برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / سوخت خودروها در آستانه تحولی دیگر

  ویدئو / سوخت خودروها در آستانه تحولی دیگر

  محققان در حال توسعه طرحی هستند که می‌تواند بدون استفاده از باتری و تنها با استفاده از گاز هیدورژن، برای خودروها برق تولید کند. این خودروهای برقی و تهیه سوخت برای آنها فعلاً قیمت بالایی دارند اما این امیدواری وجود دارد که این قیمت تا سال ۲۰۲۵ میلادی متعادل‌تر و در حد خودروهای بنزینی و دیزلی شود.

 • ویدئو / هفت مادۀ جدید با خواص عجیب

  ویدئو / هفت مادۀ جدید با خواص عجیب

  هفت ماده‌ای که نسبتاً به تازگی کشف شده‌اند، ویژگی‌های جالب و گاه عجیبی دارند؛ یکی بسیار سبک اما بسیار مقاوم است و دیگری مایعی است که خیس نمی‌کند و دیگری... . با این هفت ماده و خواص جالب آن‌ها آشنا شوید.

 • ویدئو / با عملکرد موتور جت آشنا شوید

  ویدئو / با عملکرد موتور جت آشنا شوید

  موتورجت یا موتور شارِشی، نوعی موتور است که از شتاب دادن و تخلیه شاره برای ایجاد پیش‌رانش بر پایه قانون سوم نیوتن استفاده می‌کند. در این ویدئو عملکرد این موتورها مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳ آبان

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳ آبان

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۶ مهر تا ۳ آبان ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / مشق دموکراسی در دبیرستانی ماندگار

  ویدئو / مشق دموکراسی در دبیرستانی ماندگار

  امروز (چهارشنبه، ۳ آبان) بیستمین دوره انتخابات شورای دانش‌آموزی در مدارس سراسر کشور برگزار شد. دبیرستان ماندگار البرز تهران هم از جمله مدارس قدیمی و بزرگ کشور است که نخستین تمرین جدی دموکراسی را جدی گرفته و این انتخابات را برای دانش‌آموزان خود برگزار کرده است.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دوازدهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دوازدهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در دوازدهمین و آخرین قسمت از این مستند، تاریخچۀ تولید دو خودروی «ای.ام.ایکس ۱۹۶۶» و «دیسوتو ادونچرر ۱۹۵۴» مرور شده است.

 • ویدئو / مهمترین عامل مرگ و میر در جهان

  ویدئو / مهمترین عامل مرگ و میر در جهان

  مهمترین عامل مرگ و میر در جهان، بیماری‌های قلبی - عروقی است که سالانه جان حدود ۱۸ میلیون نفر را می‌گیرد. عوامل ژنتیکی، کهولت سن، فعالیت بدنی اندک و رژیم غذایی نامناسب از مهمترین عوامل ابتلا به این دسته از بیماری‌هاست.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت یازدهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت یازدهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در دهمین قسمت از این مستند، به تاریخچه تولید دو خودروی «سینکا اسپاشیال ۱۹۵۷» و «ایروموبیل ۱۹۳۳» اشاره شده است.

 • ویدئو / جانوری که می‌گویند نمی‌میرد

  ویدئو / جانوری که می‌گویند نمی‌میرد

  «هیدر» جانوری آبزی است که برخی محققان معتقدند عمری جاویدان دارد و هرگز نمی‌میرد. پژوهشگران راز این مسأله را توانایی بازسازی سلولیِ این جانور کوچک عنوان می‌کنند؛ توانایی‌ای که مانع از پیر شدن این جانور می‌شود.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در دهمین قسمت از این مستند، به تاریخچه تولید دو خودروی «دایمکسین ۱۹۳۳» و «رودستر لاسن ۱۹۵۵» اشاره شده است.

 • ویدئو / یک بیماری روانی با منشاء نامشخص

  ویدئو / یک بیماری روانی با منشاء نامشخص

  اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی یک اختلال روانی است که یکی از مشخصه‌های آن ازکارافتادگی فرایندهای فکری است. اسکیزوفرنی از همهٔ بیماری‌های روان‌شناختی وخیم‌تر می‌باشد و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت نهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت نهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در نهمین قسمت از این مستند، به تاریخچه تولید دو خودروی «فانتوم کورسر ۱۹۳۸» و «پنتر پاکارد ۱۹۵۴» پرداخته شده است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۶ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۶ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۹ تا ۲۶ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسپیکری کوچک با قابلیت‌های بزرگ

  ویدئو / اسپیکری کوچک با قابلیت‌های بزرگ

  گوگل به تازگی از اسپیکر هوشمند کوچک خود به نام (Google home mini) رونمایی کرده است. برخلاف ظاهر ساده، این وسیله کوچک، بسیار کاربردی است. این محصول به زودی با قیمتی مناسب در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت هشتم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت هشتم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در هشتمین قسمت از این مستند، تاریخچه تولید دو خودروی «نیوپورت کرایسلر» و «رودستر تاندربورن لبرون» هر دو مدل ۱۹۴۱ و خودروی «باندیت بیتنینگ» مدل دهه ۱۹۶۰ مرور می‌شود.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت هفتم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت هفتم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در هفتمین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی «شورولت کوروت فنسی‌فری ۱۹۵۸» و «پاکار پردیکتور ۱۹۵۶» آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / این خلیج تا ابد فارس است

  ویدئو / این خلیج تا ابد فارس است

  برخی تلاش می‌کنند با تحریف تاریخ، نام جعلی خلیج عربی را استفاده کنند و برخی هم به اشتباه فکر می‌کنند با نظرسنجی‌های بعضاً کم‌اهمیت اینترنتی درباره نام خلیج فارس، می‌توانند از هویت آن دفاع کنند؛ غافل از اینکه هویت این آب‌ها پشتوانه‌ای چندهزارساله دارد و به این آسانی خدشه‌پذیر نیست. خلیجی که در جنوب کشور ما قرار دارد و هشت کشور را در اطراف خود جای داده، همیشه فارس بوده، هست و خواهد ماند.

 • ویدئو / بخش لذیذِ سفرهای هوایی

  ویدئو / بخش لذیذِ سفرهای هوایی

  یکی از مؤلفه‌هایی که سفرهای هوایی را لذت‌بخش‌تر می‌کند، پذیرایی در حین پرواز است. تحقیقات نشان داده حضور در ارتفاع و تغییر فشار هوا در کابین هواپیما، اعصاب بویایی و چشایی انسان را تضعیف می‌کند؛ با این حال، شرکت‌های هواپیمایی بزرگ دنیا از مجرب‌ترین سرآشپزها بهره می‌برند تا پذیرایی آبرومندی برای مسافران خود تدارک ببینند.

 • ویدئو / سگ‌هایی که زندگی را جستجو می‌کنند

  ویدئو / سگ‌هایی که زندگی را جستجو می‌کنند

  در گوشه‌ای از کرج، هلال احمر ایران سگ‌هایی تربیت می‌کند که در حوادث، آنجا که انسان‌ها دلخوشند به یافتن ردی از کسی در زیر آوار، لحظه‌های واقعی مرگ و زندگی، آنجا که انسان از عمل می‌ماند، این سگ‌ها می‌شوند معجزه‌گر؛ سگ‌های زنده‌یاب، سگ‌های زندگی.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۹ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۹ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۲ تا ۱۹ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت پنجم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت پنجم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در پنجمین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی «استیشن واگن وودی استودبیکر ۱۹۴۷» و «بیوک وایلدکت ۱۹۵۳» آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت چهارم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت چهارم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در چهارمین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی «فورد سدان مدل ۱۹۳۶» و «کرایسلر اسپشیال مدل ۱۹۵۳» آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / این ربات‌ها زیرآبی می‌روند

  ویدئو / این ربات‌ها زیرآبی می‌روند

  محققان اروپایی با هدف ساخت ربات‌هایی قوی و انعطاف‌پذیر برای زندگی و ارتباط در زیر آب، ربات‌های «نیلوفر آبی»، «صدف» و «ماهی» را طراحی کرده‌اند. الگوی محققان در طراحی این ربات‌ها، رفتارهای اجتماعی برخی حیوانات بوده است. این ربات‌ها می‌توانند چند ماه را در زیر آب سپری کنند.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت سوم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت سوم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در سومین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی مفهومی «سدان تاکر» و «بندیکس SWC» آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / مهمترین بنادر جنوبی ایران

  ویدئو / مهمترین بنادر جنوبی ایران

  مهمترین بنادر تجاری ایران، در جنوب کشور یعنی حاشیه خلیج فارس تا مرز آب کشور در دریای عمان (سواحل مکران) قرار دارد. میلیاردها دلار از صادرات و واردات کشور از طریق همین بنادر جابجا می‌شود. در این ویدئو، چند بندر جنوبی کشورمان نظیر بوشهر، خرمشهر، آبادان، شهید باهنر و چابهار معرفی خواهند شد.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دوم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دوم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در دومین قسمت از این مستند، به سابقه تولید «خودروی مفهومی XNR» و «شورولت بسکین» اشاره شده است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۲ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۲ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۵ تا ۱۲ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت اول

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت اول

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در نخستین قسمت از این مستند، به تولد «جیپ» و خودروی «فوررانر فلی‌ژول» اشاره شده است.

 • ویدئو / مهمترین بنادر ایران در حاشیه دریای خزر

  ویدئو / مهمترین بنادر ایران در حاشیه دریای خزر

  بنادر شمالی ایران که در حاشیه دریای خزر قرار گرفته‌اند از جمله مبادی کشورمان برای تبادلات تجاری محسوب می‌شوند. با وجود اینکه حجم این تبادلات بسیار کمتر از بنادر جنوبی ایران است، اما حضور روسیه به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری کشورمان در شمال این دریا، اهمیت بنادر شمالی را بالا برده است. در این ویدئو، پنج بندر مهم ایران در حاشیه دریای خزر بر اساس میزان تبادلات تجاری را معرفی کرده‌ایم.

 • ویدئو / فیلم‌هایی که محرم را به تصویر کشیدند

  ویدئو / فیلم‌هایی که محرم را به تصویر کشیدند

  واقعه عاشورا و قیام امام حسین (ع) دستمایه فیلم‌ها و سریال‌های زیادی قرار گرفته است. برخی از آنها به بخشی از تاریخچه این رویداد پرداخته‌اند و برخی دیگر، داستانی را در بستر ایام عزاداری محرم روایت کرده‌اند. در این ویدئو برخی از مهمترین آثاری که با محوریت «واقعه عاشورا» ساخته شده، مرور می‌کنیم.