برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت اول

  ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت اول

  در جنوب اقیانوس آرام، ابرشهر جاکارتا آرمیده است؛ پایتخت اندونزی و سومین شهر بزرگ کره زمین. در این شهر و محدوده اطراف آن ۲۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند. مدیران این شهر، برای رویارویی با سیل‌های سالانه، زمین‌لرزه‌های روزمره و جمعیت عظیم انسانی، برنامه‌ریزی دقیقی دارند. این مستند دو قسمتیِ «نشنال جئوگرافیک» به خوبی نشان می‌دهد که این برنامه‌ها چیست و چگونه اجرا می‌شود.

 • ویدئو / سفری کوتاه به ۱۰ کشور بی‌نظیر

  ویدئو / سفری کوتاه به ۱۰ کشور بی‌نظیر

  رؤیای سفر به سرتاسر دنیا، همواره در ذهن بسیاری از انسان‌ها وجود داشته است. همراه با این ویدئو به ۱۰ کشور با جاذبه‌های گردشگری و توریستی بی‌نظیر در زمینه فرهنگ، امنیت، سهولت در حمل و نقل و محل سکونت برای مسافران در سال ۲۰۱۸ سفر کنید.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۹ اسفند

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۹ اسفند

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲ تا ۹ اسفند ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت چهارم

  ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت چهارم

  این مستند با موضوع بررسی کارنامه سیاسی امیر اسدالله علم وزیر قدرتمند و پرنفوذ دربار پهلوی با استفاده از فیلم‌ها و تصاویر دیده نشده، روایتگر روابط و ساختار داخلی سران رژیم پهلوی است و تلاش کرده به شیوه‌ای متفاوت و از زاویه نگاهی جدید، مخاطب را با واقعیات رژیم پهلوی آشنا سازد. این ویدئو قسمت چهارم و پایانی این مستند است که از سوی شبکه مستند سیما ساخته و پخش شده است.

 • ویدئو / با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)

  ویدئو / با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)

  اگر بدنبال ماجراجویی هستید یا قصد دارید از فضای کسالت‌بار برخی روزهای خود فاصله بگیرید، انتخاب و مشاهده چند سریال هیجان‌انگیز می‌تواند به شما در تغییر این روند کمک کند. در این ویدئو شش سریال ترسناک و پربیننده از گذشته تا سال ۲۰۱۸، معرفی شده که برخی از آنها همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند.

 • ویدئو / اصلاحات تازه در نظام بانکی اروپا

  ویدئو / اصلاحات تازه در نظام بانکی اروپا

  اتحادیه اروپا به تازگی اصلاحات تازه‌ای را در نظام بانکی خود ایجاد کرده است. یکی از نتایج این این تغییرات تازه، اعتماد بیشتر مشتریان به بانک ها، کاهش تمایل به خروج پول از سیستم بانکی و تغییر برخی سیاست‌ها به نفع مشتریان است تا برای مثال، بدهی های بانکی از طریق سپرده ها یا مالیات‌های سپرده‌گذاران پرداخت نشود.

 • ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت سوم

  ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت سوم

  این مستند با موضوع بررسی کارنامه سیاسی امیر اسدالله علم وزیر قدرتمند و پرنفوذ دربار پهلوی با استفاده از فیلم‌ها و تصاویر دیده نشده، روایتگر روابط و ساختار داخلی سران رژیم پهلوی است و تلاش کرده به شیوه‌ای متفاوت و از زاویه نگاهی جدید، مخاطب را با واقعیات رژیم پهلوی آشنا سازد. این ویدئو قسمت سوم این مستند است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲ اسفند

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲ اسفند

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۵ بهمن تا ۲ اسفند ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / تاریخچه کوتاه علامت @

  ویدئو / تاریخچه کوتاه علامت @

  علامت @ پیش از آنکه به نماد جهانی با کاربرد امروزی تبدیل شود، پیشتر به عنوان سمبلی برای معرفی برخی غذاها یا حیوانات استفاده می‌شد اما در نهایت به لطف فعالیت‌ها و تحقیقات برنامه‌نویس کامپیوتر ، Ray Tomlinson، این علامت برای نخستین بار برای ارسال اولین ایمیل استفاده شد.

 • ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت دوم

  ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت دوم

  این مستند با موضوع بررسی کارنامه سیاسی امیر اسدالله علم وزیر قدرتمند و پرنفوذ دربار پهلوی با استفاده از فیلم‌ها و تصاویر دیده نشده، روایتگر روابط و ساختار داخلی سران رژیم پهلوی است و تلاش کرده به شیوه‌ای متفاوت و از زاویه نگاهی جدید، مخاطب را با واقعیات رژیم پهلوی آشنا سازد. این ویدئو قسمت دوم این مستند است.

 • ویدئو / ۷ دانشگاه برتر با فضای آموزشی مطلوب و زیبا

  ویدئو / ۷ دانشگاه برتر با فضای آموزشی مطلوب و زیبا

  بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا، در کنار تلاش برای ارتقاء کیفیت آموزشی و درسی خود، به فضای آموزشی و زیبایی محیط نیز اهمیت زیادی قائلند. در این ویدئو با هفت دانشگاه برتر که از فضای آموزشی مطلوب و زیبایی برخوردارند آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت اول

  ویدئو / اسدالله علم، مردی برای تمام فصول - قسمت اول

  مستندی که خواهید دید، با موضوع بررسی کارنامه سیاسی امیر اسدالله علم وزیر قدرتمند و پرنفوذ دربار پهلوی با استفاده از فیلم‌ها و تصاویر دیده نشده، روایتگر روابط و ساختار داخلی سران رژیم پهلوی است و تلاش کرده به شیوه‌ای متفاوت و از زاویه نگاهی جدید، مخاطب را با واقعیات رژیم پهلوی آشنا سازد. این ویدئو قسمت نخست این مستند است.

 • ویدئو / مروری بر بزرگترین مفاسد مالی سه دهه اخیر

  ویدئو / مروری بر بزرگترین مفاسد مالی سه دهه اخیر

  ۱۲۳ میلیارد تومان، ۱۰۰۰ میلیارد تومان، ۳ هزار میلیارد تومان و حتی ۱۸ هزار میلیارد تومان؛ این اعداد می‌توانند بودجه ده‌ها و شاید صدها دستگاه و ارگان باشند، می‌توانند یارانه نقدی چند میلیون نفر را برای یک یا چند ماه تأمین کنند؛ حتی می‌توانند شرایط اقتصادی یک کشور ۸۰ میلیون نفری را تحت تأثیر قرار دهند. در عین حال، این اعداد و ارقام، تصویری کلی از «فساد» را پیش چشم ما قرار می‌دهد. در این ویدئو، بزرگترین و مشهورترین پرونده‌های فساد مالی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۶ را مرور کرده‌ایم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۵ بهمن

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۵ بهمن

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۸ تا ۲۵ بهمن ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت چهارم

  ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت چهارم

  تصویربرداران مستندهای طبیعت و حیات وحش، با جسارت خود تصاویری را ثبت و ضبط می‌کنند که شیوه نگرش ما به جهان پیرامونی‌مان را تغییر می‌دهد. در مستندی که نشنال جئوگرافیک درباره طرز کار این تصویربرداران ساخته و منتشر کرده، با خطرات این حرفه و چند نمونه از این تصویربرداران جسور آشنا خواهید شد. این ویدئو چهارمین قسمت از این مستند است.

 • ویدئو / بانوی پیشگام اما ناشناختۀ انیمیشن‌سازی

  ویدئو / بانوی پیشگام اما ناشناختۀ انیمیشن‌سازی

  «لوته رینیگر»، قهرمان ناشناخته در ساخت انیمیشن‌های اولیه است. او با طراحی و ساخت اولین دوربین چندپلان و خلق چندین انیمیشن جذاب، گام بزرگی در زمینه آغاز و پیشرفت تولید انیمیشن برداشت. این بانوی خلاق، اولین انیمیشن رنگی را با نام «سرگذشت پرنس اکمد» در سال ۱۹۲۶ خلق کرد، اما دستاوردهایش همواره زیر سایه نام‌های بزرگی همچون والت دیزنی، ناشناخته ماند.

 • ویدئو / ۱۴ فرودگاه زیبای جهان

  ویدئو / ۱۴ فرودگاه زیبای جهان

  طراحی و معماری برخی فرودگاه‌ها در سراسر جهان به طرز خیره‌کننده‌ای زیباست. بیشتر این فرودگاه‌ها در کشورها و شهرهای بزرگ و پرتردد مثل هنگ‌کنگ و توکیو قرار دارند. در این ویدئو به ۱۴ مورد از زیباترین فرودگاه‌های جهان اشاره می‌کنیم.

 • ویدئو / مستندی متفاوت درباره «اشرف پهلوی» - قسمت سوم

  ویدئو / مستندی متفاوت درباره «اشرف پهلوی» - قسمت سوم

  «اشرف، همزاد شاه»، مستندی است که درباره‌ شخصیت «اشرف» - خواهر دوقلوی محمدرضا پهلوی - ساخته و به همراه تصاویری که برای اولین‌بار پخش شده، از شبکه مستند سیما روی آنتن رفت. تلاش سازندگان برای فاصله گرفتن از نگاه‌های یک‌طرفه و سوگیری‌های معمول، از جمله ویژگی‌های این مستند محسوب می‌شود. این ویدئو، قسمت سوم این مستند است.

 • ویدئو / مستندی متفاوت درباره «اشرف پهلوی» - قسمت دوم

  ویدئو / مستندی متفاوت درباره «اشرف پهلوی» - قسمت دوم

  «اشرف، همزاد شاه»، مستندی است که درباره‌ شخصیت «اشرف» - خواهر دوقلوی محمدرضا پهلوی - ساخته و به همراه تصاویری که برای اولین‌بار پخش شده، از شبکه مستند سیما روی آنتن رفت. تلاش سازندگان برای فاصله گرفتن از نگاه‌های یک‌طرفه و سوگیری‌های معمول، از جمله ویژگی‌های این مستند محسوب می‌شود. این ویدئو، قسمت دوم این مستند است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۸ بهمن

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۸ بهمن

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۱ تا ۱۸ بهمن ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت سوم

  ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت سوم

  تصویربرداران مستندهای طبیعت و حیات وحش، با جسارت خود تصاویری را ثبت و ضبط می‌کنند که شیوه نگرش ما به جهان پیرامونی‌مان را تغییر می‌دهد. در مستندی که نشنال جئوگرافیک درباره طرز کار این تصویربرداران ساخته و منتشر کرده، با خطرات این حرفه و چند نمونه از این تصویربرداران جسور آشنا خواهید شد. این ویدئو سومین قسمت از این مستند است.

 • ویدئو / خطراتی که کودکان ایران و جهان را تهدید می‌کند

  ویدئو / خطراتی که کودکان ایران و جهان را تهدید می‌کند

  سازمان ملل متحد به تازگی نسبت به آوارگی ۵۰ میلیون کودک در ۵۱ کشور مختلف جهان به دلیل خشونت، بلایای طبیعی و فقر هشدار داده است. سوءتغذیه، جنگ، آوارگی، بیماری، بلایای طبیعی و تصادفات از جمله مهمترین خطراتی است که زندگی و جان کودکان را در سراسر جهان تهدید می‌کند. در ایران، بیماری و تصادفات از عمده‌ترین دلایل مرگ‌ومیر کودکان محسوب می‌شود.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۱ بهمن

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۱ بهمن

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۴ تا ۱۱ بهمن ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / دغدغه‌های هنری و اجتماعی کارگردان «سربداران»

  ویدئو / دغدغه‌های هنری و اجتماعی کارگردان «سربداران»

  محمدعلی نجفی، معمار، نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر سینما و تلویزیون ایران از سال ۱۳۵۸ که نخستین فیلم سینمایی خود را ساخت، رسماً وارد این عرصه شد و با وجود اینکه تاکنون چندین پروژه سینمایی را ساخته یا در آن مشارکت داشته، شاید هیچکدام از آثارش به اندازه سریال «سربداران» به شهرت نرسیده است. او در مصاحبه با ایسنا، از دغدغه‌هایش سخن می‌گوید، به علاقه‌های سیاسی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: «حرفه‌ام سینما نیست و سینماگر حرفه‌ای نیستم اما دغدغه‌ام سینماست.»

 • ویدئو / هنر اعتراضیِ یک دختر پاکستانی

  ویدئو / هنر اعتراضیِ یک دختر پاکستانی

  یک دختر پاکستانی در اعتراض به محدودیت‌های موجود برای زنان و دختران در کشورش، آثاری هنری خلق کرده که سروصدای زیادی هم به‌پا کرده است. او در ادامه این مسیر توانست تولیدی لباس خود را راه‌اندازی و پیراهن‌هایی با طرح‌ها و شعارهای خود را عرضه کند.

 • ویدئو / ارتباط آلودگی هوا با مرگ بیماران روانی

  ویدئو / ارتباط آلودگی هوا با مرگ بیماران روانی

  پژوهش‌های اخیر که در هنگ‌کنگ انجام شده، نشان می‌دهد که افزایش آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر بیماران روانی تأثیر منفی دارد و خطر مرگ برای بیماران ذهنی و رفتاری در روزهایی که آلودگی هوا به اوج خود می‌رسد، افزایش می‌یابد.

 • ویدئو / هوای برفی شهر، حرف برفی مردم

  ویدئو / هوای برفی شهر، حرف برفی مردم

  برف که می‌آید، حال و هوای شهر شلوغمان را عوض می‌کند و با همۀ سختی‌هایی که ممکن است داشته باشد، انگار این توانایی را دارد که حال مردم را خوب کند. از شنبه شب، تهران این وضعیت را داشت و از دیروز انگار حال همۀ ما بهتر است؛ این را از حرف‌های مردم هم می‌توان فهمید.

 • ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت دوم

  ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت دوم

  تصویربرداران مستندهای طبیعت و حیات وحش، با جسارت خود تصاویری را ثبت و ضبط می‌کنند که شیوه نگرش ما به جهان پیرامونی‌مان را تغییر می‌دهد. در مستندی که نشنال جئوگرافیک درباره طرز کار این تصویربرداران ساخته و منتشر کرده، با خطرات این حرفه و چند نمونه از این تصویربرداران جسور آشنا خواهید شد. این ویدئو دومین قسمت از این مستند است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۴ بهمن

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۴ بهمن

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۷ دی تا ۴ بهمن ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت اول

  ویدئو / جسورترین تصویربرداران حیات وحش - قسمت اول

  تصویربرداران مستندهای طبیعت و حیات وحش، با جسارت خود تصاویری را ثبت و ضبط می‌کنند که شیوه نگرش ما به جهان پیرامونی‌مان را تغییر می‌دهد. در مستندی که نشنال جئوگرافیک درباره طرز کار این تصویربرداران ساخته و منتشر کرده، با خطرات این حرفه و چند نمونه از این تصویربرداران جسور آشنا خواهید شد. این ویدئو نخستین قسمت از این مستند است.