برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / نگاهی متفاوت به تأثیرات چند بیماری روانی

  ویدئو / نگاهی متفاوت به تأثیرات چند بیماری روانی

  تصور ما از بیماری‌های روانی، عمدتاً به قسمت‌های تاریک و آسیب‌رسانِ این بیماری‌ها معطوف شده است. با این حال، این بیماری‌ها گاه تأثیراتی بر روی مغز مبتلایان می‌گذارد که می‌تواند زندگی آنها را به سمت تبدیل شدن به یک نابغه سوق دهد. در این ویدئو با برخی از این تأثیرات آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / عجایب دشت لوت - قسمت دوم

  ویدئو / عجایب دشت لوت - قسمت دوم

  دشتی به مساحت ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع، تقریباً در مرکز ایران‌زمین و در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان، یکی از خشک‌ترین و قابل مطالعه‌ترین کویرهای جهان را شکل داده است. آنچه می‌بینید، قسمت دوم و پایانی مستندی درباره دشت لوت است؛ دشتی که عمیق‌ترین ناحیه فلات مرکزی ایران را در خود جای داده و ناگفته‌های زیادی دارد.

 • ویدئو / اشکال مختلف دانه‌های برف

  ویدئو / اشکال مختلف دانه‌های برف

  با وجود بارش اندک برف و باران در پائیز و زمستان امسال، این روزها برخی استان‌های کشورمان شاهد بارش نزولات آسمانی هستند. دانه‌های برف در نگاه اول، یک‌شکل هستند اما با کمی دقیق‌تر شدن یا استفاده از ذره‌بین و میکروسکوپ می‌توان بلورهای برف را در شکل‌های مختلف و شگفت‌انگیزی مشاهده کرد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۷ دی

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۷ دی

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۰ تا ۲۷ دی ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / انیمیشن‌هایی که در سال ۲۰۱۸ باید دید

  ویدئو / انیمیشن‌هایی که در سال ۲۰۱۸ باید دید

  انیمیشن‌سازی دنیای خاص خود را دارد. فرصتی برای سفر به رؤیاها و دنیای بچه‌ها و فضای فانتزی‌ای که این آثار برای مخاطب پدید می‌آورد، مشتری زیادی دارد. در سال ۲۰۱۸ چندین انیمیشن جذاب اکران خواهد شد که چند نمونۀ آن را معرفی می‌کنیم.

 • ویدئو / عجایب دشت لوت - قسمت اول

  ویدئو / عجایب دشت لوت - قسمت اول

  دشتی به مساحت ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع، تقریباً در مرکز ایران‌زمین و در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان، یکی از خشک‌ترین و قابل مطالعه‌ترین کویرهای جهان را شکل داده است. آنچه می‌بینید، قسمت نخست مستندی درباره دشت لوت است؛ دشتی که عمیق‌ترین ناحیه فلات مرکزی ایران را در خود جای داده و ناگفته‌های زیادی دارد.

 • ویدئو / بر سر «سانچی» و پرسنل آن چه آمد؟

  ویدئو / بر سر «سانچی» و پرسنل آن چه آمد؟

  جان‌باختن ۳۲ پرسنل نفتکش «سانچی» تأیید شد. این خبر در نهمین روز پس از وقوع حادثه برای نفتکشی که ۳۰ خدمۀ ایرانی داشت، پایانی بود بر همه اندک امیدهای خانواده‌های چشم‌انتظار و همه ایرانیانی که به بازگشت دریانوردان امید بسته بودند. شنبه، ۱۶ دی، در آب‌های ساحل شرقی چین، یک فروند نفتکش ایرانی با یک فروند کشتی فله‌بر چینی برخورد کرد که باعث آتش گرفتن نفتکش ایرانی و مفقود شدن ۳۲ پرسنلش شد. نفتکش سانچی حامل هزاران تن معیانات گازی و در حال حرکت به سمت کره جنوبی بود؛ اما هیچ‌گاه به مقصد نرسید.

 • ویدئو / ضربه به سر می‌تواند شخصیت ما را تغییر دهد

  ویدئو / ضربه به سر می‌تواند شخصیت ما را تغییر دهد

  تجربیات و تحقیقات نشان داده است که ضربه به جمجمه بر اثر تصادف یا عمل جراحی، می‌تواند بر تغییر شخصیت انسان تأثیر مثبت یا منفی بگذارد؛ بستگی به این دارد که ضربه به کدام بخش از سر وارد شده باشد. در این ویدئو با نمونه‌هایی از این مسأله و دلایل آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / دستگاهی که سطح اکسیژن عضله را اندازه می‌گیرد

  ویدئو / دستگاهی که سطح اکسیژن عضله را اندازه می‌گیرد

  یک شرکت آمریکایی ادعا می‌کند اندازه‌گیری سطح اکسیژن عضله با ردیاب تناسب اندام ممکن خواهد شد. یک شرکت آمریکایی دستگاهی موسوم به «Hex» طراحی کرده که می‌تواند چگونگی استفاده عضلات یک ورزشکار از اکسیژن را در واحد زمان اندازه‌گیری کند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۰ دی

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۰ دی

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۳ تا ۲۰ دی ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / گفت‌وگوی کامل همایون شجریان با یورونیوز

  ویدئو / گفت‌وگوی کامل همایون شجریان با یورونیوز

  همایون شجریان در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید آرزویش سلامتی پدر است. او ضمن ارائه توضیحاتی درباره وضعیت سلامت استاد محمدرضا شجریان، درباره نخستین کنسرتش، همکاری‌اش با پدر و مسائل مختلف دیگری سخن گفته است. بخش کوتاهی از ویدئوی این گفت‌وگو دو روز قبل منتشر شد و این، گفت‌وگوی کامل همایون شجریان با یورونیوز است.

 • ویدئو / آئینه‌ای که به تن شما لباس می‌پوشاند

  ویدئو / آئینه‌ای که به تن شما لباس می‌پوشاند

  شرکت آمازون در حال طراحی آئینه‌ای هوشمند است که یک مدل لباس مجازی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به عنوان پیش‌درآمدِ این اختراع، دوربینی طراحی و ساخته شده که مشابه این عملکرد را در گوشی‌های تلفن همراه اجرا می‌کند.

 • ویدئو / امن‌ترین جا برای زندگی کجاست؟

  ویدئو / امن‌ترین جا برای زندگی کجاست؟

  کجای دنیا بهترین نقطه برای زندگی است؟ به عبارتی، کدام کشور از نظر رتبه‌بندی در زمینه‌هایی نظیر قتل و خودکشی، آلودگی یا امید به زندگی در بالای فهرست قرار دارد؟ این ویدئو نتیجه یک بررسی چندوجهی در این‌باره را نشان می‌دهد.

 • ویدئو / چند اتفاق مهم علمی در سال ۲۰۱۸

  ویدئو / چند اتفاق مهم علمی در سال ۲۰۱۸

  از انقلاب در صنعت فضایی تا طراحی اتومبیلی با موتور موشک؛ همۀ این اتفاقات در سال ۲۰۱۸ میلادی به وقوع خواهد پیوست. در این ویدئو، به برخی از بزرگترین پیشرفت‌های علمی در این سال نگاهی خواهیم انداخت.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۳ دی

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۳ دی

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۶ تا ۱۳ دی ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / آلودگی نوری با چهرۀ آسمان چه می‌کند؟

  ویدئو / آلودگی نوری با چهرۀ آسمان چه می‌کند؟

  فیلمی کوتاه از صور فلکی نجومی در آمریکا نشان می دهد که چگونه آلودگی نوری، را تقریباً بطور کامل ستاره‌ها را در آسمان شهرهای بزرگ می‌پوشاند و محو می‌کند. در این ویدئو، سطوح آلودگی نوری از سطح ۸ تا سطح یک و تأثیر آن بر چهرۀ آسمان را مشاهده خواهید کرد.

 • ویدئو / «نویز سفید»، بهترین راهِ بهبود یادگیری

  ویدئو / «نویز سفید»، بهترین راهِ بهبود یادگیری

  برخلاف تصور عموم مردم، سکوت، بهترین انتخاب برای خواب، مطالعه و یادگیری بهتر نیست. «نویز سفید» می‌تواند برای بهبود این موارد به شما کمک کند. نویز سفید، شامل سیگنال‌های تصادفی با حجم یکسان اما فرکانس‌های مختلف است که صدای اقیانوس یا پرواز در یک هواپیمای جت را تداعی می‌کند.

 • ویدئو / برترین هتل‌های ۲۰۱۷ را بشناسید

  ویدئو / برترین هتل‌های ۲۰۱۷ را بشناسید

  برای آنها که دوست دارند کمی لوکس سفر کنند، انتخاب یک هتل مناسب، خود بخشی از لذت سفر و تفریح محسوب می‌شود. هتلی که خدمات مناسب، غذای خوب و در کل آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد، واقعاً نعمت است؛ البته نعمتی گران‌قیمت. در این ویدئو ۱۶ هتل برتر سال ۲۰۱۷ را معرفی خواهیم کرد.

 • ویدئو / پنج ربات برتر سال ۲۰۱۷

  ویدئو / پنج ربات برتر سال ۲۰۱۷

  از بین برترین دستاوردهای فن‌آورانه سال ۲۰۱۷، طراحی و تولید ربات‌های پیشرفته جایگاهی ویژه دارد. از میان ربات‌های ساخته شده در سال طی‌شدۀ میلادی پنج ربات به انتخاب NBC به عنوان برترین‌ها شناخته شده‌اند که در این ویدئو آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۶ دی

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۶ دی

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۹ آذر تا ۶ دی ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / بازی‌های کامپیوتری، از دیروز تا امروز

  ویدئو / بازی‌های کامپیوتری، از دیروز تا امروز

  امروزه صنعت بازی‌های کامپیوتری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی در سراسر جهان دارند. نخستین بار در سال ۱۹۴۰ بود که از این بازی‌ها مورد استقبال قرار گرفت و پس از گذشت چند دهه و پشت سر گذاشتن دوران بازی‌های ابتدایی و نه‌چندان گرافیکی آن سال‌ها، امروز صنعت بازی‌های کامپیوتری توانسته به یکی از پرطرفدارترین و پرسودترین صنایع در حوزۀ خود تبدیل شود.

 • ویدئو / میراث عظیم بزرگترین امپراطوری آمریکا - قسمت اول

  ویدئو / میراث عظیم بزرگترین امپراطوری آمریکا - قسمت اول

  در دل کوهی دورافتاده در منطقه‌ای کوهستانی در کشور پرو، بقایای شهری باستانی قرار دارد که بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد. بناهای عظیم این شهر با سنگ‌هایی که وزنشان به ۲۰ تن می‌رسد ساخته شده است. این ابرسازه‌ها، میراث بزرگترین امپراطوری قاره آمریکاست. در این ویدئو نخستین قسمت از مستند نشنال‌جئوگرافیک درباره «ماچوپیچو» را خواهید دید.

 • ویدئو / ابرسازه‌های معبد آنکوروات - قسمت دوم

  ویدئو / ابرسازه‌های معبد آنکوروات - قسمت دوم

  یکی از باشکوه‌ترین معابد دنیا روی دشت سیلابی رودخانه مکونگ، در کامبوج، معبد آنکوروات (یا آنگکوروات) است. این مجموعه معابد در اوایل قرن دوازدهم میلادی ساخته شد. این معبد بزرگترین بنای مذهبی در جهان است و نوع خاص معماری آن، جزو ویژگی‌های بارز این بنا محسوب می‌شود. این ویدئو، دومین و آخرین قسمت از مستند نشنال جئوگرافیک درباره این معبد است.

 • ویدئو / زلزله تهران و بایدهایی که نباید فراموش شود

  ویدئو / زلزله تهران و بایدهایی که نباید فراموش شود

  هنوز داغ زلزله غرب کشور سرد نشده و کمتر از یک هفته به سالگرد زلزله بم باقی‌مانده که ناگهان تهران هم کمی لرزید. نتیجه، همانی شد که دیشب خیلی‌ها در تهران و البرز دیدند. در واپسین دقایق ۲۹ آذر، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ملارد را لرزاند؛ لرزشی که در تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی و گیلان هم احساس شد اما پایتخت را بیش از همه ملتهب کرد. حالا دولت و دیگر بخش‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز کشور، آنچه در استان کرمانشاه گذشت و دیشبِ پایتخت را دیده‌اند و فرصت دارند از این اتفاقات درس بگیرند و برای شرایط بحرانی فکری اساسی و بنیادی کنند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ آذر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ آذر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۲ تا ۲۹ آذر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کاری که آلودگی هوا با سلامت انسان می‌کند

  ویدئو / کاری که آلودگی هوا با سلامت انسان می‌کند

  آلودگی هوا عوارض و امراض فراوانی به همراه دارد. بروز حساسیت‌های مختلف، افزایش احتمال ابتلا به سرطان، تشدید ناراحتی‌های قلبی و ریوی و ایجاد برخی ناراحتی‌های روحی و روانی از جمله این مشکلات است. در مقابل، برخی خوارکی‌ها می‌توانند احتمال ابتلا به این امراض را کاهش دهند.

 • ویدئو / «سندرم داون» و بیماری که «مدل» شد

  ویدئو / «سندرم داون» و بیماری که «مدل» شد

  سندرم داون» یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌های کوروزومی در انسان است. این بیماری اغلب به ارث نمی‌رسد بلکه بیماری به دلیل تقسیم سلولی اشتباه در دوره نمو تخم، اسپرم یا جنین ایجاد می‌شود. با وجود اینکه تا سال ۱۹۱۰ مبتلایان به سندرم داون معمولاً تا سن ۱۰ سالگی به حیات ادامه می‌دادند، امروزه اغلب این بیماران تا بیش از ۶۰ سالگی هم زندگی می‌کنند. برخی از این بیماران در مشاغل یا فعالیت‌های اجتماعی نیز مشارکت دارند، به طوریکه یک دختر مبتلا به این بیماری در آمریکا توانسته در حوزه مدلینگ فعالیت کند.

 • ویدئو / ابرسازه‌های معبد آنکوروات - قسمت اول

  ویدئو / ابرسازه‌های معبد آنکوروات - قسمت اول

  یکی از باشکوه‌ترین معابد دنیا روی دشت سیلابی رودخانه مکونگ، در کامبوج، معبد آنکوروات (یا آنگکوروات) است. این مجموعه معابد در اوایل قرن دوازدهم میلادی ساخته شد. این معبد بزرگترین بنای مذهبی در جهان است و نوع خاص معماری آن، جزو ویژگی‌های بارز این بنا محسوب می‌شود. این ویدئو، نخستین قسمت از مستند نشنال جئوگرافیک درباره این معبد است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۲ آذر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۲ آذر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۵ تا ۲۲ آذر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسرار دنیای مردگان مصر - قسمت دوم

  ویدئو / اسرار دنیای مردگان مصر - قسمت دوم

  ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، زمانی که یکی از بزرگترین شاهان در عصر طلایی مصر نفس‌های آخر را کشید، پیکر مومیایی‌شدۀ او در دره شاهان به خاک سپرده شد. مصریان باستان برای عبور مردگان از برزخ، یک راهنمای جامع تدارک می‌دیدند که با نام «کتاب دروازه‌ها» بر دیواره‌های مقبره شاهان نوشته می‌شد؛ کتابی که محتوایش جزو اسرار باستان است؛ اسرار دنیای مردگان. این ویدئو، قسمت دوم و پایانیِ مستندی در این‌باره است.