برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / رونمایی از قدیمی‌ترین انسان‌تبار جهان

  ویدئو / رونمایی از قدیمی‌ترین انسان‌تبار جهان

  باستان‌شناسان در آفریقای جنوبی به‌تازگی موفق شده‌اند اجزای اسکلت گونه‌ای منقرض‌شده از انسان‌تباران را در کنار یکدیگر و در شکل نهایی آن بازسازی کنند. قدمت این اسکلت به بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار سال قبل بازمی‌گردد. این قدیمی‌ترین انسان‌تبارِ شناخته‌شده تا به امروز است.

 • ویدئو / اعجازی که با نیروی فکر ممکن می‌شود

  ویدئو / اعجازی که با نیروی فکر ممکن می‌شود

  در جهان پیرامونی ما چه نیروهایی قابل مشاهده و درک هستند. آیا می‌توان برای نیروی فکر و قدرت ذهن، متر و معیار و اندازه‌ای تعیین و آن را بدین صورت اندازه‌گیری کرد؟ برخی افراد در طول تاریخ ثابت کرده‌اند که می‌توان با نیروی فکر کارهایی کرد که گاه از تصور ما خارج است.

 • ویدئو / اسرار دنیای مردگان مصر - قسمت اول

  ویدئو / اسرار دنیای مردگان مصر - قسمت اول

  ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، زمانی که یکی از بزرگترین شاهان در عصر طلایی مصر نفس‌های آخر را کشید، پیکر مومیایی‌شدۀ او در دره شاهان به خاک سپرده شد. مصریان باستان برای عبور مردگان از برزخ، یک راهنمای جامع تدارک می‌دیدند که با نام «کتاب دروازه‌ها» بر دیواره‌های مقبره شاهان نوشته می‌شد؛ کتابی که محتوایش جزو اسرار باستان است؛ اسرار دنیای مردگان.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۵ آذر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۵ آذر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۸ تا ۱۵ آذر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / همه‌چیز درباره «بی‌خوابی»

  ویدئو / همه‌چیز درباره «بی‌خوابی»

  آیا تابحال بی‌خوابی را تجربه کرده‌اید؟ احتمالاً پاسخِ شما «آری» است؛ اما باید بدانید آنچه به عنوان بیماریِ بی‌خوابی مطرح می‌شود، مشکلی سخت‌تر از بی‌خوابی‌های گاه و بیگاه است. ادامۀ بی‌خوابی می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برای فرد بوجود بیاورد. در این ویدئو با بی‌خوابی، عوامل و تسکین‌دهنده‌های آن آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / دنیای شگفت‌انگیز اهرام گمشدۀ چین - قسمت دوم

  ویدئو / دنیای شگفت‌انگیز اهرام گمشدۀ چین - قسمت دوم

  در حوالی استان ژیان در چین، صدها تپه خاکی کوچک و بزرگ از دل زمین سربرآورده‌اند؛ اما این‌ها تپه‌هایی طبیعی نیستند، بلکه گورستان‌های عظیمی هستند که تعداد زیادی از امپراطورها، ژنرال‌ها، اربابان و همسرانشان در آن دفن شده‌اند. آنچه می‌بینید، تصاویر دنیایی خیره‌کننده و مملو از شگفتی‌های عظیم است؛ اهرام گمشدۀ چین. آنچه می‌بینید، قسمت دوم و پایانی مستند شبکه نشنال جئوگرافیک در این باره است.

 • ویدئو / درباره خشونت علیه زنان در ایران چه می‌دانید؟

  ویدئو / درباره خشونت علیه زنان در ایران چه می‌دانید؟

  ۳۵ درصدِ زنان جهان خشونت را تجربه کرده‌اند. این رقم در برخی کشورها به ۷۰ درصد می‌رسد. مطابق آمار سازمان ملل متحد، از هر سه زن در سراسر دنیا یک زن خشونت جنسی و جسمی را تجربه کرده است. آمارها در ایران حاکی از آن است که ۶۶ درصد زنان ایرانی، از اول زندگی مشترکشان تاکنون، حداقل یکبار مورد خشونت قرار گرفته‌اند. این آمار مربوط به پژوهشی است که چند سال قبل در کشورمان انجام شده بود.

 • ویدئو / مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

  ویدئو / مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

  مراسم قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی فوتبال برگزار شد و ۳۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها حریفان خود را شناختند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۸ آذر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۸ آذر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (یکم تا هشتم آذر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / من یک معتادِ «گیم» هستم!

  ویدئو / من یک معتادِ «گیم» هستم!

  سابقه بازی‌های کامپیوتری به دهه ۸۰ میلادی برمی‌گردد؛ با این حال، کمتر از دو دهه است که این پدیده، بویژه نوع آنلاینِ آن، طرفداران زیادی در دنیا پیدا کرده است. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و امروزه تعداد زیادی از جوانان به صورت حرفه‌ای به این بازی‌ها روی آورده‌اند. اغلب بازیکنان حرفه‌ای، مشتریان ثابت گیم‌نت‌ها هستند و تیم‌هایی تشکیل داده‌اند. بعضی از آنها صرفاً پول و وقت خود را در این راه صرف می‌کنند، اما برخی دیگر از همین راه به درآمدهای خوبی رسیده‌اند.

 • ویدئو / میلیونرهای جوانِ کدام کشورها بیشترند؟

  ویدئو / میلیونرهای جوانِ کدام کشورها بیشترند؟

  معمولاً راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، مالکیت برندهای معتبر، بانکداری، بازار املاک و ارث خانوادگی، در تبدیل شدن یک جوان به یک میلیونر بیشترین تأثیر را دارد. اما کدام کشورها بیشترین افراد میلیونرِ زیر 35 سال را دارند؟ این ویدئو، به این پرسش پاسخ می‌دهد.

 • ویدئو / دنیای شگفت‌انگیز اهرام گمشدۀ چین - قسمت اول

  ویدئو / دنیای شگفت‌انگیز اهرام گمشدۀ چین - قسمت اول

  در حوالی استان ژیان در چین، صدها تپه خاکی کوچک و بزرگ از دل زمین سربرآورده‌اند؛ اما این‌ها تپه‌هایی طبیعی نیستند، بلکه گورستان‌های عظیمی هستند که تعداد زیادی از امپراطورها، ژنرال‌ها، اربابان و همسرانشان در آن دفن شده‌اند. آنچه می‌بینید، تصاویر دنیایی خیره‌کننده و مملو از شگفتی‌های عظیم است؛ اهرام گمشدۀ چین.

 • ویدئو / ایده‌هایی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

  ویدئو / ایده‌هایی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

  حدود هشت هزار تن زباله فضایی در مدار زمین پراکنده است. ۲۹ هزار شی‌ء بزرگتر از ۱۰ سانتیمتری و بیش از یک میلیون قطعه در اندازه‌های کوچکتر، هریک می‌تواند تهدیدی برای زمین محسوب شود. حالا اروپا برنامه‌ها و ایده‌های متعددی را برای جمع‌آوری این زباله‌های فضایی طرح‌ریزی کرده است.

 • ویدئو / بیماریِ عصبی که استیون هاوکینگ به آن مبتلاست

  ویدئو / بیماریِ عصبی که استیون هاوکینگ به آن مبتلاست

  بیماری ALS عدم تغذیه ماهیچه‌ها یه بیماری سیستم عصبی است که به سلول‌های عصبی حمله کرده و سبب تخریب آنها می‌شود. یکی از مشهورترین افرادی که به این بیماری مبتلاست، استیون هاوکینگ دانشمند معروف انگلیسی است. در این ویدئو با حقایق بیشتری درباره این بیماری آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت سوم

  ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت سوم

  تخت سلیمان یا آتشکده آذرگُشنَسب، بنا و محوطه‌ای باستانی است که از دوران ساسانیان به یادگار مانده و امروز در استان آذربایجان غربی واقع شده است. بنایی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اما در کشور خودمان کمتر شناخته شده است. آنچه خواهید دید، قسمت سوم و پایانیِ مستندی درباره این عمارت است.

 • ویدئو / ۱۷ حقیقت درباره خون

  ویدئو / ۱۷ حقیقت درباره خون

  تنها بودن غذا در معده و اکسیژن در شش‌ها کافی نیست بلکه این دو باید به همه نقاط بدن برسند و خون این وظیفه را برعهده دارد. این ویدئو ۱۷ حقیقت درباره خون را برای شما آشکار می‌کند که ممکن است برخی را بدانید و با برخی دیگر آشنایی نداشته باشید.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱ آذر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱ آذر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۴ آبان تا ۱ آذر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / حل راز «مثلث برمودا»؟

  ویدئو / حل راز «مثلث برمودا»؟

  اخبار و شایعات درباره مثلث برمودا و حوادثی که برای تعدادی از کشتی‌ها و حتی هواپیماها در آن منطقه رخ داده، زیاد به گوش رسیده است. اخیراً محققان با بررسی ابرهایی در بالای این منطقۀ اسرارآمیز، توجیهی برای کشش فوق‌العاده آن پیدا کرده‌اند؛ توجیهی که علمی است اما قطعی نیست.

 • ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت دوم

  ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت دوم

  تخت سلیمان یا آتشکده آذرگُشنَسب، بنا و محوطه‌ای باستانی است که از دوران ساسانیان به یادگار مانده و امروز در استان آذربایجان غربی واقع شده است. بنایی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اما در کشور خودمان کمتر شناخته شده است. آنچه خواهید دید، قسمت دوم از مستندی درباره این عمارت است.

 • ویدئو / مهیب‌ترین زلزله‌های جهان در ۳۰ سال اخیر

  ویدئو / مهیب‌ترین زلزله‌های جهان در ۳۰ سال اخیر

  زمین‌لرزه اخیر در غرب کشور، یکی از زلزله‌های مهیب جهان در تاریخ ۳۰ سال اخیر محسوب می‌شود. در این ویدئو، مهیب‌ترین و مرگبارترین زلزله‌های ۳۰ سال اخیر در مناطق مختلف جهان را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۴ آبان

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۴ آبان

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۷ تا ۲۴ آبان ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / زمین‌لرزه به روایت یک ارتشی

  ویدئو / زمین‌لرزه به روایت یک ارتشی

  «این مردم انتظار کمک دارند. دوست دارند از نقطه به نقطه ایران برایشان کمک برسد. هرکس کوتاهی کند مسلمان نیست. کاری به هم‌زبان بودن و هم‌دین بودن ندارم؛ این‌ها انسانند و انسانیت ایجاب می‌کند به آنها کمک کنیم». این‌ها جملاتی است که یک نیروی امدادی ارتشی به زبان می‌آورد. او از جمله نیروهایی است که از زمان وقوع زلزله غرب کشور در کرمانشاه به حالت آماده‌باش درآمده و مشغول کمک به آسیب‌دیدگان است.

 • ویدئو / این نکات را قبل و حین زلزله رعایت کنید

  ویدئو / این نکات را قبل و حین زلزله رعایت کنید

  همواره پس از وقوع زمین‌لرزه‌ها و بلایای طبیعی دیگر، هشدارها و آموزش‌ها برای کاهش آسیب‌های ناشی از این حوادث برجسته‌تر می‌شود؛ اما واقعیت این است که این نکات و آموزش‌ها را باید همیشه به خاطر داشته باشید. در این ویدئو چند نکته مهم و کاربردی برای قبل و حین وقوع زلزله آموزش داده شده است.

 • ویدئو / توپ‌های تمام ادوار جام‌جهانی فوتبال

  ویدئو / توپ‌های تمام ادوار جام‌جهانی فوتبال

  از سال ۱۹۳۰ میلادی تاکنون ۲۰ دوره جام جهانی فوتبال برگزار شده و سال ۲۰۱۸ قرار است بیست و یکمین دورۀ آن در روسیه برگزار شود. در این ویدئو، تمام ۲۰ توپ استفاده شده در ادوار جام جهانی فوتبال و جدیدترین توپی که به‌تازگی برای سال آینده رونمایی شده، معرفی شده است.

 • ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت اول

  ویدئو / بنایی شگفت‌انگیز اما کمتر شناخته‌شده - قسمت اول

  تخت سلیمان یا آتشکده آذرگُشنَسب، بنا و محوطه‌ای باستانی است که از دوران ساسانیان به یادگار مانده و امروز در استان آذربایجان غربی واقع شده است. بنایی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اما در کشور خودمان کمتر شناخته شده است.

 • ویدئو / ۹ دانستنی مفید درباره مغز انسان

  ویدئو / ۹ دانستنی مفید درباره مغز انسان

  مغز اسرارآمیزترین ارگان بدن انسان محسوب می‌شود و دانشمندان همواره به دنبال یافتن حقایق بیشتری درباره کارکرد آن هستند. در این ویدئو با ۹ دانستنی مفید درباره مغز انسان آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۷ آبان

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۷ آبان

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۰ تا ۱۷ آبان ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / شهرهایی که با گرم‌شدن زمین غرق می‌شوند

  ویدئو / شهرهایی که با گرم‌شدن زمین غرق می‌شوند

  تازه‌ترین پیش‌بینی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد دمای کره زمین تا سال 2100 میلادی به میزان 3.2 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. این میزان می‌تواند یک فاجعه باشد. یکی از اثرات این امر، افزایش سطح آب‌های کره زمین و در نتیجه به زیر آب رفتن چند شهر مهم جهان است.

 • ویدئو / سرزمین عجایبِ انرژی‌های پاک

  ویدئو / سرزمین عجایبِ انرژی‌های پاک

  تا ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، آلمان ۳۵ درصد از انرژی‌های مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کرده و این آمار در حال افزایش است. در آستانه برگزاری نشست جهانی تغییرات اقلیمی در آلمان، یورونیوز بررسی کرده که این کشور از نظر تولید انرژی و استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در چه وضعیتی قرار دارد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۰ آبان

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۰ آبان

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۳ تا ۱۰ آبان ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.