• سه‌شنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۲
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 99102317565
  • خبرنگار : 71498

در پاسخ به ایسنا مطرح شد:

توضیح وزیر نیرو درباره استفاده چینی‌ها از رمزارزها

توضیح وزیر نیرو درباره استفاده چینی‌ها از رمزارزها

وزیر نیرو درباره استفاده چینی‌ها از رمزارزها و صحبت‌هایی که در مورد علت خاموشی‌ها در این راستا مطرح می‌شود، تاکید کرد: هر کسی که مجوز دارد طبق مجوز می‌تواند نسبت به استخراج رمزارزها اقدام کند و هر کسی که مجوز ندارد، چه خارجی و چه داخلی مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.

به‌گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه افتتاح طرح‌های هفته سی‌وششمین پویش چند هفته الف ب ایران با بیان این‌که در خصوص ماینرها باید سعی شود تا خبرنگاران مطالب را به گونه‌ای منتشر کنند که اثرگذاری بالایی داشته باشد، گفت: استفاده از انرژی برق که با یارانه قابل ملاحظه‌ای تولید می‌شود، برای ماینینگ و تولید رمزارزها تابع مصوبه هیات وزیران است و باید از وزارت صنعت، معدن و معدن برای این مساله مجوز اخذ شود و تعرفه‌های خاصی نیز وزارت نیرو برای این موضوع اعمال کرده که در حد برق صادراتی است.

وزیر نیرو ادامه داد: هستند مواردی که با مجوز از رمزارزها استفاده می‌کنند و در گزارشی که بنده دارم حدود ۳۰۰ مگاوات مصرف صورت می‌گیرد و این در شرایطی است که اوج بار این روزها ۳۸ هزار مگاوات تخمین زده می‌شود.

وی اضافه کرد: کسانی که غیرمجاز اقدام به استخراج رمزارز می‌کنند، کارشان غیرقانونی است و باید دستگاه‌های مربوط با آنها مقابله کنند. اگر شهروندان نیز مواردی را مشاهده کردند آن موارد را به توانیر گزارش دهند و شرکت توانیر نیز برای این مساله پاداش در نظر گرفته است.

اردکانیان درباره خاموشی‌های امروز نیز تصریح کرد: درخواست صمیمانه من از هموطنان این است که با مصرف صحیح منابع زیستی آب و انرژی و به ویژه مصرف گاز خانگی به ما کمک کنند، چرا که هرچه همکاری هموطنان بهتر باشد شرایط مهیاتری برای برق رسانی وجود خواهد داشت.

وزیر نیرو ادامه داد: بنا بر گزارش‌ها مصرف گاز خانگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته که البته قابل مدیریت است و همانطور که مردم در تابستان همکاری کردند تا میزان مصرف برق مدیریت شود، اکنون نیز در مساله‌ی گاز می‌توان این مساله را مدیریت کرد و تنها کافی است که هموطنان یک و دو درجه دمای محیط مسکونی خود را مدیریت کنند.

وی اظهار کرد: از این طریق می‌توان به مناطق حساس کمک کرد چرا که رساندن گاز به شمال کشور مشکلات فنی خود را دارد گازرسانی به نیروگاه‌های آن مناطق با سختی بیشتری همراه است و اختلال در گازرسانی به نیروگاه‌ها تاثیر در سوخت جایگزین و خاموشی‌های پراکنده می‌گذارد که اگر همکاری وجود داشته باشد این مشکلات کاهش می‌یابد.

وزیر نیرو با اشاره به خاموشی‌های امروز اظهار کرد: این خاموشی‌ها عمدتا بحث سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها است؛ در تلاش هستیم تا این مشکل حل شود جلسات منظمی بین همکاران وزارت نفت و نیرو برگزار شده است و برای حل این مشکل امیدواریم به لحاظ همکاری بین دستگاه‌های مذکور و همکاری مردم این مشکل توسعه پیدا نکند.

اردکانیان با تاکید بر این‌که طرح‌های توسعه نیروگاهی به هیچ وجه نه تنها با کندی مواجه نشده بلکه به زبان آمار و ارقام ظرفیت نصب شده نیروگاهی در دولت حاضر به طور متوسط نسبت به دوره‌های قبل از آن افزایش نیز دارد، گفت: ما دستاوردهای دیگری نیز داشتیم که باید حفظ و تکرار کنیم که با مدیریت اوج بار در تابستان مانع از آن شویم که برای عبور از اوج بار که هر سال نسبت به سال قبل ۵.۲ افزایش می‌یافت با مدیریت اوج بار و کمک مصرف‌کنندگان عرضه انرژی بیشتری در سایر ایام شبانه‌روز مانع از این شدیم که سرمایه گذاری قابل توجهی برای این مساله صورت بگیرد.

به گفته وی، دو سال متوالی است که اوج بار نسبت به سال قبل تنها یک درجه بوده است و این به معنای نه تنها توقف بلکه کندی طرح‌های نیروگاهی نیست.آنچه نصب شده و تا پایان دولت نصب خواهد شد بالغ بر ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت در طول هشت سال است که متوسط ۲۵۰۰ مگاوات نسبت به متوسط سال‌های قبل از آن در ادوار ۳۰ ساله که زیر ۲۰۰۰ مگاوات است افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد.

وزیر نیرو با بیان این‌که در شرایط فعلی روزانه ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود که ۶۰۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی است، تصریح کرد: از اول آذرماه تا ۱۰ دی‌ماه ظرف ۴۰ روز نسبت به سال ۱۳۹۸ گاز خانگی در استان تهران ۱۵ درصد افزایش مصرف داشته که تنها دو درصد به خاطر انشعابات جدید بوده است؛ این افزایش مصرف بسیار بالا است و الان در شرایط کنونی باید برای این مساله راه چاره‌ای در نظر گرفته شود.

وزیر نیرو با اشاره به افتتاح‌های برنامه امروز گفت: ۲۲ واحد تصفیه‌خانه به عنوان مودول تصفیه‌خانه دیده شده که ۸۰۰۰ کیلومتر هم شبکه انتقال دارد امروز که با هم صحبت می‌کنیم از این ۸۰۰۰ کیلومتر حدود ۷۰۰۰ کیلومتر اجرا شده است و ۹۰ درصد از شبکه انتقال اجرا شده است و از یک میلیون و ۴۰۰ هزار انشعاب حدود ۷۰۰ هزار انشعاب نصب شده یعنی ۷۰ درصد انشعابات برقرار است.

اردکانیان اضافه کرد: از ۲۲ تصفیه‌خانه فاضلاب که البته اندازه‌های آن متفاوت است بزرگترین‌ها تصفیه‌خانه جنوب تهران شامل شش واحد است که در مدار بهره‌برداری است و جمعیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش دارد. چهار واحد آن نیز در تصفیه‌خانه فیروزبهرام است که امسال به بهره‌برداری می‌رسد و جمعیت دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر را تحت پوشش قرار می‌دهد که عمدتا در مناطق غرب تهران است.

وی با بیان این‌که توقف در پویش امکان‌پذیر نیست و تمامی طرح‌ها در مرحله‌ی بهره‌برداری است، گفت: امروز آبرسانی به ۱۰۰ روستای کشور در چهار استان در برنامه پویش بود که افتتاح شدند و حدود ۶۳ هزار نفر هموطن روستایی ما از نعمت دسترسی به شبکه آب سالم بهره‌مند شدند و تعداد روستاهایی که در دولت تدبیر به آب شرب متصل شده‌اند به ۱۲ هزار و ۴۳۷ روستا با جمعیتی معادل هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید و این برنامه آبرسانی نیز تا روزهای آخر سال فعالیت این دولت ادامه خواهد داشت.

وزیر نیرو با بیان این‌که جمعیت بهره‌مند در مناطق روستایی در این دولت به ۹ میلیون و ۳۰۰ نفر می‌رسد، اظهار کرد:  جمع پروژه‌های پویش تا امروز به ۱۹۹ پروژه رسیده و تا وعده ۲۵۰ پروژه، ۵۱ پروژه باقی مانده که تا پایان امسال اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، چهار پروژه آبرسانی روستایی با اعتبار ۱۱۱ میلیارد تومان در چهار استان کشور با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته سی و ششم پویش #هرهفته الف ب_ایران افتتاح شد. در این آئین که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، از ۱۰۰ روستای آبرسانی شده، ۷۵ روستا در استان کردستان، ۱۵ روستا در استان زنجان، هشت روستا در استان البرز و دو روستا در استان همدان از نعمت آب برخوردار شدند.


بر این اساس، صبح امروز رضا اردکانیان پروژه آبرسانی به ۷۵ روستا در استان کردستان با اجرای ۲۸۷ کیلومتر خطوط انتقال، ۱۰ هزار مترمکعب مخازن ذخیره، ۳۱۳ لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب و با اعتبار ۸۱.۷ میلیارد تومان برای آبرسانی به جمعیتی حدود ۱۰ هزار و ۴۸۰ خانوار معادل ۴۳ هزار و ۸۲۵ نفر را به بهره‌برداری رساند.


همچنین در استان زنجان با بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به ۱۵ روستا با ۴۱ کیلومتر خطوط انتقال، ۶۰۰ مترمکعب مخازن ذخیره، ۵۳ لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب و با اعتبار ۲۰.۱ میلیارد تومان جمعیتی بالغ بر ٧٥٩٨ نفر از آب سالم و پایدار بهره‌مند شدند.


علاوه بر این پروژه آبرسانی به هشت روستا در استان البرز نیز که با اجرای دو کیلومتر خطوط انتقال، ١٢٠٠ مترمکعب مخازن ذخیره، ۴۹ لیتر بر ثانیه و با سرمایه‌گذاری ۵.۶ میلیارد تومان جمعیت ٩٧٦٤ نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد، امروز افتتاح شد.


چهارمین پروژه افتتاح شده، پروژه آبرسانی به دو روستا در استان همدان با اجرای پنج کیلومتر خطوط انتقال، ۲۰۰ مترمکعب مخازن ذخیره، هشت لیتر بر ثانیه و سرمایه گذاری ۱.۸ میلیارد تومانی حدود ١٤٣٢ نفر جمعیت روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۱۶:۲۲

آقای وزیر لطفا بفرمائید شما برای گرفتن مجوز درخواست کنندگان چه اطلاع رسانی فرمودید. که چینی ها مزرعه های خود را هم تشکیل و مشغول استخراج ارز دیجیتال هستند. مضافا این چه قانونی است که کشور خارجی از انرژی برق بسیار زیاد این استخراج می تواند استفاده کند اما خاموشی برق و تبعات مترتب برآن و زیان ها را باید ملت ایران تحمل کند.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۱۸:۴۱

نامردی هم حدی دارد ولی بدانید صبر مردم حدی دارد نه بی نهایت !

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۱۹:۰۷

...ایا استحقاق مردم ایران اینه

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۰:۴۴

هر روز همه‌ی دستگاه‌ها رو ضبط می‌کنین و اجازه نمی‌دین مردم خودمون ماین کنن بعد چینی‌ها این‌قدر مجوز گرفتن؟ سودش برای اون‌ها و ضررش برای ما... حداقل مجبورشون کنین از انرژی پاک استفاده کنن، این همه جا برای پنل خورشیدی توی شهرهای مرکزی داریم.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۰:۴۷

بعد هم چرا کوچک‌ترین حرفی از صنعت نمی‌زنین؟ چرا تو آب و برق و گاز و آلودگی همیشه مردم مقصرن؟ توی زمستون گاز مصرف نکنیم و توی تابستون برق وقتی که کارخونه سیمان و کاشی و امثال اون همه‌ی منابع رو می‌بلعن و هوا رو آلوده می‌کنن...

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۱:۰۴

تو رو خدا چاپ کنید، خاموشیها طولانی شده. امروز 2 ساعت برق رفته بود در شرق و شمال شرق تهران.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۲:۳۶

اچه خبر است برق اینگونه دوساعته دوساعته قطع می شود؟الان کجای کشور سرما حکم فرماست که گاز زیاد مصرف شود؟همه استانها الان دمای بالای صفردارند وما سالها سرماههای طاقت فرسا گذرانده ایم ولی برق اینگونه قطع نشده است.چرا چینی باید بیایند اینجا مزرعه بیتکوئین بزنند؟آیا برقی که به نخجوان ،عراق،افغانستان،پاکستان، هم که صادر می کنید قطع کرده اید تا الویت را به داخل بدهید؟چرا مردم را اذیت می کنید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۲:۳۸

سلام : ببخشید این نیروگاه هایی که از سال قبل تا کنون ایشان افتتاح میفرمودند ! کجاست ؟ شما آمار افتتاحیه های ایشان را طی مدت صدارت شان را دارید ؟

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۲۳:۲۲

بازار مسکن ‌، بورس ، طلا و دلار راکت شده و رفتن به سراغ ارز دیجیتالی ، بیشتر مراکز فرهنگی و ورزشی ، رفاهی تعطیل است چرا باید کم بود برق باشه .

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۴ ۰۳:۲۶

چرا به کشاورزان برق نمیدهید؟چرا کشاورزان باید بازارسیاه برق بخرند؟اقایان مسولین،فارس فراشبند.دهرم.دژگاه،من ه کشاورز برق ندارم،گازوییل لیتری1500تومان بازارسیاه

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۴ ۱۳:۰۷

شرق تهران هرروز داره برق میره

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۴ ۱۴:۵۸

خسته نباشید هر اتفاقی که تومملکت می افته مردم مقصرند ،...مخصوصا توبورس،برق،فولاد،کشاورزی،دامداری،شیر ماست کره پنیر کرونا زردچوبه بنزین و.......