• دوشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۱
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 97070905212
  • خبرنگار : 71531

سخنگوی وزارت بهداشت تشریح کرد/۲/

بیماری SMA و ماجرای نشر اظهارات چند ماه گذشته وزیر بهداشت

دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت درباره اقدامات این وزارتخانه برای بیماران اس ای ام و داروی مورد نیاز آنها توضیحاتی ارائه کرد و در واکنش به حواشی ایجاد شده پیرامون این بیماری و نشر صحبت‌های چند ماه گذشته وزیر بهداشت، گفت:باید بگویم که این کارها دکتر هاشمی و تیم‌شان را خسته نمی‌کند، ما می‌دانیم این حواشی از کجا نشات می‌گیرد، عده‌ای مقبولیت نظام و انسجام ملی را هدف قرار داده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در بخش دیگری از نشست خبری امروزش در پاسخ به سوالی درباره‌ حواشی ایجاد شده درباره کودکان مبتلا به اس ام ای و نشر صحبت‌های چند ماه گذشته وزیر بهداشت، اظهار کرد: در بیماری اس ام ای یک پروتئین در بدن ساخته نمی‌شود. این بیماری چهار نوع است، نوع صفر آن در دوران جنینی منجر به مرگ می‌شود، نوع یک آن از یکی - دو ماهگی تشخیص داده شده و به دلیل بروز مشکلات حرکتی – تنفسی معمولا کودک بین یک تا دو سالگی فوت می‌کند. تیپ دو این بیماری مشکلات شدید اسکلتی عضلانی ایجاد کرده و مبتلایان به این نوع، یک تا دو دهه عمر می‌کنند. تیپ سوم آن که نادرترین نوع این بیماری‌است فرد را دچار اختلال در راه رفتن می‌کند.

اثربخشی داروی SMA ثابت نشده

حال برای این بیماری یک داروی جدیدی به اسم اسپینرازا معرفی شده که یک دوز درمانی آن ۷۵۰ هزار دلار است که با دلار آزاد حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان می‌شود. در عین حال باید توجه کرد اولا هنوز هزینه اثربخشی این دارو ثابت نشده و قیمت بالایی هم دارد؛ به همین علت در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی تحت پوشش بیمه نیست، اما در کشور ما طوری القا شده که انگار این یک داروی ۱۰۰ درصد موثر است که در ایران تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است.

وی با بیان این‌که اثربخشی طولانی‌مدت این دارو نیز ثابت نشده است، افزود: این دارو صرفا تثبیت کننده شرایط موجود است و بعضا می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. باید توجه کرد که از هر ۲۰ نفر یک نفر ناقل سالم این بیماری است؛  یعنی ژن آن را دارد، اما به بیماری مبتلا نمی‌شود. حال اگر دو ناقل سالم با هم ازدواج کنند، ممکن است تعدادی از کودکان‌شان به این بیماری مبتلا شوند. در عین حال دنیا به این نتیجه رسیده که هزینه در این حوزه را صرف غربالگری کند که جنینی به این بیماری مبتلا نشود. ما هم برای این موضوع کمیته‌ای ایجاد کرده‌ایم تا بررسی کنیم که آیا تولید داخل این دارو مقرون به صرفه خواهد بود؟

حریرچی همچنین اظهار کرد: شرکت‌های دارویی تولیدکننده برای مارکتینگ خود گاهی دارو را روی افرادی به صورت رایگان آزمایش می‌کنند و یا این‌که چند ماه دارو را به صورت رایگان به بیماران می‌دهند، اگر قرار باشد ما از دارویی استفاده کنیم حتما آن دارو باید تاییدیه‌های بین‌المللی را داشته و از مسیرهای قانونی قابل دسترس باشد.

وی با بیان این‌که در کنار مباحث علمی و اقدامات خیرخواهانه در این زمینه شاهد فضاسازی‌هایی با قصد تخریب نیز هستیم، ادامه داد: به عنوان مثال وزیر بهداشت در اهواز سفر موفقی داشته، اما عده‌ای صحبت‌های وزیر بهداشت را که در اردیبهشت‌ماه در برنامه‌ای زنده پخش شده دوباره در مهرماه تبدیل به حاشیه می‌کنند و همه هم فکر می‌کنند که موضوع این است که وزیر در واکنش به تجمع خانواده‌های این بیماران این حرف را زده است. می‌آیند یک قسمت از صحبت‌های وزیر را تقطیع کرده و آن را منتشر می‌کنند وقتی نظرات را هم پیگیری می‌کنیم،  می‌بینیم که از کشورهای دیگر می‌آیند. حال در کشور خودمان هم برخی خبرگزاری‌هایی که از بیت‌المال استفاده می‌کنند همسو با آنها نظر می‌دهند و برخی گروه‌های سیاسی هم به میدان می‌آیند، انگار که یک اتحاد بین آنها وجود دارد. ما به دنبال حل مشکلات خانواده‌های این بیماران هستیم، اما جوسازی رسانه‌ای موضوع دیگری است.

می‌دانیم منشاء حواشی کجاست

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: وزیر بهداشت در خوزستان به سر می‌برد و در شهر اهوازی که بعد از انقلاب حتی یک بیمارستان دولتی در آن افتتاح نشده، دو بیمارستان دولتی ۲۳۰ و ۲۲۰ تختخوابی برای حوزه کودکان و سوختگی افتتاح کرده و از ساعت شش صبح تا دو نصف شب در بازدید بوده، اما همه اقداماتش تحت‌الشعاع این فضاسازی قرار می‌گیرد. می‌بینیم که در فضای مجازی به صورت کاملا هدف‌دار یا خبر بجستان را منتشر می‌کنند و یا این حاشیه‌ها را درست می‌کنند. باید بگویم که این کارها دکتر هاشمی و تیم‌شان را خسته نمی‌کند، ما می‌دانیم این حواشی از کجا نشات می‌گیرد، عده‌ای مقبولیت نظام و انسجام ملی را هدف قرار داده‌اند.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر که حمله تروریستی اهواز اتفاق افتاد، دو ساعت بعد از حمله معاون وزارت بهداشت و یک روز بعد خود وزیر بهداشت در آنجا حاضر می‌شوند. من در سفرم به این منطقه اکثرا به مناطق عرب‌نشین رفتم و از احترام و عشق مردم شگفت‌زده شدم، اما در همین سفر می‌بینیم که عده‌ای مصاحبه می‌کنند و می‌گویند بیماری شیستوزومیازیس که ۲۰ سال است در خوزستان دیده نشده، شایع شده و منجر به بروز سرطان مثانه در خوزستان شده است. یا این‌که مصاحبه می‌کنند و می‌گویند مشکل شیرابه زباله‌ها در گیلان و مازندران باعث شیوع سرطان شده است. باید گفت که مشکل زباله‌ها در شمال کشور وجود دارد، اما چرا چنین مطالب خلافی را به آن نسبت می‌دهیم. طبق آمار در سال ۱۳۹۳ به طور متوسط میزان بروز سرطان در کشور ۱۵۸ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است. این آمار در مازندران۱۴۱ و در گیلان ۱۱۷ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است. نباید با اخبار خلاف واقع مردم را به اضطراب بیندازیم. آنچه مسلم است این است که انسجام ملی ما را هدف قرار داده‌اند.

کانال‌های خارجی برای سلامت ایرانیان،  هشتک می‌زنند

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: اگر وزیری به شهرهای مختلف می‌رود و همه قومیت‌ها و مذاهب برایشان احترام قائل می‌شوند، بالاخره برای نظام محبوبیت ایجاد می‌کند و دشمنان می‌فهمند که باید این فرد را تخریب کنند.  بنابراین برحسب اتفاق نیست که کانال‌های خارجی درباره مسائل حوزه سلامت هشتک می‌زنند و نظر می‌دهند. به هرحال از دشمن انتظار دشمنی می‌رود، اما در داخل کشور انتظار چنین اقداماتی را نداریم و تاکید می‌کنم که این حرکات ایضایی مشکلی در اقدامات‌مان ایجاد نخواهد کرد و طرح تحول ادامه پیدا می‌کند. ما باید دست به دست هم دهیم؛ همان کاری که مردم اهواز در تشییع شهدا انجام دادند و برای انسجام ملی کنار هم ایستادند. به هر حال در همه سیستم‌ها و اقدامات اشکال ایجاد می‌شود، اما آن را به شخص وزیر نسبت نمی‌دهند، بلکه از وزارتخانه پاسخ می‌خواهند، اما در حال حاضر اشکالات نظام سلامت جهان را به طرح تحول و شخص وزیر بهداشت نسبت دهند.

تولدهای لاکچری تقویمی 

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سزارین‌های لاکچری گفت: باید توجه کرد که معمولا افرادی که به صورت سزارین زایمان می‌کنند، نوزادشان دو هفته زودتر از زایمان طبیعی به دنیا می‌آید، این در حالی است که بیشترین رشد سلسله اعصاب و مغز جنین در هفته‌های آخر جنینی رخ می‌دهد و در کودکانی که سزارین می‌شوند این دو هفته از دست می‌رود. به همین دلیل می‌بینیم که در برخی کودکان سزارینی نارسایی‌های تنفسی وجود دارد.

وی با بیان این‌که تولد پدیده‌ای است که می‌تواند در هر ساعتی رخ دهد، گفت: طبق آمارها اکثریت سزارین‌ها در کشور در ساعت ۹ صبح تا دو بعد از ظهر اتفاق می‌افتد. حال در تاریخ‌های خاص یا تاریخ‌های مناسبتی معمولا تعداد سزارین‌ها در برخی بیمارستان‌های خصوصی به صورت معنی‌داری افزایش می‌یابد، البته در اکثریت بیمارستان‌های خصوصی و همه بیمارستان‌های دولتی چنین چیزی وجود ندارد.

تخلف در ۲ بیمارستان

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: طبق گزارش‌ها دو بیمارستانی که بدترین آمار را در زمینه‌ افزایش سزارین در تاریخ‌های خاص داشته‌اند یک بیمارستان در شهرستان بوده که در تاریخ ۹۶.۵.۶، ۱۰ سزارین داشته، اما در تاریخ ۹۶.۶.۶، ۱۰۴ سزارین داشته است. همچنین بیمارستان خصوصی دیگری در تهران در تاریخ ۹۶.۵.۶، ۱۱ سزارین داشته، اما در تاریخ ۹۶.۶.۶، ۲۳۱ سزارین انجام داده است. ما آمار چنین بیمارستان‌هایی را داریم و بیمارستان‌هایی که آمارشان اینگونه در تاریخ‌های خاص شدت یافته در ارزشیابی و اعتبارسنجی‌شان تاثیر خواهد گذاشت.

حریرچی با بیان این‌که مطلوب جهانی انجام زایمان به صورت سزارین ۱۰ الی ۱۵ درصد است، گفت: این در حالی است که در کشور ما با همه اقداماتی که انجام شده، ۴۹.۲ درصد از زایمان‌ها به صورت سزارین انجام می‌شوند. در حال حاضر در دنیای توسعه یافته شاهد ترویج زایمان طبیعی در منزل هستیم. تاکید می‌کنم که جلو یا عقب انداختن زایمان برای انجام زایمان سزارین در تاریخی خاص می‌تواند منجر به نارسایی تنفسی و تاثیر منفی در رشد مغزی جنین شود و در عین حال برای مادر نیز عوارض جراحی و بیهوشی به دنبال دارد.

چرایی عدم پذیرش در رشته طب سالمندی

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ حذف رشته طب سالمندی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ادامه داد: رشته طب سالمندی در کل دنیا و در ایران رشته‌ای نوپاست که هر ساله در کشور ما دو یا چهار نفر پذیرش داشت. در عین حال از آنجایی که قرار بود امسال در برنامه آموزشی این رشته تجدیدنظر شود، قرار شد از سال بعد پذیرش داشته باشیم، بنابراین این رشته حذف نشده است.

به گزارش ایسنا، حریرچی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ کمبود یا نبود تجهیزات مصرفی پزشکی مانند استنت‌های قلبی در برخی بیمارستان‌ها، گفت: بیش از ۵۰ بیمارستان طرح ۲۴۷ را اجرا می‌کنند و اگر بیماری به آنژیوگرافی و استنت‌گذاری به صورت اورژانس نیاز داشت او را به بیمارستان‌های ۲۴۷ منتقل می‌کنند، اما گاهی وضعیت بیمار اورژانسی نیست و می‌توان کمی صبر کرد. باید توجه کرد در کشورهای اروپایی وقتی فردی براساس نظام ارجاع باید به متخصص مراجعه کند، سه الی چهار هفته طول می‌کشد تا به او نوبت دهند، اما ما در نظام سلامت پول‌مان ایرانی است، اما انتظارات‌مان لوگزامبورگی است. البته متاسفانه برخی شرکت‌ها مشکلاتی را برای تامین استنت‌ها ایجاد کردند که در حد دو - سه روز بود و حل شد.

آب تهران سالم است

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ سلامت آب تهران، اظهار کرد: هرازگاهی چیزهایی در فضای مجازی منتشر می‌شود که خلاف واقعیت است. به عنوان مثال کلیپی منتشر شده که یک فرد یک لیوان آب را الکترولیزه می‌کند و بعد می‌گوید ببینید که این آب آشامیدنی تبدیل به لجن شد.  باید توجه کرد که به هر حال آب املاح دارد و وقتی آن را الکترولیزه می‌کنید با ین‌های معدنی آب واکنش نشان داده و رنگ‌های جدیدی مانند رنگ سبز و لجنی بروز می‌دهد. بعد هم می‌بینیم که مردم هجوم می‌آورند تا آب تصفیه‌کن بخرند و برخی هم سر به تاسف تکان می‌دهند.  اما من می‌گویم بروید از بهترین چشمه آب بیاورید و آن را الکترولیزه کنید؛  می‌بینید که رنگش تغییر می‌کند. مردم مطمئن باشند که سلامت آب را کنترل می‌کنیم و بدانند که خصوصا آب تهران جزو سالم ترین آبهاست.  

روند افزایشی "سالمندی" در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش سالمندان در کشور گفت: براساس سرشماری سال ۱۳۹۵، هفت میلیون و ۴۱۴ هزار و ۹۱ نفر یعنی ۹.۲۸ درصد سالمند در کشور وجود دارد. پیش‌بینی ما این است که تعداد سالمندان‌مان تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰ درصد برسند و تا سال ۲۰۵۰ همین روند افزایشی ادامه یابد.

حریرچی با بیان این‌که ما سه نوع سالمندی شامل سالمندی طبیعی، سالمندی همراه با بیماری و سالمندی همراه با سلامتی داریم، ادامه داد: ما می‌خواهیم سالمندی همراه با سلامتی را در مردم ایجاد کنیم. در آینده تعداد خالص جمعیت سالمندمان افزایش می‌یابد، اما با کمک سیاست‌های جمعیتی می‌توانیم جلوی افزایش درصد سالمندی را بگیریم. باید توجه کرد که افزایش سن جمعیت و افزایش تعداد سالمندان هزینه‌های بهداشتی – درمانی را افزایش می‌دهد. براساس آمارهای منتشر شده کل بار مراجعه سرپایی در همه سطوح در جمعیت زیر ۶۵ سال ۳.۸۴ بار در سال است اما این میزان در جمعیت بالای ۶۵ سال ۸.۲۱ بار در سال است؛  یعنی بیش از دو برابر. همچنین میزان مراجعه به متخصص در سنین زیر ۶۵ سال ۱.۶۶ بار و در سنین بالای ۶۵ سال ۴.۷۳ بار در سال است. در عین حال میزان بستری افراد بالای ۶۵ سال سه برابر افراد زیر ۶۵ سال است.

وی ادامه داد: همچنین متوسط سرانه پرداخت از جیب در سنین بالای ۶۵ سال ۷۲۸ هزار تومان و در سنین زیر۶۵ سال۴۰۳ هزار تومان بوده است. در سهم هزینه‌های سلامت خانوار نیز خانوارهایی که دارای افراد زیر ۶۵ سال هستند ۴.۶۹ درصد از درآمدشان را صرف سلامت می‌کنند و خانواده‌هایی که دارای افراد بالای ۶۵ سال هستند ۷.۱۸ درصد از درآمدشان را صرف سلامت می‌کنند.  بنابراین باید برای همه این مسائل برنامه‌ریزی کنیم تا افراد سالمند زندگی سالمی داشته باشند.

کنترل کمبودهای دارویی

مردم نگران نباشند

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کمبودهای دارویی نیز اظهار کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده روند کمبود دارو کنترل شده و حتی درجاتی کاهش هم داشته است. امیدوارم کمبودهای خاصی هم که ایجاد می‌شود سریعا مرتفع شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره کیفیت داروهای تولید داخل نسبت به مشابه خارجی‌شان گفت: دارو در آزمایشگاه و با تحقیق علمی کیفیتش ثابت می‌شود. این‌که برخی مردم و پزشکان به سمت محصولات خارجی تمایل دارند، یک مشکل فرهنگی است. از طرفی شرکت‌های واردکننده هم بیکار نمی‌نشینند بلکه با ترفندهای مختلف سعی می‌کنند بازاریابی کنند. به عنوان مثال به اسم بیمار با برخی خبرگزاری‌ها و خبرنگاران تماس می‌گیرند و از کیفیت نداشتن تولیدات داخل می‌گویند.  اما باید توجه کرد که دارویی که در کشور تولید می‌شود و از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرد، به اندازه داروی خارجی موثر است. طبق قانون وقتی دارو به صورت ژنریک تولید می‌شود باید آن را در کشور مصرف کنیم. همچنین طبق قانون تجویز دارویی که در لیست دارویی کشور قرار ندارد، خلاف است.  بنابراین از رسانه‌ها هم می‌خواهم که به ما کمک کنند و تحت تاثیر فضاسازی‌ها قرار نگیرند.

وی گفت: به مردم اطمینان می‌دهم که هم صنعت دارو و هم داروخانه‌ها علی رغم افزایش شدید قیمت‌ها کمک کردند که افزایش تعرفه و افزایش قیمت دارو نداشته باشیم. البته برخی هم مردم را نگران کردند، اما به مردم اطمینان می‌دهم که شاید نوساناتی در برخی داروهای خاص داشته باشیم،  اما با توجه به ذخائر خوبی که داریم و با کمک دولت، مردم نگران نباشند، چرا که داروهایشان به طور کامل و سریع تامین می‌شود.

علت تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان و پرسنل بیمارستان‌ها

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ تاخیر پرداخت کارانه پزشکان و پرسنل بیمارستانی گفت: از جامعه پزشکی بابت این تاخیر عذرخواهی می‌کنیم.  اما متوسط کشوری تاخیرهای ما در پرداخت کارانه نسبت به ۲۰ سال گذشته در حد متوسط و حدود ۹ ماه است. این‌که بخواهیم این تاخیرها را به طرح تحول و یا شخص وزیر بهداشت نسبت دهیم، درست نیست.

وی درباره‌ انجام برخی عمل‌های جراحی در مراکز جراحی محدود، اظهار کرد: گاهی در مراکز جراحی محدود برخی عمل‌های جراحی انجام می‌شود که واقعا خطرناک است و در این زمینه تخلفاتی انجام می‌شود. برهمین اساس طی هفته گذشته یک مرکز جراحی محدود را در شرق تهران پلمب کردیم.  بنابراین اگر تخلف ببینیم، مجبور هستیم با اشد مجازات برخورد کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره‌ انتقال دانشجویانی که فرزند اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند، اظهار کرد: این موضوع بیش از ۳۰ سال است که در کشور اجرا می‌شود. سهمیه‌ای که به اعضای هیات علمی تعلق می‌گیرد به دو شکل است؛ اول این‌که اگر فرزندشان در رشته‌ای قبول شود می‌تواند به دانشگاه محل پدر یا مادر منتقل شود. نوع دوم به این صورت است که اگر دانشجویی در مقطع خودش به نمره حدنصاب رسید، می‌تواند تغییر رشته دهد. باید توجه کرد که گستره استفاده از این سهمیه وسیع نیست و مازاد سهمیه دانشگاه‌هاست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.