• چهارشنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42201
  • خبرنگار : 50057

در جلسه شورای شهر قزوین بررسی شد؛

توقف پروژه «7 درهـ»!

توقف پروژه «7 درهـ»!
در جلسه شب گذشته شورای شهر قزوین موضوع آبراهه و تأمین آب پروژه هفت‌دره بررسی شد، در این جلسه اعضای شورا بر توقف یا ادامه پروژه به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین در جلسه شورای اسلامی شهر قزوین که شب گذشته در تالار شورا برگزار شد، اظهار کرد: باید توجه داشت که مطالعات پروژه هفت‌دره توسط چه کسی انجام‌شده است، در مورد هفت‌دره مدیرکل محیط‌زیست عنوان کرده، مطالعات این پروژه توسط پیمانکار انجام و به محیط‌زیست تحویل داده‌شده است و در حال بررسی هستیم و بر فعالیت‌های این پروژه نظارت می‌کنیم.

وی افزود: اگرچه دریاچه قبلاً طراحی‌شده و هنوز اجرایی نشده است، ما باید ابتدای کار به‌صورت کارشناسی پروژه را بررسی می‌کردیم، در حال حاضر نیز هم دیر نشده و در صورت آسیب‌زا بودن پروژه باید پروژه را متوقف کنیم و این درست نیست که بگوییم چرا الان می‌گویید که متوقف شود باید اول کار می‌گفتید.

قوامی یادآور شد: پل امام رضا(ع) در زمان خودش بررسی‌شده و به دنبال ساخت کمربندی برای قزوین بودند، کار طراحی انجام‌شده است، ما نباید در بحث پروژه‌ها خلط مبحث کنیم و کسی قصد زیرسوال بردن پروژه‌ها را ندارد ما می‌خواهیم که اطلاعات کاملی در مورد پروژه بیان شود، مشخص شود که آیا این پروژه برای محیط‌زیست ضرر دارد یا خیر.

وی افزود: محل تأمین آب پروژه و بررسی زیست‌محیطی آن برای اعضا شورا، فعالان محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد سؤال است، من به‌عنوان عضو شورا تحصیل‌کرده شیمی هستم و نمی‌توانم نظر تخصصی بدم باید از متخصصین بخواهیم که نظر بدهند.

قوامی اظهار کرد: مطالعات محیط‌زیستی باید قبل از کلنگ زدن پروژه آماده می‌شد، اکنون هم دیر نشده ساخت پروژه‌های یاد شده متوقف شود تا این مطالعات صورت گیرد تا از خسارت‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌صورت کتبی ساخت پروژه‌های هفت‌دره و کمربندی سبز را تأیید کند مسؤلیت از شانه اعضای شورا برداشته می‌شود و بر عهده این سازمان گذاشته خواهد شد.

توقف پروژه یعنی سرمایه‌های مردم در این سه سال بیرون ریخته شده است

سعید دقیقی در واکنش به توقف پروژه تأکید کرد: همه ما مدافع باغستان هستیم، اما تکرار سؤال تأثیری ندارد ما باید واقعی صحبت کنیم، پروژه در مسیر خودش است، نمی‌توانیم بگوییم اگر ضرر و زیان دارد ادامه ندهیم یا اگر ضرر و زیان دارد جلوی کار را بگیریم، باید واقع‌بین باشیم .

وی خاطرنشان کرد: هیچ‌کس به‌اندازه من به دنبال حفظ باغستان نیست، ما باید قبل از تصویب این پروژه سؤالات را مطرح کنیم، اکنون بعد از سه سال که هزینه‌هایی در اجرایی شدن هفت‌دره انجام‌شده، برخی اعضای شورا حرف از توقف آن می‌زنند و می‌گویند باید باغستان را حفظ کنیم و حالا هم می‌گوییم آبگیری کنیم .

وی اظهار کرد: اگر چنین پروژه‌ای متوقف شود یعنی سرمایه‌های مردم در این سه سال بیرون ریخته شده و این درست نیست، در گام اول دریاچه اول که می‌گویند آسیبی ندارد باید افتتاح شود و در گام بعدی اگر دریاچه‌های بعدی مشکل داشتند جلوی پروژه را باید بگیریم .

اگر به پروژه اعتبار دادیم باید اجازه دهیم روند خودش را طی کند

زهرا یوسفی دیگر عضو شورای شهر قزوین نیز بیان کرد: دغدغه همه ما یکی است، اولین بار که موضوع هفت‌دره در صحن طرح شد اولین معترض اجرا من بودم، خانم قافله‌باشی و آقای عبدالرزاقی نیز با توجه به کمبود آب در مورد چگونگی تأمین آب آن سؤال داشتند.

وی افزود: در خصوص منابع آب این طرح توجیهاتی در سال 97 ارائه شد، در اعتبارات سال 98 و 97 قبول کردیم که پروژه جلو برود، حفاظت از منابع آب دغدغه ما است اگر جلوی انجام پروژه را بگیریم همان اول کار باید انجام می‌شد.

این عضو شورا معتقد است: لایه‌های مختلف دریاچه را گذاشتند و در مرحله آبگیری هستند حالا پیشنهاد می‌دهند که پروژه را متوقف کنیم، یا باید پروژه را در ابتدای کار متوقف می‌کردیم یا اگر اعتبار دادیم باید اجازه دهیم روند خودش را طی کند.

اداره محیط‌زیست باید جلوی پروژه‌های مخرب را بگیرد

حکمت‌اله داودی نیز با اشاره به مطالعات انجام‌شده در پروژه هفت‌دره، اظهار کرد: اگر پروژه هفت‌دره با مشکلات زیست‌محیطی مواجه باشد، اداره کل محیط‌زیست باید جلوی آن را بگیرد، در مورد پروژه یاد شده هیچ نامه‌ای از سوی مسئولان محیط‌زیست استان قزوین نیامده است به همین دلیل روند ساخت آن ادامه پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: اعضای شورا بازدیدی از هفت‌دره داشته باشند و طی جلسه‌ای با متولیان مربوطه سؤالات خود را طرح و پاسخ‌های لازم را دریافت کنند تا قانع شوند و صحبت در این جلسه مشکل‌گشا نیست.

کارکرد اصلی پروژه هفت دره چیست؟

احد چگینی عضو شورای شهر قزوین نیز در این جلسه تصریح کرد: امروز در هر جای شهری ساخت و سازی باید انجام شود از یکسری مراجع استعلاماتی گرفته می‌شود، تغییراتی که در کاربری هفت دره انجام می‌شود آیا استعلامات لازم گرفته‌شده است.

وی افزود: این دریاچه‌ها نیاز به آب دارد و باید مشخص شود که آب آن چطور تأمین می‌شود، آیا با پمپاژ آب از چاه‌های عمیق دشت این دریاچه‌ها آبیاری می‌شود، آیا از رودخانه باراجین آبیاری می‌شود باید محل حق آبه مشخص شود، همچنین با توجه به محل قرارگیری بحث تبخیر آب نیز باید موردتوجه قرار بگیرد.

این عضو شورای شهر قزوین بیان کرد: برای این پروژه از سفر ریاست جمهوری بودجه خوبی دریافت شد باید در این خصوص نیز توضیحات لازم ارائه شود و باید گفته شود که کارکرد اصلی این پروژه چیست آیا تلطیف هوا، استفاده و زیبایی موردنظر است و کارکرد دقیق آن باید بررسی شود.

وی گفت: اگر دریاچه مانند چیتگر باشد می‌گوییم که دریاچه یکپارچه است، یا دریاچه‌ای برای استفاده از کانال آب است که در شهرک مهرگان این کار در حال انجام است، اگر دریاچه چند جا ساخته شود هدف اصلی چیست و استفاده چندمنظوره از دریاچه قابل‌پذیرش نیست باید مدیریت آب صحیحی انجام شود و صرف استفاده بصری نباید این میزان آب را پرت کنیم.

چگینی تأکید کرد: برکه آب در چند نقطه کارایی لازم را ندارد و صرف گذاشتن قایق یا دیده بصری قابل توجیه نیست.

وضعیت اعتبارات پروژه مشخص شود

محسن حق‌شناس عضو دیگر شورای شهر قزوین نیز تأکید کرد: از اعتبارات سفر ریاست جمهوری یک مبلغ برای این پروژه در نظر گرفته شد، بخشی از آن قبلاً ارائه‌شده بود و باید بررسی کرد که چقدر از این بودجه اختصاص‌یافته است.

حق آبه پروژه از کجاست؟ ما نمی‌دانیم!

مهدی عبدالرزاقی دیگر عضو شورای اسلامی شهر قزوین خاطرنشان کرد: در فضای مجازی منتشر شده که آب این پروژه از محل باغستان است و باید این را شفاف اعلام کنید که آیا این آب با آب باغستان مرتبط است، در حال حاضر باغستان به 35 تا 40 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد، امسال مشکل آب نداشتیم اما در سال‌های گذشته در این حوزه مشکل داشتیم.

وی افزود: در سال 1396 مبلغ پنج و نیم میلیارد از سفر رئیس‌جمهور به این پروژه اختصاص‌یافته است آیا تزریق دیگری داشتیم و هزینه کرد در این پروژه زمان‌بندی دارد یا نه؛ این موضوع بررسی شود.

این عضو شورا در ادامه با اشاره به برج تجاری اداری حکم‌آباد یادآور شد: این پروژه به مدت دو ماه است که متوقف‌شده است دلیل توقف آن چیست، این سازه‌های غول‌پیکری که در قزوین ایجادشده است صرفه اقتصادی ندارد و تابوت‌هایی است که روش دوش مدیریت شهری است و نمی‌دانیم نتیجه آنچه می‌شود.

وی یادآور شد: برج‌های پونک و الهیه نیز همین‌طور است هزاران تن تیرآهن کارشده است و دستاورد خوبی در حوزه مدیریت شهری ندارد.

عبدالرزاقی در ادامه با اشاره به پروژه پل امام رضا (ع) اظهار کرد: این پروژه هیچ فایده و خاصیتی برای شهر قزوین نداشته است و تنها می‌شود باغستان را از بالای پل دید.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.