• چهارشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۵ / ۱۵:۳۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 95081208858
  • خبرنگار : 71489

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام:

باید در مقیاس جهان اسلام برای حل مشکلات موجود راهکارهایی پیدا کرد

باید در مقیاس جهان اسلام برای حل مشکلات موجود راهکارهایی پیدا کرد

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام گفت: بسیاری از مشکلاتی که اکنون در جهان اسلام وجود دارد، در مرزهای جغرافیایی قابل حل نیستند، بلکه باید در یک نگاه فراگیر، در مقیاس جهان اسلام برای درمان و حل و فصل آنها راهکارهایی را پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، سیدحمزه صفوی مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به برگزاری همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام در ادامه با بیان اینکه «وحدت و همگرایی در جهان اسلام یک نیاز راهبردی با قدمتی طولانی است»، خاطر نشان کرد: با وجود سابقه طولانی ایده وحدت و همگرایی اسلامی، متأسفانه این آرمان تا کنون با موفقیت­‌های چندانی روبه‌رو نشده است. ما در موسسه آینده پژوهی جهان اسلام به دنبال این هستیم که در آینده­‌ای نه چندان دور به صورت علمی زمینه­‌های دستیابی به وحدت و همگرایی اسلامی را احصا کنیم و با نشان دادن آن در این موضوع نقش آفرین باشیم.

صفوی عدم پیوند سازنده و منسجم نخبگان در جهان اسلام را از آسیب‌ها و چالش‌های موجود در نیل به وحدت امت اسلامی دانست و افزود: یکی از چالش­‌های جدی که شناسایی کرده­‌ایم، عدم ارتباط لازم نخبگان جهان اسلام با یکدیگر و فقدان درک مشترک نسبت به وضعیت جاری است و بی تردید هرگونه ارتباط­‌سازی در این بستر نیازمند فهمی مشترک از معانی است که می­‌تواند رخ دهد؛ به همین دلیل باید ارتباطات منسجم بین نخبگان جهان اسلام برای همفکری و همکاری برقرار شود تا در سطوح بالادستی تبدیل به عرصه­‌های حکومتی نیز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه موسسه آینده پژوهی جهان اسلام برای این موضوع در سطوح مختلف برنامه­‌ریزی کرده است، گفت: سطح یک، شناسایی کشورها به صورت حقیقی است. بسیاری از شناسایی­‌هایی که از جهان اسلام صورت می­‌گیرد، ناقص و قدیمی است. ما تلاش کردیم دراین سطح 57 کشور جهان اسلام را مطابق با استانداردهای جهانی شناسایی کنیم که حاصل آن مجموعه  8 جلدی "جهان اسلام" شد که در سال 93 منتشر و مراسم رونمایی آن با حضور دکتر محمدجواد ظریف رونمایی برگزار گردید.

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام گفت: در سطح بعدی، هر یک از کشورهای اسلامی به صورت تخصصی و عمیق مورد شناسایی و بررسی علمی قرار گرفت. تلاش می­‌کینم گام به گام حوزه شناخت جهان اسلام را عمیق­‌تر کرده و به صورت تخصصی ریشه اصلی آن چیزی را که فکر می­‌کنیم می­‌تواند عامل اصلی بحران باشد، مورد بررسی و واکاویی قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، آینده پژوهی وحدت و همگرایی جهان اسلام را در دستور کار دارد، خاطرنشان کرد: این موسسه برای تحقق آینده پژوهی، برنامه­‌هایی را تدوین کرده است و در این راستا نشست­‌های تخصصی، سایت موسسه، شبکه­‌های مجازی اعم از فیس‌بوک، توییتر، تلگرام و شبکه­‌های موجود در دنیای مجازی برای ارتباط با نخبگان و علاقمندانی که نسبت به وضعیت جهان اسلام دغدغه دارند، فعال شده است.

صفوی افزود: برگزاری سمینارها و نشست­‌های تخصصی داخلی و بین­‌المللی نیز از جمله کارهایی است که موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام پیش‌بینی و در دستور کار خود داشته است.

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام همچنین تاکید کرد: در این نشست‌ها در تلاش هستیم در مقایسه با برنامه‌های مشابه، یک تفاوت اصلی در کار خود داشته باشیم و آن پرهیز از تلاش شعاری و تمرکز بیشتر به اقدامات راهبردی است.

استاد دانشگاه تهران در تحلیل نا امنی‌های منطقه غرب آسیا اظهار کرد: بی تردید در حال حاضر منطقه جنوب غرب آسیا، از بحرانی‌ترین مناطق روی زمین است و خواسته یا ناخواسته تبعات وضعیت موجود در این منطقه بر کشور ما تأثیرگذار است. برای چاره­ اندیشی نباید منتظر بمانیم تا بحران‌ها به سراغ ما بیاید، بلکه باید با تدبیر و پیش‌بینی حرکت کنیم و در این راستا شناخت دقیقی از جریان‌ها و بحران‌های منطقه‌ای اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه تصریح کرد: شناخت حقیقی از بررسی مو شکافانه و دقیق بحران­‌ها شروع می­‌شود. رسالتی که همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلیتیکی جهان اسلام برعهده گرفته است، شناسایی فنی، علمی و دقیق دانشگاهی برای شناسایی بحران­‌هایی است که ما در منطقه­­ جنوب غرب آسیا درگیر آن هستیم.

صفوی افزود: هم اکنون بیشترین آسیب به مسلمانان از جانب خود مسلمانان صورت می‌گیرد و میلیاردها دلار برای جنگ و برادرکشی هزینه می‌شود.

برخی از بمب های سعودی ها بیش از 5 میلیون دلار هزینه دارد

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به حملات عربستان سعودی علیه مردم یمن، خاطر نشان کرد: برخی از بمب­‌هایی که عربستان در یمن استفاده می‌کند، هرکدام بیش از 5 میلیون دلار هزینه دارد. 5 میلیون دلار از یک کشور اسلامی برمی­‌خیزد و بر یک کشور اسلامی دیگر آوار می شود و  زیرساخت­‌های آن کشور را نابود می‌کند و این 5 میلیون دلار مستقیم به جیب آمریکا می­‌رود. با این وضعیت مضحک چاره­‌ای جز تلاش برای خروج از این وضعیت نامطلوب به یک وضعیت مطلوب نداریم.

احیای عقد اخوت راهکاری برای همگرایی اسلامی

صفوی با اشاره به سنت عقد اخوت که توسط حضرت رسول اکرم(ص) در دوران صدر اسلام پایه‌گذاری شد، اضافه کرد: این یک حرکت بسیار کلیدی و مهم سیاسی و اجتماعی بوده است. پشت این حرکت، یک ایده جدی وجود داشته است که عظمت و قدرت مسلمانان با وجود تفاوت‌ها، اختلاف سطح‌هاو فرهنگ‌ها، در پیمان اخوت و برادری است که پیمانی مقدس بوده است. این پیمان یک ترم سیاسی است و به همین دلیل یک راهکاری که هم اکنون برای جهان اسلام می‌تواند وجود داشته باشد، توجه به ابعاد سیاسی- اجتماعی و احیای همین عقد اخوت است.

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به  بحران گروه‌های تروریستی- تکفیری در جهان اسلام تصریح کرد: اگر معادل دلاری برای لطمه­‌ای که گروه­‌های تکفیری به جهان اسلام زده­‌اند را در نظر بگیریم، بالای هزاران میلیارد دلار خواهد بود وسال­‌ها طول خواهد کشید تا ما اسلام حقیقی را از اسلامی که یک گروه از انسان­‌های جاهل در جهان به نمایش گذارده اند، پاک‌سازی کنیم.

صفوی در ادامه داعش را به عنوان یک فرصت برای شناسایی مسیر حق و باطل در اسلام عنوان و اظهار کرد: همانطوری که داعش، یک تهدید بزرگ برای مسلمانان در جهان اسلام به اسم اسلام بوده است، در عین حال یک فرصت نیز به شمار می‌رود. شما اگر یک قطره جوهر را در آب بریزید حل می شود و دیگر نمی­‌توانید آن را جدا کنید، ولی اگر یک قطره روغن را روی آب بریزید راحت می­‌توانید آن را جداکنید. فرصتی که داعش و سایر گروه‌های تکفیری ایجاد کرده‌اند این است که مسیر حق و باطل راحت­‌تر قابل شناسایی شده است.

مولف کتاب "عربستان" با تأکید بر اینکه سلفیت جریان باطلی است که وارد اسلام شده افزود: سلفیت ابتدا به طالبان و القاعده و سپس به داعش امتداد پیدا کرد. اگر این موضوع را ریشه­ یابی کنیم به یک خط مستقیم می‌رسیم و در فرآیند یک ریشه یابی جهان می‌تواند به این جمع بندی برسد. ریشه‌ تروریسم در منطقه از اندیشه‌ سلفیت است.

صفوی با تأکید بر لزوم مرزبندی اهل تسنن با جریان انحرافی سلفیت تکفیری گفت: در مورد پدیده شوم داعش باید تبدیل تهدید به فرصت صورت گیرد به اینصورت که معیاری وجود داشته باشد که بین قرائت‌های معقول از اسلام، همگرایی وجود داشته باشد و صف بندی میان قرائت‌های منجر به افراط گرایی اسلامی و اسلام معقول به وجود بیاید.

وی با اشاره به توطئه تجزیه کشورهای اسلامی اظهار کرد: برخی از بازیگران منطقه­‌ای و فرامنطقه­‌ای علاقمندند که قدرت­‌های بزرگ خرد شوند و وقتی یک قدرت بزرگ سیاسی در یک یا چند واحد کوچک خرد شود، تاثیرگذاری کمتر و حرف­‌شنوی بیشتری خواهد داشت و این برای رقبای منطقه­‌ای و دشمنان بسیار مطلوب خواهد بود. به همین دلیل برای تحقق این امر در تلاش هستند و سرمایه گذاری گسترده‌ای را در دستور کار خود قرار داده اند.

خطر تجزیه در کشورهای اسلامی جدی است

مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با تاکی بر اینکه اشتباهاتی که توسط برخی از دولت­‌ها انجام می­‌گیرد تنور تجزیه طلبی را داغ‌تر می­‌کند، افزود: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام یک بحث جدی است که دامن خیلی از کشورها را می­‌تواند بگیرد. این‌گونه نیست که ما نسبت به سایر کشورها بی‌تفاوت باشیم و دود آن در چشم ما نرود. اگر هریک از این کشورهای اسلامی اهمال به خرج دهند، زمانی نوبت خودشان خواهد رسید. این یک خطر جدی است و در صورتی که با خرد، تدبیر و برنامه ریزی عمل شود، قابل اجتناب و جلوگیری خواهد بود.

صفوی در پایان با بیان اینکه «همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلیتیکی جهان اسلام 24 و 25 آبان ماه سال جاری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد»خاطر نشان کرد: این همایش با حضور و سخنرانی شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی برگزار می‌شود و از عموم اندیشمندان و علاقه‌مندان به حوزه مطالعات جهان اسلام دعوت می‌کنیم در این همایش ثبت نام و شرکت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.