• شنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۳:۵۲
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 96121206187
  • خبرنگار : 71580

در نشست مطبوعاتی اسکی آلپاین قهرمانی آسیا

افتخاری: می‌خواستند در المپیک با ما برخورد سیاسی کنند/ سرمای کره در ۷۰ سال اخیر بی سابقه بود

عبدی افتخاری

رییس فدراسیون اسکی با اشاره به کمبود زیر ساخت‌ها در اسکی ایران گفت: برنامه ریزی اصلی ما برای رده‌ها ۹ و ۱۰ سال برای دو المپیک بعدی است.

به‌ گزارش ‌ایسنا، سید عبدی افتخاری، رییس فدراسیون اسکی در جریان نشست مطبوعاتی بیست و هفتمین دوره مسابقات اسکی آلپاین بزرگسالان آسیا، درباره میزبانی ایران از این رقابت‌ها، گفت‌: یکی از اساسی ترین شاخص های توسعه ورزش میزبانی است، چرا که در زمان میزبانی‌ها زیر ساخت ها و توانمندی هایمان را می‌توانیم بسنجیم. تلاش خواهیم کرد تا کمبودهایمان را کاهش دهیم و شاخص‌های اسکی در ایران را به سطح آسیا و جهان نزدیک کنیم. باید هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری و همچنین نیروی انسانی به حدی از توانمندی برسیم. برای اولین بار موفق شدیم رقابت‌هایی در این سطح را به میزبانی ایران با حضور ایران و ۱۰ تیم خارجی برگزار کنیم.

او ادامه‌ داد: برای برگزاری هر چه‌ بهتر این رقابت‌ها از پیش ستادی را با ترکیب مسئولان محلی ، مسئولان وزارت ورزش و جوانان ، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران ، عامل پیست اسکی دربندسر و جمعی از پیشکسوتان و بزرگان اسکی کشور  و همچنین عوامل فدراسیون اسکی برگزار کردیم. این ستاد به ریاست فرماندار شمیرانات شکل گرفته است و همه اعضای حاضر در ستاد را به وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد دادیم و ابلاغیه‌های لازم را دریافت کردیم. میزبانی از رقابت‌های آسیایی کار بزرگی است و نیاز به همدلی و همکاری همه جانبه دارد. جلسات متعددی را با شبکه ورزش داشته ایم و در حال‌ حاضر هم هماهنگی ها برای پخش این رقابت‌ها نیز صورت گرفته است. برای بررسی روند میزبانی ایران ، ایوان گرون چارسکی به عنوان ناظر فدراسیون جهانی دو هفته‌ است که در پیست اسکی دربندسر حضور دارد و شرایط را از نزدیک ارزیابی می‌کند.

رییس فدراسیون اسکی در ادامه‌ ، خاطر نشان کرد: در وهله اول باید میزبان خوبی باشیم و از سوی دیگر تلاشمان را خواهیم کرد تا بر روی سکوهای قهرمانی بایستیم. در این رقابت‌های اسکی آلپاین آسیا ۷۰ اسکی باز مرد و ۲۵ اسکی باز زن حضور دارند، همچنین تیم‌ ‌ملی جوانان ایران و یک تیم منتخب شهرنشینان که نماینده استان‌ها هستند به رقابت با حریفان آسیایی می پردازند. حضور تیم‌ ‌ملی جوانان برای کسب تجربه است و می‌خواهیم از این میزبانی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

افتخاری در ادامه‌ درباره  هزینه میزبانی و تیم‌های حاضر در رقابت‌های اسکی آلپاین قهرمانی آسیا، اظهار کرد: پیش از این تفاهمنامه ای با پیست اسکی دربندسر منعقد کرده‌ایم که بر اساس آن تمامی منافع  و هزینه‌های برگزاری این رقابت‌ها بر عهده پیست دربندسر است. در فرایند کاری نیز مجموعه پیست اسکی دربندسر چند ‌اسپانسر را جذب کرده‌اند. تا به این جا نیز کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، چین تایپه، کره جنوبی، ازبکستان ، مغولستان و هند برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند و مسابقات از ساعت ۹ صبح فردا (یکشنبه) آغاز خواهد شد.

او همچنین در مورد شانس مدال گرفتن اسکی بازان ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا، خاطر نشان کرد: در فضای مسابقات قطعا اگر شرایط ایده آلی داشته باشیم، با توجه به شناخت اسکی بازان ما از پیست دربندسر هم می‌توانیم به گرفتن مدال هم امیدوار باشیم. باید به این اشاره کنم  که در  المپیک زمستانی  بازیکنان مان پیست را نمی شناختند و با سرمای شدید هوا غریبه بودند. این انتظار را داریم که در رشته‌های اسلالوم و جاینت اسکی بازان ما بر روی سکو قرار بگیرند. همچنین باید این را خاطر نشان کنم که رقابت‌های اسکی آلپاین در بزرگسالان به پیشنهاد ایران است و برای دومین سال است که این رقابت‌ها برگزار می‌شود. در دوره گذشته نیز کره جنوبی میزبان رقابتها بود.

رییس فدراسیون اسکی در پاسخ به این سوال خبرنگاران درباره تحلیلش از نتایج اسکی بازان در  المپیک زمستانی ۲۰۱۸، بیان‌ کرد: برای پیشرفت و ترقی باید  سطح زیر ساخت و تکنولوژی بالا برود. در طول دو دهه گذشته تنها دو پیست توسط دستگاه‌های دولتی ساخت و نوسازی شده است. دو پیست دیگر هم به صورت خصوصی اداره می‌شود. این‌ در حالی است که کشورهای  المپیکی زیر ساخت‌های لازم را دارند. مشکل اصلی اسکی بازان ما در روزهای ابتدای حضورشان در کره جنوبی برودت هوا بود. در واقع همه از یخ زدن پیست ناراضی بودند و چند روز ابتدایی را به صورت آزاد اسکی کردند. برف کره کاملا متفاوت با ایران بود. برای نتیجه‌ گرفتن باید تکنولوژی‌مان به روز باشد. در رشته‌های انفرادی گذر زمان در موفقیت تاثیر گذار است. نمی‌شود که دست خالی به رقابت با کشورهای صاحب نام در اسکی پرداخت. اسکی بازان اروپایی ۹ ماه تمرین می‌کنند، اما ما برای حضور در المپیک فقط ۲۸ روز اردو در اتریش داشتیم و یک هفته‌ هم در ترکیه به تمرین و رقابت پرداختیم. شرایط تمرین ما خوب پیش می رفت ،  ولی مسابقات المپیک با توجه به سردی هوا تقریبا روی یخ برگزار می‌شد. باید فراهم ساختن زیر ساخت و تکنولوژی در برنامه وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد. به همین دلیل ما سال گذشته برنامه‌های لازم برای افزایش سطح مربیان داخلی را در دستور کار قرار دادیم و به همین منظور آقای دیدیه برای برگزاری کلاس آموزشی به ایران آمد. همچنین پروژه‌  استعدادیابی فدراسیون نیز شروع شده است. علاوه بر این دو مورد که ذکر کردم باید نگرش به قرار گرفتن بر روی سکو را نیز در بین بازیکنان ایجاد کنیم تا تنها برای حضور در  المپیک نرویم.

سید عبدی افتخاری،  در ادامه‌ صحبت‌های خود همچنین ‌اضافه کرد: ورزش ما نخبه پرور است، اما برای اسکی در حال‌ حاضر برنامه‌های استعدادیابی را شروع کرده‌ایم. در همین مسابقات آسیایی از مربیان شهرستانی نیز دعوت به عمل آورده ایم. برنامه‌ریزی اصلی ما برای رده ۹ و ۱۰ سال برای دو  المپیک بعدی است. تمام انرژیمان را باید بر روی نخبه‌هایمان بگذاریم. فدراسیون متولی زیر ساخت نیست و تنها کارهای نرم افزاری را انجام می‌دهد.

رییس فدراسیون اسکی در پایان صحبت‌های خود درباره حواشی پیش آمده در  المپیک زمستانی مبنی بر عدم اهدای گوشی‌های تلفن همراه از سوی شرکت  سامسونگ به اسکی بازان ایرانی، گفت‌: زمانی که من این خبر را شنیدم در کره جنوبی ساعت دو بامداد بود. من ساعت ۹ صبح به دفتر برگزاری مسابقات مراجعه کردم و آنها به من گفتند که باید به غرفه سامسونگ بروم. مسئولان شرکت سامسونگ نیز یک ساعت از ما زمان خواستند، اما با تاخیر در پاسخگویی از سوی این شرکت ما تهدیدشان کردیم که حتی احتمال دارد در مراسم افتتاحیه نیز حاضر نشویم. خوشبختانه با دیپلماسی خوبی که داشتیم این مساله به خوبی و خوشی حل شد. مسئولان شرکت سامسونگ متعهد شدند که ظرف ۲۴ ساعت گوشی‌ها را تحویل دهند و همچنین آنها در جلسه‌ای رسمی عذرخواهی کردند و گوشی ها را به اسکی بازان تحویل دادند. متاسفانه در این قضیه برخی از افراد در کمیته‌ برگزاری مسابقات ورود پیدا کرده بودند و اعلام کرده بودند که باید با کاروان ایران به صورت سیاسی برخورد شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.