• فاجعه دردناک، پرسش‌هایی در انتظار پاسخ

  بیانیه ایسنا؛

  فاجعه دردناک، پرسش‌هایی در انتظار پاسخ

  صبح امروز بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و رییس جمهور درباره دلیل سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین در تاریخ هجدهم دی‌ماه، از حقیقتی پرده برداشت که مردم عزیز کشورمان را در بهتی تلخ فرو برده است. ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ هواپیماییِ اوکراین، نه بر اثر نقص فنی، که با شلیک مستقیم موشکِ پدافندی مورد اصابت قرار گرفته و سقوط کرده است.

 • صوت / با تاکسی کوکایین آلمانی به فضا بروید!

  صوت / با تاکسی کوکایین آلمانی به فضا بروید!

  طی سال‌های گذشته تولید و خرید و فروش ماده مخدر کوکایین در اروپا سیر افزایشی داشته و بسیاری از مردم کشورهای مختلف قاره اروپا را درگیر اعتیاد کرده است. خبرنگاران هفته‌نامه اشپیگل در این راستا پا به میدان گذاشته و جزئیات مصرف کوکایین در آلمان و اروپا را مورد بررسی و مداقه قرار داده‌اند. در این پادکست نگاهی انداخته‌ایم به این گزارش و سوژه اصلی آن که تاکسی‌ای موسوم به تاکسی‌کوکایین است. تاکسی‌کوکایین شکل تازه‌ای از قاچاق کوکایین است که تا اندازه زیادی دست پلیس آلمان را برای مقابله و واکنش بسته است.

 • صوت / حمایت رهبری از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین

  صوت / حمایت رهبری از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین

  مقام معظم رهبری صبح یکشنبه (۲۶ آبان) در درس خارج فقه، درباره طرح مدیریت مصرف سوخت مطالبی را بیان کردند و با اشاره به افزایش نرخ سوخت یادآور شدند: من صاحبنظر نیستم؛ لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم.

 • صوت / روزی که همه خودشیفته خواهیم شد!

  صوت / روزی که همه خودشیفته خواهیم شد!

  بیماری‌های روانی انسان مدرن کم نیستند. بیماری‌هایی که مناسبات زندگی را تا اندازه زیادی برای آنها پیچیده کرده و بسیاری از ارزش‌ها مبهم و گنگ شده‌اند. در این میان اما خودشیفتگی یکی از بیماری‌هایی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر بیش از پیش انسان مدرن را در خطر ابتلا قرار داده است. در این نوبت از پادکست ایسنا نگاهی داشته‌ایم به گسترش خودشیفتگی و همچنین مقاله‌ای با این موضوع را باهم می‌شنویم.

 • صوت / داستان جدایی ری از تهران

  صوت / داستان جدایی ری از تهران

  مدتی است که طرح قدیمی جدا شدن ری و تهران در مجلس شورای اسلامی بالا گرفته است. سابقه این طرح به اوایل دهه ۶۰ می‌رسد و در اواخر دهه ۸۰ به شکل جدی‌تر پیگیری شده است. حالا این طرح در مجلس و شورای شهر تهران مخالفان و موافقانی دارد که اختلافات آنها منجر شده است تا وضعیت این طرح همچنان در ابهام باقی بماند. در این نوبت از پادکست ایسنا شما را دعوت می‌کنیم به شنیدن ماجرای جدایی شهرری از پایتخت و اما و اگرهای آن.

 • صوت / روایت تهران

  صوت / روایت تهران

  وقتی آقا محمدخان قاجار، طهران رو پایتخت سلسه تازه‌تأسیس قاجاریه کرد، جمعیت تهران به ۲۰ هزار نفر هم نمی‌رسید. حالا اما جمعیت میلیونی پایتخت، تهران رو به شهری هزار رنگ بدل کرده که فرد فرد این جماعت حس متفاوتی نسبت به شهرشون دارن. به مناسبت هفته تهران شما رو دعوت می‌کنیم به شنیدن چند روایت از کلان‌شهر خاکستری کشور!

 • صوت / از موبایلتان دور شوید؛ نوموفوبیا در کمین است!

  صوت / از موبایلتان دور شوید؛ نوموفوبیا در کمین است!

  در سال‌های گذشته رشد و گسترش تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند، استفاده انسان از این ابزار را بیشتر کرده است. همین امر موجبات یک وابستگی غیرطبیعی را فراهم کرده و منجر به شکل‌گیری یک بیماری جدید به نام «نوموفوبیا» شده است. به گفته روانشناسان، ترس در دسترس نبودن تلفن‌های همراه تبعاتی را به همراه دارد و افراد مبتلا به این بیماری باید چاره‌ای برای بهبود خود بیاندیشند. در این پادکست با این بیماری، نشانه‌ها و برخی راه‌های درمان آن آشنا خواهید شد.

 • صوت / بولتون رفت، بولتونیسم ماند

  صوت / بولتون رفت، بولتونیسم ماند

  مهم‌ترین خبر حوزه سیاست خارجی که هفته گذشته منتشر شد، اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ بود؛ اتفاقی مهم در عرصه سیاست بین‌الملل که دیدگاه‌های مختلفی درباره میزان تاثیرگذاری آن وجود دارد. بعد از اخراج بولتون، یورونیوز در گزارشی مدعی شد که این تصمیم بعد از مشاجره بولتون و ترامپ بر سر تحریم‌های ایران گرفت شده است؛ ترامپ ایدۀ لغو بخشی از تحریم‌های ایران را مطرح کرده و در واکنش، جان بولتون بطور روشن به رئیس‌جمهور گفته که کاملا با این ایده مخالف است.

 • صوت / شب یازدهم محرم؛ شام غریبان

  صوت / شب یازدهم محرم؛ شام غریبان

  «کار تمام آتش‌ها که تمام می‌شود، از آتش رفتن عبدالله ابن حسن و علی‌اصغر گرفته تا تن پاره‌پاره علی‌اکبر و دستان بریده عباس، حالا نوبت به رقص آتش عطش در پیش دیدگان حضرت مولاست. چشمانش، رو به تاری می‌رود. پیش رو، یک لشکر است و این‌سو، امام حسین (ع) و خواهر و کودکان. غروب روز دهم، خوب که می‌ریزند و می‌تازند و می‌زنند و می‌گیرند و می‌دزدند، بوی سوختگی بلند می‌شود. انگار از سمت خیمه‌هاست ...» آنچه می‌شنوید، شعری از «وحید قاسمی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «آرماند آمار» و «پیتر گابریل» است.

 • صوت / شب دهم محرم؛ عاشورا

  صوت / شب دهم محرم؛ عاشورا

  «یاران، نماز عشاء را به امامت مولا اقامه می‌کنند. نماز که تمام می‌شود، حلقه یاران به سوی حسین، تنگ می‌شود و امام لب باز می‌کند: "من اصحابی با وفاتر و بهتر از شما نمی‌شناسم. بدانید که من هدف دیگری برای این جماعت داشتم و آنان را به راه پیروی از خدا می‌پنداشتم اما حالا می‌بینم که این‌گونه نیست. امشب، بیعت از شما برداشتم. اکنون، پرده شب شما را در بر گرفته است." برخی در تاریکی شب می‌روند تا به زندگی دنیا قناعت کنند. امام به خیمه بازمی‌گردد و زیر لب زمزمه می‌کند: اُف بر تو دنیا ...» آنچه می‌شنوید، شعری از «سیدحمیدرضا برقعی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعه‌ای از «فریدون لاهورپور» است.

 • صوت / شب نهم محرم؛ ابوالفضل العباس (ع)

  صوت / شب نهم محرم؛ ابوالفضل العباس (ع)

  «فرات، موج می‌زند. دیگر چیزی به پایان نمانده است. یک دشت، تنهایی، حسین و زینب را احاطه کرده است. فقط مانده عباس. عباس ابن علی برمی‌خیزد. مشک را برمی‌دارد و سوار بر اسب، می‌تازد به سوی فرات. صدای کودکان در گوشش تکرار می‌شود: عمو، آب ...» آنچه می‌شنوید، شعری از «عباس احمدی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «مجید انتظامی» است.

 • صوت / شب هشتم محرم؛ علی‌اکبر (ع)

  صوت / شب هشتم محرم؛ علی‌اکبر (ع)

  «نوبت به جوان حسین می‌رسد. قدم که بر می‌دارد، جان بابا را با خود می‌برد تا دل کارزار. شمشیرها آماده‌اند و علی اکبر آماده‌تر. حسین، نظاره‌گر رجز پهلوانی علی است. چقدر این فرزند لیلا شبیه پیامبر است. هر وقت دلتنگ رسول‌الله می‌شود به علی نگاه می‌کند...» آنچه می‌شنوید، شعری از «حسن لطفی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «مجید انتظامی» است.

 • صوت / شب هفتم محرم؛ علی‌اصغر (ع)

  صوت / شب هفتم محرم؛ علی‌اصغر (ع)

  «لب‌هایش تشنگی را می‌مکد. برای آن حجم کوچک مظلوم، چند قطره‌ هم کافی است. عطش علی‌اصغر، معرکه را به چالشی لطیف می‌کشد. نگارخانه‌ای از تشنگی و مظلومیت و ظرافت در دستان حسین دست و پا می‌زند. شش‌ماهه مولا برای تمام‌شدن حجت بر بازیگران و بازیگردانان لشکر جهل، کافی است. دست حسین می‌لرزد و تیر سه‌شعبه حرمله بن کاهل اسدی، تشنه دریدن است و چه سیراب می‌شود وقتی سفر می‌کند از گوش تا گوش طفلک رباب. اشک‌های حسین که سرازیر می‌شود، خون علی‌اصغر را قطره‌قطره با دستانش تقدیم آسمان می‌کند.» آنچه می‌شنوید، شعری از «عماد بهرامی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعه‌ای از «آرماند آمار» است.

 • صوت / شب ششم محرم؛ قاسم

  صوت / شب ششم محرم؛ قاسم

  «اجازه می‌خواهد؛ مثل همه آنان که به میدان نرفتند، مگر با اذن حسین. اجازه نمی‌دهد. دل عمو راضی به پرپر شدن نوگل حسن نیست. قاسم بوسه می‌زند به دست و پای حسین. امام می‌پرسد: مرگ را چگونه می‌بینی؟ قاسم می‌گوید: به خدا شیرین‌تر از عسل. حسین در آغوشش می‌کشد. هر دو آنقدر گریه می‌کنند که بی‌رمق می‌شوند؛ حسین از آنچه بر سر فرزند برادرش تا ساعتی دیگر می‌آید و قاسم از تنهایی عمو.» آنچه می‌شنوید، شعری از «سیدحمیدرضا برقعی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «فردین لاهورپور» است.

 • صوت / شب پنجم محرم؛ عبدالله

  صوت / شب پنجم محرم؛ عبدالله

  «عبدالله می‌زند به دل جمعیت و تا زینب برسد، کنار عموست. عمه ملتمسانه می‌خواهد که بازگردد؛ اما مگر می‌شود فرزند حسن بود و حسین را تنها گذاشت؟ در میدان، دست عبدالله، کامل بریده نمی‌شود. به پوست می‌آویزد. امام، امانت برادرش را می‌گیرد و بر سینه می‌چسباند: برادرزاده‌ام شکیبا باش. خدا تو را به پدر گرامی‌ات می‌رساند.» آنچه می‌شنوید، شعری از «علی‌اصغر یزدی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «فردین خلعتبری» است.

 • صوت / شب چهارم محرم؛ فرزندان زینب (س)

  صوت / شب چهارم محرم؛ فرزندان زینب (س)

  «دل توی دلشان نیست. با چشمان سرمه‌کشیده و نگران، با لباس‌های عطرآگین، دو زانو به رسم ادب نشسته‌اند مقابل جهانی از مظلومیت. می‌گویند: دایی، اجازه می‌دهید؟ امام (ع) روی برمی‌گرداند تا نخواهد پاسخ منفی را مستقیم به دو نوجوان زینبش بگوید. «محمد» و «عون» از خیمه بیرون می‌آیند. بغض کرده‌اند. مادر از اخمشان می‌پرسد. می‌گویند: اذن نداد...» آنچه می‌شنوید، شعری از «یوسف رحیمی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از آلبوم «عاشورا»ی «جواد معروفی» است.

 • صوت / شب سوم محرم؛ حضرت رقیه (س)

  صوت / شب سوم محرم؛ حضرت رقیه (س)

  «از لحظه ورود کاروان به کربلا، رقیه لحظه‌ای چشم از پدر برنمی‌دارد. تا از او دور می‌شود، بی‌تابی می‌کند و بهانه می‌گیرد. یکی از سپاهیان یزید می‌گوید: میان دو لشکر ایستاده بودم. دیدم کودکی از حرم حسین آمد و خود را به او رساند. گفت: به من نگاه کن! تشنه‌ام. حسین گفت: دخترم، خدا تو را سیراب کند که او یگانه پناه من است. بعد دست کودک را گرفت و او را به خیمه بازگرداند.» آنچه می‌شنوید، شعری از «وحید قاسمی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعاتی از «حسین علیزاده» و «آرماند آمار» است.

 • صوت / شب دوم محرم؛ ورود به کربلا

  صوت / شب دوم محرم؛ ورود به کربلا

  «حسین با یاران و خانواده‌اش که تمام دل و دارایی او هستند، به کربلا می‌رسد. می‌گوید پیاده شوید که اینجا محل افتادن بارهای ما و ریخته‌شدن خون‌های ماست. اینجا آرامگاه ماست. دل زینب می‌لرزد: این سخنان از آنِ کسی است که یقین دارد کشته می‌شود. صدای اُمّ کلثوم به گوش حسین می‌رسد: یا محمد، یا علی، یا حسن ...» آنچه می‌شنوید، شعری از «سیدحمیدرضا برقعی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعه‌ای از «آرماند آمار» است.

 • صوت / شب اول محرم؛ مسلم ابن عقیل

  صوت / شب اول محرم؛ مسلم ابن عقیل

  «۱۵ رمضان سال ۶۰ هجری است. حسین (ع) می‌خواهد به ۱۲ هزار نامه با بیش از ۲۲ هزار امضا که از جانب کوفیان رسیده است، پاسخ بدهد. همه گفته‌اند: بیا. حالا در پی سفیری است که هم امین باشد، هم با تدبیر تا به سوی کوفیان برود و از نزدیک جویای اوضاع و احوال جامعه کوفی شود و چه کسی امین‌تر و باتدبیرتر از شوهرخواهر و پسرعمویش؛ مسلم‌ابن‌عقیل.» آنچه می‌شنوید، شعری از «وحید مصلحی» و برداشتی آزاد از مقتل «لهوف»، با قطعه‌ای از «آرماند آمار» است.

 • صوت / پرونده مافیای خودرو روی میز قاضی

  صوت / پرونده مافیای خودرو روی میز قاضی

  مدت کوتاهی از دستگیری متهمان پرونده فساد در صنعت خودرو می‌گذرد و کم‌کم اخبار بیشتری از این حوزه به گوش می‌رسد. ماجرایی که در یکسال اخیر به اوج خود رسید و حالا به نظر می‌رسد قوه قضاییه تصمیم گرفته‌است رویکرد تازه‌ای در قبال فساد در این صنعت در پیش گیرد. در این شماره از پادکست ایسنا، با هم به گزارشی درباره پیشینه این ماجرا و جزئیات آن گوش می‌کنیم.

 • صوت / «یکی به نعل، یکی به میخ»؛ سیاست جانسون در قبال ایران؟

  صوت / «یکی به نعل، یکی به میخ»؛ سیاست جانسون در قبال ایران؟

  اوایل مرداد امسال «بوریس جانسون» بعد از استعفای «ترزا می» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا انتخاب شد. او در شرایطی مسئولیت این کرسی را برعهده گرفت که چند چالش عمده پیش روی این کشور وجود دارد؛ برگزیت، رابطه با آمریکا و البته ایران. در این شماره از پادکست ایسنا، چند تحلیل درباره رابطه ایران و بریتانیا بعد از نخست‌وزیری جانسون را می‌شنویم.

 • صوت / پرونده‌ مدیران دوتابعیتی‌ همچنان باز است

  صوت / پرونده‌ مدیران دوتابعیتی‌ همچنان باز است

  دو هفته پیش انتشار مجدد لیست تازه‌ای از مدیران دوتابعیتی به ادعای یکی از نمایندگان مجلس، دوباره این موضوع را در رسانه‌های ایران به جریان انداخت. موضوعی که تحقیق و تفحص از آن بعد از فرار محمودرضا خاوری آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است. در این شماره از پادکست ایسنا، با هم ماجرای آغاز این پرونده را می‌شنویم.

 • صوت / شوک به کاربران نسخه‌های ایرانی تلگرام

  صوت / شوک به کاربران نسخه‌های ایرانی تلگرام

  بعد از فیلترینگ تلگرام بود که پوسته‌های فرعی این پیام‌رسان در ایران کم‌کم پا گرفتند و برخی مشتریان پروپاقرص تلگرام را به سمت خود کشاندند. اما حالا در یک اقدام ناگهانی، کاربرانی که از هاتگرام و تلگرام طلایی استفاده می‌کردند، با پیام خاموش‌شدن سرورها مواجه شدند و این نسخه‌های فرعی، شبانه از دسترس کاربران خارج شدند. چند ماه پیش هم گوگل ضربه بزرگی به این پوسته‌های فرعی زد و تلگرام طلایی و اپلیکیشن‌های مشابه آن را ناامن تشخیص داد و آن‌ها را از روی گوشی‌های اندرویدی پاک کرد. محمدجواد آذری‌جهرمی - وزیر ارتباطات - هم در توئیتر نوشته بود: «همه پوسته‌های فرعی تلگرام ناامن هستند.»

 • صوت / بازار خودرو با این تلاطم به کدام سو می‌رود؟

  صوت / بازار خودرو با این تلاطم به کدام سو می‌رود؟

  افزایش قیمت خودرو در ماه‌های گذشته، که عوامل متعددی در آن دخیل بودند، خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرده است؛ اما حالا، رشد قیمت‌ها متوقف شده و حتی سیر نزولی پیدا کرده است. فعالان این بازار می‌گویند همه مشتریان خودرو، به امید کاهش قیمت دست از خرید کشیده‌اند. در این شماره از پادکست ایسنا، دلایل نوسانات شدید در این بازار را بررسی کرده‌ایم.

 • صوت / ماجرای هجوم ملخ‌ها به ایران چیست؟

  صوت / ماجرای هجوم ملخ‌ها به ایران چیست؟

  آفت ملخ صحرایی از ابتدای بهمن سال ۹۷ هشت استان کشور را درگیر کرده است و مبارزه با آن همچنان ادامه دارد. این هفته در پادکست ایسنا، پرونده این آفت غیربومی را باز کردیم تا پاسخ سوالاتمان را بگیریم؛ از دلایل هجوم تا امکان استفاده از آنها به عنوان خوراک طیور. با هم صفر تا صد این ماجرا را می‌شنویم.

 • صوت / آخرین تحولاتِ «ایران - آمریکا» در آستانه یک سفر مهم

  صوت / آخرین تحولاتِ «ایران - آمریکا» در آستانه یک سفر مهم

  جنگ لفظی مقامات ایران و آمریکا در چند هفته اخیر بخصوص بعد از برخی میانجیگری‌ها، یا لااقل ابراز تمایل به میانجیگری، وارد فاز تازه‌ای شده که هرچند به منزلۀ کاهش تنش‌های دو کشور تلقی نمی‌شود اما ادبیات دو طرف را کمی متفاوت کرده است. برخی تحلیلگران مصاحبه چند وقت قبلِ محمدجواد ظریف با فاکس‌نیوز را تأثیرگذار می‌دانند. بعد از اینکه اظهارات ترامپ و اطرافیانش بیشتر به سمت ادبیات جنگ‌طلبانه سوق پیدا کرده بود، حالا عقب‌نشینی محسوسی نشان می‌دهند و حتی اخیراً گفته‌اند آمریکا حاضر است بدون پیش‌شرط با ایران مذاکره کند. در کنار همه این اخبار، یک مسأله مهمتر به نظر می‌رسد؛ سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران.

 • صوت / افزایش اجاره مسکن از چه فرمولی تبعیت می‌کند؟

  صوت / افزایش اجاره مسکن از چه فرمولی تبعیت می‌کند؟

  در این شماره از پادکست ایسنا، درباره موضوعی صحبت می‌کنیم که دغدغه بخش زیادی از مردم محسوب می‌شود؛ وضعیت کرایه منازل مسکونی. افزایش اجاره‌ها از چه قانونی تبعیت می‌کند؟ مالکان چقدر می‌توانند کرایه را افزایش دهند و نکته مهمتر اینکه، چرا قیمت‌ها مطابق با نرخ تورم بالا نمی‌رود؟ یکی از خبرهایی که به‌تازگی منتشر شده، وعده دولت برای تأمین خانه‌های ارزان برای مستأجران است. وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرده حدود ۶۰ درصد قیمت خانه در ایران مربوط به زمین است و دولت می‌خواهد با زمین رایگان، خانه‌هایی ارزان را به صورت اجاره‌ای در اختیار مستأجران قرار دهد.

 • صوت / زنگنه را ببرید، بابک زنجانی را بیاورید!

  صوت / زنگنه را ببرید، بابک زنجانی را بیاورید!

  اخیراً یک خبرگزاری به نقل از ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس نوشت مأموران امنیتی سه کارتخوان با گردش مالی ۱۰ میلیارد تومان و مقادیری طلا و دلار در دفتر وزیر نفت پیدا کرده‌اند. وزارت اطلاعات اعلام کرد دستگاه پوز مربوط به یک کارمند اداری بوده که با او برخورد شده و به دستور وزیر نفت، از ادامه خدمت معلق شده است. وزارت اطلاعات، کشف طلا و دلار از دفتر این کارمند یا دفتر وزیر نفت و میزان گردش مالی کارتخوان‌های یادشده را هم تکذیب کرد. حالا عباس عبدی - روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب - یادداشتی نوشته و از تهمت‌زنی‌ها و برخورد نکردن دستگاه قضائی با اتهام‌زنندگان انتقاد کرده است.

 • صوت / سخنان کامل رئیس‌جمهور در جمع اصحاب رسانه

  صوت / سخنان کامل رئیس‌جمهور در جمع اصحاب رسانه

  رئیس‌جمهور شامگاه شنبه (۴ خرداد) با جمعی از اصحاب رسانه دیدار کرد. حسن روحانی وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با بیان اینکه "قطعاً از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت‌تر شدن زندگی مردم است"، از رسانه‌ها خواست برای امیدآفرینی به مردم و خنثی‌سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.

 • صوت / ماجرای یک وزارتخانه؛ از انحلال تا بازگشت

  صوت / ماجرای یک وزارتخانه؛ از انحلال تا بازگشت

  طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت، معدن و تجارت بعد از بارها رفت و برگشت، دوباره در مجلس مطرح شده است؛ وزارتخانه‌ای که هشت سال پیش منحل و با وزارت صنایع و معدن ادغام شد تا دولت کوچکتر شود، اما دولت روحانی مصمم است آن را بازگرداند. این طرح که تاکنون در کمیسیون صنایع مجلس تصویب شده‌است، منتقدان زیادی حتی در بین نمایندگان مجلس دارد. در این پادکست، تاریخچه مختصری از این وزارتخانه و دلایل موافقان و مخالفان تشکیل این وزارتخانه را می‌شنویم.