• دوشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۷:۳۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99111309841
  • خبرنگار : 50423

واکنش رئیس شورای شهر مشهد به بنرهای حاشیه‌ساز دهه فجر

واکنش رئیس شورای شهر مشهد به بنرهای حاشیه‌ساز دهه فجر

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای شهر مشهد گفت: با وجود حجم گسترده امکانات و شرایط و نیروی انسانی در شهرداری، چنین اشتباهات و قصورهایی پذیرفتنی نیست و امیدواریم در آینده شاهد تکرار آن نباشیم.

 محمدرضا حیدری امروز در یکصدونوزدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد، درباره حواشی به وجود آمده درخصوص اکران‌های دهه مبارک فجر اظهارکرد: شورای شهر بلافاصله پس از مطلع شدن از این اتفاق، نظارت عالی شورا را مسئول بررسی و تهیه گزارش در این‌باره کرد.براساس آخرین گزارش دریافتی، این اشتباه به دلیل بی‌توجهی عناصر مسئول در حوزه‌های مختلف شهرداری مشهد اتفاق افتاده که فورا پس از اکران، بنرها از سطح شهر جمع‌آوری شد. مجموعه نظارتی شهرداری هم کمیته‌ای در این‌باره تشکیل داده و بررسی‌های خود را آغاز کرده‌اند. بدون شک برخورد مناسب با سهل‌انگاری صورت خواهد گرفت.

رئیس شورای شهر مشهد افزود: اکران‌ها و تبلیغات شهری، از حیث کیفیت و محتوا، از نگاه شورای شهر بسیار مهم است و همیشه نسبت به آن دغدغه داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه تشکیل شورای اطلاع‌رسانی، با حضور صاحب‌نظران مختلف در حوزه‌های طراحی، کارشناسان دینی و مذهبی، اجتماعی و روان‌شناسی یکی از تاکیدات شورای شهر به شهرداری بوده است، اظهارکرد: شورا نماینده‌ای را نیز به‌عنوان ناظر در این شورای اطلاع‌رسانی معرفی کرد ولی به شکل مدنظر، فرایند کار پیگیری نشده است.

وی با اشاره به تذکراتی که در گذشته هم برای اکران‌های شهری به شهرداری داده شده است، بیان‌کرد: شهرداری باید در این زمینه مراقبت‌های بیشتری داشته باشد. تلاش‌های بسیاری توسط حوزه اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری برای گرامیداشت دهه فجر و بزرگداشت دیگر مناسبت‌ها انجام شده ولی با اتفاقات این‌چنینی، موجبات سوء استفاده عده‌ای فراهم می‌شود و تلاش‌ها زیر سوال می‌رود.

رئیس شورای شهر مشهد گفت: با وجود حجم گسترده امکانات و شرایط و نیروی انسانی در شهرداری، چنین اشتباهات و قصورهایی پذیرفتنی نیست و امیدواریم در آینده شاهد تکرار آن نباشیم.

( به گفته سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد، به علت اشکال فنی در دستگاه چاپ، در سه استرابورد، رنگ سبز پرچم  به رنگ آبی تبدیل و منجر به اشتباهات ظاهری در این پرچم‌ها شده بود که پس از رویت به سرعت و با پیگیری‌های فوری این پرچم‌ها از سطح شهر جمع آوری شد.)

حیدری عنوان کرد: دهه فجر بهانه‌ای است تا ضمن گرامیداشت این مناسبت، بازگشتی به بهمن ۵۷ و مرور شعارها و خواسته‌های انقلاب داشته باشیم و دلیل عدم تحقق برخی از وعده‌ها و آرمان‌ها را مورد بررسی قراردهیم.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه استاد مطهری، به‌‎عنوان نظریه‌پرداز، پیوسته در تلاش بود تا مفهوم جمهوری اسلامی را تبیین کند و برای آشتی دادن و پیوند بین مردم‌سالاری و دین و همچنین دین و آزادی تلاش‌های بسیاری داشت بیان کرد: تلاش‌های شهید مطهری برای تحقق این مهم، با توجه به شناختی که از فضای جامعه و مسائل پیش‌روی کشور داشت، کاملا واضح است. شهید مطهری از طرفی مورد وثوق امام(ره) و همه بزرگان بوده و در درون دانشگاه و قبل از انقلاب نیز سال‌ها در کرسی‌های آزاداندیشی و در مواجهه با اندیشه‌های مارکسیستی و لیبرالیستی فعال بوده، این نگاه را در اندیشه خود متبلور کرد و پس‌از آن، ما همین مسیر را در اندیشه‌های بزرگان انقلاب و قانون اساسی مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: شهید مطهری پیوسته مفهوم جمهوریت و جمهوری اسلامی و همچنین اصول مختلف آن مبنی بر حضور، رأی و نگاه مردم را مورد تاکید قرار داده است. امیدواریم همه اندیشمندان، دلسوختگان، مجموعه‌ها، جریان‌ها و افرادی که دل در گرو رشد و پیشرفت و توسعه این کشور دارند، به این نگاه و رویکردها توجه داشته باشند.

حیدری با اشاره به این‌که از این طریق می‌توان برابر جریان‌های هنجارآفرین در مقابل ارزش‌های دینی و اسلامی که با قدرت فضای رسانه‌ای و اجتماعی به‌دنبال تحت تاثیر قراردادن جامعه هستند، ایستاد، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم برای پاسخگویی و برآورده کردن نیازها، متناسب با شرایط روز، پاسخ‌های منطقی و قابل قبولی داشته باشیم.

وی با اشاره به ولادت حضرت زهرا (س) و با بیان اینکه بانوان، نیمی از بار توسعه کشور را به دوش می‌کشند، اظهارکرد: شکیبایی و فداکاری مادران ایران زمین، که بیش از چهار دهه در تمام برهه‌های حیاتی و مهم کشور نقش بسزایی در بسترسازی حماسه‌های بزرگ داشتند را گرامی می‌داریم.

حیدری در ادامه گفت: اگر تا دیروز از نقش‌آفرینی اجتماعی بانوان به عنوان یک شعار یاد می‌شد، امروز این مهم به عنوان یک مقصود و برنامه مطرح است؛ زنانی که در عرصه‌های علمی و آموزشی به جایگاه بلندی رسیده‌اند و در جامعه باید فضا برای رشد و توسعه آنها فراهم شود.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه شورای پنجم مفتخر است که در جمع خود از دو بانوی پرتلاش و فداکار بهره می‌برد، افزود: در سطوح عالی مدیریتی شهرداری نیز بانوان در این دوره حضور پررنگی دارند، البته این نسبت رضایت‌بخش نیست ولی بستر و زمینه رشد و ارتقاء جایگاه بانوان فراهم شده و انتظار داریم همچنان از ظرفیت و امکان بانوان در عرصه‌های مدیریتی استفاده شود.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به  این‌که حضرت فاطمه(س) را می‌توان یک الگوی کنش‌گر سیاسی و اجتماعی معرفی کرد، افزود: فاطمه(س) بانویی است که در حوزه دفاع از جایگاه امامت و ولایت خطبه می‌خواند، به تک تک منازل صحابه و یاران پیامبر(ص) مراجعه و با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند و نقش کنشگری بسیار برجسته‌ای را در بخش‌های مختلف ایفا می‌نماید. حضرت فاطمه(س) برای مبارزه از تاکتیک‌ها و روش‌های جدیدی استفاده می‌کند و به‌عنوان الگوی بصیرت‌افزایی، به تنهایی در مقام دفاع از جایگاه امامت و ولایت برمی‌آید.

حیدری همچنین با گرامیداشت ۱۹بهمن، روز نیروی هوایی، گفت: در ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷، به دنبال شایعات کودتای ارتش، نظامیان فداکار و متعهد نیروی هوایی به ملت پیوسته و با حضور در محضر رهبر انقلاب، سندی از حماسه و ایمان را به ثبت رساندند که این روز، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و ارتش بود.

رییس شورای شهر مشهد در ادامه بیان کرد: رژه همافران ارتش در محضر امام‌خمینی(ره)، موجب یاس و ناامیدی رژیم شاهنشاهی شد و این اقدام را می‌توان به مثابه شکسته شدن کمر رژیم طاغوت دانست که ۷۲ ساعت پس از آن رژیم ساقط شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر مشهد، وی اظهار کرد: پادگان نیروی هوایی اولین مجموعه‌ای بود که درب‌هایش را بر روی مردم گشود و اسلحه در اختیار آنان گذاشت. نیروی هوایی که به تعبیر رژیم، همافران و خلبانان خود را در آمریکا تربیت کرده بود، باور نمی‌کرد همان افراد اولین کسانی باشند که در این مسیر گام برمی‌دارند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز نیروی هوایی در دفاع مقدس نقش برجسته و بسزایی داشتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.