برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / از تدابیر امنیتی پیش از تحلیف بایدن تا سقوط دولت هلند

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تدابیر امنیتی پیش از تحلیف بایدن تا سقوط دولت هلند

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تدابیر امنیتی شدید در آمریکا پیش از مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، تازه‌ترین اخبار زلزله در اندونزی، سقوط دولت هلند به دلیل یک پرونده رسوایی اداری و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / تشییع دو شهید گمنام در منطقه نظام‌آباد

  ویدئو / تشییع دو شهید گمنام در منطقه نظام‌آباد

  مراسم تشییع پیکر و وداع با دو شهید گمنام، شنبه شب (٢٧ دی) همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مسجد فاطمیه در خیابان شهید مدنی (محله نظام‌آباد) تهران برگزار شد.

 • ویدئو / «زنجان‌رود» در فاضلاب، سلامتی و میراث در خطر

  ویدئو / «زنجان‌رود» در فاضلاب، سلامتی و میراث در خطر

  رودخانه «زنجان‌رود» که از مناطقی در جنوب شرق زنجان سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه قزل‌اوزن می‌ریزد، مدتهاست به محلی برای دفن فاضلاب شهری و صنعتی تبدیل شده است. این رودخانه در مسیر خود آب باغ‌های زیادی را تأمین می‌کند و ورود این آب آلوده به باغ‌ها سلامت مردم را تهدید می‌کند.

 • ویدئو / تلاش زنان سرخه‌ای برای حفاظت از میراث مادری

  ویدئو / تلاش زنان سرخه‌ای برای حفاظت از میراث مادری

  امروز تعدادی از زنان سرخه ای در کارگاه تولیدی "ننه کوکب" در زیر زمین یک فروشگاه برای حفاظت و نگهداری از میراث مادر تلاش می کنند و خواستار حمایت و توجه بیشتر مسئولان هستند. صفیه مونسان، کارآفرین سرخه ای در استان سمنان است که از دوران جوانی برای حفاظت و نگهداری از میراث ارزشمند مادرش بنام "ننه کوکب" و سایر زنان سرخه ای کارگاه تولید صنایع دستی شامل حوله بافی، پلاس بافی، پارچه بافی و... راه اندازی کرده است و تا امروز بالغ بر ۲۰۰ نفر را آموزش داده است. او برای حفاظت و نگهداری از این میراث قدیمی، با کمک تعدادی از بانوان شهر سرخه بالغ بر ۲۰۰ دستگاه حوله و پلاس بافی تولید کرده است.

 • ویدئو / از مشاهده یک کهکشان در حال زوال تا ماندگاری علائم کرونا

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از مشاهده یک کهکشان در حال زوال تا ماندگاری علائم کرونا

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از مشاهده یک کهکشان در حال زوال، استفاده از فناوری هسته‌ای در فضاپیماها، ماندگاری برخی از علائم کرونا در بیماران بستری‌شده و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / منابع بلوکه‌شده برگردد، قیمت دلار پایین می‌آید

  روحانی در جلسه هیأت دولت مطرح کرد:

  ویدئو / منابع بلوکه‌شده برگردد، قیمت دلار پایین می‌آید

  حسن روحانی صبح چهارشنبه (۲۴ دی) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه امروز کاملا مطمئن هستیم پایان مقاومت و ایستادگی مردم نمایان خواهد شد، اظهار کرد: «امروز می‌دانید که منابع ارزی ما بلوکه شده و اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد قیمت دلار به ۱۶ و ۱۷ هزار تومان می رسد. این قیمت دلار در سامانه نیما و بازار واقعی نیست و بانک مرکزی هم برای اعمال سیاست دستش بسته است.»

 • ویدئو / از خبرهای هواپیمای اندونزی تا تازه‌ترین تحولات سیاسی آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از خبرهای هواپیمای اندونزی تا تازه‌ترین تحولات سیاسی آمریکا

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از ادامه عملیات جست‌وجو برای یافتن اجساد قربانیان و جعبه سیاه هواپیمای اندونزی، تازه‌ترین تحولات سیاسی آمریکا بعد از شورش چهارشنبه در ساختمان کنگره این کشور، ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / خلوت‌ترین روزهای یک دانشگاه

  ویدئو / خلوت‌ترین روزهای یک دانشگاه

  دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، به عنوان دانشگاه مادر استان قزوین، با شیوع ویروس کرونا از اسفند سال ۱۳۹۸ تعطیل شد. حدود ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی و خارجی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و بیش از ۱۰ ماه است که هیچ کلاس حضوری در آن برگزار نشده است. این دانشگاه در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و مثل دیگر دانشگاه‌های کشور، خلوت‌ترین روزهای فعالیت خود طی چند دهه اخیر را طی می‌کند. هم‌اکنون شهرستان‌های آبیک، البرز و بوئین‌زهرا در وضعیت آبی کرونایی هستند و استان قزوین به صورت کلی در وضعیت زرد است.

 • ویدئو / علت غبارآلود شدن این روزهای هوای سمنان

  «کاهش دید افقی، شاخص آلودگی هوا نیست»

  ویدئو / علت غبارآلود شدن این روزهای هوای سمنان

  با ساکن شدن هوا و همچنین در پی رخداد وارونگی هوا و تشدید غبارآلودگی، دید افقی در برخی شهرهای استان سمنان کاهش پیدا کرده است. مدیرکل محیط زیست استان سمنان می‌گوید شاخص کیفیت هوا در شهرهای سمنان، گرمسار و شاهرود که به علت پدیده غبارآلودی و رخداد وارونگی هوا با کاهش دید مواجه شده‌اند، روز گذشته بین ۶۰ تا ۶۵ بوده و این میزان کاهش دید افقی، در پی تشکیل بخار آب و وارونگی هوا است و تأثیری بر کیفیت هوای استان نداشته است.

 • ویدئو / از علاقه به تمبر تا رؤیای تألیف دایرةالمعارف

  ویدئو / از علاقه به تمبر تا رؤیای تألیف دایرةالمعارف

  تماشای با ذوق لوکوموتیوهایی که با ذغال سنگ کار می‌کردند، جمع‌آوری تمبرهای ورزشی، حضور در فوتبال، عادت به مطالعه، انجام کارهای پژوهشی ادبی تا چاپ چندین نسخه خطی، بخشی از خاطرات کودکی تاکنونِ محمدحسین حکمت‌فر، است؛ پژوهشگر اهل دزفول در استان خوزستان که حالا هم مجموعه دار است و هم رؤیای تدوین دایرةالمعارف بزرگ دزفول را در سر می‌پروراند.

 • ویدئو / یافته‌ها و پرسش‌ها درباره کرونای انگلیسی و آفریقایی

  ویدئو / یافته‌ها و پرسش‌ها درباره کرونای انگلیسی و آفریقایی

  دانشمندان تحقیقات خود بر روی گونه‌های جدید ویروس کرونا را در سه بخش متمرکز کرده‌اند؛ سرعت انتشار، تأثیر آن‌ها بر وخامت بیماری کووید-۱۹ و کارایی واکسن‌های فعلی بر آنها. در حال حاضر، هیچ مدرکی دال بر اینکه گونه‌های جدید، شدت بیماری را افزایش می‌دهند و میزان مرگ‌ومیر کووید-۱۹ را بالاتر می‌برند، وجود ندارد. در حال حاضر چه اطلاعات دیگری دربارۀ ویروس‌های جهش‌یافته داریم؟ چه نکاتی را دربارۀ این گونه‌ها نمی‌دانیم و دانشمندان در تلاش هستند تا به چه پرسش‌هایی در این رابطه پاسخ دهند؟

 • ویدئو / از تلاش برای برکناری ترامپ تا درخواست از ایران درباره هواپیمای اوکراینی

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تلاش برای برکناری ترامپ تا درخواست از ایران درباره هواپیمای اوکراینی

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تلاش دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا برای برکناری دونالد ترامپ، درخواست پنج کشور از ایران برای توضیح درباره سانحه هواپیمای اوکراینی، وعده رهبر کره شمالی برای گسترش سلاح‌های هسته‌ای و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وضعیت آرامستان ارامنه دروازه دولاب؛ سنگ‌ها سالم است

  ویدئو / وضعیت آرامستان ارامنه دروازه دولاب؛ سنگ‌ها سالم است

  مدت کوتاهی پس از انتشار خبر ساماندهی آرامستان ارامنه در محله دروازه دولاب تهران، تصاویری با عنوان تخریب آن منتشر شد؛ عکس‌هایی که طبق آنها به نظر می‌رسید برخی از سنگ‌قبرهای تاریخی و با ارزش این آرامستان به دلیل اجرای نادرست طرح، آسیب دیده‌اند؛ اما تصاویر تازه از این مکان تاریخی نشان می‌دهد که تخریبی انجام نشده است؛ هرچند که اعضای خلیفه‌گری ارامنه تهران از شهرداری و میراث فرهنگی انتظار نظارت بیشتر و بهتری دارند.

 • ویدئو / راه‌آهن شیراز در روزهایی کرونایی

  ویدئو / راه‌آهن شیراز در روزهایی کرونایی

  با تداوم شیوع ویروس کرونا و طبق پروتکل‌های بهداشتی و برای حفظ سلامتی مسافران برون‌شهری، مسئولان ناوگان ریلی تصمیم به جابجایی مسافران با نصف ظرفیت واگن‌ها گرفته‌اند. این اقدام در استان فارس و راه‌آهن شیراز نیز به اجرا درآمده و مدتهاست که به دلیل کرونا، اجرا می‌شود. در کنار اینها، چه شرایطی در خطوط ریلی حاکم است و تصمیمات کرونایی چطور در آنها اجرا می‌شود؟ این ویدئو نگاه کوتاهی به وضعیت راه‌آهن شیراز انداخته است.

 • ویدئو / از آسیب جدید مغزی بیماران کرونا تا خوش‌شانسی زمین در داشتن حیات

  ویدئو / از آسیب جدید مغزی بیماران کرونا تا خوش‌شانسی زمین در داشتن حیات

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از کشف آسیب‌های جدید در مغز بیماران مبتلا به ویروس کرونا، کشف غیرمنتظره حیات در شرایط طاقت‌فرسای اعماق دریا، خوش‌شانس بودن کره زمین در بهره‌مندی از حیات و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از حواشی توقیف نفتکش کُره تا واکنش به غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از حواشی توقیف نفتکش کُره تا واکنش به غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا خبرهایی از واکنش‌ها به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران، درخواست کره جنوبی برای آزادی نفتکش توقیف‌شده‌اش توسط جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس، برنامه عربستان سعودی برای بازگشایی مرزهای خود با قطر و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اراک، شهری میان دود

  ویدئو / اراک، شهری میان دود

  کلانشهر ۶۰۰ هزار نفری اراک در استان مرکزی از ابتدای امسال تاکنون ۳۳ روز ناسالم را پشت سر گذاشته است. با افزایش میزان آلاینده‌ها، ادارات اراک روز ۱۵ دی‌ماه تعطیل شد و هواشناسی اعلام کرده حجم آلاینده‌ها در پایان هفته بیشتر می‌شود. انتقال بیماران تنفسی به مراکز درمانی توسط اورژانس در روزهای اخیر ۸ درصد افزایش یافته و اورژانس اراک از شنبه به حالت آماده‌باش درآمده است.

 • ویدئو / باغ شاهی؛ قدیمی و حاصلخیز اما رو به نابودی

  ویدئو / باغ شاهی؛ قدیمی و حاصلخیز اما رو به نابودی

  در دهه ۴۰ و ۵۰ ، بندرعباس از چهار منطقه سورو، نخل ناخدا، نایبند و خواجه عطا تشکیل شده بود. نایبند یکی از قدیمی‌ترین محله‌های بندرعباس است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. نایبند در حومه بندرعباس قرار داشت و از چاه‌های آب و زمین حاصلخیز و مرغوب بهره‌مند بود و آب شهر بندرعباس نیز از این مکان تامین می‌شد و شغل بیشتر آنها کشاورزی بود. در این منطقه بیش از ۴۰ زمین کشاورزی وجود داشت اما در دهه‌های اخیر با پیشرفت زندگی شهری در بندرعباس تمام زمین‌های کشاورزی در بندرعباس جای خود را به ساختمان‌ها و منازل مسکونی داده‌اند و همین مساله، باغ جهانشاه شاهی در نایبند را به مرز نابودی کشانده است.

 • ویدئو / کشمکش بر سر متهم آلودگی هوا

  ویدئو / کشمکش بر سر متهم آلودگی هوا

  در گیرودار شیوع کرونا حالا آلودگی هوا هم هجوم آورده و آسمان شهرهای بزرگ کشور به شدت آلوده شده است. امسال نام مازوت بیشتر از همه آلاینده‌های هوا به گوش می‌رسد.، اما چرا امسال نام این سوخت بیشتر شنیده می‌شود؟ آیا سالهای قبل این سوخت بسیار مضر در نیروگاهها و صنایع استفاده نمی‌شد؟ آیا به میان آمدن نام مازوت می‌تواند مسئولیت را از گردن متولیان دیگر بازکند؟

 • ویدئو / نگاهی به وضعیت تأمین روغن در استان‌های قم و فارس

  ویدئو / نگاهی به وضعیت تأمین روغن در استان‌های قم و فارس

  در چند ماه اخیر کاهش تولید و توزیع روغن خوراکی در برخی از کارخانه‌ها و فروشگاه‌های سراسر کشور مخاطراتی را برای شهروندان ایجاد کرده است. برخی این نابسامانی در توزیع و کمبود روغن خوراکی را ناشی از کاهش تولید این محصول در کارخانه‌های تولید روغن عنوان می‌کنند. این گزارش با هدف بررسی وضعیت تامین و توزیع این محصول در فروشگاه‌های استان‌های قم و فارس تهیه شده است.

 • ویدئو / تشییع پیکر آیت‌الله مصباح یزدی

  ویدئو / تشییع پیکر آیت‌الله مصباح یزدی

  پیکر مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی پس از تشییع در تهران و مشهد، صبح امروز (دوشنبه، ۱۵ دی) در حرم حضرت معصومه (س) در قم تشییع شد. پس از اقامه نماز از سوی آیت‌الله نوری همدانی، پیکر آیت‌الله مصباح در حرم و در جوار مزار آیت‌الله بهجت به خاک سپرده شد.

 • ویدئو / آموزش نابینایان هنوز شاد نیست

  ۴ ژانویه، روز جهانی خط بریل؛

  ویدئو / آموزش نابینایان هنوز شاد نیست

  دانش‌آموزان استثنایی، مانند سایر دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید، به دلیل شیوع کرونا، باید به صورت مجازی آموزش‌های لازم را فرا بگیرند، اما محدودیت‌ها و مشکلات موجود، آموزش این گروه از دانش‌آموزان را با چالش‌هایی مواجه کرده است. آموزش مجازی رسمی کشور که از طریق اپلیکیشن شاد دنبال می‌شود، ابتدا نواقص بسیاری از جمله سرعت پایین و عدم امکان آپلود فایل‌ها را داشت که هرچند برخی از آنها حل شده، اما همچنان با انتظارات و نیازهای این دانش‌آموزان، بویژه برای نابینایان فاصله زیادی دارد و در نتیجه آنها همچنان با مشکلات زیادی برای آموزش مواجه هستند. این ویدئو وضعیت یکی از مدارس استثنایی اهواز را نشان می‌دهد.

 • ویدئو / ۲۰۲۰؛ تاریخی، پرهیاهو، تلخ

  مروری بر برخی از مهمترین رویدادهای سال گذشته میلادی

  ویدئو / ۲۰۲۰؛ تاریخی، پرهیاهو، تلخ

  ۱۲ ماه پیش، در آغاز سال ۲۰۲۰ هیچکس تصور نمی‎کرد بعد از آغاز سال نو چه اتفاقی پیش روی میلیاردها انسان خواهد بود؛ سالی شوم و نفس‌گیر که با شیوع کرونا آغاز شد و با تولید واکسن آن و تغییر رئیس‌جمهور آمریکا پایان یافت. در این ویدئو، برخی از رویدادهای مهم سال ۲۰۲۰ میلادی را مرور می‌کنیم؛ رویدادهایی که حتی اهم آنها هم بیش از آن چیزی است که در این ویدئو می‌بینید؛ نظیر انفجار بیروت، نوسانات بورس و اقتصاد جهانی، مذاکرات صلح افغانستان، ادامه درگیری تجاری آمریکا و چین و ...؛ اما در اینجا تلاش شده به برخی از آنها که کمتر در خبرها دیده و شنیده شدند پرداخته شود.

 • ویدئو / از برنامۀ غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران تا قتل‌های هدفمند در افغانستان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از برنامۀ غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران تا قتل‌های هدفمند در افغانستان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره قصد ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، رد شدن وتوی ترامپ در مورد بودجه دفاعی آمریکا توسط کنگره، ادامه قتل‌های هدفمند در افغانستان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نقش پررنگ تغییرات اقلیمی در بلایای طبیعی سال ۲۰۲۰

  ویدئو / نقش پررنگ تغییرات اقلیمی در بلایای طبیعی سال ۲۰۲۰

  طبق گزارشی جدید از سازمان غیردولتی جهانی «کریستین اید» میزان هزینه‌های ناشی از ۱۰ حادثۀ طبیعی در سال ۲۰۲۰ که یکی از پرخسارت‌ترین بلایای طبیعی این سال به حساب می‌آیند، ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است؛ آماری بالاتر از سال ۲۰۱۹ که نشان‌دهندۀ تأثیرات بلندمدت گرمایش کرۀ زمین است. این بلایای طبیعی باعث جان باختن ۳۵۰۰ نفر و آوارگی بیش از ۱۳ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ شدند.

 • ویدئو / نخستین سالگرد شهادت سپهبد سلیمانی در دانشگاه تهران

  ویدئو / نخستین سالگرد شهادت سپهبد سلیمانی در دانشگاه تهران

  مراسم نخستین سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و دیگر شهدای مقاومت در دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم سردار اسماعیل قاآنی و حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی در سخنانی با برشمردن ویژگی‌ها و خصایل شهید سلیمانی در مبارزه با سلطه استکبار در منطقه و جهان بر ضرورت گرفتن انتقام از آمران و عاملان ترور این شهید تاکید کردند. حجت الاسلام رئیسی در این‌باره گفت: جلوه‌هایی از انتقام سخت پیدا شده است اما دشمن منتظر انتقامی سخت باشد.

 • ویدئو / از موفقیت یک واکسن تازه برای کرونا تا کشف گل‌های باستانی

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از موفقیت یک واکسن تازه برای کرونا تا کشف گل‌های باستانی

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از موفقیت یک واکسن تازه علیه ویروس کرونا، کشف گونه جدیدی از گُل‌ها در یک کهربای باستانی، ثبت رکورد جدیدِ «خورشید مصنوعی» در کره جنوبی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از ناآرامی در افغانستان تا تلاش برای لغو اتهامات نتانیاهو

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از ناآرامی در افغانستان تا تلاش برای لغو اتهامات نتانیاهو

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تازه‌ترین تحولات سیاسی و امنیتی در عراق، ناآرامی‌های اخیر افغانستان، درخواست وکلای نتانیاهو برای لغو اتهامات او و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / موقوفه البرز، میراثی ماندگار برای جامعه علمی ایران

  ویدئو / موقوفه البرز، میراثی ماندگار برای جامعه علمی ایران

  بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور، تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و همچنین تشویق دانشجویان و دانش­‌آموزان برگزیده تاسیس شد. این هدف با اعطای «جایزه بنیاد البرز» صورت می‌گیرد و توسط مرحوم حسینعلی البرز وقف شده است. از سال ۱۳۵۸ تاکنون بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 • ویدئو / از انفجار و اعتراض در عراق تا خسارت میلیاردی به غزه

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از انفجار و اعتراض در عراق تا خسارت میلیاردی به غزه

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از آخرین تحولات روزهای اخیر عراق، انفجار یک خودرو در ایالت تنسی آمریکا، آمارهایی از خسارت اقتصادی واردشده به غزه بر اثر محاصره طولانی‌مدت و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.