• جمعه / ۱۶ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۲
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: 99081610173
  • خبرنگار : 50388

امام جمعه زاهدان:

حافظان امنیت، حجت را تمام کردند و حالا نوبت مسئولان است

حافظان امنیت، حجت را تمام کردند و حالا نوبت مسئولان است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان وامام جمعه زاهدان گفت: حافظان امنیت، حجت را بر همه مردم و مسئولان تمام و زمینه هر گونه فعالیت علمی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی را فراهم کردند و حالا نوبت مسئولان است.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان، یکی از راه‌های تحصیل تقوا و حفظ آحاد جامعه از بلایا و مشکلات را دعا، توبه و طلب آمرزش گناهان از خداوند متعال عنوانو اظهارکرد: خداوند متعال در آیات متعدد قرآن کریم، مردم را به دعا توصیه کرده حتی در برخی آیات می‌فرماید مردم را به گرفتاری‌ها مبتلا می کنیم شاید متنبه شوند و رو به درگاه خداوند بیاورند.

امام جمعه زاهدان با اشاره به خطاب پر از عاطفه خداوند به پیامبر اکرم(ص) در آیه شریفه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره  افزود: نفع دعا به خود مردم می‌رسد و مایه رشد و هدایت جامعه است.

وی با استناد به آیه شریفه ۷۷ سوره مبارکه فرقان توجه خداوند را به بندگان در نتیجه دست به دعا برداشتن آنها دانست و افزود: خداوند بر اساس آیه شریفه ۴۲ سوره مبارکه انعامگرفتاری‌هایی را برای بندگان ایجاد می‌کند تا با تضرع به سوی خداوند رو کنند.

وی با اشاره به این که پیامبران الهی در حالات مختلف از جمله گرفتاری، جنگ، صلح و آسایش، مردم را به دعا و استغفار دعوت کرده‌اند، بیان داشت: اولین خاصیت دعا و مناجات با خداوند برقراری پیوند بین مخلوق و خالق است.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان، آثار فروان دعا را که در آیات و روایات ذکر شده مورد بررسی قرار داد و پس از اشاره به آیه شریفه ۱۱۰ سوره مبارکه نساء متذکر شد: کسی که گناهی را مرتکب می‌شود در قدم اول به خودش ظلم می‌کند زیرا وجودی که می‌توانست پاک باشد را آلوده می‌کند و سرمایه وجود خود را از دست می‌دهد.

امام جمعه زاهدان ماجرای برادران حضرت یوسف(ع) را یادآور شد و اظهار داشت: بر اساس آیات شریفه ۹۷ و ۹۸ سوره مبارکه یوسف این که یک فرد را شفیع قرار دهیم و از او بخواهیم که برای ما دعا کند، دستور قرآنی است و نمونه‌های قرآنی دیگری از جمله آیه شریفه ۶۴ سوره مبارکه نساء در مورد پیامبر اکرم(ص) وجود دارد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، اثر دیگر دعا و استغفار را جلوگیری از عذاب الهی عنوان کرد و ادامه داد: طبق شریفه ۳۳ سوره مبارکه انفال « وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنْتَ فِیهِمْ ۚ وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ» خداوند وجود مبارک پیامبر(ص) و استغفار را مایه مجات ازعذاب معرفی می‌کند.

وی اثر دیگر دعا و مناجات با خداوند را نزول رحمت الهی، افزایش توان جامعه و برخورداری از امکانات مادی عنوان کرد و با استناد به آیه شریفه ۳  و ۵۲ سوره مبارکه هود و هم‌چنین آیات شریفه ۱۰ تا ۱۲ سوره مبارکه نوح این اثر را تببین نمود.

وی در ادامه با اشاره به گرفتاری‌های متعدد در جامعه از جمله تحریم‌های ظالمانه، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ویروس کرونا ضمن تاکید بر انجام اقدامات لازم برای مقابله با این مسائل، افزود: اما آن چه مهم است این که دست به دعا برداریم و به درگاه خداوند تضرع کنیم و با توبه از گناهان فردی و جمعی، توبه و مناجات در خلوت و هم‌چنین در مراسم‌های جمعی از جمله دعای کمیل، توسل و ندبه برای حل مشکلات دعا کنیم.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حل مشکلات، عنوان داشت: دعاهای صادر شده از امام سجاد(ع) از جمله دعای شانزدهم صحیفه سجادیه برای طلب آمرزش گناهان و مناجات تائبین از مجموعه مناجات پانزده‌گانه امام سجاد(ع) حاوی معارف بلندی در این زمینه هستند.

امام جمعه زاهدان با اشاره به مشکل کمبود خون در استان با توجه به شرایط کرونا، تاکید کرد: در شرایطی که بیماران بالاخص مبتلایان به تالاسمی نیازمند خون هستند، حتی برای تامین یک روز آنها، ذخیره خونی وجود ندارد و مسئولان امر مجبورند از استان‌های دیگر خون وارد کنند و اهدای خون وظیفه عمومی همه ماست و مردم بدانند یکی از کارهای خیر، کمک به هم‌نوعان بالاخص در موقعیت نیاز شدید است.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در ادامه با اشاره به این که یکی از راه‌های تحصیل تقوا، حفظ جامعه اسلامی از گزند تهاجم دشمنان اسلام و بالا بردن اقتدار دفاعی و نظامی است و استناد به آیه شریفه ۶۰ سوره مبارکه انفال عنوان داشت: نکات مهمی که می‌توان از این آیه شریفه برداشت کرد عبارتند از آماده سازی نیروی سخت‌افزاری و نرم افزاری تا حداکثر ممکن؛ بسنده نکردن به دفاع و تلاش برای ایجاد بازدارندگی و ارعاب دشمن؛ علاوه بر توجه به دشمنان آشکار، در نظر گرفتن دشمنانی که حتی در دل و در صدد ضربه زدن هستند؛ عنایت به این که هزینه صرف شده برای بالا بردن توان دفاعی، نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و سودش به خود مسلمین می رسد و البته پاداش این کار منحصر به آخرت نیست.

آیت‌الله محامی با اشاره به دو جابه‌جایی در هفته گذشته در استان در نیروی انتظامی و سپاه سلمان و هم‌چنین سالگرد شهادت شهید تهرانی‌مقدم و شهدایی که مایه اقتدار، افتخار و عزت میهن شدند و ضمن تشکر از همه تلاش‌گران نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی خصوصا سپاه، نیروی انتظامی و مرزبانی، تصریح کرد: این عزیزان با حفظ امنیت، حجت را بر همه مردم و مسئولان تمام و زمینه هر گونه فعالیت علمی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی را فراهم کردند و حالا نوبت مسئولان است که می‌بایست با مدیریت قوی‌تر و تلاش و برنامه ریزی بیشتر با کمک اقشار مختلف مردم، برای رشد علمی و اقتصادی استان تلاش کنند.

وی تاکید کرد: بسیاری از مشکلات، در خود استان قابل حل است و یا با پیگیری مسئولان استان می‌توان آنها را رفع کرد و ربطی به تحریم یا انتخابات آمریکا ندارد.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: هر کس در انتخابات آمریکا، رئیس جمهور شود از جبهه دشمن و به دنبال دشمنی است و نباید نگاه‌مان به آنها باشد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به رشد چشمگیر فرزندان ایران اسلامی در ساخت موشک، پهپاد و هواپیماهای نظامی در پرتو هدایت‌های فرمانده معظم کل قوا عنوان داشت: با هدایت‌های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب و عمل به اقتصاد مقاومتی، اشتغال، تولید داخلی و رسیدگی به جوانان امکان رشد عرصه اقتصادی نیز وجد دارد و خلأها در نتیجه کم‌کاری و کم‌توجهی است.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به افتتاح طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی و کرمان و یزد ضمن این که این اقدام را نویدبخش دانست اما نسبت به اجرا نشدن این طرح‌ها برای خود استان سیستان‌وبلوچستان گلایه کرد و عنوان داشت: چرا این طرح‌ها برای این استان که از لحاظ آب دچار مشکل است، تصویب نمی شود یا اگر تصویب شده چرا اجرا نمی شود و این کم‌کاری مربوط به مسئولان سابق استان است و می‌بایست نسبت به این موضوع توجه می‌داشتند.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان در پایان، ضمن ارج نهادن به پیگیری‌های مسئولان و نمایندگان استان و توجه مسئولان قوه مجریه و مقننه به استان در نتیجه تاکیدات مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و پروژه‌های متعددی در استان در آستانه اجرا است ولی این پروژه‌ها باید بیشتر، بهتر و سریع‌تر انجام شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.