• سه‌شنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۴:۵۸
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96021912311
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۱۹ اردیبهشت بخوانید؛

درگیری‌تهران و ریاض به ضرر عربستان/تکذیب دستگیری معترضان به رییس جمهور/روابط ایران و اتریش و...

19

پاسخ سخنگوی دولت به شائبه‌ها در مورد سایت کارورزی، دستورات «لاریجانی» برای بررسی حادثه معدن، موضوع وزیرآموزش و پرورش و سند ۲۰۳۰ ، هر اقدامی در مرزهای مشترک ایران و ترکیه باید با اطلاع تهران، درگیری‌های لفظی تهران و ریاض به ضرر امنیت عربستان، فتنه سوریه از نقشه‌های رژیم صهیونیستی، ادعای آمریکا مبنی بر آزمایش اژدر تندرو ایران در تنگه هرمز، تکذیب دستگیری معترضان به رییس‌جمهور، سه برابر شدن حجم روابط ایران و اتریش و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ است.

دیدار فرهنگیان با مقام معظم رهبری

نظر رهبر انقلاب و مراجع تقلید درباره شرایط استطاعت حج امسال

مقام معظم رهبری در پاسخ به استفتایی درباره سوال جمعی از مومنین در رابطه با شرایط استطاعت در حج امسال، نظر خود را بیان کردند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این سوال که "با توجه به حوادث  پیش آمده در حج  سال ۱۳۹۴ و خوفی که برخی از افراد در این زمینه دارند، آیا شرایط استطاعت محقق است؟ اعلام کردند:مجرد آنچه ذکر شد مانع از تحقق استطاعت نیست.

سردار غیب‌پرور در یادواره شهدای مدافعان حرم با محوریت شهدای خان‌طومان در مصلای امام خمینی ساری با بیان اینکه فتنه سوریه از نقشه‌های رژیم صهیونیستی است.رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار کرد: گروه‌های تکفیری قصد دارند تا به نام اسلام ریشه آن را بخشکانند اما نمی توانند به اهداف شوم خود دست یابند.

نشست خبری علوی وزیر اطلاعات

وزیر اطلاعات با اشاره به امنیت بی بدیل ایران در منطقه ضمن تشکر از سربازان گمنام امام زمان و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب گفت: هوشیاری و اشراف فراگیر اطلاعاتی یک ضرورت است زیرا ممکن است دشمن فرصت ضربه زدن به امنیت کشور را پیدا کند. وی با بیان اینکه دشمن را همیشه زیر نظر داریم، افزود: سربازان گمنام امام زمان دشمن را همیشه زیر نظر دارند و کوچکترین تحرکات دشمن را رصد می کنند.

نشست خبری نوبخت

محمد باقر نوبخت در نشست سخنگوی دولت به شائبه‌ها در مورد سایت کارورزی پاسخ داد و آن را مصوبه سال گذشته شورای عالی اشتغال اعلام کرد.سخنگوی دولت درواکنش به  فعال شدن سخنگوی یکی از قوا علیه دولت، گفت: این نیز بگذرد، اول خودم و بعد دیگران را دعوت به رعایت قانون، اخلاق و موازین شرعی می‌کنم. در این زمینه همه باید مراقبت کنیم.وی همچنین با یادآوری اینکه برنامه ششم توسعه معافیت آنهایی که از مالیات معاف بودند را لغو کرده است، تاکید کرد :طبق برنامه ششم توسعه  آستان قدس هم موظف به پرداخت مالیات است.

لاریجانی

دستورات «لاریجانی» برای بررسی حادثه معدن، موضوع وزیرآموزش و پرورش و سند ۲۰۳۰

رئیس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواست ضمن بررسی همه جانبه حادثه معدن گلستان سهم متخلفین را روشن کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت:درباره مطالبی که معاون اول قوه قضائیه و سخنگوی این قوه در خصوص شرکتی گفتند که وزیر آموزش و پرورش در هیات مدیره آن است، با توجه به نص صریح قانون اساسی که کارمندان دولت از حضور در هیات مدیره و مدیر عاملی شرکت های خصوصی منع شده اند، کمیسیون اصل ۹۰ این موضوع را در اسرع وقت رسیدگی کند. مسئولان قوه قضائیه هم دعوت شوند تا چنانچه تخلفی از قانون اساسی و قوانین مربوطه صورت گرفته نسبت به وزیر آموزش و پرورش تصمیم گیری شود.

وی درباره سند ۲۰۳۰ نیز گفت: کمیسیون آموزش نظارت جدی داشته باشد که نظرات رهبری در اسرع وقت محقق و رسیدگی شود، که چرا این مسیر طی شد و نظر کمیسیون آموزش اخذ نشد. با توجه به قانون برنامه ششم وزارت آموزش و پرورش صرفا موظف به اجرای سند تحول است و به این موضوع باید به طور جدی رسیدگی شود.

لاریجانی در مراسم تجلیل از نمایندگان و کارکنان جانباز مجلس نیز با بیان اینکه میدان حساس منطقه نشانگر توطئه‌آفرینی در برابر انقلاب است، گفت:باعث افتخار است که جانبازان و ایثارگران در میان نمایندگان حضور دارند، از این جهت همیشه می بالیم که مجلس شورای اسلامی یک پشتوانه ایثارگری مجاهدانه دارد، بنابراین در آینده نیز این رویه ادامه خواهد داشت زیرا در حال حاضر در میدان حساس بین المللی و منطقه ای هستیم که نشانگر توطئه ای در مقابل انقلاب است و گاهی نیز جریان های رسانه ای در این خصوص نشر پیدا می کند.

صحن مجلس

گزارش کمیسیون بهداشت در خصوص رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت و نحوه اجرای آن و همچنین انتخاب یک نفر از نمایندگان جهت عضویت در هیات سه نفره اجرای تبصره ۴ ماده ۹۵ قانون محاسبات عمومی کشور  در  دستور کار امروز مجلس قرار گرفت.همچنین  با نظر مجلسقوانین نحوه جلوگیری از آلودگی هوا با لازم‌الاجرا شدن لایحه هوای پاک نسخ می‌شود.در جلسه امروز با اعلام هیات رییسه همچنین طرح تعالی جمعیت و خانواده اعلام وصول شد.

وزیر کار در مجلس

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس در پاسخ به این پرسش محمدرضا پورابراهیمی وعده داد: مطالبات، بیمه تکمیلی و درمان کارگران و بازنشستگان صندوق فولاد کشور را انجام دهد.وی همچنین تاکید کرد:پیگیر مطالبات، بیمه تکمیلی و درمان کارگران صندوق فولاد هستیم.محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس پس از طرح سوال از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توضیحات و قول های وزیر قانع شد و  توضیحات ربیعی را قانع کننده دانست.در این جلسه همچنین نماینده میاندوآب در تذکری نسبت به اخراج ۲۰۰ معدن کار در حوزه انتخابیه‌اش انتقاد کرد و گفت که ۲۲ ماه است که برخی کارگران معدن کار، حقوق نگرفته و حتی اخراج شده‌اند.

***

ایران و ترکیه

یک منبع آگاه در وزارت خارجه با اشاره به تصمیم ترکیه برای ساخت دیوار در مرز ایران گفت: هر اقدامی در مرزهای مشترک ایران و ترکیه باید با اطلاع تهران باشد.وی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر تصمیم آنکارا برای دیوار کشیدن در قسمتی از مرز مشترک ایران و ترکیه جهت جلوگیری از ورود عناصر پ.ک.ک به خاک این کشور اظهار کرد: ایران از این موضوع به طور کلی اطلاع دارد.

ایران و عربستان

یک رسانه عربی تهدید و درگیری‌های لفظی میان تهران و ریاض را باعث به خطر افتادن امنیت عربستان دانست. رأی الیوم چاپ لندن در تحلیلی به اظهارات جانشین ولیعهد عربستان علیه ایران و سپس واکنش وزیر دفاع ایران به این اظهارات پرداخت و نوشت: این تهدیدات و درگیری‌های لفظی به ضرر عربستان است و امنیت و ثبات آن کشوv را به خطر می‌اندازد.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مهمترین مشکل کشور را بحران مدیریت دانست و گفت که بخش عظیمی از کاهش نرخ تورم ناشی از رکود است.محمود بهمنی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس اظهار کرد: امروز در کشور ما مدیریت بحران‌زاست و با بحران مدیریت مواجه هستیم چرا که هر کسی جای خودش ننشسته در حالی که یکی از تعاریف قرآنی عدل قرار گرفتن هر چیز در جای خودش است، لذا هرچه سریع‌تر باید چینش مدیرانمان اصلاح شود.

ترامپ

رییس جمهور آمریکا با بیان اینکه در اسراییل درباره ایران گفت‌وگو خواهم کرد، گفت که در دیدارش با مقامات صهیونیستی درباره آن‌چه واشنگتن در ادعاهایش تهدیدات ایران می‌خواند، گفت‌وگو خواهد کرد.دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در مصاحبه اختصاصی با روزنامه صهیونیستی اسرائیل‌هیوم گفت که در سفرش به اراضی اشغالی فلسطین درباره آنچه به گفته وی تهدیدات ایران و نمایندگانش است، با سران صهیونیست گفت‌وگو خواهد کرد.

اژدر

مقامات آمریکا مدعی شدند ایران یک اژدر تندرو در تنگه هرمز آزمایش کرده است.مقامات آمریکایی می‌گویند که روز یک‌شنبه یک اژدر با سرعت بالا توسط ایران در نزدیکی تنگه هرمز شلیک شده است.به گفته این مقامات آمریکایی، این اژدر که از نوع حوت بوده است، سرعتی برابر با ۳۷۰ کیلومتر در ساعت دارد و از محدوده‌ای در جنوب بندرعباس شلیک شده که یک پایگاه نیروی دریایی ایران در آن واقع شده است.

سفیر ایران در وین از سه برابر شدن حجم روابط ایران و اتریش خبر داد: و گفت: حجم تبادل کالای ایران و اتریش در دو ماهه نخست سال ۲۰۱۷، به ۱۲۱ میلیون یورو رسیده است.عبادالله مولایی از سفر آتی وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی به همراه تعدادی از مقامات عالی‌رتبه بانک‌های اتریشی به تهران خبر داد و در رابطه با تحولات تهران و وین در پسابرجام گفت: در دوران پسابرجام فصل جدیدی در مناسبات جمهوری اسلامی ایران و اتریش گشوده شد و در پرتو این فضای مثبت و با تمهید مقدمات لازم زمینه برای پیشبرد همکاری‌ها بین تهران و وین در همه حوزه‌های مورد علاقه دو طرف بیش از پیش فراهم شده است.

بازدید رییس جمهور از معدن یورت استان گلستان

رییس کل دادگستری گلستان  دستگیری معترضان به رییس‌جمهور را تکذیب کرد و گفت:خبر بازداشت معدنچیان زمستان یورت آزادشهر که در برخی کانال‌های خبری منتشر شده را به شدت تکذیب میکنم. هادی هاشمیان با تاکید بر اینکه شایعه دستگیری معترضان به رییس‌جمهور و انتشار آن در فضای مجازی دروغ است، خاطرنشان کرد: گردانندگان کانال‌های خبری که اخبار نادرست منتشر می کنند، منتظر برخورد قانونی دستگاه قضایی استان باشند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که در جلسات آتی کمیسیون امنیت ملی حادثه تروریستی میرجاوه و موضوع تجمع زائران پاکستانی در مرز تفتان را بررسی میکند.سید حسین نقوی حسینی گفت: با توجه به سفر هیئتی از کمیسیون امینت ملی به سیستان و بلوچستان و بازدید از مرزهای شرقی کشور قرار شد این هیئت در جلسه‌ای گزارشی از این سفر و بررسی‌ها درباره ابعاد حادثه تروریستی میرجاوه ارائه کند تا این موضوع با حضور مسئولان امنیت مرزها و مرزبانی مورد بررسی قرار گیرد.نماینده رامیان و آزادشهر نیز تاکید کرد: کمیته حقیقت‌یاب تحقیق و تفحص تا روشن شدن مسببین حادثه معدن یورت، افراد متخلف را به سزای اعمال خود برساند.

اخبار انتخاباتی ایسنا در روز نوزدهم اردیبهشت را نیز می‌توانید اینجا بخوانید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.