• فلوتی برای نوادگان خوش‌پرش آقاجبار

  فلوتی برای نوادگان خوش‌پرش آقاجبار

  این نوشته هشت سکانس ریز از تاریخ یکصدساله والیبال ایران است که نمی‌گذارد برای شکست از ژاپن و مصر و ایتالیا غمبرک بزنیم.

 • چه کسی زم را به ایران هدایت کرد؟

  «گمانه‌زنی‌ها و حدس و گمان‌ها بیش از همیشه پیچیده شد. آیا روح‌الله زم به هر دلیلی با پای خود به ایران آمده؟ آیا ابتدا دستگیر شده و پس از آن به ایران منتقل شده است؟ اصلاً او قصد سفر به کدام کشور را داشته؟ ترکیه؟ امارات؟ یا حتی عراق؟ کسی در فضای مجازی نوشت که او قصد سفر به کشور امارات را داشته و شواهد نشان می‌دهد این هواپیما در شیراز به زمین نشسته است. کسی دیگر نوشت او در خانه‌ای در یکی از محله‌های استانبول ترکیه بوده و آنجا دستگیر شده است. در این میان نام اربیل عراق هم به میان آمد اما در همین حد باقی ماند. حتی درباره زمان دستگیری هم نکاتی مطرح شد.»

 • حذف زبان انگلیسی از تابلوی مدارس

  «به یاد داشته باشیم همانگونه که دلار در نظام اقتصادی ما خلل وارد کرد و سبب شد تا اقتصادمان با دنیا به مخاطره بیفتد عدم یادگیری زبان انگلیسی هم در آینده‌ای نزدیک ما را به جایی خواهد رساند که نه تنها مراودات فرهنگی‌مان با مشکل روبرو خواهد شد بلکه برای کارهای روزمره هم به چه کنم خواهیم افتاد!»

 • سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ

  با دو پسر و یک زن جوان که با رضایت اولیای دم از زندان آزاد شدند، از سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ صحبت کردند.

 • هر که دارد هوس کرب و بلا بسم‌الله

  نگاهی به چاووش‌خوانی

  هر که دارد هوس کرب و بلا بسم‌الله

  «اربعین میعادگاه زائران کربلاست؛ زائرانی که امروز با پای پیاده و در گذشته با همراهی کاروان، دشواری‌های مسیر را به جان می‌خریدند، از بیابان و سنگلاخ می‌گذشتند تا اینکه زائر بین‌الحرمین باشند. در آداب سفرهای زیارتی، خصوصا زیارت کربلا چاووش‌خوانی یکی از سنت‌هایی است که امروز به محاق رفته و دیگر جز در برخی نقاط کشور رواج ندارد. با این حال در گذشته و خصوصا در دوران قاجار مشخصه جدایی‌ناپذیر هر زیارتی، خصوصا زیارت کربلا بود...»

 • همه نذرها خوردنی نیستند

  همه نذرها خوردنی نیستند

  برخی از جانشان مایه می‌گذارند و خون‌ یا یکی از کلیه‌هایشان را می‌دهند، برخی غذا نمی‌پزند اما غذا می‌دهند آن هم به حیوانات. عده‌ای زباله جمع می‌کنند، برخی برای مبارزه با فقر فرهنگی نذر می‌کنند؛ کتاب می‌خرند و حتی برایش پویش هم راه انداخته‌اند. همچنین دیده شده انیمیشن‌هایی با عنوان هشتگ نذر فرهنگی ساخته و در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

 • روایت یک روزنامه‌نگار از یک تیتر جنجالی در سال ۱۳۵۷

  «نزن سرباز!»

  «در یک عکس جوان دانشجویی به علامت تسلیم دست‌ها را در برابر یک سرباز آماده شلیک بالا برده و به نرده‌های دیواره دانشگاه تهران تکیه داده اما سرباز رو به سینه جوان دانشجو نشانه رفته و انگشت بر ماشه تفنگش فشرده، دیگر فرصت اندیشیدن برای یافتن تیتری برای این عکس نیست. به سرعت تیتر می‌زنم: «نزن سرباز!» و ...»

 • تهران همچنان پایتخت می‌ماند

  راهبرد تمرکززدایی و تراکم‌زدایی به‌جای انتقال پایتخت

  تهران همچنان پایتخت می‌ماند

  یک مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی گفت: انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به نقطه دیگر منتفی شد.

 • ۷ اشتباه ویرانگر ویلموتس مقابل بحرین

  ۷ اشتباه ویرانگر ویلموتس مقابل بحرین

  «اشتباهات آنچنان زیاد بود که قابل تصور نیست. من قبل از بازی هم با توجه به صحبت های ویلموتس گفته بودم اگر او بخواهد ماجراجویی کند، بازی با بحرین خطرناک می شود. ویلموتس نه تنها ماجراجویی کرد که پایش را از گلیم ماجراجویی نیز فراتر گذاشت و ما این بازی را باختیم. به غیر از پنالتی هم ممکن بود که در جریان بازی گل بخوریم و اتفاقات بدتری هم رخ بدهد.»

 • چرا با راهکار رییس‌جمهوری مخالف‌اند؟

  چرا با راهکار رییس‌جمهوری مخالف‌اند؟

  «محمود احمدی نژاد تازه دو سال آخر دریافت که چه فرصت هایی را از دست داده است. برای سیاستمداران هیچ چیز بدتر از حسرت نیست. خاصه هنگامی که در قدرت نباشد و کاری از دست او برنیاید.»

 • سان دیدن از لباس بازیگران؟

  سان دیدن از لباس بازیگران؟

  «چرا نمایندگان مجلس باید تحت تاثیر برخی رسانه‌ها و از جمله تلویزیون باشند و وارد بازی‌ای شوند که هیچ دستاوردی برای جامعه ندارد.؟»

 • کاربران فضای مجازی درباره «نشاط» چه گفتند؟

  کاربران فضای مجازی درباره «نشاط» چه گفتند؟

  چند روز پیش دو بانوی خلبان برای اولین بار هدایت یک هواپیمای مسافربری را به مقصد مشهد بر عهده گرفتند. این موضوع از طریق پست نشاط جهانداری (خلبان پرواز) در شبکه‌های اجتماعی منتشر و یک روز بعد حذف شد. بسیاری به این اتفاق واکنش نشان دادند و چنین موفقیتی را تبریک گفتند و برخی هم با نگاهی جنسیت‌زده‌ اعلام کردند از این به بعد زن یا مرد بودن خلبان هم به نگرانی‌های دیگرشان در پروازها اضافه شده است!

 • جراحی زیبایی زیر تیغ قانون

  تا کجا اجازه داریم چهره خود را با عمل‌های جراحی تغییر بدهیم؟

 • بفرمایید دانشگاه!

  بحران صندلی‌های خالی، دانشگاه‌های ایران را تهدید می‌کند.

 • شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟

  شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟

  «علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»

 • واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

  دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟

 • گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  «دیگر هیچ وقت این سوال را از من نپرس دخترم. زائر اباعبدالله بیاید روی سر من بنشیند.»

 • ما هم بهاری داشتیم

  ما هم بهاری داشتیم

  «شاید ۲۰ سال دیگر باید برای مردم ایران سند رو کرد تا باور کنند واقعا فوتبال ما در دوره‌ای ۳ بازیکن در بایرن‌مونیخ داشته که بازی هم کم و بیش به آنها می‌رسیده است.»

 • ایران چقدر برای خارجی‌ها خوشمزه است؟

  ۱۶ اکتبر روز جهانی غذا

  ایران چقدر برای خارجی‌ها خوشمزه است؟

  تعداد کمی از گردشگران خارجی خوراک‌های ایرانی را می‌شناسند اما بسیاری از فعالان گردشگری و حتی افرادی که تجربه زندگی در خارج از کشور را دارند، معتقدند «کباب»، «کشک بادمجان» و «میرزاقاسمی» از جمله خوراک‌های محبوب باب میل خارجی‌ها هستند.

 • تکذیب ارتباط یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

  تکذیب ارتباط یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

  هرگونه دیدار آیت‌الله سیستانی یا هر نوع ارتباط دفتر او با روح‌الله زم تکذیب شد.

 • بساط میلیاردی خریدوفروش مجوز

  بساط میلیاردی خریدوفروش مجوز

  «مجوز نانوایی با روزی ۱۰ کیسه آرد در منطقه دلخواه … مجوز نیروگاه ‏خورشیدی یک‌ میلیارد و ۹۰۰‌میلیون تومان … مجوز سفره‌خانه با تخفیف ویژه! و … این عنوان ‏بسیاری از آگهی‌هایی است که در فضای مجازی منتشر می‌شود. آگهی‌هایی برای خریدوفروش ‏مجوز مشاغل که البته از نظر کارشناسان تنها راه را برای فساد و سوءاستفاده کلان و میلیاردی عده‌ای ‏خاص از این بازار ایجاد کرده است.»

 • آخرین وضعیت فیلترینگ توییتر و گوگل‌پلی

  آخرین وضعیت فیلترینگ توییتر و گوگل‌پلی

  اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تأکید کردند: تاکنون در جلسات این کارگروه موضوع فیلترکردن پلی‌استور گوگل و رفع فیلتر توئیتر مطرح نشده است.

 • تکثیر نفرت در بازی بحرین - ایران

  تکثیر نفرت در بازی بحرین - ایران

  «سه اتفاق اخیر نشان داد که فوتبال از یک بازی که برای لذت آفریده شده به سمت یک کارزار در حرکت است. چیزی که جز خشم، تعصب، پرخاشگری و توهین و تحقیر هیچ خروجی دیگری ندارد. رفتار بحرینی‌ها تحت هیچ عنوانی پذیرفتنی نیست و امیدوارم جوان‌هایی که به خشم آمده‌اند در پی تلافی نباشند، حتی وقتی غم شکست و اندوه این رفتار نابخردانه آزارمان می‌دهد نباید فراموش کنیم که حق نداریم خودمان را تا این اندازه حقیر و کوچک کنیم.»

 • کمپ دوم را خودتان می‌سازید؟

  کمپ دوم را خودتان می‌سازید؟

  خیلی از فریادهایی که کی‌روش می‌زد به خاطر منافع فردی خودش نبود و می‌کوشید با این حربه، امکانات بیشتری برای تیم‌ ملی بگیرد. سند متقن این ادعا هم کمپ تیم‌های ملی است که در طول زمان و با پیگیری‌های آمیخته به جنجال کارلوس تکمیل شد. سوال‌مان از دوستان مقیم فدراسیون این است که آیا خودشان داوطلبانه و بدون فشار سرمربی، می‌توانند در طول دوران حضور ویلموتس یک کمپ دیگر هم برای تیم‌ ملی بسازند و دارایی‌های این مجموعه را افزایش بدهند؟

 • سوءظن بی‌پایان به وزیر!

  سوءظن بی‌پایان به وزیر!

  «کشیدن پای وزیر ورزش به ماجرای شکست‌ها و عدم موفقیت‌های دو باشگاه بزرگ تهرانی موضوع جدیدی نیست و به‌خصوص هواداران و پیشکسوتان استقلال بارها مدعی شده‌اند که وزیر ورزش به باشگاه رقیب نگاه متفاوتی دارد.»

 • انتقاد شدید روزنامه جوان از یک مجری جوان

  «در صداوسیما چه خبر است که این طور به سرمایه‌های ارزشی چوب حراج زده می‌شود و مجریان آن ابایی از شوخی‌های تمسخرآمیز با اسطوره‌های ورزش ایران ندارند؟ خروجی ارزشی صداوسیما را به هیچ عنوان نمی‌توان مشاهده کرد. برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم سیما یکی از همین برنامه‌هاست؛ برنامه‌ای که صحبت‌های تمسخرآمیز مجری‌اش بارها حاشیه ساز شده است و این مجری همچنان وقیح‌تر از قبل به توهین به بزرگان ورزش ایران ادامه می‌دهد و در این راه هیچ مرز اخلاقی را برای خودش قائل نیست.»

 • اصل ۱۱۳ را حذف کنید

  اصل ۱۱۳ را حذف کنید

  آیا نویسندگان قانون اساسی همین طوری و از روی سهوالقلم این اصل لغو را نوشته‌اند؟ چرا در بازنگری سال ۱۳۶۸ این اصل دوباره تصویب شد و بر مسئولیت اجرای قانون اساسی از سوی رئیس‌ جمهوری همچنان تأکید شد؟

 • تذکر به حناچی درباره خیریه امام‌رضا(ع)

  تذکر به حناچی درباره خیریه امام‌رضا(ع)

  روز سه‌شنبه شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، یک بار دیگر یکی از ابهامات سال‌های مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران را از انبوه پرونده‌های روی‌ زمین‌ مانده در شورا بیرون کشید و خواستار پاسخگویی درباره واگذاری ۱۰ زمین و کمک ۶۰ میلیاردی به یک خیریه شد؛ خیریه‌ای که همسر قالیباف و یکی از اعضای شورای سابق، عضو هیات‌مدیره آن هستند و در این سال‌ها که شورا و شهرداری تهران به آن کمک می‌کرد، هیچ‌گاه گزارشی قطعی و شفاف درباره میزان کمک‌هایی که به این خیریه شده، ارائه ندادند.

 • چالش کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  چالش کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی از پس امپراتوری کسب ‌و کار کنکور برمی‌آید؟ ماموریت غیر ممکن یعنی حذف یا به عبارت بهتر جایگزین کردن کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است و یک روحانی ۵۸ ساله نشست‌های تخصصی در این باره برگزار می‌کند و وعده داده است که تا ۶ ماه آینده تکلیف این موضوع روشن می‌شود. حالا پرسش این است که این روحانی می‌تواند از پس مدافعان کنکور و منافع‌شان برآید؟

 • چه کسی به آنتونوف‌ مجوز پرواز داد؟

  از سال ۹۳ که ممنوعیت پرواز آنتونوف‌ها صادر شد تا مجددا که پرواز این نوع هواپیماها از سر گرفته شده، چه تغییراتی در ساختار هواپیماهای آنتونوف ایجاد شده است که مورد قبول ایکائو قرار گرفته؟