• آخرین تزار روسیه

  آخرین تزار روسیه

  سال ۱۸۹۴ در چنین روزی تاجگذاری کرد و در ۲۶ سالگی جای تزار مُرده، یعنی پدرش آلکساندر سوم را گرفت. روز نخست با این جمله که «من درباره مسائل کشور مطلقا چیزی نمی‌دانم» آن دسته از مردان امپراتوری را که در آن سال‌های پرالتهاب به این تزار جدید امیدها بسته بودند، مبهوت و دلسرد کرد.

 • ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  درست در میانه همه‌گیری یک مرض کشنده، شاید این روزها بهترین زمان برای صحبت‌کردن در مورد این موضوع نباشد که اوضاع زندگی بشر، در طول تاریخ همیشه رو به بهبود بوده و این روزها، بدترین روزهای تاریخ زندگی انسان‌ها روی زمین نیست؛ اما به هر حال نمی‌توان نادیده گرفت که خوش‌بینی و بدبینی، بیشتر از همه چیز، ناشی از وضعیت مزاجی آدم‌هاست. به همین مناسبت است که فردریک نیچه، فیلسوف، معتقد است اغلب پیش‌داوری‌ها ناشی از وضع مزاجی آدم‌هاست؛ بنابراین، شاید بتوانیم قضاوت‌هایمان در مورد اوضاع اطرافمان را با تغییر ذائقه، عوض کنیم.

 • تعجب فوئنتس از نوشتار زبان فارسی

  تعجب فوئنتس از نوشتار زبان فارسی

  «بیا، ببین ایرانی‌ها از راست به چپ می‌نویسند!»

 • شایع کرونا یا مانع کرونا؟

  شایع کرونا یا مانع کرونا؟

  به‌ نظر نمی‌رسد دلیل قانع‌کننده‌ای برای لغو لیگ وجود داشته باشد؛ مخصوصا که وزارت بهداشت کشور نوید مهار احتمالی موج اول کرونا تا پایان خرداد را داده است. بنابراین به تیم‌ها توصیه می‌شود از تمارض و بهانه‌جویی دست بکشند و به جای سوءاستفاده از مثبت شدن تست چند بازیکن، واقعا دنبال راهی برای بازگشت به مسابقات باشند. این «شغل» شماست و البته که فوتبالیست میلیاردی، سرباز معاف از رزم نیست.

 • آنتراکتی پیش از تخریب دوباره جنگل‌ها!

  آنتراکتی پیش از تخریب دوباره جنگل‌ها!

  آیا قرار است پس از کرونا با انرژی بیشتری به طبیعت آسیب برسانیم؟

 • آبستراکسیون در لیگ برتر فوتبال!

  آبستراکسیون در لیگ برتر فوتبال!

  فارغ از هر اتفاقی که بیفتد مجموعه بکش‌بکش‌های برگزاری یا لغو لیگ برتر نشان داد که تا چه اندازه عقلانیت به انزوا رفته و احساسات جای همه چیز را گرفته است.

 • سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

  سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

  فروش یا نگه‌داشتن سهام عدالت مهم‌ترین مساله دارندگان این سهام به‌خصوص برای افرادی است که تخصصی از بازار سرمایه ندارند.

 • ۱۰ دشمن عجیب گوشتان را بشناسید

  همه‌ ما می‌دانیم که صدای خیلی بلند می‌تواند باعث شود تا چند روز صدای زنگ در گوش‌هایمان بشنویم اما خیلی از چیزهای روزمره‌ دیگر هم هستند که می‌توانند به شنوایی آسیب بزنند.

 • احوال نوشیدنی محبوب ایرانیان چگونه است؟

  احوال نوشیدنی محبوب ایرانیان چگونه است؟

  «دست قدرتمند واردات فشاری‌ است بر دست ضعیف تولید و هر چند چایکار زحمتکش ایرانی یا کارخانه‌دار چای که زحمت گردش چرخ‌دنده‌های صنعت چای را بر عهده دارد، تلاش کند تا این دغدغه واردات فزاینده مرتفع نشود، چای مطلوب وطنی آن‌ طور که انتظار می‌رود نمی‌تواند مهیای حضور در خانه‌ها و کافه‌ها و نوش جان مصرف‌کننده ایرانی شود.»

 • ظریف، نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰؟

  ظریف، نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰؟

  چند وقتی است که گمانه‌هایی درباره سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح می‌شود و در میان این گمانه‌زنی‌ها نام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، به عنوان نامزد نهایی اصلاح‌طلبان شنیده می‌شود.

 • توفیق یا شکست‌ اصلاحات

  توفیق یا شکست‌ اصلاحات

  حمله به اصلاح‌طلبان بیشتر شده است و اگر حمله به اصلاح‌طلبان منجر به رد مفهوم و نفی اصلاح‌طلبی باشد در این صورت باید رفتاری مسئولانه‌تر داشت و از مضمون اصلاح‌طلبی فراتر از اصلاح‌طلبان دفاع کرد؛ چرا که به لحاظ تجربه تاریخی نیز قابل دفاع‌ترین رویداد و جریان سیاسی است.

 • انتقاد روزنامه «ایران» از منتخبان مجلس یازدهم

  انتقاد روزنامه «ایران» از منتخبان مجلس یازدهم

  «توصیه‌ای که به اعضای مجلس جدید می‌توان داشت این است که مشکلات کشور نه وجود و نه حذف ۴ صفر از پول رسمی است. اگر دولت هم لایحه‌ای در این باره داده، در مسیر فعالیت‌های عادی آن بوده است. مثل ده‌ها لایحه دیگری که تقدیم مجلس می‌کنند.»

 • گل‌ یخ توی دلم جوونه کرده

  به بهانۀ خاموشی شاعر ترانۀ ماندگار «گل‌ یخ»

  گل‌ یخ توی دلم جوونه کرده

  مهدی اخوان لنگرودی که روز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ در وین درگذشت، تحصیلات عالی آکادمیک داشت، شاعر بود، رمان می‌نوشت، کافکا، لورکا و بورخس را نیکو می‌شناخت اما از آن همه کار و پژوهش، آن چه در یادها مانده و با آن توصیف می شود شعر ترانۀ مشهور و ماندگار «گل یخ» است که سرود و داد به دوست و هم دانشگاهی خود، کورش یغمایی و او خواند و ورد زبان‌ها شد: چی بخونم؟ جوونی‌م رفته، صِدام رفته دیگه گل‌ یخ توی دلم، جوونه کرده...»

 • صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  عفو برخی محکومان جرائم امنیتی به مناسبت عید سعید فطر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ورود نفتکش‌های ایران به ونزوئلا و مجلس یازدهم در میان تیترهای نخست بیشتر روزنامه‌های صبح شنبه تهران دیده می‌شوند.

 • عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!

  عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!

  هیتلر دو بار دیگر هم برای ورود به این مرکز آموزشی تلاش کرد اما هر بار در کنکور رد شد. نتیجه این شکست، به حاشیه رانده شدن نقاشی در زندگی هیتلر بود. او از آن به بعد تفننی نقاشی می‌کشید اما به صورت جدی آرزوهایی در سر می‌پروراند که بعدها دنیا را در آتش جنگ فرو برد.

 • زوال عقل از اواخر ۴۰‌سالگی شروع می‌شود

  رژیمِ کم‌کربوهیدرات می‌تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند.

 • انسان برای زندگی آفریده شده است

  انسان برای زندگی آفریده شده است

  انسان برای زندگی آفریده شده است تا آنگاه که بمیرد. تا لحظه‌ای که دم فرو می‌بریم و برمی‌آوریم حق حیات داریم، حق‌ کار، حق تلاش، حق اعتراض، حق رفاه، حق آرامش، حق عاشق شدن، حق دیدن و دیده شدن، حق شنیدن و شنیده شدن. تا آخرین لحظه باید ریه‌ها را از اکسیژن و عشق پر کنیم؛ چرا که زندگی زیباست؛ چرا که انسان زیباست و می‌تواند زیباترین باشد.

 • با دوری از این ۵ عادت از فقر ذهنی رها شویم

  عادت‌هایی که ذهن ما را فقیر می‌کنند با نگرش ما به زندگی ارتباط بسیاری دارند. یک ذهن فقیر نمی‌تواند فراتر از ظواهر زندگی را ببیند. برای این افراد همه‌ چیز در منفعت‌های کوچک آنها خلاصه می‌شود و طبعاً دیگران را نیز بر همین اساس قضاوت می‌کنند.

 • دیپلماسی تهاجمی شاه‌عباس با موسیقی ایرانی!

  چرا مقتدرترین فرمانروای صفویه که ساز تخصصی‌اش «سه‌تار» بود، سفیران اروپایی را پای سازهای ایرانی می‌نشاند؟

 • به خواب رفتن تنها در ۱۰ ثانیه

  به خواب رفتن تنها در ۱۰ ثانیه

  خبر خوب آن که شیوه‌هایی برای خوابیدن و زود خواب‌ رفتن، مبتنی بر مطالعات علمی وجود دارد که با کمی تمرین می‌توان به سرعت بر این مشکل فایق آمد. این ترفندها واقعا مثل کلید خاموشی بدن عمل می‌کنند.

 • اعلان جنگ شرافت علیه کرونا

  اعلان جنگ شرافت علیه کرونا

  «قدرت شرافت، جهان پس از طاعون را دگرگون کرد و به نوزایی فرهنگی و تمدنی انجامید. آیا این روزها نیز در حال تجربه جنگ شرافت با بیماری کووید ۱۹ هستیم؛ جنگی که از دل آن فرهنگ و تمدن بشری بار دیگر از نو زاده خواهد شد؟»

 • ناصر حجازی، مردی که می‌خواست رقیب احمدی‌نژاد شود

  ناصر حجازی، مردی که می‌خواست رقیب احمدی‌نژاد شود

  ناصر حجازی در سال ۱۳۸۴ تلاش کرد با ثبت‌ نام در انتخابات ریاست‌جمهوری چند مسئله مهم را به جامعه معرفی کند. او همیشه عقیده داشت سیاسیون نباید برای کسب شهرت و اعتبار وارد ورزش شوند و وقتی سیاسیون می‌توانند وارد ورزش شوند چرا ورزشی‌ها وارد سیاست نشوند.

 • فطر بازگشت به فطرت الهی

  فطر بازگشت به فطرت الهی

  فطر بازگشت به اصل و سرشت خدای‌گونگی است و رحم و مروت، انصاف و عدالت از جمله صفات خداوندی است که یک ماه تمرین در کلاس رمضان با سرفصل‌های آن آشنا می‌شویم.

 • چرا کی‌روش و ستاره‌ها به یکباره رفتند؟

  چرا کی‌روش و ستاره‌ها به یکباره رفتند؟

  با این شیوه مدیریتی فدراسیون فوتبال در سال‌های اخیر فقط کارلوس کی‌روش را از دست نداد. ستاره‌هایی که پایه‌گذارش علی کفاشیان بود یک به یک از دست فوتبال ایران پرید.

 • به جام جهانی نرفتیم و آرزوهایمان دود شد

  داود فنایی:

  به جام جهانی نرفتیم و آرزوهایمان دود شد

  از همه چیز گذشتم و به ایران آمدم به این خیال که با تیم ملی به جام جهانی می‌روم و آنجا خودم را نشان می‌دهم تا بتوانم مشتریان بهتری پیدا کنم ولی در سال ۲۰۰۲ از صعود به جام جهانی بازماندیم و آرزوی همه بازیکنان آن تیم به باد رفت.

 • گشودن راه به سوی خرمشهر از میان انبوه آتش

  گشودن راه به سوی خرمشهر از میان انبوه آتش

  «سوم خرداد» با گزاره «آزادی خرمشهر»عجین شده و گذشت زمان نمی‌تواند از اهمیت و عظمت این واقعه بزرگ و حماسی که ۳۸ سال پیش در چنین روزی به وقوع پیوست، چیزی بکاهد. بلکه هر چه از آن فاصله گرفته شود، شکوه حماسی آن روز و واقعه بیشتر به چشم می‌آید.

 • روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

  روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

  بیش از ۱۵۰ سال پیش زمانی که بسیاری از شهرهای تهران درگیر بیماری وبا بودند، زمین لرزید. درست مثل ۱۹ اردیبهشت امسال، زمانی که ویروس کرونا همه را خانه‌نشین کرده، زمین تکان خورد و همه به خیابان‌ها رفتند.

 • رمز فتح و راز ظفر

  رمز فتح و راز ظفر

  راز ظفر رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی، بیش و پیش از آنکه بهره‌گیری از ادوات نظامی مدرن و جنگ‌افزارهای نوین باشد، خلوص نیت و عبور از ورطه غرور و تکبر بود و مراجعت به خصلت و طینت فاتحان خرمشهر، راه‌گشای امروز ما برای مقاومت و پیروزی در همه عرصه‌هاست.

 • اشغالگران قدس، تحریم‌گران اشغالگر

  اشغالگران قدس، تحریم‌گران اشغالگر

  ما در جنگ عراق علیه ایران رویکرد انکارگرایانه نداشتیم، واقعیت اشغال خرمشهر و قصرشیرین و حصر آبادان را انکار نکردیم و به سبب همین رویکرد واقع‌گرایانه با ظرفیت‌سازی در همه مؤلفه‌های ملی و توان ملی، آن حصر را در هم شکستیم. ما برای زیست سرافرازانه چه در داخل چه در جامعه بین‌الملل نیازمند تبیین همراه با تعقل انواع اشغالگری چه در فلسطین و چه در ایران با تحریم داریم.

 • لاریجانی رفت اما ...

  لاریجانی رفت اما ...

  هیچکس بی‌نقص نیست؛ مخصوصا سیاستمداران که در لبه پرتگاه هستند اما وقتی آدمی در زمانه‌ای است که کاری جز این نمی‌تواند بکند، باید مقایسه کند و در این مقایسه بی‌شک، علی لاریجانی یکی از عاقل‌ترین، معتدل‌ترین، بااخلاق‌ترین و میانه‌روترین افرادی است که ضمن احترام به سنت‌های دینی و عرفی جامعه، ایران را دوست می‌داشت و برای اعتلای آن تلاش کرد.