تاپ سه گزارش

 • ویدئو / نخاله‌های ساختمانی، پسماندهای فراموش شده

  ویدئو / نخاله‌های ساختمانی، پسماندهای فراموش شده

  رکود بازار ساخت و ساز و مسکن بعد از سال‌های ۹۰-۹۱ باعث شد تولید نخاله‌های ساختمانی در استان تهران کمی کاهش پیدا کند. پیش از آن میزان نخاله‌ای که در استان تهران جابجا می‌شد، به جز مواردی که به صورت غیرقانونی تخلیه می‌شدند، ۶۳ هزار تن در روز بود که از سال ۹۱ به بعد این رقم به ۴۰ هزار تن در استان تهران رسید. در حال حاضر سهم شهر تهران از این رقم حدود ۳۵ هزار تن است. در حال حاضر فقط ۲۰ درصد از نخاله‌های تولیدی در استان تهران امکان بازیافت دارند.

 • ویدئو / حمام افسانه‌ای «شیخ بهائی» چشم انتظار مرمت

  ویدئو / حمام افسانه‌ای «شیخ بهائی» چشم انتظار مرمت

  سوم اردیبهشت در تقویم ایرانی به نام شیخ بهایی و روز معمار نامگذاری شده است. حمام شیخ بهایی که نام آن با ماجرای رازآلود گرم شدن آب خزینه به واسطه یک شمع در اذهان عموم گره خورده، اوایل دوره صفویه به همت شیخ بهایی در کوی جماله ساخته شده و از معدود حمام‌های دو قلوی اصفهان است؛ این حمام شامل دو بینه و گرمخانه، نمازخانه و سرویس بهداشتی است و بالغ بر ۱۰۰۰ متر وسعت دارد؛ البته بخش‌هایی از آن که شامل حوض‌خانه و شربتخانه می شد، در حال حاضر تحت تملک افرادی است که در آن کارگاه نساجی برپا کرده‌اند.تکمیل عملیات مرمت و احیای این بنای نفیس نیازمند ورود سرمایه گذاران دولتی یا خصوصی است.

 • ویدئو / از نخستین پرواز در مریخ تا ایجاد جنین انسان - میمون

  ویدئو / از نخستین پرواز در مریخ تا ایجاد جنین انسان - میمون

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناری ایسنا، خبرهایی از انجام موفقیت‌آمیز نخستین پرواز یک هواگرد در سیاره‌ای غیر از زمین، تلاش برای مهار بیماری مالاریا با روشی نوین، ترکیب سلول‌های بنیادین انسان با جنین میمون و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از خوش‌بینی به مذاکرات وین تا واکنش ایران به گفت‌وگوی تهران و ریاض

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از خوش‌بینی به مذاکرات وین تا واکنش ایران به گفت‌وگوی تهران و ریاض

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از خوش‌بینی طرف‌های برجام به مذاکرات وین، واکنش ایران به گفت‌وگوی تهران و ریاض، واکنش مخالفان سوری به اعلام زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / هشدار درباره مرگِ میلیونی بر اثر مقاومت آنتی‌بیوتیکی

  ویدئو / هشدار درباره مرگِ میلیونی بر اثر مقاومت آنتی‌بیوتیکی

  طبق پیش‌بینی‌ها، مقاومت آنتی‌بیوتیکی تا سال ۲۰۵۰ می‌تواند مرگ ۱۰ میلیون نفر در هر سال را رقم بزند. مقاومت آنتی‌بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها و قارچ‌ها توانایی لازم برای زنده ماندن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را به دست بیاورند؛ مرحله‌ای که در آن باکتری‌ها بر اثر استفادۀ بیش از اندازه یا نابجا از آنتی‌بیوتیک‌ها، به اَبَرباکتری تبدیل می‌شوند. ابرباکتری‌ها می‌توانند زندگی هر فردی را تهدید کند؛ از همین رو، سازمان بهداشت جهانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی را در فهرست خطرهای بالقوه برای سلامت بشر قرار داده است.

 • ویدئو / آسیب‌های زلزله به یک روستا و امامزاده در گناوه

  ویدئو / آسیب‌های زلزله به یک روستا و امامزاده در گناوه

  زلزله ۵.۹ ریشتری و به دنبال آن پس‌لرزه‌هایی که هنوز مناطق مختلف گناوه در استان بوشهر را می‌لرزاند، علاوه بر مرز استان‌های بوشهر و فارس، امامزاده «بی‌بی حکیمه» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد را نیز بی‌نصیب نگذاشته است؛ امامزاده‌ای که حالا سنگ‌های ریزش‌کرده، سقف سقاخانه‌اش را سوراخ کرده‌اند. تصاویر این گزارش علاوه بر آخرین وضعیت امامزاده بی‌بی حکیمه، وضعیت مردم روستای «تاج ملکی» در استان بوشهر را نیز نشان می‌دهد.

 • ویدئو / کوه «قیه» ماکو؛ یادگار پیشینیان برای ایران

  ویدئو / کوه «قیه» ماکو؛ یادگار پیشینیان برای ایران

  شهر ماکو در استان آذربایجان غربی یکی از پایگاه‌های مهم میراث فرهنگی و تاریخی ایران محسوب می‌شود. در جنوب و شمال این شهر دو رشته‌کوه به نام‌های «قیه» و «سبد» قرار دارد که شهر را چون حصاری در بر گرفته‌اند. سایت و مجموعه تاریخی کوه قیه شامل قلعه‌ها و دیوارهایی مستحکم است که زمانی در برابر حملات ناگهانی دشمنان می‌ایستاد. روی این دو رشته‌کوه دیواره‌هایی سنگی، خانه‌هایی کاه‌گلی و برجک‌هایی بر فراز سنگ‌ها و قلعه‌ها از سده‌های پیشین باقی مانده است. چشمه‌های متعدد، بازمانده‌های خانه‌های قدیمی و یک حمام تاریخی بخش دیگری از جاذبه‌های گردشگری مجموعه کوه قیه است.

 • ویدئو / نبرد بی‌پایان اسلحه‌به‌دست‌ها در آمریکا

  ویدئو / نبرد بی‌پایان اسلحه‌به‌دست‌ها در آمریکا

  موج تیراندازی‌های مرگبار و خشونت‌های اخیرِ مربوط به حمل سلاح در آمریکا، با واکنش جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده و افزایش فشارها بر او برای کاهش خشونت مسلحانه در این کشور همراه بوده است. رئیس‌جمهور آمریکا ضمن توصیف خشونت مسلحانه در این کشور به عنوان لکه و نقصانی برای ملت آمریکا، از آماده‌سازی اقداماتی برای مقابله با این مشکل خبر داده است. جو بایدن از وزارت دادگستری خواسته قانونی را پیشنهاد دهد که به موجب آن، ایالت‌های مختلف بتوانند قوانین خود را دربارۀ محدود کردن سلاح گرم اِعمال کنند.

 • ویدئو / نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در جهان

  ویدئو / نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در جهان

  توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در شرایطی که بسیاری از کشورها با رشد بالای بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌تواند روند کنترل این پاندمی را به تاخیر بیندازد. سازمان بهداشت جهانی قصد داشت تا پایان ماه مارس، دست‌کم یکصد میلیون دوز واکسن را در سطح جهان توزیع کند، اما با پایان یافتن ماه مارس، تنها حدود ۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا از طریق سازوکار کوواکس توزیع شده است. در حال حاضر ۷۵ درصدِ واکسنِ تولیدشدۀ کرونا در ۱۰ کشور توزیع شده و بیش از ۱۰۰ کشور جهان تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند.

 • ویدئو / از واکنش بایدن به غنی‌سازی در ایران تا اعتراض به خشونت پلیس در آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش بایدن به غنی‌سازی در ایران تا اعتراض به خشونت پلیس در آمریکا

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از واکنش آمریکا به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران، اخراج ۱۰ دیپلمات آمریکایی از روسیه، برکناری نخست‌وزیر کره جنوبی، ادامه اعتراضات و تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کاهش آب سد زاینده‌رود

  ویدئو / کاهش آب سد زاینده‌رود

  سد قوسی زاینده‌رود در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در حدود نیم قرن پیش بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شد. با توجه به کاهش ۳۳ درصدی میزان بارندگی در سرشاخه زاینده‌رود، نسبت به متوسط بلندمدت، میزان ورودی و خروجی این سد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. همین وضعیت موجب شده که هم‌اکنون مخزن سد زاینده‌رود تنها کمتر از ۲۵ درصد آب داشته باشد. با در نظر گرفتن این واقعیت، صرفه‌جویی در سال جاری در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت، بهداشت و شرب، ضروری است.

 • ویدئو / تاریخ در خواف به خواب رفته است!

  آخرین وضعیت قبور تاریخی «مجدماضی» بعد از سرقت

  ویدئو / تاریخ در خواف به خواب رفته است!

  دو روستای «نیاز آباد» و «مژن آباد» در جنوب شرقی شهرستان خواف و در جوار مرز ایران و افغانستان، با قدمتی که به قبل از اسلام می‌رسد، امروز کمتر مورد توجه میراث فرهنگی است؛ به حدی که با گذشت بیش از یک ماه از سرقت در مقبره تاریخی «مجد ماضی» در «نیازآباد»، وضعیت گورهای تخریب‌شدۀ آن تفاوتی با زمان سرقت ندارند. در بین ۱۰۵ اثر ثبت ملی شدۀ خواف، قبرها و بناهایی از دوره اسلامی نیز هست که در گذشته سرقت یا تخریب شده‌اند، اما میراث فرهنگی، کمبود نیروی یگان حفاظت برای سرکشی و نگهبانی از این آثار تاریخی را علت بی‌توجهی‌هایش می‌داند.

 • ویدئو / چراغِ خاموش موزه‌های خصوصی در دوران کرونا

  ویدئو / چراغِ خاموش موزه‌های خصوصی در دوران کرونا

  موزه‌های خصوصی بعد از آغاز شیوع کرونا وارد دوره رکود فعالیت شده‌اند. به دلیل تداوم شیوع بیماری و قرمز شدن وضعیت در بسیاری از شهرها، موزه‌های خصوصی و دولتی دوباره تعطیل شدند. بسیاری از این مجموعه‌ها در شهرهای کوچک بدون کمک‌های دولتی قادر به ادامه فعالیت نیستند؛ با این حال هنوز خبری از این کمک‌ها نیست.

 • ویدئو / طرح تازه مجلس برای سقط‌های درمانی

  از ورود فقها به حوزه سقط تا مداخله ستاد عالی جمعیت در حوزه پزشکی؛

  ویدئو / طرح تازه مجلس برای سقط‌های درمانی

  اواخر اسفندماه ۹۹ مجلس طرحی بحث‌برانگیز را تصویب کرد. این طرح که به نام «جوانی جمعیت و تعالی خانواده» نامگذاری شده است، همانطور که از نامش پیداست، بر افزایش جمعیت کشور متمرکز است و بندهای زیادی از آن منتقدانی جدی دارد؛ از جمله بخشی که کار سقط درمانی را سخت‌تر کرده و نظرات غیرپزشکی را هم وارد ماجرا کرده است. دولت و وزارت بهداشت مخالف این طرح هستند.

 • ویدئو / از واکنش‌ها به حادثه نطنز تا تعلیق گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش‌ها به حادثه نطنز تا تعلیق گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از واکنش‌های بین‌المللی به حادثه نطنز، تعلیق گفت‌وگوهای جامع ایران با اتحادیه اروپا و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وضعیت شهرهای ایران در محدودیت‌های کرونایی

  ویدئو / وضعیت شهرهای ایران در محدودیت‌های کرونایی

  با آغاز پیک چهارم کرونا در ایران و شدت گرفتن بی‌سابقه ابتلا به این بیماری، از روز شنبه - ۲۱ فروردین - تمامی اصناف به جز مشاغل ضروری در گروه یک قرار دارند، تعطیل شدند. با این حال گزارش‌هایی که از شهرهای مختلف می‌رسد نشان می‌دهد هنوز هم فعالیت برخی اصناف ادامه دارد. روز ۲۳ فروردین برای اولین‌بار آمار ۲۳۳۱۱ ابتلا به کرونا در ایران به ثبت رسید. مقامات حوزه سلامت هشدار داده‌اند که احتمال وخیم‌تر شدن شرایط در هفته‌های آینده دور از انتظار نیست.

 • ویدئو / هت‌تریک ساعت شگفت‌انگیز «شمس‌العماره» در ۱۵۰ سال

  ویدئو / هت‌تریک ساعت شگفت‌انگیز «شمس‌العماره» در ۱۵۰ سال

  ساعتی که «ملکه ویکتوریا» بیش از ۱۵۰ سال پیش به «ناصرالدین شاه» هدیه داده بود، بین دو مناره‌ی عمارت «شمس‌العماره» یعنی نخستین کاخ ایرانی به سبک اروپایی‌ها در کاخ گلستان نصب شد. این ساعت از همان ابتدا دردسرساز بود. ساعت شمس العماره تا کنون دو بار از صدا افتاده و قدیمی‌ترین تعمیرکار پایتخت دو دوره تعمیر آن را با موفقیت به سرانجام رسانده است. او حالا آرزویش با متولیان شهری و میراثی یکی است، «صدای ساعت شمس‌العماره در قلب بافت تاریخی تهران همیشگی باشد». ساعتچی در این گزارش داستانِ این ساعت شگفت‌انگیز را از بیش از ۱۵۰ سال قبل تا امروز بیان می‌کند.

 • ویدئو / جولان کرونا در وسایل حمل‌ونقل عمومی

  ویدئو / جولان کرونا در وسایل حمل‌ونقل عمومی

  با اوج‌گیری شیوع کرونا در ایران، محدودیت‌هایی برای مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ اعمال شد تا تردد در معابر تجاری و مراکز خرید کمتر شود. اما هنوز مشاغل و ادارات زیادی به فعالیت ادامه می‌دهند و همین مساله باعث شده ترددهای درون‌شهری کاهش چندانی را تجربه نکند. ازدحام در مترو و اتوبوس، می‌تواند موجب گسترش ویروس کرونا در بین مسافران، بویژه در شرایط قرمز کرونایی شود. کمبود اتوبوس و واگن مترو و بروز بی‌نظمی در مسافرگیری، می‌تواند ازدحام مسافران را افزایش دهد و احتمال انتقال ویروس را بالا ببرد. در چنین شرایطی، تنها راه کاهش احتمال ابتلا، استفاده مستمر و صحیح از ماسک و رعایت همین نکته ساده توسط مسافران است.

 • ویدئو / بحران خشکسالی پیش روی کشور

  ویدئو / بحران خشکسالی پیش روی کشور

  سال آبی جاری به نیمه رسیده‌ و فرصت بارش برای بخش زیادی از کشور از دست رفته است. در زمان باقی‌مانده تا انتهای سال آبی هم بارش زیادی پیش‌بینی نشده است. زمانی که بارندگی‌های سالیانه از مقدار متوسط کمتر باشد، خشکسالی آغار می‌شود؛ درست مثل شرایط ایران که حداقل تا اواخر سال آبی جاری خشکسالی شدیدی را پیش رو دارد.

 • ویدئو / از اخبار مذاکرات برجام تا سفر نخست‌وزیر کره به ایران

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از اخبار مذاکرات برجام تا سفر نخست‌وزیر کره به ایران

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی تازه از نشست کمیسیون احیای برجام، سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به ایران، اعلام زمان برگزاری انتخابات در میانمار توسط ارتش این کشور و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.