• چهارشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۵ / ۰۷:۲۵
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 95081913248
  • خبرنگار : 71567

وزیر بهداشت:

هیچ نهادی حق ممانعت از برگزاری نشست و برنامه‌های مجوزدار در دانشگاه را ندارد

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت قانون در کلیه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، گفت: ملاک فعالیت، برگزاری نشست‌ها و برنامه‌ها در دانشگاه‌ها باید قانون باشد و هیچ مسؤول و نهاد داخل یا خارج دانشگاه حق دخالت و یا تأثیرگذاری بر فعالیت‌ها و برنامه‌های قانونی و مجوز دار را ندارد.

به گزارش ایسنا،  دبیران و نمایندگان انجمن‌های اسلامی دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور، با دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت‏، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی و دکتر حسام‌الدین علامه مدیرکل فرهنگی این وزارتخانه دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این نشست، ۱۱ تن از دانشجویان و نمایندگان مناطق مختلف به بیان مهم‌ترین مسائل و مشکلات انجمن‌های اسلامی دانشجویان پرداختند که حفظ استقلال دانشگاه‌ها، عدم دخالت نهادهای خارجی در مسائل فرهنگی، جلوگیری از تک صدایی بودن فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها، برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ و هم‌اندیشی میان دانشجویان و روسای دانشگاه‌ها، ضرورت در پی گرفتن مشی اعتدال از سوی مسئولان، تدبیر در انتخاب روسای دانشگاه‌ها متناسب با سیاست‌های دولت تدبیر و امید، در اختیار گذاردن امکانات و منابع مناسب و برابر به همه اتشکل‌های دانشجویی فعال در دانشگاه‌ها، پرهیز از موازی کاری در انجمن‌ها، جلوگیری از لغو برنامه‌ها و نشست‌های مجوزدار، افزایش بودجه فرهنگی انجمن‌های دانشجویی، پرهیز از نگاه سلیقه‌ای به نشریات دانشجویی و ممانعت از توقیف‌های غیرقانونی آن‌ها  و غیره از مهم ترین این مطالبات بود.

در ادامه این نشست سید حسن هاشمی با اشاره به این که حضور دانشجویان در چنین جلسه‌ای نشان از اعتقاد و نگاه انقلابی آن‌ها دارد، گفت: متاسفانه نوع نگاهی که به جوانان وجود دارد باعث شده که آن‌ها علاقه چندانی به حضور در چنین جلساتی نداشته باشند که این امر برخلاف صلاح مملکت، آرمان‌های رهبری و شهد است. در واقع شهدا آرزو داشتند که کشور بیش از این در مسیر استقلال و رعایت حقوق شهروندان قرار گیرد.

وی ضمن توصیه دانشجویان به ثبات قدم در مسیر تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی، اظهار کرد: مشکلاتی در زمینه فرهنگی وجود دارد آنچه در اختیار داریم به نوعی موهبت الهی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما جای خالی آن قبل از انقلاب در جامعه به ویژه در دانشگاه‌ها به شدت احساس می‌شد، در واقع انقلاب اسلامی گنجینه‌ای بود که خدا در اختیار ما گذاشت و مردم بیش از مسئولان به ارزش آن واقف هستند.

دکتر هاشمی با اشاره خفقان موجود در فضای دانشگاه‌ها پیش از انقلاب اسلامی، گفت: بعد از انقلاب اتفاقات خوبی در حوزه ایجاد فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها ایجاد شد که متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم شرایط مطلوبی برای بروز و ظهور چنین جمع‌هایی در حضور مسئولان فراهم کنیم. از علاقه رهبری به جوانان و دانشجویان خبر دارم و ایشان همه دانشجویان را مانند فرزندان خود دوست دارند؛ اگر این جلسات در حضور ایشان یا نماینده ایشان در دانشگاه‌ها برگزار شود و مشکلات دانشجویان به اطلاع آن‌ها برسد، منشاء خیر خواهد بود.

وزیر بهداشت افزود: همواره به مسئولان دانشگاه‌ها در خصوص دانشجویان و معاشرت با آن‌ها توصیه کرده‌ام و تقریبا جلسه‌ای نبوده که با آنان در این زمینه تذکر نداده باشم.

هیچ مسئولی در دانشگاه‌ها حق ندارد پا را از قانون فراتر بگذارد

وی افزود: قانون باید مبنای تمام کارهای ما باشد و هیچ مسئولی در دانشگاه‌ها حق ندارد پا را از قانون فراتر بگذارد یا مانع از اجرای صحیح قوانین در محیط دانشگاه شود.

هاشمی درباره لغو نشست‌ها و سخنرانی‌هایی که پیش از برگزاری مجوز برگزاری دریافت کرده‌اند، گفت: متأسفانه در این خصوص نگاه سلیقه‌ای، سوءتدبیر و کج‌سلیقگی وجود دارد که به هیچ وجه قابل قبول نیست و نباید در محیط دانشگاه شاهد چنین تصمیاتی باشیم.

وزیر بهداشت در خصوص عدم  اعطای مجوز به برخی از متقاضیان ایجاد تشکل‌های اسلامی در دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: اعطای مجوز به افراد باید مطابق با معیارهای قانونی باشد و این امر را معاونت فرهنگی وزارت بهداشت باید پیگیری کند و موارد تخلف را هیأت مرکزی نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان وزارت بهداشت پیگیری می‌کند.

هاشمی با تأکید بر لزوم اجرای صحیح قانون گفت: کسی حق ندارد برنامه یا نشریه مجوزدار را تعطیل کند و اگر قصد چنین کاری را دارد، باید این کار را به صورت کتبی انجام دهد و مسئولیت تصمیمش را بپذیرد.

وی گفت: بودجه فعالیت‌های فرهنگی نیز همچون سایر حوزه‌ها مشکلی عمومی است و در وزارت بهداشت هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم ضمن آن‌که باید حواسمان به مسئولیت‌هایی نظیر سلامت مردمپیش از تولد تا دوران سالمندی، سلامت روستائیان و شهرنشینان باشیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: برخی از دغدغه های شما دانشجویان ناشی از حس همدردی، هم نوعی و علاقه به اسلام و انقلاب است، در واقع آنچه انسان را آرام می کند این است که در مسئولیتی که پذیرفته احساس موثر بودن کند؛ کسانی که می‌خواهند بر مسند قدرت بنشیند واعمال قدرت کنند باید خودشان را بسازند و در برخورد با مردم با نهایت مراقبت رفتار کنند. اما در کارهای فرهنگی آنچه اهمیت دارد جذب افرادی است که به تعبیری در قشر خاکستری جامعه جای می گیرند و شما به عنوان دانشجویان فعال فرهنگی باید این توان را داشت باشید که این افراد را جذب و به لحاظ فرهنگی توانمند کنید و و در این خصوص، با ممارست و تلاش بخشی از مشکلات کشور را برطرف کنید.

عده‌ای افشاگری را با شفافیت اشتباه گرفته‌اند

وزیر بهداشت همچنین با انتقاد از اینکه در برخی از سمت‌ها کار به عده‌ای سپرده شده است که ریشه‌ای ندارند و افشاگری را با شفافیت اشتباه گرفته اند، گفت: ظهور چنین وضعیتی به این دلیل است که این باور ایجاد نشده که دروغ گفتن و تهمت زدن در روز قیامت با مجازات روبرو خواهد شد.

عده‌ای مغرضانه در پی زمین زدن طرح تحول سلامت‌ هستند

دکتر هاشمی همچنین  با بیان این که برای بررسی عملکرد دولت یازدهم باید به وضعیتی نگاه کرد که دولت روی کار آمد، گفت: وزارت بهداشت با دستگاهی مثل وزارت علوم که کارش خدماتی است تفاوت زیادی دارد. ما در جنگ تحمیلی با عراق بهترین عزیزان مان را از دست دادیم و در دورن اسارت نیز از ارائه خدمات پزشکی به مجروحان دریغ نکردیم، نباید فضای این وزارتخانه را سیاسی و در انتخاب مسئولان نیز سیاسی عمل کنیم. بلکه ملاک عمل انتخاب کسانی است که دلسوزانه به دنبال خدمت رسانی به مردم ایران هستند.

به گزارش مفدا، وزیر بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت زحمات زیادی در استان‌های مختلف کشیدند اما بیمه‌ها کمر طرح تحول را شکستند و 10 هزار میلیارد تومان طلب وزارت بهداشت را پرداخت نکردند از سویی دیگر ما مانند برخی دستگاه‌ها نمی توانیم کارمان را متوقف کنیم و در بیمارستان را بروی بیماران ببندیم. عده ای کمر به زمین زدن طرح تحول سلامت بسته‌اند و با این استدلال ناعادلانه و ناصحیح که این طرح در خدمت مردم نیست و پولش به جیب پزشکان می‌رود، سعی در زمین زدن طرح دارند، غافل از آن‌که بسیاری از  پزشکان و پرستارها چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ ماه حقوق نگرفته‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.