• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99103022378
  • خبرنگار : 50246

۲ طرح مطالعاتی برای مقابله با وقوع سیلاب در نیشابور در دست اقدام است

۲ طرح مطالعاتی برای مقابله با وقوع سیلاب در نیشابور در دست اقدام است
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی یک عضو شورای شهر نیشابور گفت: متاسفانه در شوراهای قبلی هیچ بررسی جامع و طرح مشخصی در سطح شهرستان برای موضوع سیل و آبگرفتگی نداشتیم اما در حال حاضر طرح جامع مطالعاتی پدافند شهر نیشابور که مخاطرات طبیعی شهر را بررسی می‌کند و طرح خطر پذیری شهرستان نیشابور با محوریت مقابله با بلاهای طبیعی از جمله سیلاب‌ها در حال انجام است.

در فصول بارندگی یکی از دغدغه‌های مهم که در میان بسیاری از شهروندان به وجود می‌آید موضوع آب گرفتگی و سیل و... است؛ اتفاقاتی که مواقع آب گرفتگی و یا جدی تر از آن سیلاب و... می‌افتد نیازمند یک برنامه مطالعاتی جامع و اقدامات عملی است در این باره با رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای شهر نیشابور گفت‌وگو کردیم که در ادامه خداهد آمد.

احمد همت‌آبادی به ایسنا بیان کرد: متاسفانه در شوراهای قبلی هیچ بررسی جامع و طرح مشخصی در سطح شهرستان نداشتیم که مطالعه عمیقی انجام شود و موارد سیل و آبگرفتگی را پیش‌بینی کند و راهکارهای مشخصی را دهد.

وی ادامه داد: در شورای پنجم زمانی که آقای نجفی شهردار نیشابور شدند، چند اقدام خیلی خوب انجام شده و دو طرح مطالعاتی در دست اقدام داریم یکی عنوانش طرح جامع مطالعاتی پدافند شهر نیشابور که در واقع مخاطرات طبیعی شهر را بررسی می‌کند از جمله سیل و سیلاب‌ها، زلزله و غیره که مجری این طرح جامع دانشگاه مالک اشتر است و امیدواریم که تا حدود سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ این مطالعات کامل شود و در اختیار شهرداری قرار گیرد.

همت‌آبادی عنوان کرد: یک طرح مطالعاتی دیگر نیز که در سطح نیشابور انجام می‌شود تحت عنوان طرح خطر پذیری شهرستان نیشابور با محوریت مقابله با بلاهای طبیعی از جمله سیلاب‌ها است که مجری آن هلال احمر شهر نیشابور است که در سطح فاز صفر در حال انجام است و امیدواریم تا آخر سال نتایج مطالعات به دست شهرداری برسد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیشابور افزود: جدای از این ما هیچ طرحی نداریم که بخواهیم به آن استناد کنیم و پروژه‌های عمرانی یا در واقع موارد اصلاحی را بخواهیم انجام دهیم، البته طرح‌های تفصیلی و طرح‌های جامع شهر مثل سایر شهرها، پیش‌بینی‌ها و ملاحظات کلی را در خصوص مسائل ایمنی و مقابله با بحران‌ها دارند و در حال حاضر تمام اقداماتی که انجام می‌شوند بیشتر متکی به طرح تفصیلی و جامع شهر است که در کل شهرهای کشور لحاظ شده و بر مبنای آن ما یک سری پروژه‌ها را اجرا می‌کنیم.

وی اظهار کرد: تمهیدات اندیشیده شده قطعا به این شکل است که خود بحث ستاد مدیریت بحران شهرداری و ستاد حوادث شهرستان قطعا هر سال جلسات منظمی دارند و یک سری تمهیدات را در واقع می‌بینند ولی موضوعی مطرح است که محدوده خطر پذیری شهر نیشابور در بعضی از حوزه‌ها دقیقا خارج از محدوده شهری است.

همت‌آبادی گفت: مثلا رودخانه فاروب رومان یا مشابه آن سر منشاش و بعضی از مخاطرات آن بیرون از محدوده شهری است و شاید خیلی مرتبط به شهرداری و مدیریت شهری نباشد ولی تمام طرح‌های تفضیلی و جامع و مطالعاتی در حال انجام است یکی از تمهیدات این است که این‌ها در اختیار دستگاه‌های اجرایی شهرستان قرار بگیرند و آن‌ها هم ملزم باشند مواردی را که در طرح‌ها و مطالعات به عنوان مورد الزام آور، پیش‌بینی شده است؛ اجرا کنند. از این رو باید به این نکته توجه داشته باشند و بپردازند تا از مخاطرات کلان در سطح شهرستان جلوگیری کنیم و اثرات تخریب کننده این بلایا از جمله سیل را کاهش دهیم.

وی مطرح کرد: از ابتداء شورای پنجم که آقای نجفی به عنوان شهردار شدند، ما سعی کردیم خیلی از معضلاتی که در سطح شهر بوده، از جمله همین بحث آبگرفتگی‌ها و سیلاب‌هایی که مخصوصا در دو سال اخیر شدت گرفته را به صورت بنیادی و اساسی حل کنیم و یکی از اتفاقات خوبی که در این دو سه سال اخیر افتاده، تقویت جایگاه ستاد مدیریت بحران شهرداری است که تیم منسجم با مدیریت جناب آقای اسدی در شهرداری شکل گرفته و یک سری اقدامات اساسی را در راستای حل معضلات شهری پیش‌بینی کردیم.

این عضو شورای شهر نیشابور افزود: یکی از کارهای خوبی هم که اتفاق افتاده این است که تمام پروژه‌های عمرانی و خدماتی که در سطح شهر در حال انجام است و یا باید انجام شود، الزام شده که یک پیوست پدافند غیرعامل را داشته باشند و مدیریت بحران را در تمام طرح‌ها پیش‌بینی کنند؛ چراکه این مورد، یک کار زیربنایی و مطلوب است یعنی اگر بتوانیم آن را اجرایی کنیم تا تمام پروژه‌هایی که در سطح شهرستان در حال انجام است، پیوست مدیریت بحران آن هم باشد بسیار اقدام خوبی است ضمن اینکه آن مطالعات و طرح‌هایی که عرض کردم کار را سهل می‌کنند و می‌توان تمهیدات خیلی بهتری را انجام داد.

وی اظهار کرد: در شورای پنجم به لحاظ وضعیت جوی وضعیت خیلی خوبی داشتیم مخصوصا در یکی دو سال اخیر بارندگی‌ها و ترسالی مطرح بود که در زمستان بیشتر در فصل بهار ما شاهد بارندگی بسیار خوبی بودیم که طی سال‌های اخیر رشد به این شکل نبود یعنی ما بیشترین بارندگی‌ها را در دو سه سال اخیر شاهد بودیم که مصادف شد با شورای پنجم، ما از ابتدایی‌ترین روزهای شروع به کار در شورا، جلسات منظمی را در شهرداری و با کارشناسان در محل کمیسیون خدمات شهری گذاشتیم پیرو اعتراضات و شکایات شهروندی آمدیم نقاط حادثه خیز را در خصوص شرایط بارندگی و سیلاب‌ها شناسایی کردیم.

همت‌آبادی خاطرنشان کرد: حدودا ۲۵ نقطه را با توجه به تماس‌های مردمی و شکایت شهروندان و اطلاعاتی که در خود شهرداری بود را شناسایی کردیم و در مجموع حدود ۲۵ نقطه حادثه‌خیز را احصا کردیم که طی مدت سه سال تمام این نقاط را رفع خطر کنند و به شکلی پروژه اجرا شود که این اتفاقات در حداقل خودش رخ دهد و مشکلات شهروندی کم شود تا جایی که من اطلاع دارم حدود ۱۲ نقطه از نقاط اصلی بحران وقتی که بارندگی و سیل داریم مشکل اساسی به وجود می‌آورند و خیلی کار را سخت می‌کنند این‌ها با هزینه خیلی خوبی در این دو سه سال مشکلش حل شده است که ۷۰ یا ۸۰ درصد معضل به واسطه این پروژه‌های اجرا شده تقریباً در سطح شهر رفع شده است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیشابور افزود: البته قطعا در خیلی از معابر و کوچه‌های فرعی هم، این مشکلات را داریم که عرض کردم در ۲۵ نقطه پیش‌بینی شده که بعضی از آها انجام شده و بعضی اعتبارات را امسال و سال بعد پیش‌بینی خواهیم کرد که سعی می‌کنیم تا پایان دوره شورای پنجم این نقاط حادثه‌خیز را به حداقل برسانیم البته ۷ یا ۸ پروژه اصلی که ما در حوزه کارهای زیرساختی برای رفع مشکل آب‌های سطحی داشتیم ضمن اینکه هر ساله از این دست پروژه‌ها در دستور کار داریم که مشکلات این حوزه به حداقل خود برسد.

وی درباره اقدامات انجام شده نیز گفت: از مهمترین اقدامات شاخص شهرداری و شورای اسلامی شهر طی ۴ سال اخیر برای رفع مشکل آبگرفتگی معابر می‌توان به رفع مشکل آبگرفتگی زیر گذر خیام با احداث سپتیک ۵۰۰ متر مکعبی؛ رفع مشکل آبگرفتگی زیر گذر خیابان ابراهیم ادهم با اجرای طرح سپتیک ۲۰۰ متر مکعبی؛ رفع مشکل آبگرفتگی و خطر وقوع سیلاب در اراضی منطقه اردسمان با اجرای کانال انحرافی میدان ابوسعید ابوالخیر به سمت کال جنگل؛ رفع مشکل آبگرفتگی معابر با حفر بیش از ۵۰ چاه جذبی در سطح معابر؛ احداث بیش از ۱۰۰۰ متر دیوار ساحلی جهت حفظ و حراست از ابنیه مسکونی و تجاری همشهریان در زمان وقوع سیلاب‌های فصلی؛ خرید بیش از ۱۰ میلیارد ریال تجهیزات فنی مقابله با حوادث اعم از موتور پمپ‌های دیزلی، بنزینی، برقی تک فاز و سه فاز، خود کششی و...؛ تنقیه و پاک سازی بیش از ۲۰ هزار متر کانال سرپوشیده و سرباز، کانیو، سپتیک‌ها، مخازن طی ۳ سال اخیر و رفع مشکل عمرانی بیش از ۱۵ نقطه طی ۳ سال اخیر که دچار آبگرفتگی می‌شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.