• دوشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97021709194
  • خبرنگار : 71234

امیرعبداللهیان در دانشگاه تهران:

قدرت منطقه‌ای ایران مذاکرات هسته‌ای را به ثمر نشاند/ ایران تامین کننده برق ۵ استان عراق

قدرت منطقه‌ای ایران مذاکرات هسته‌ای را به ثمر نشاند/ ایران تامین کننده برق ۵ استان عراق

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به کمک‌های ایران در عراق و سوریه گفت: اینکه شش قدرت برتر جهان حاضر شدند که پای میز مذاکره در موضوع هسته‌ای بایستند و برجام حاصل شود، به این دلیل است که ایران دست برتر را در منطقه دارد.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در تشریح نقش سازنده منطقه‌ای ایران در دانشگاه تهران گفت: زمانی که اوج تحولات منطقه بود ما هر روز با دستگاه‌ها جلسه داشتیم که چه اقداماتی در راستای امنیت ملی صورت گیرد؛ همواره در این جلسات مقام معظم رهبری به مسئولان نظام توصیه می‌کردند که درباره مسائل جهان عرب با نگاه و فکر ایرانی تصمیم نگیرید؛ بلکه از مشورت و نگاه دوستانمان در جهان عرب و آشنایان به مسائل جهان عرب استفاده شود تا تصمیم درستی گرفته شود.

وی با اشاره به برخی از گفته‌های حسنین هیکل، درباره ایران گفت: ایران ثمرات موضع گیری در بحران سوریه، فلسطین و منطقه را خواهد گرفت. او این حرفها را در دوران اوج بحران مطرح می کرد که همه چیز برای سقوط دولت سوریه آماده بود و حتی دمشق در آستانه سقوط سیاسی بود.

امیرعبداللهیان یادآور شد: در آن زمان تیم مستشاران ما همچون دوران جنگ تحمیلی کمک‌های غذایی را جمع کردند و بیش از ۱۴۰۰ کامیون در مرز ما و عراق جمع شد تا به سوریه و دست مردمان سوری در دمشق برسد که آنها در محاصره داعش افتاده بودند. در همان زمان ۸۱ کشور مدام جلسه می گذاشتند تا هرچه زودتر نظام سوریه سقوط کند. اینها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه در قسمت مثبت آن قرار گرفته است.

وی توضیح داد: برای بررسی موضوع باید اقدامات آمریکا و عربستان را در مورد عراق تحلیل کرد. بنده اصلا در هیچ کدام از معادلات، تحلیلی از اسرائیل نامشروع نمی‌آورم چون مشروعیتی برای رژیم صهیونیستی قائل نیستم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل افزود: ما در عراق به روند دولت سازی کمک کردیم اما آمریکایی‌ها به دنبال منصوب کردن کسانی در وزارتخانه‌های عراق بودند که این کار را کردند اما با نقش مرجعیت عراق و احزاب سیاسی این کشور شکست خوردند. از طرف دیگر ما در عراق به روند بازسازی کمک کردیم. اکنون ایران برق پنج استان عراق را تامین می کند و به یورو پول می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران در مقابله با داعش و خرد کردن استخوانهای داعش در عراق کمک کرد، اظهار کرد: در مقابل آمریکایی‌ها از داعش پشتیبانی می کردند که این موضوع به خوبی در تصاویر هوایی مشهود است. وقتی کار داعش در موصل و حلب در حال تمام شدن بود، آمریکایی‌ها با فشار به سازمان ملل و برخی مقامات جهانی تمام رهبران داعش را از حلب و موصل نجات دادند. برخی از آنها را به شمال افغانستان و برخی دیگر را به شرق کشورمان فرستادند تا علیه امنیت ما اقداماتی انجام دهند.

امیرعبداللهیان افزود: برخی دیگر از رهبران داعش را به شمال عراق فرستاده تا علیه سوریه اقداماتی را انجام دهند. برخی دیگر به شرق عراق رفتند تا علیه چین کارهایی را انجام دهند. برخی دیگر را به جنوب عراق فرستادند تا علیه پاکستان آن هم به دلیل تعارضاتی که امریکا با این کشور دارد، اقداماتی را انجام دهند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: این اقدامات آمریکا نشان می دهد همچنان با کارت داعش بازی می‌کند و این بازی تمام نمی شود. بنده در آخرین دیدار با بشار اسد در سال گذشته به او یادآور شدم که دلیل آزادی زود حلب نسبت به آزادی دیرهنگام موصل این بود که در سوریه آمریکایی‌ها حضور نداشتند اما در عراق اقداماتی را انجام دادند.

وی توضیح داد: آمریکایی ها در عراق عنوان کردند که پشتیبانی هوایی با آنها است اما از آن طرف رهبران داعش را نجات دادند تا مشکلاتی را برای عراق به وجود آورند. این یعنی آمریکا در عراق در طرف زشت قضیه بود از آن طرف عربستان نیز ‌آشکارا از تروریستها حمایت می کرد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اخیرا بن سلمان با دیوانه بازی‌هایش تصمیم گیری‌هایی در حوزه سیاست خارجی عربستان همچون عراق انجام داده است که به او مشورت دادند که حمایت از تروریست‌ها در عراق فایده ندارد و به  جایش در این کشور سفارتخانه و سرکنسولگری بزند؛ نه اینکه از تروریست‌ها حمایت کند.

وی با تاکید بر اینکه  ایران در عراق و لبنان در طرف مثبت تحولات قرار داشت، اظهار کرد: حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی در جنگ ۳۳ روزه در مقابل همه کشورهای عربی حامی تروریسم یک تنه ایستاد و معادله جنگ در لبنان را تغییر داد. از آن طرف در سوریه به موقع وارد شد که اگر این اتفاق رخ نمی داد، بنا به تاکید رهبران دنیا امروز لبنان برای برگزاری انتخابات و زندگی عادی امنیت نداشت. امروز حزب‌الله تبدیل به جریان سیاسی مقاومتی که تجربه مبارزه موفق با رژیم صهیونیستی و تروریست‌های تکفیری را دارد، شده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با بیان اینکه ایران از حزب‌الله لبنان برای مقابله با تهدیدات رژیم صهیونیستی حمایت کرد، گفت: امنیت مرزهای لبنان با درایت حزب‌الله لبنان به وجود آمده است. اگر امروز لبنان امن است این کار را حزب‌الله لبنان انجام داده . ما به حزب‌الله کمک کردیم و حزب‌الله لبنان به ما و سوریه برای خرد شدن استخوان‌های تروریسم و اسرائیل کمک کرده است.

وی افزود: امروز ثمره اقدامات حزب‌الله لبنان را می توان در نتایج انتخابات پارلمانی لبنان مشاهده کرد که مردم به پاس خدمات حزب‌الله لبنان از آنها حمایت کردند. در طرف دیگر نقش عربستان را در لبنان باید بررسی کرد که نخست وزیر قانونی این کشور را به عربستان بردند که اگر فرانسوی‌ها به دادش نمی رسیدند معلوم نبود که چه اتفاقی برایش می افتاد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: عربستانی‌ها به سعد حریری گفتند که فکر نکن که با گذرنامه و تابعیت عربستانی تنها مورد حمایت ما قرار می گیری. بلکه هر زمانی نافرمانی کرده و اهداف ما را پیش نبری به عنوان یک فرد تبعه عربستان با تو برخورد کرده و دادگاه تشکیل خواهیم داد.

وی همچنین با بیان اینکه قرار نبود بشار اسد در سوریه بماند، گفت: امروز نتانیاهو خودش را می کشد که ایران از سوریه بیرون رود چون او همان فردی است که تیم تروریستی را وارد ایران کرد و دانشمندان ما را به شهادت رساند. پس نباید انتظار داشت که او از حضور ما در سوریه استقبال کند. رژیم صهیونیستی در غزه و لبنان نیز عرصه را تنگ کرد و در سوریه نیز نمی خواهد ما باشیم تا هر زمان که بخواهد با پرورش تروریست‌ها چهره‌های علمی و شخصیت‌های ما را ترور کرده و کشورمان را ناامن کند. لذا تا زمانی که نظام سوریه برای تثبیت خود به حضور ایران احتیاج داشته باشد، در سوریه می ماند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه ایران از نظام سوریه و بشار اسد حمایت می کند، به سفرش به لندن در زمان معاونت وزارت خارجه اشاره و اظهار کرد: در سال ۲۰۱۶ به عنوان معاون آقای ظریف بعد از برقراری روابط ایران و انگلیس به لندن سفر کردم. وزیر خارجه این کشور در نشستی با بنده پرسید که چرا ما از بشار اسد حمایت می کنیم؟ در پاسخ به او گفتم که بحرین از سال ۱۹۷۱ از ایران جدا شد و از آن زمان تا سال ۲۰۱۶ شیخ خلیفه نخست وزیر بحرین شده و هنوز تغییر نکرده است.

وی افزود: به وزیر وقت انگلیس این توضیح را دادم که چطور شما با مردم معترض بحرین که خواهان تغییر نخست وزیر هستند مخالفت می کنید اما از آن طرف معتقدید که نظام سوریه با موقعیت حساس و ژئوپولوتیک در منطقه باید تغییر کند. آیا در این صورت نخ تسبیح پاره نخواهد شد؟

به گزارش ایسنا، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در ادامه با تاکید بر نقش رهبری در حوزه سیاست خارجی گفت: در حوزه های استراتژیک اگر نگاه رهبری به مباحث کارشناسی و مباحث مطرح شده در شورای امنیت و مرتبط با تصمیم‌گیری‌های جدی سیاست خارجی نبود، ما باید وارد جنگ صدام با کویت می شدیم یا اینکه کنار آمریکایی‌ها در جنگ با صدام حضور داشتیم. آن زمان برخی توجیه می کردند که باید کنار امریکا باشیم اما ایران با درایت و حکمت ورود کرده و صدام سرنگون شد.

وی تاکید کرد: اکنون نیز اگر شهدای مدافع حرم در سوریه و عراق نبودند امروز داعش در ایران بود. زمانی که موصل سقوط کرد، عده‌ای می گفتند که داعش به دنبال حرکت به سمت کربلا و نجف است و عده‌ای دیگر تصور می کردند داعش می خواهد بغداد را بگیرد. اما در نهایت هدف داعش کربلا و نجف بود تا ریشه شیعه را بخشکاند چون هدایت داعش توسط انگلیس و آمریکا انجام می‌شود.

امیرعبداللهیان افزود: بعد از آن ما اطلاع پیدا کردیم که هدف داعش حرکت به سمت ایران است. آنها تجهیزاتشان را آماده کرده و به سمت مرزهای عراق خیز برداشتند. آنها می خواستند ایران را به سمت ناامنی ببرند. از آن طرف نیز اقداماتی در فضای مجازی با ایجاد نارضایتی داخلی و تشکیک در بین مردم انجام دادند. البته اعلام شد که اگر به ۴۰ کیلومتری مرز ایران برسند، برخورد قاطعانه‌ای با داعش می شود که همین برخورد نیز صورت گرفت.

وی افزود: آن دوران با مذاکرات هسته‌ای همزمان شده بود که غربی ها و دشمنان به دنبال افزایش فشار اقتصادی و امنیتی بودند. اما وقتی دیدند که ایران علیرغم تمامی مشکلات دست برتر را در منطقه داشته، چاره‌ای جز این ندیدند که سر میز مذاکره بنشینند. اینکه شش قدرت دنیا بپذیرند که باید با ایران مذاکره کنند، یعنی قدرت در دست ما است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در تشریح اهداف ترامپ درباره برجام گفت: باید بررسی کرد که چرا آمریکا با هیاهو و سروصدا می گوید که می خواهد در برجام بماند یا خارج شود و یا اینکه برای مدتی آن را معلق کند. اول اینکه پشتوانه آنها داعش است که متاسفانه تاحدودی برای نظام سلطه کارکرد داشته است.

وی توضیح داد: آنها با ایجاد ناامنی در منطقه عربستان، عراق، سوریه، ترکیه، ایران و یمن را به شکلی درگیر جنگ کردند که داعش در تشدید جنگها در منطقه برایشان کارکرد داشت. یکی دیگر از کارکردهای داعش نیز آن بود که دیگر شیعه جرأت ورود به منطقه سنی در عراق را نکند یا اینکه یک مسیحی جرات نداشته باشد در منطقه سنی‌ها رفت وآمد نماید. این باعث شد که مسیحیها، شیعه‌ها و سنی‌ها در عراق و سوریه جداگانه زندگی کنند. این بازی نرم افزارانه خطرناک را راه انداختند تا در نهایت این کشور را تجزیه کنند. البته دوستان ما در عراق و سوریه در حال مقابله هستند تا وضعیت به حالت قبل برگردد.

به گفته امیرعبداللهیان کارکرد دیگر داعش ایجاد ناامنی است. آنها عملیاتی در مجلس و حرم امام انجام دادند. ده‌ها و صدها تیم تروریستی را دستگیر کردند. اکنون نیز همچنان یکی از اهداف آنها ایجاد ناامنی در ایران است. چون وقتی ناامنی ایجاد می‌شود داعش می تواند ورود کند. به همین دلیل سعی می کند آشوبهای کوچکی به بهانه‌های مختلف در کشور ما به وجود آورند تا بتوانند ایران را ناامن کنند.

وی افزود: آنها در تهران و برخی شهرستانها آشوب‌هایی را به وجود آوردند تا بستری برای رهبران بیکار داعش ایجاد شود. چون به خوبی از نقش جمهوری اسلامی در شکستشان آگاه هستند.

امیرعبداللهیان درباره تحولات لیبی نیز گفت: اتفاق خاصی در لیبی روی نداده است. سیاست آمریکا ادامه ناامنی در لیبی است چون لیبی کشوری نزدیک به اروپا است و از این کشور می توانند برای فشار به اروپا و باجگیری از آنها استفاده کنند.

وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم گفت: آنها مظلومانه در سخت ترین شرایط برای حفظ امنیت ما و منطقه و حفظ ارزش‌های اسلامی جانفشانی کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.