه جوزر از دودمان سوم مربوط می‌شود. هرم و مجموعه آرامگاه کنار آن توسط وزیر دانشمند جوزر، ایمهوتپ، طراحی و ساخته شدند و قدیمی‌ترین سازه‌های ساخته شده توسط بشر از سنگ تراش‌خورده به‌شمار می‌روند. این ویدئو قسمت دوم و پایانی مستند نشنال جئوگرافیک درباره ساخت اهرام مصر است.

 • ویدئو / طراحی بهترین سیستم موقعیت‌یاب جهان

  ویدئو / طراحی بهترین سیستم موقعیت‌یاب جهان

  «گالیله» یک سیستم موقعیت‌یاب بسیار قوی است که توسط شرکتی در بلژیک طراحی شده و تاکنون به عنوان بهترین سیستم موقعیت‌یاب شناخته شده است. این گیرنده‌ها کارایی‌های متنوعی دارند و در شماری از اپلیکیشن‌ها به کار گرفته شده‌اند.

 • ویدئو / رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می‌کند

  ویدئو / رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می‌کند

  پروژه ماریو، یکی از جدیدترین پروژه‌های تحقیقاتی اتحادیه اروپا است که توسط کنسرسیومی از مؤسسات علمی و صنعتی در اروپا و به رهبری «دانشکده پرستاری دانشگاه ملی ایرلند» در حال انجام است. «ماریو» نام ربات این پروژه است که برای کمک رساندن به سالخوردگان و بیماران مبتلا به زوال عقل طراحی شده و می‌تواند با آنها صحبت کند، موسیقی پخش کند، اخبار روزانه را برایشان بخواند و اطلاعات وضعیت سلامتی‌شان را ضبط و نگهداری کند.

 • ویدئو / اهرام مصر چگونه ساخته شد؟ - قسمت اول

  ویدئو / اهرام مصر چگونه ساخته شد؟ - قسمت اول

  اهرام مصر از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن به‌شمار می‌روند. تعداد ۱۳۸ هرم شناخته شده در مصر موجود است. قدیمی‌ترین این هرم‌ها، هرم جوزر است که به شاه جوزر از دودمان سوم مربوط می‌شود. هرم و مجموعه آرامگاه کنار آن توسط وزیر دانشمند جوزر، ایمهوتپ، طراحی و ساخته شدند و قدیمی‌ترین سازه‌های ساخته شده توسط بشر از سنگ تراش‌خورده به‌شمار می‌روند. این ویدئو نخستین قسمت از مستند شبکه نشنال جئوگرافیک درباره ساخت اهرام مصر است.

 • ویدئو / ۶ ماده غذایی مفید برای سلامت قلب

  ویدئو / ۶ ماده غذایی مفید برای سلامت قلب

  هرساله در آمریکا، تقریبا ۲۵ درصد از مرگ و میرها با بیماری‌های قلبی در ارتباط است؛ اما بیماری‌های قلبی قابل درمان و برگشت‌پذیرند. آنچه می‌خورید مستقیما روی عملکرد قلب شما تأثیر می‌گذارد پس با کنترل رژیم غذایی از ابتلا به بیماری‌های قلبی در آینده مصون بمانید. در این ویدئو ۶ ماده غذایی سالم که برای تقویت سلامت قلب مفید است عنوان می‌شود.

 • ویدئو / قنات قصبه گناباد - قسمت دوم

  ویدئو / قنات قصبه گناباد - قسمت دوم

  قنات قصبه گناباد به عنوان عجایب‌ تاریخ تمدن بشری در زمره عمیق ترین قنات ها قرار دارد و قدمت آن به ورود آریایی ها به سرزمین ایران باز می گردد. این اثر یکی از شاهکارهای آبی جهان بوده که با همت مسئولان میراث فرهنگی نام و نسبش در فهرست میراث جهان و بر قله آثار باستانی ارزشمند به یادگار مانده است.فلات ایران، سرزمینی است نیمه‌خشک که جز با حفر قنات، زندگی در بخش وسیعی از آن جریان نمی‌یافت؛ معماری شهرهای ایرانی تا حدود بسیاری متأثر از قنات است؛ پایاب، آب‌انبار، آسیاب، خانه، بازار، مسجد و مدرسه، همه بناهایی هستند که بر اساس معماری قنات و مسیر حرکت آب شکل می‌گیرند.

 • ویدئو / دهکده‌ای که قرار است «امید» زلزله‌زدگان شود

  ویدئو / دهکده‌ای که قرار است «امید» زلزله‌زدگان شود

  بعد از وقوع زلزله در استان کرمانشاه و تخریب کامل چند روستا از جمله «سراب‌ذهاب»، صادق زیباکلام - استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی - تصمیم گرفت شماره حسابی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی اعلام کند. نفس این کار که گاه از سوی برخی سلبریتی‌ها انجام می‌شود، موجب پراکندگی کمک‌ها خواهد شد، اما این استاد دانشگاه با همکاری چند استاد دیگر طرحی را آماده پیاده‌سازی کرده‌اند که در صورت اجرا، می‌توان گفت ارزشش را داشته است. با مبالغ جمع‌آوری شده در این حساب و همکاری با بنیاد مسکن، در محل روستای سراب‌ذهاب قرار است «دهکده امید» بنا شود؛ دهکده‌ای مدرن که می‌تواند به امیدی برای ساکنان آن منطقه تبدیل شود.

 • ویدئو / حقایقی درباره شوش باستان

  ویدئو / حقایقی درباره شوش باستان

  شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های شناخته‌شدهٔ جهان است که احتمالاً چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح پایه‌گذاری شده و از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است. در این شهر باستانی آرامگاه دانیال نبی واقع شده است. شهر شوش و تپه‌های مجاور در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مستند درباره این شهر باستانی‌ست که توسط شبکه مستند سیما تهیه شده است.

 • ویدئو / ۱۰ غذای برتر از ۱۰ کشور گوناگون

  ویدئو / ۱۰ غذای برتر از ۱۰ کشور گوناگون

  شاید برای بسیاری از مردم دنیا، غذا خوردن و امتحان کردن خوراکی‌های گوناگون یکی از بهترین لذت‌های دنیا باشد. اگر شما جزو افرادی هستید که برای چشیدن غذاهای گوناگون از ملیت‌های مختلف هیجان دارید، با ما در این ویدئو برای آشنایی با برخی از برترین غذاهای ۱۰ کشور همراه باشید.

 • ویدئو / قنات قصبه گناباد - قسمت اول

  ویدئو / قنات قصبه گناباد - قسمت اول

  قنات قصبه گناباد به عنوان یکی از عجایب‌ تاریخ تمدن بشری در زمره عمیق‌ترین قنات‌ها قرار دارد و قدمت آن به ورود آریایی‌ها به سرزمین ایران بازمی‌گردد. این اثر یکی از شاهکارهای آبی جهان بوده است. معماری شهرهای ایرانی تا حدود زیادی متأثر از قنات است؛ پایاب، آب‌انبار، آسیاب، خانه، بازار، مسجد و مدرسه بناهایی هستند که بر اساس معماری قنات و مسیر حرکت آب شکل می‌گیرند.

 • ویدئو / روشی ساده و فراگیر برای «سفر ارزان»

  ویدئو / روشی ساده و فراگیر برای «سفر ارزان»

  کیسی فنتون، در سال ۱۹۹۹ وب سایت «کوچ سرفینگ» (Couchsurfing) را برای اتصال مسافران و مردم محلی راه‌اندازی کرد. او یک ایده ساده برای رفع دغدغه محل اقامت و خواب و هزینۀ آن داشت: پذیرایی رایگان از مسافران در سراسر جهان. حالا سالانه حدود چهار میلیون نفر در سراسر دنیا به سادگی میزبان گردشگرانی می‌شوند که به شهر آنان سفر کرده‌اند.

 • ویدئو / مرور ۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶

  ویدئو / مرور ۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶

  ۱۰۰ عکس منتخب ایسنا چکیده‌ای مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود. باید از بین چندین هزار عکسی که طی سال ۱۳۹۶ در ایسنا ثبت و ضبط شده بود، تنها ۱۰۰ عکس نهایی می‌شد. بنابراین عکس‌ها در چندین مرحله استخراج و داوری شد تا به مجموعه‌ای تبدیل شود که شاید بتواند سالی که گذشت را در یکصد فریم یادآوری کند.

 • ویدئو / تاریخچه‌ای کوتاه از نوروز و هفت‌سین

  ویدئو / تاریخچه‌ای کوتاه از نوروز و هفت‌سین

  نوروز، واژه‌ای خاطره‌انگیز و سرشار از طراوت؛ جشنی که برای تعدادی از کشورها، بویژه ایران، نماد تجدید حیات و آغازی دوباره است. در کنار این آئین باستانی، سفره‌ای که عموماً با نام هفت‌سین خوانده می‌شود، نماد دیگری از آغاز سال نوست. اما آئین نوروز و چیدن سفره هفت‌سین از کجا گرفته شده و چه فلسفه‌ای دارد؟

 • ویدئو / حال و هوای خریدهای نوروزی در تهران

  ویدئو / حال و هوای خریدهای نوروزی در تهران

  هر ساله هزاران ایرانی برای خرید عید به بازار بزرگ تهران می‌روند. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود؛ هرچند که بازار دستفروش‌ها هم به نظر داغ بوده و همین مسأله تا حدودی بر کسب و کار بازاریان و مغازه‌دارها تأثیر گذاشته است. عادت خرید شب عید هر ساله باعث شده تا بازار تهران و گذرهای تجاری پایتخت حال و هوای عید را به خود بگیرد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶

  با آغاز اکران‌های نوروزی سینما، پرونده اکران‌های سال ۱۳۹۶ را می‌توان بسته‌شده تلقی کرد. از میان فیلم‌هایی که امسال اکران شد، پنج فیلم رتبه‌های نخست جدول پرفروش‌ترین‌های سال ۹۶ را به خود اختصاص داد. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / سفر رایگان برای جوانان اروپایی

  ویدئو / سفر رایگان برای جوانان اروپایی

  کمیسیون اروپا با اتخاذ یک تصمیم مالی در ابتدای ماه مارس، اولین گام برای اجرای طرح «سفر رایگان برای اروپائیانی که به ۱۸ سالگی می‌رسند» را برداشت. انتظار می‌رود با تصویب بودجۀ ۱۲ میلیون یورویی، ۲۰ تا ۳۰ هزار جوان اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی را داشته باشند. هدف از این طرح، کسب تجربه، شناخت ارزش‌های مشترک اروپایی، کشف مکان‌های جدید و آشنایی با فرهنگ‌های اروپایی و در نهایت ایجاد یک هویت اروپایی و تقویت همبستگی میان جوانان است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ اسفند

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ اسفند

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۶ تا ۲۳ اسفند ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / زندگی‌نامه مختصری از استیون ویلیام هاوکینگ

  ویدئو / زندگی‌نامه مختصری از استیون ویلیام هاوکینگ

  استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس، نویسنده بریتانیایی و وارث کرسی تدریس ایزاک نیوتون در هشت ژانویه ۱۹۴۲ در انگلستان به دنیا آمد و در چهاردهم مارس ۲۰۱۸ در منزلش واقع در کمبریج درگذشت. وی در سال ۱۹۶۳ به بیماری اسکلروز جانبی آمیوترومیک مبتلا شد که از هرگونه تحرک عاجز بود و از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید می‌شد برای صحبت کردن استفاده می‌کرد. کتاب " تاریخچه زمان" او با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند. همچنین کتاب "طرح بزرگ" او با چاپ در اواخر سال ۲۰۱۰، پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

 • ویدئو / چهارشنبه‌سوری، جشنی که جنگ می‌شود!

  ویدئو / چهارشنبه‌سوری، جشنی که جنگ می‌شود!

  چهارشنبه‌سوری از جشن‌های سنتی ایرانیان است که گذر زمان برگزاری آن را دستخوش تغییرات بسیاری کرده‌است. آتش‌بازی‌های خطرناک و رفتارهای مخاطره‌آمیز، آرامش و زیبایی‌های این جشن را کمرنگ کرده‌است و باعث بروز حوادث بسیاری در روزهای پایانی سال می‌شود.

 • ویدئو / آتش‌بازی چطور شروع شد و کجا رواج دارد؟

  ویدئو / آتش‌بازی چطور شروع شد و کجا رواج دارد؟

  برای برخی کشورها، آتش‌بازی به عنوان یک مراسم مهم تلقی می‌شود و گاه به نوعی آئین تبدیل شده است. اما پدیده آتش بازی از کجا و در چه دورانی آغاز شد؟ در این ویدئو نگاهی کوتاه به ظهور پدیده آتش‌بازی و منشاء آن خواهیم انداخت؛ پدیده‌ای که در ایران نیز به شکل دیگری بروز یافته است.

 • ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت دوم

  ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت دوم

  در جنوب اقیانوس آرام، ابرشهر جاکارتا آرمیده است؛ پایتخت اندونزی و سومین شهر بزرگ کره زمین. در این شهر و محدوده اطراف آن ۲۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند. مدیران این شهر، برای رویارویی با سیل‌های سالانه، زمین‌لرزه‌های روزمره و جمعیت عظیم انسانی، برنامه‌ریزی دقیقی دارند. این مستند دو قسمتیِ «نشنال جئوگرافیک» به خوبی نشان می‌دهد که این برنامه‌ها چیست و چگونه اجرا می‌شود. این ویدئو، قسمت دوم و پایانیِ آن است.

 • ویدئو / نسل جدید حمل و نقل شهری با از تاکسی هوایی

  ویدئو / نسل جدید حمل و نقل شهری با از تاکسی هوایی

  اگر فکر می‌کنید روزی تکنولوژی می‌تواند فیلم‌های تخیلی را به واقعیت تبدیل کند، درست فکر کرده‌اید. تا ۱۰ سال آینده شاهد ظهور تاکسی‌های پرنده خواهید بود. تاکنون چندین کمپانی از جمله اوبر و ایرباس به ساخت و آزمایش چندیدن نمونه از تاکسی‌های پرنده پرداخته اند.

 • ویدئو / رابطه بین عکس‌های سلفی و عمل‌های زیبایی

  ویدئو / رابطه بین عکس‌های سلفی و عمل‌های زیبایی

  طبق تحقیقات تازه، مشخص شده که احتمال عمل جراحی زیبایی در افرادی که علاقه زیادی به گرفتن عکس سِلفی از خود دارند، بیشتر است. از دلایل آن می‌توان به بزرگنمایی دوربین‌های سلفی و تغییر ملاک زیبایی در این افراد اشاره کرد. تصمیم به انجام عمل زیبایی می‌تواند از اثرات عکس‌های سلفی بر بخش ناخوداگاه مغز انسان نشأت بگیرد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۶ اسفند

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۶ اسفند

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۹ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.