• شنبه / ۶ شهریور ۱۳۹۵ / ۰۹:۳۲
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 95060103194
  • خبرنگار : 71463

وقتی اطلاعات خواب داعش را به کابوس بدل کرد

مرگ تدریجی یک رویا

مرگ تدریجی یک رویا

شهریورسال گذشته بود که وزیر اطلاعات از برنامه داعش برای بمب‌گذاری در پنج کشور منطقه خبر داد. در این میان ایران تنها کشور منطقه بود که توانست قبل از ورود، عاملان بمب‌گذاری به کشور آنها را شناسایی و دستگیر کند. حالا یک سال از آن روز می‌گذرد و این بار وزیر از کشته شدن فرمانده تیپ موصل داعش و دستگیری سه نفر دیگر خبر می‌دهد، جزیره ثبات خاورمیانه همچنان باثبات است.

به گزارش ایسنا، نام داعش این روزها با اخبار گره خورده است. تقریبا روزی نیست که خبری از اقدامات تروریستی این گروه مخابره نشود. آن‌ها در همه جا هستند. از سوریه و عراق و افغانستان گرفته تا قلب اروپا. از ینگه دنیا تا شرق آسیا. حملات انتحاری و بمبگذاری‌های جهان امروز، یا با برنامه‌ریزی گروه ابوبکر البغدادی شکل می‌گیرد یا عاملانی که خودسرانه چنین کارهایی را انجام می‌دهند و پیش از آن با داعش بیعت کرده‌اند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اساس شکل‌گیری این گروه تکفیری برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران بوده یعنی تنها دولت شیعی جهان که سلفی‌ها کافر ‌می‌خوانندش و کشتن شیعیان برایشان حکم ورود به بهشت را دارد. به نقشه خاورمیانه که نگاه کنیم شرق و غرب این کشور شیعی پر است از تکفیری‌هایی که قطعا در جستجوی راه نفوذ به داخل مرزهای آن هستند، اما نتیجه‌ای که تاکنون گرفته‌اند چیست؟ بر اساس اطلاعاتی که وزارت اطلاعات منتشر کرده تقریبا هیچ.

در این میان وقتی مرزهای گسترده جمهوری اسلامی برای تروریست‌ها غیرقابل نفوذ می‌شود راه دیگرشان جذب برخی عناصری است که تحت تاثیر تبلیغات وسیع تکفیری‌ها حاضر می‌شوند برایشان مزدوری کنند. شاید به همین دلیل است که وزارت اطلاعات هر از چندگاهی به صورت قطره‌چکانی اخباری را از آن‌ها منتشر می‌کند تا مردم خطری  که بیخ گوششان است را فراموش نکنند و از طرفی زحمات سربازان گمنام امام زمان (عج) اندکی دیده شود.

در خرداد 95 بود که وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از خنثی‌سازی اقدام شیطانی تروریست‌های تکفیری در تهران خبر داد:                          

«به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند که با ادعیه مردم روزه‌دار و با عنایات خداوندی، یکی از بزرگترین توطئه‌های تروریستی گروه‌های تکفیری وهابی، در روزهای منتسب به حضرت خدیجه کبری (س) کشف و خنثی شد.

در طرح جنایتکارانه گروهک ضداسلامی تروریستی تکفیری، سلسله بمب‌گذاری‌هایی در نقاط متعددی در عمق کشور و مشخصا برای مناسبت‌های پیش‌رو تدارک دیده شده بود که با توکل و توسل و فداکاری‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در تهران و چنداستان دیگر،اقدامات‌شیطانی تروریست‌های تکفیری خنثی‌سازی شد، تروریست‌ها بازداشت شدند و بمب‌های آماده انفجار و مقادیر انبوهی مواد اولیه انفجاری کشف و ضبط گردید.

با توجه به ادامه داشتن تحقیقات میدانی در داخل و خارج از کشور و استمرار بازجویی از تروریست‌ها، اطلاعات تکمیلی به محض فراهم شدن شرایط حفاظتی، به استحضار ملت شریف ایران خواهد رسید.

سربازان گمنام امام زمان (عج) برای ادامه مسیر، شدیدا نیازمند ادعیه مردم روزه‌دار، به‌ویژه در لیالی قدر هستند».

در این اطلاعیه هنوز ماهیت دقیق گروه‌های تروریستی تکفیری به صورت روشن بیان نشده بود اما حالا دیگر همه گروه تروریستی توحید و جهاد را می‌شناسند. گروهی که در غرب کشور شکل گرفته و قصد انجام عملیات‌های گسترده سراسری را دارد.

بر همین اساس در 13 مرداد وزارت اطلاعات طی اطلاعیه‌ای خلاصه‌ای از اقدامات گروهک تروریستی تکفیری سنندج موسوم به توحید و جهاد را منتشر کرد:

«در پی ضربات اولیه‌ای که از سوی تشکیلات اطلاعاتی به گروهک وارد شد، توان انجام عملیات نظامی در سطح وسیع از گروه سلب گردید و گروه با جذب عناصر جدید اقدامات تروریستی و ایذایی را دستور کار قرار داد که اهم موارد آن به شرح ذیل است:

1- توزیع شکلات مسموم بین پرسنل نیروی انتظامی، نظامی و قضایی شهر سنندج ( خرداد ماه 88)
2- سرقت مسلحانه از طلا فروشی شهرستان قروه (17 تیر 88، ربایش و قتل طلا فروش)
3- حمله مسلحانه به ایستگاه پلیس کلانتری 12 سنندج ( 22 تیر 88، مجروح شدن 3 پلیس)
4- ترور مسلحانه دادیار دادگستری سنندج بنام مهدی کامیان ( 18 شهریور 88 ، مجروح شدن ایشان)
5- ترور مسلحانه و شهادت ماموستا برهان عالی از روحانیون اهل سنت (21 شهریور 88)
6- ترور مسلحانه و زخمی کردن قاضی دادگستری به نام حسن داوطلب (25 شهریور 88)
7- ترور مسلحانه و شهادت ماموستا شیخ الاسلام ( 26 شهریور 88)
8- درگیری مسلحانه در محله شریف‌آباد با پرسنل وزارت اطلاعات ( 5 مهر 88، به شهادت رساندن 1 نفر از پرسنل وزارت اطلاعات، 1نفر پاسدار بازنشسته و مجروح کردن یکی دیگر از پرسنل وزارت. در این درگیری 3تن از تروریست ها به هلاکت رسیدند)
9- سرقت مسلحانه خودروی 405 و مبلغ 6 میلیون تومان از شهروند سنندجی (13 مهر 88)
10- درگیری مسلحانه با نیروهای گشت انتظامی سنندج (28 آبان 88)
11- سرقت مسلحانه و زورگیری 4 دستگاه خودروی اتومبیل در همدان، زنجان و شمال کشور (سال‌های 88 و 89 که منجر به قتل یک راننده شد)
12- سرقت مسلحانه 5/4 کیلو طلا از طلافروشی در همدان ( 6 بهمن 88 و مجروح کردن یک نفر)
13- اقدام ناموفق سرقت مسلحانه در همدان (06بهمن 88)
14- سرقت مسلحانه حدود 5/4 کیلو طلا از طلافروشی در زنجان (24 بهمن 88 که منجر به قتل شهروند عادی و مجروح شدن 2 تن از پرسنل نیروی انتظامی شد)
15- درگیری مسلحانه در نزدیکی سنندج با پرسنل وزارت اطلاعات (5 تیر 89 که منجر به هلاکت یکی از تروریست ها شد)
16- درگیری مسلحانه در شهر همدان که منجر به شهادت یکی از پرسنل وزارت اطلاعات شد (22 خرداد 89)
17- حمله به کیوسک راهنمائی و رانندگی در میدان آزادی سنندج که منجر به شهادت 4 پرسنل نیروی انتظامی، 1 نفر مردم عادی و مجروح شدن 11 نفر دیگر شد (15 مهر 89)
18- درگیری با نیروهای وزارات اطلاعات که منجر به کشته شدن 2 نفر تروریست شد (27 آبان92)
19- به شهادت رساندن 4 نفر از محیط بانان محیط زیست استان کردستان (13 اسفند 89)
20- درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی سنندج (18 اسفند 89)
21- دو حمله جداگانه به کلانتری 15 و 16 سنندج که منجر به شهادت 1 نفر و زخمی شدن 2 نفر دیگر از پرسنل نیروی انتظامی شد (4 فروردین 90)
22- حمله به گشت نیروی انتظامی محله غفور سنندج (8 فروردین 90)
23- درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در روستای تجره سنندج (15 فروردین 90)
24- درگیری با نیروهای عملیات وزارت اطلاعات که منجر به هلاکت 4 نفر تروریست شد (1 اردیبهشت 90)

اقدامات آن‌ها در نهایت منجر به شهادت 20 نفر و مجروحیت 40 تن دیگر گردید که در میان آنها چهره‌های شاخصی مانند شهید محمد شیخ الاسلام نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری و شهید برهان عالی از روحانیون متنفذ اهل سنت قابل ملاحظه است.


در نهایت با تلاش‌های صورت گرفته در تاریخ 1 اردیبهشت 1390 آخرین خانه تیمی گروه در محله حسن‌آباد سنندج زیر ضربه قرار گرفت و عوامل آن دستگیر شدند.

همچنین تعداد 102 نفر از عناصر و هواداران گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد شناسایی و مورد پیگرد اطلاعاتی و عملیاتی و قضایی قرار گرفتند که از این افراد تعدادی در درگیری مسلحانه با نیروهای انتظامی و امنیتی به هلاکت رسیدند و تعدادی دستگیر که برخی از آن‌ها محکوم به اعدام و تعدادی نیز به حبس محکوم شدند».

هفته های اخیر بود که وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از دستگیری و هلاکت اعضای گروهی به نام "ابوبکر" در غرب کشور خبر داد. «به دنبال گسترش عقاید سلفیت تکفیری در منطقه غرب کشور، تعدادی از فریب خوردگان در زمستان سال 1387 فعالیت تروریستی خود را معطوف به ایران نمودند، به همین دلیل اقدام به تشکیل گروهی تروریستی که در بین مردم به نام "گروه ابوبکر" معروف گردیده بود و در اولین اقدام خود صبح‌گاه مورخ 4 اردیبهشت 88 با استعداد 27 نفر نیرو در قالب دو گروه مجزا به ستاد فرماندهی و یگان ویژه نیروی انتظامی حمله می‌کنند که منجر به شهادت و زخمی شدن تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی می‌شود».

وقتی نام غرب کشور و شهرهای کردنشین به میان می‌آید خیلی‌ها بیشتر اقدامات تروریستی را به "پژاک" نسبت می‌دهند اما این بار وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود به صراحت از داعش سخن گفت: «در ابتدا نوک پیکان اتهامات به سمت جریانات قومی از جمله پژاک نشانه رفت. لیکن بر اساس اطلاعات جمع آوری شده مردمی و پیگیری‌های به عمل آمده مشخص شد که این اقدامات از سوی جریانات تکفیری طراحی و اقدام شده است، به طوری که این گروه به تأسی از تفکر تکفیری – وهابی به بسته‌تر کردن دایره مسلمانی اقدام و به تکفیر شهروندان کردستان پرداخته به طوری که در اقدامات عملیاتی خود برخی از علما و ماموستاها و همشهریان را به شهادت رسانیدند و متعاقب آن برای اعلام موجودیت بدون لحاظ اصول و تاکیدات اسلام اقدام به ایجاد رعب، وحشت، ایجاد ناامنی و حتی اقدامات تروریستی نمودند و نام گروه را "توحید و جهاد" نامیدند.

با بررسی اقدامات و تفکرات گروهک تکفیری توحید و جهاد مشابهت‌های فراوانی بین این گروه و داعش می‌توان یافت که برای روشن‌تر شدن موضوع به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود: 1- بسته‌تر کردن دایره مسلمانی و تکفیر دیگران بنا بر اجتهاد شخصی، 2- پایین بودن سواد فقهی و شرعی نفرات اصلی گروه و اجتهاد مبانی فقهی بر اساس فهم پایین آن‌ها، 3- تاثیرپذیری از تفکر تکفیری وهابیت و نفی مبانی فقه شافعی و تکفیر علمای شاخص اهل سنت، 4- ماجراجویی، 5- افراط در عقیده، 6- یکجانبه‌نگری کور و عدم قبول یا تحمل نظر و عقیده دیگران، 7- خشونت در رفتار»

این اقدامات و مقابله با آن در اردیبهشت به نتیجه رسیده بود اما در مرداد هم اخباری در تکمیل اقدامات صورت گرفته وزارت اطلاعات منتشر شد و وزیر اطلاعات اعلام کرد که یکی از هسته‌های وارداتی گروهک تروریستی داعش به سرکردگی یکی از امرای منطقه‌ای این گروه در غرب کشور شناسایی شد و مورد ضربه قرار گرفت که در این عملیات چهار نفر از اعضای گروهک به هلاکت رسیدند.

سید محمود علوی همچنین گفت: با الطاف الهی و عنایات حضرت ولیعصر (عج) و به میمنت دهه مبارک کرامت و به برکت میلاد امام علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع)، طی یک عملیات اطلاعاتی پیچیده، یکی از هسته‌های وارداتی گروهک تروریستی داعش به سرکردگی یکی از امرای منطقه ای، این گروه در غرب کشور شناسایی و قبل از هر گونه اقدامی با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و هماهنگی نیروهای انتظامی و امنیتی متلاشی شد.

وی در جمع خبرنگاران یادآور شد: انجام عملیات‌های تروریستی در مراکز جمعیتی و مذهبی شهرهای عمقی کشور از اهداف تروریستی این گروه بوده است. این تیم مسلح تروریستی در یک برنامه‌ریزی گسترده در صدد انجام چندین عملیات در نقاط حساس کشور به صورت همزمان و ترکیبی بوده است. در این عملیات چهار تن از عناصر تروریست به هلاکت رسیدند و تعدادی از آن‌ها نیز دستگیر و مقادیر قابل توجهی مواد انفجاری، تجهیزات و کمربند انتحاری برای عملیات و نیز تعدادی سلاح و نارنجک به همراه امکانات ارتباطی کشف و ضبط شد.

در همین این زمینه مدیر کل اطلاعات سنندج گفت: با همکاری و مشارکت خود مردم تعدادی از گروه های تکفیری و تروریستی وابسته به داعش در استان کردستان شناسایی و منهدم شدند. امروز ما در شرایطی قرار داریم که تمامی سرویس‌های جاسوسی کشورهای غربی در منطقه تلاش می‌کنند که در داخل کشور ناامنی ایجاد کنند و در همین راستا وزارت اطلاعات با همکاری سایر نهادهای متولی و همچنین همراهی مردم تمامی توطئه‌ها را خنثی کرده است.

وی ادامه داد: به دلایل ویژه و خاص، استان کردستان همواره یکی از کانون‌های اصلی برای توطئه ضد انقلاب به شمار می رود و بررسی اقدامات صورت گرفته از سوی اداره کل اطلاعات کردستان نشان می‌دهد که تمامی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای رسیدن به این اهداف شوم خنثی شده است. اعزام تیم تروریستی و وابسته به تکفیری‌ها و انهدام آن‌ها نشان می‌دهد که دشمن از هر فرصتی برای ایجاد ناامنی در کردستان استفاده می‌کند و ما باید همچنان هوشیار و آگاه در صحنه حضور داشته باشیم.

مدیر کل اطلاعات سنندج در ادامه بیان کرد: خوشبختانه مردم کردستان هیچ گونه اقبالی به جریان‌های تکفیری نداشته و این گروه‌ها کمترین میزان جذب را در استان کردستان داشتند. این وضعیت نشان می‌دهد که گروه‌های تکفیری به ویژه داعش نتوانستند اهداف خود را در کردستان دنبال کنند و به دلیل شکست در این بخش، به دنبال اعزام گروه‌ها و تیم‌های مختلف بود که تمامی این تیم‌ها در زمان ورود به استان کردستان شناسایی و منهدم شدند.

همچنین معاون وزیر کشور یکی از عناصر به هلاکت رسیده در درگیری کرمانشاه را از افراد رده بالای جریان تکفیری در کشور عراق معرفی کرد. حسین ذوالفقاری با بیان اینکه اشراف اطلاعاتی و کنترل‌های چند لایه‌ اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی در کشور موجب شد تا تلاش‌های گروه‌های تکفیری برای ایجاد ناامنی ناکام بماند افزود: برای نمونه می‌توان به خنثی سازی عملیات تیم خرابکاری که اخیرا تصمیم داشتند در یکی از استان‌های غربی و مناطق مرکزی اقدامات ضد امنیتی داشته باشند اشاره کرد.

وی اضافه کرد: نیروی اطلاعاتی، انتظامی و نظامی در دو نقطه از استان کرمانشاه با این گروه تروریستی و تکفیری درگیر شدند و 4 نفر از آن‌ها را به هلاکت رساندند و 6 نفر دیگر نیز دستگیر شدند. یکی از عناصر به هلاکت رسیده در درگیری صورت گرفته از افراد از قبل شناسایی شده و رده بالای جریان تکفیری در کشور عراق بود.

در 30 مرداد 95هم وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از اقدام مشترک سربازان گمنام امام زمان (عج) و نیروهای قرارگاه نجف سپاه در شناسایی و دستگیری عناصر متواری داعش خبر داد:

«به توفیق الهی و عنایت حضرت بقیه‌الله‌العظم (عج)، متعاقب ضربه به تیم تروریستی تکفیری در غرب کشور در تاریخ 25 و 26 مرداد 95، با پیگیری‌های اطلاعاتی به عمل آمده، سایر عناصر متواری گروه شناسایی و در تاریخ 28 مرداد دستگیر شدند.

همچنین در اقدام مشترک سربازان گمنام امام زمان (عج) و نیروهای جان بر کف قرارگاه نجف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سایر مخفیگاه‌ها و دپوی گروه شناسایی و مقادیر قابل توجهی کیت و ریموت‌های الکترونیکی، سلاح کلاشنیکف، سلاح M6  آمریکایی، نارنجک، کمربند و جلیقه انفجاری، چاشنی الکتریکی و لوازم ساخت بمب و وسایل مرتبط که برای اقدامات تروریستی در داخل کشور مخفی شده بود کشف و ضبط گردید».

در همین زمینه وزیر اطلاعات به مناسبت هفته دولت گزارش ارائه کرد و با اشاره به اقدامات انجام شده توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) و همچنین نیروهای اطلاعاتی سپاه و برخورد با گروهک‌های تروریستی در غرب کشور گفت: طی روزهای اخیر تیم منافقین در غرب کشور با اشراف اطلاعاتی و همکاری وزارت اطلاعات و سپاه و همچنین تیمی در شرق کشور که در حال حفر تونل و به دنبال ایجاد ناامنی برای تعدادی از پاسگاه‌های شرقی کشور بوده‌اند با همکاری اطلاعاتی وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی با آن‌ها برخورد شد.

علوی با اشاره به عملیات انجام‌شده علیه گروهک‌های تروریستی در غرب کشور خاطرنشان کرد: در این عملیات فرمانده تیپ موصل داعش کشته و سه نفر دیگر از آن‌ها دستگیر شدند، با همکاری یگان ویژه ناجا و همچنین تک‌تیراندازان ماهر نیروی ویژه و همکاری‌های سپاه پاسداران، شناسایی و دستگیر شدند.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: پیوند مردم و نیروهای نظامی و انتظامی با وزارت اطلاعات باعث شده که مجالی برای تروریست‌ها باقی نماند.

علوی همچنین در اواخر هفته‌ای که گذشت اعلام کرد که در چند عملیات تیم ابوعایشه کردی یکی از سرکرده های تروریستی به هلاکت رسید و همه امکاناتشان ضبط شد.به گفته وزیر اطلاعات ما هر چه جلو تر می رویم توطئه ها بیشتر شده و تا جایی رسیدیم که از اینکه  در طول ماه یک تیم تروریستی کشف می کردیم ، حالا به کشف تیم های تروریستی در طول یک هفته رسیده ایم .

این اقدامات تنها بخشی از تلاش‌های شبانه‌روزی ماموران وزارت اطلاعات در حفظ امنیت کشور در مقابل تروریست‌هایی است که هر روز دامنه فعالیتشان گسترده‌تر می‌شود، اما همچنان حضور گسترده در مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران برایشان یک رویاست. رویایی که سربازان گمنام امام زمان (عج) آن را برایشان به کابوس بدل می‌کنند. نیروهای امنیتی با هوشیاری خود و در اقداماتی متناوب و گسترده، خواب داعش را برای ایران با مرگ تدریجی روبرو کرده‌اند. اینجا ایران است؛ جزیره ثبات خاورمیانه‌ی بی‌ثبات.

خبرنگار ایسنا :آرین افخمی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.