• کدام ۲۸ نفر؟

  ادامه واکنش‌ها به سخنان رئیس‌جمهور درباره نظارت استصوابی

  کدام ۲۸ نفر؟

  بعد از گفته روحانی، نماینده سابق و نزدیک به جبهه پایداری در مجلس در گفت‌وگویی ادعا کرد که ۲۸ نفر از اعضای حزب توده در انتخابات مجلس اول رد صلاحیت شدند. اما حقیقت نحوه برگزاری اولین دوره مجلس بعد از انقلاب اسلامی چیست؟ مجلسی که اولین و آخرین تجربه نمایندگی مجلس زیر سایه وزارت کشور بوده است.

 • پیشنهاد هسته‌ای یک نماینده مجلس شورای اسلامی

  پیشنهاد هسته‌ای یک نماینده مجلس شورای اسلامی

  «اگرچه فتوای مقام معظم رهبری در حرمت هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای برای تمامی مسئولان در سطوح مختلف حجیت تام و تمام دارد، برای آن که احیانا بهانه‌ای نزد بهانه‌جویان باقی نماند، پیشنهاد می‌کنم در صورت آمادگی نمایندگان مجلس و با مشورت شورای عالی امنیت ملی، طرحی تدوین شود که تولید، نگهداری و استفاده از تسلیحات هسته‌ای در کشور به‌طور مطلق ممنوع ساخته و مبارزه با تولید، نگهداری و استفاده از این نوع تسلیحات کشتار جمعی را به‌عنوان وظیفه و تکلیف قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین کند.»

 • جایگزینی جلیلی با لاریجانی؟

  جایگزینی جلیلی با لاریجانی؟

  طیفی از اصولگرایان در حالی که برای کنارزدن میانه‌روهای این جریان از صحنه سیاست و به ویژه مجلس آینده تلاش می‌کنند هم‌زمان به فکر جانشین هم هستند. آنها به فکر نشاندن سعید جلیلی بر صندلی علی لاریجانی‌اند.

 • سه بحران در ماجرای لردگان

  سه بحران در ماجرای لردگان

  ابتلای تعدادی از مردم روستای محروم چنار محمودی لردگان به ویروس اچ‌آی‌وی نگران‌کننده و قابل تامل است.

 • کیهان: ورود به ورزشگاه اولویت واقعی زنان ما نیست

  کیهان: ورود به ورزشگاه اولویت واقعی زنان ما نیست

  «هر انسان منصفی می‌داند در جمع‌بندی اولویت‌های واقعی زنان جامعه ما موضوع ورود به ورزشگاه جایی ندارد.»

 • جنجال جلال

  جنجال جلال

  به‌ نظر می‌رسد جنگ کاپیتان و سرمربی در پرسپولیس علنی شده باشد.

 • اگر برانکو جانشین کالدرون شود، مقرون‌به‌صرفه است؟

  اگر برانکو جانشین کالدرون شود، مقرون‌به‌صرفه است؟

  کالدرون اگرچه در ابتدا با قاطعیت در پرسپولیس ظاهر شد اما نتایج این تیم خیلی‌ها را دچار تردید کرده است که در حال حاضر صلاح پرسپولیس چیست: دعوا با برانکو در مرجع فیفا و پرداخت حق و حقوق کامل این مربی یا مذاکره با او برای بازگشت دوباره؟

 • بحران مزاحم تلفنی!

  بحران مزاحم تلفنی!

  مزاحمت‌های تلفنی خطوط سه‌رقمی امدادی و خدماتی با وجود کنترل‌های قانونی و قضایی تعدادشان روز به روز بیشتر می‌شود: ۹۰ درصد در شیراز!

 • امریکا به ۱+۴ می‌پیوندد؟

  امریکا به ۱+۴ می‌پیوندد؟

  «گام‌های مهمی برای تشکیل نشست ۱+۵ در نیویورک برداشته شد»؛ «همه ارکان نظام از تغییرات جزئی در برجام حمایت می‌کنند» این جملات رئیس جمهوری ایران و سخنگوی وزارت امور خارجه که طی روزهای گذشته بر پیشانی رسانه‌ها نقش بسته است و با شنیده‌های پشت پرده همراه شده است، نشان می‌دهد تدارک ویژه‌ای برای بازگشت امریکا به برجام و برپایی نشست ایران و ۱+۵ فراهم شده است.

 • چرا استراماچونی‌ها را بهانه خودتحقیری قرار می‌دهیم؟

  چرا استراماچونی‌ها را بهانه خودتحقیری قرار می‌دهیم؟

  «فوتبال ما حاشیه بسیار دارد. ضعف ساختاری و مدیریتی در نحوه اجرا و برگزاری دارد، نباید برق ورزشگاه قطع می‌شد اما هیچکدام از اینها دلیل نمی‌شود دست به خودتحقیری ملی بزنیم.»

 • سوال مهم درباره دزدی از خانه یک نماینده مجلس

  سوال مهم درباره دزدی از خانه یک نماینده مجلس

  «در شرایطی که فروش ارز بیش از ۱۰۰۰ یورو با محدودیت مواجه است، چطور یک شخص حقیقی می‌تواند ۲۵۰ هزار یورو در منزلش نگهداری کند؟»

 • استقلال؛ کابوس در بیداری!

  استقلال؛ کابوس در بیداری!

  اهالی فوتبال معتقدند که استقلال به کورس برمی‌گردد. به کورس قهرمانی هم برنگردد از این قعرنشینی خودش را بالاتر خواهد کشید اما دلیل حال بد استقلال با وجود خریدهای متعدد، سرمربی نامدار و هوادار وفادار چیست؟ فقط بدشانسی؟

 • سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده

  سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده

  موقعی‌که اسیر شد ۹۰کیلوگرم بود، حالا ۴۸ کیلوگرم است. یک مشت استخوان با یک روکش پوست. تمام آن چیزی است که از محمد شریف پناهنده ۴۰‌ساله، یکی از ۲۱ صیادی‌که حدود پنج سال پیش اسیر دست دزدان دریایی سومالی شد، باقی مانده است.

 • پیام صلح روحانی در امتداد گفت‌وگوی تمدن‌ها

  پیام صلح روحانی در امتداد گفت‌وگوی تمدن‌ها

  «سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل نشان داد ما طرح و برنامه‌ای داریم و با توجه به در نظر گرفتن شرایط منطقه مثل مناقشه یمن، موضوع حمله به پالایشگاه آرامکو، یک طرح و یک برنامه منسجم در جهت بیان دیدگاه‌های دولت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که سران نزدیک به ۲۰۰ کشور در آن حضور دارند، ارائه داد و از این رو می‌توان امیدوار بود هفتادوچهارمین اجلاس سازمان ملل را به همان موفقیتی برساند که در سال۲۰۰۱ در طرح «گفت‌وگوی تمدن‌ها» رساند.»

 • «آقا کریم»، لنگر تسکین پرسپولیس

  «آقا کریم»، لنگر تسکین پرسپولیس

  «هر تیمی یک کریم باقری می‌خواهد. یک کاپیتان بیرون از زمین. یک لنگر تسکین وسط روزهای متلاطم فوتبال. کسی که «تیم» را بیشتر از نمایش خودش دوست داشته باشد. هیچ جمله‌ای مثل این دیالوگ در فیلم «ابد و یک روز» نمی‌تواند این یادداشت را تکمیل کند: «خراب شه خونه‌ای که بزرگ‌تر نداره!»

 • آلرژی‌های پاییزی و ۹ درمان طبیعی!

  آلرژی‌های پاییزی و ۹ درمان طبیعی!

  درمان های طبیعی بسیاری برای مقابله با آلرژی های پاییزی وجود دارند که با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

 • یادداشت حسین علیزاده به مناسبت زادروز شجریان

  یادداشت حسین علیزاده به مناسبت زادروز شجریان

  حسین علیزاده در زادروز محمدرضا شجریان در یادداشتی خطاب به او نوشت: «تو صدایی ... و می‌مانی.»

 • ما حرفه‌ای نشدیم، آنها آماتور شدند

  به‌ جا مانده از مجادله غیر منتظره داربی تهران

  ما حرفه‌ای نشدیم، آنها آماتور شدند

  ببینید و تاسف بخورید! این سرنوشت همجواری ما با مربیان حرفه‌ای است؛ این که به‌ جای اثرگذاری آنها بر فرهنگ هواداری در ایران، این ما بودیم که با اقتدار توانستیم آنها را شبیه هواداران خودمان کنیم، همان‌قدر هوچی‌گر و بی‌منطق!

 • یکه‌تازی ژنرال‌های مجازی

  یکه‌تازی ژنرال‌های مجازی

  «حالا آنها که به جامعه‌شناسی علاقه‌مندند و به فضای مجازی، وقت حرف‌زدن درباره آن‌ چه این روزها در شبکه‌های اجتماعی در ایران می‌گذرد، می‌گویند وقت بررسی جدی رفتار ایرانی‌ها در فضای مجازی به‌طور جدی از راه رسیده است.»

 • زیباکلام: تا قبل از این در سوییس زندگی می‌کردید؟

  زیباکلام: تا قبل از این در سوییس زندگی می‌کردید؟

  «امروز ما در رسانه‌ها می‌خوانیم که برخی نیروهای اصولگرای معتدل در حال حرکت به سمت گفتمان اصلاحات هستند.آیا این واقعیت دارد؟»

 • تاوان یک جامعه: به بهانه خودسوزی سحر

  یادداشت علی ربیعی

  تاوان یک جامعه: به بهانه خودسوزی سحر

  «مرگ جانسوز سحر خدایاری فارغ از هیاهوها نیاز به کالبدشکافی به سیاق «تاوان یک مادر» دارد. ماجرای سحر نتیجه سیاست‌های اجتماعی، هنجارها و ارزش‌گذاری‌ها، خانواده، گروه‌های اجتماعی و رفتارها و نگرش‌های خود اوست. شناخت ترکیبی از عوامل مبتنی بر روانشناسی فردی و اجتماعی، تحول مسائل اجتماعی، تغییرات ارزشی، سبک زندگی و حتی تحولات دینداری و نیز کیفیت سیاستگذاری‌های فرهنگی و اجتماعی و… برای درک و تبیین این مسأله نیاز است.»

 • چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

  چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

  «سه دهک پردرآمد ایران چه کسانی هستند؟ شاید برای پاسخ به این سوال لازم باشد به گفته‌های رحیم زارع، عضو کمیسیون تلفیق استناد کرد. او در روزهای پایانی سال گذشته گفته بود هدف مجلس کسانی هستند که بیش از پنج میلیون تومان درآمد دارند.»

 • اشتیاق خارجی‌ها برای مغازه‌دار شدن در ایران

  اشتیاق خارجی‌ها برای مغازه‌دار شدن در ایران

  «تحریم باعث شده که نقل و انتقال پول به ‏کشورهای خارجی دشوار باشد و تاجران ایرانی برای واردات انواع کالا دچار دردسرهای مختلف می‌شوند. ‏در این میان چینی‌ها و اماراتی‌ها ترجیح داده‌اند به جای این‌ که کالایشان را به ‏صورت غیر مستقیم در بازار ایران بفروشند، در بازارهای مناطق آزاد کیش، قشم و انزلی مغازه اجاره ‏یا با ترفندهایی خریداری کنند و کالایشان را به صورت مستقیم به شهروندان ایرانی بفروشند. البته ‏فعالیت در منطقه آزاد معافیت‌های مالیاتی جذابی دارد و آنها در ازای سودهای گزاف، هیچ ‏مالیاتی به ایرانی‌ها نمی‌پردازند.»

 • تازه‌ترین واکنش علیفر به خبر تعلیق و مهاجرتش

  تازه‌ترین واکنش علیفر به خبر تعلیق و مهاجرتش

  «من از ابتدای شروع کار شبکه سه و شبکه ورزش با این شبکه‌ها همکاری کردم و به‌عنوان کسی که صدا و فن بیان خوبی دارد، تعلیق را می‌پذیرم و منتظر می‌مانم که توضیحات من را بخواهند و با من صحبت کنند اما اگر بخواهیم به این شکل افراد را تعلیق کنیم، همه همکاران جوان من که در ابتدای راه هستند، تعلیق می‌شوند و از چند وقت دیگر باید جای گزارش، موسیقی پخش کنیم.»

 • عسگراولادی ثروتمندترین مرد ایران بود؟

  عسگراولادی ثروتمندترین مرد ایران بود؟

  «عصر روز جمعه دو هفته پیش در حالی که همه اعضای خانواده دور هم جمع شده بودند، پایش کمی می‏‌لغزد و با سر زمین می‏‌خورد. اسدالله عسگراولادی عادت داشت پس از هر شکستگی باز هم سر پا بایستد ولی این آخرین باری بود که او نقش بر زمین شد، لخته خونی در مغزش شکل گرفت و دیگر برنخاست. پس از عمل جراحی سه ساعته یک هفته در بیمارستان گاندی تهران و در حالت کما بستری ماند و در غروب دلگیر جمعه چهره در نقاب خاک کشید.»

 • چهار پرده از جبرطلبی حیرت‌انگیز فوتبال ایران

  چهار پرده از جبرطلبی حیرت‌انگیز فوتبال ایران

  فوتبال حرفه‌ای در ایران یک مولود ناقص‌الخلقه است؛ کودکی که قبل از تولد غربالگری نشد. او را به دنیا آوردند، فقط با این فلسفه که شاید بعدا رشد کند و به مرور بهتر شود، هرچند هیچ چیز طبق برنامه پیش نرفت. امروز حدود ۲۰ سال بعد از استارت خوردن لیگ برتر در ایران، با یک نگاه کلی و اجمالی به راحتی می‌شود فهمید طرز تفکر استاندارد شدن تدریجی فوتبال ما تا چه اندازه غلط بوده است. به جرات و با بالاترین حجم از قاطعیت می‌توان گفت هیچ‌کدام از ارکان مدیریتی این فوتبال همچنان تا زمانی که ناچار نشود هیچ قدمی رو به اصلاح و پیشرفت برنمی‌دارد. اگر مخالفید، همین چند پرده را محض نمونه مرور کنید.

 • درخواست از رئیس‌ دستگاه قضا

  درخواست از رئیس‌ دستگاه قضا

  «در حالی که جرائم امنیتی دارای خصایص و ویژگی‌ها و ارکان مشخص و معینی هستند؛ به‌ویژه وجود سوءنیت خاص، شخص بزهکار و سبق تصمیم وی در ارتکاب جرم به‌منظور سلب امنیت عمومی جامعه رکن رکین این‌ گونه جرائم است. در حالی که به گواهی ظابطان دادگستری رسیدگی‌کننده به این‌گونه پرونده‌ها و قضات آنها اکثر کارکنانی که به‌دلیل تجمع و اعتراض دستگیر و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند، فاقد ارکان متشکله جرائم امنیتی بوده‌اند.»

 • داستان بولتون به روایت سخنگوی دولت

  داستان بولتون به روایت سخنگوی دولت

  «بولتون همان کسی که پیشنهاد بمباران ایران را مطرح کرده بود و همان شخصی است که در نهایت شدت و خشونت دیوانه‌وار علیه برجام و نقش پیشگیرانه آن بر ضد جنگ، جنگی مستمر برپا کرده بود.»

 • موگابه و ماندلا!

  موگابه و ماندلا!

  میراث این دو رهبر آفریقایی را چگونه باید با یکدیگر مقایسه کرد؟ مقایسه موگابه و ماندلا مصداقی مهم است که فرد می‌تواند فراتر از برخی از ساختارها و در جهت اصلاح آنها نقش مثبت یا منفی مهمی در سرنوشت کشور و مردمش بازی کند.

 • نامه سرگشاده علی مطهری به رئیسی

  نامه سرگشاده علی مطهری به رئیسی

  علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده درباره روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها نکاتی را مطرح کرد.