• دوشنبه / ۸ آذر ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۷
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 1400090806216
  • خبرنگار : 71452

در نشست مشترک رییس جهاد دانشگاهی با معاونان و مدیران ارشد وزارت نفت مطرح شد؛

استفاده از توانمندی جهاد دانشگاهی برای نوسازی و بازسازی دکل‌های حفاری

استفاده از توانمندی جهاد دانشگاهی برای نوسازی و بازسازی دکل‌های حفاری

در نشست مشترک رییس جهاد دانشگاهی با با معاونان و مدیران ارشد وزارت نفت، بر استفاده از توانمندی جهاد دانشگاهی برای نوسازی و بازسازی در حوزه حفاری تأکید شد.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی و هیات همراه با دکتر محسن خجسته مهر، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، دکتر وحیدرضا زیدی فرد، معاون مهندسی و پژوهش و فناوری و مدیران ارشد وزارت نفت در وزارت نفت برگزار شد.

در این نشست، رییس جهاد دانشگاهی به ارائه گزارشی ار فعالیت‌­ها و توانمندی‌­های جهاد دانشگاهی در حوزه نفت و گاز پرداخت و  بخشی از دستاوردهای این نهاد در این حوزه را معرفی کرد. وی تأکید کرد: سیستم الکترواستاتیک نمک‌زدایی از نفت، کلاف‌های دستگاه لوله مغزی سیار، دمولسیفایر، الکترو­موتورهای دور متغیر، دکل‌های حفاری، موتورهای درون چاهی، مته‌های حفاری سه کاجی و PDC ،USPهای صنعتی و نشاسته حفاری از جمله کارهای انجام شده توسط این نهاد است.

رییس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: تولید کربن اکتیو از  قیر طبیعی، صمغ زانتان، تصفیه پساب‌­های واحد فراورش، پاکسازی خاک‌های آلوده به مواد هیدروکربوری از دیگر کارهای این نهاد است که در حد پایلوت به اجرا درآمده است. در بحث آلیاژها و CRA در جهاد دانشگاهی توان تولید فناوری آن وجود دارد.

دکتر طیبی افزود: در جهاد دانشگاهی آمادگی داریم برای ساخت موتورهای دور متغییر تا ۱۵ مگاوات اقدام کنیم. همچنین در حوزه بازوهای بارگیری نفت خام نیز بازو 12 و یک دوم اینچ با فناوری کاملاً بومی ساخته شده و پس از انجام تست‌ها، در اسکله T جزیره خارک نصب شده است.

حمایت از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد فناور

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این نشست تأکید کرد: جهاد دانشگاهی یک مجموعه شناخته شده است که فلسفه ایجاد آن کمک به کشور است تا بتواند باری از فناوری مورد نیاز کشور را به دوش بکشد و برای این کار و موفقیت آن، باید راه را برای این نهاد باز کنیم.

دکتر خجسته مهر افزود: جهاد دانشگاهی خدمات خوبی را برای کشور رقم زده است، اما انتظار از صنعت نفت بالاست. کاری که جهاد دانشگاهی می‌تواند انجام دهد، تولید تجهیزات فناور است و ما در شرکت ملی نفت ایران مصمم هستیم که جهاد دانشگاهی به عنوان همکار فناوری در کنار شرکت‌های ما باشد. شرکت ملی حفاری نیازمند بازسازی دکل‌های خود است و در این زمینه می‌تواند از جهاد دانشگاهی کمک بگیرد و ما نیز حمایت خواهیم کرد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر این که در خصوص پروژه شکافت هیدرولیکی برای ازدیاد برداشت با مجموعه مناطق نفت خیز همکاری شود، 6 مورد همکاری با جهاد دانشگاهی را بر شمرد و گفت: تولید تجهیزات فناوری، بازسازی و نوسازی دکل حفاری، پارتنر فناوری برای ساخت تجهیزات و توسعه فناوری در صنعت نفت، طراحی و ساخت دکل‌های سبک و دکل workower، انجام خدمات مهندسی و دستگاه فرآورش اسکید مونتد برای غرب و شرق کارون موارد همکاری با این نهاد است.

استفاده از توانمندی جهاد دانشگاهی برای نوسازی و بازسازی در حوزه حفاری

دکتر حمیدرضا گلپایگانی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران نیز در این دیدار تأکید کرد: دکل‌ها بیش از 10 سال است که بازسازی نشده‌اند و باید فکری برای این موضوع کرد. ما به تمام شرکت‌های چینی که می‌خواهند با ما همکاری کنند، آدرس جهاد دانشگاهی را می‌دهیم.

وی با تأکید بر بازسازی و نوسازی این دکل‌ها گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند با همکاری یک شرکت چینی، برای بازسازی و نوسازی این دکل‌ها اقدام کند. در راستای حمایت از توانمندی‌های داخلی، موتورهای درون چاهی اگر ساخته و مونتاژ شوند، ما آمادگی استفاده از آنها را داریم.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران خاطر نشان کرد: می‌توانیم از توانمندی جهاد دانشگاهی برای نوسازی و بازسازی در حوزه حفاری استفاده کنیم.

مهندس مهدی زاده، مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره نیز ضمن تأکید برای توسعه همکاری گفت: قرارداد واحد تصفیه پساب‌های صنعتی در میدان هنگام آماده مبادله و اجرای پروژه است و در خصوص موضوعات همکاری فناورانه کمیته مشترک تشکیل خواهیم داد.

جهاد دانشگاهی، تأمین‌کننده الکتروموتورهای دور متغیر

مهندس افخمی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا نیز در خصوص پروژه­‌های فناورانه که با همکاری مدیریت کالا در حال انعقاد قرارداد است، تصریح کرد: مجوزهای لازم جهت انعقاد قرارداد ساخت کلاف دستگاه لوله مغزی سیار اخذ شده و برای تولید حدود 60 عدد کلاف به ارزش تقریبی 150 میلیارد تومان در حال مبادله قرارداد هستیم. در خصوص الکتروموتور دور متغیر نیز در حال جمع‌آوری نیاز شرکت‌ها هستیم و جهاد دانشگاهی به عنوان تنها مجموعه فناور ایرانی این نیازها را تامین می‌کند. در خصوص پروژه دمولسیفایر نیز با توجه به مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران اقدام خواهد شد.

تأمین بازوهای بارگیری مورد نیاز شرکت پایانه نفتی

مهندس اسدروز، مدیر عامل شرکت پایانه نفتی ضمن اعلام این که جهاد دانشگاهی همواره در کنار شرکت پایانه‌های نفتی، کمک زیادی برای عبور از تحریم‌ها کرده است، افزود: پروژه بازوی بارگیری یکی از پروژه‌های کلیدی موفق همکاری فناورانه با جهاد دانشگاهی است و همچنین در زمینه کارت‌های cpu و ... جهاد دانشگاهی همه مشکلات شرکت پایانه را که قبلاً توسط شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تأمین می‌شد، حل کرده است و تلاش داریم با عقد قرارداد جدید، بازوهای بارگیری مورد نیاز شرکت را از جهاد دانشگاهی تأمین کنیم.

مهندس حاتمی مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی نیز در این نشست گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی نیاز به VFD دارد و تلاش می کنیم که VFD های مورد نیاز را از جهاددانشگاهی تامین کنیم.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، در این نشست مهندس دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مهندس مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، مهندس شریفی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، دکتر علیخانی، مدیریت تولید شرکت ملی نفت ایران، دکتر قلاوند مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت، مهندس فکور، مدیر عامل شرکت عملیات اکتشاف، مهندس طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت، دکتر فصیحی، سرپرست پارک فناوری و نوآوری وزارت نفت، دکتر شمس، مدیرکل نظام تأمین و تجاری سازی فناوری وزارت نفت، دکتر ریاحی، مدیرکل امور فناوری وزارت نفت، دکتر پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، دکتر روشن مدیرکل دفترتخصصی علوم پایه و فنی مهندسی جهادانشگاهی، مهندس اخوان رییس مرکز خدمات تخصصی مهندسی و ساخت واحدهای فراورشی نفت، مهندس آب روشن رئیس جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت، دکتر اصغری، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی، دکتر خدایی، رییس جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی و دکتر کمبرانی، رییس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی به ارایه گزارش و بیان نظرات خود در رابطه با توسعه همکاری دو طرف پرداختند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.