• شنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۳
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 97072815212
  • منبع : نمایندگی خوزستان

مدیرکل استاندارد خوزستان در ایسنا:

فرهنگ استاندارد در کشور کمرنگ است

فرهنگ استاندارد در کشور کمرنگ است

ایسنا/خوزستان مدیرکل استاندارد خوزستان با بیان این‌که فرهنگ استاندارد در کشور ما حضور بسیار کمرنگی دارد، گفت: مردم اعتقاد کیفی ندارند و مساله استاندارد در زندگی روزمره مردم جلب توجه نمی‌کند و در طول زندگی کمتر به مسایل کیفی توجه می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا دهدشتی‌زاده با حضور در تحریریه ایسنا ضمن گرامیداشت هفته ملی استاندارد، اظهار کرد: هدف از تعیین هفته ملی استاندارد در کشور جلب توجه و مد نظر قرار دادن مساله استاندارد توسط مردم است. اشاعه و فرهنگ سازی موضوع استاندارد یکی دیگر از مواردی است که در هفته ملی استاندارد مدنظر است.

مردم بیشتر به مسایل کیفی توجه کنند

وی با اشاره به اهمیت مساله استاندارد در زندگی مردم، افزود: وقتی اخباری را در زمینه استاندارد منتشر می‌کنیم، صرفا بحث گزارش عملکرد اداره کل استاندارد نیست، بلکه این کار به دلیل جلب توجه مردم به مساله مطرح شده و افزایش آگاهی آن‌ها نسبت به برخی از مسایلی است که به حوزه استاندارد مرتبط می‌شود.

مدیرکل استاندارد خوزستان با بیان این‌که فرهنگ استاندارد در کشور ما حضور بسیار کمرنگی دارد، تصریح کرد: مساله استاندارد در زندگی روزمره مردم جلب توجه نمی‌کند و مردم در طول زندگی خود کمتر به مسایل کیفی توجه می‌کنند. مردم اعتقاد کیفی ندارد و در این راستا انتظار داریم تا مردم بیشتر به مسایل کیفی توجه کنند.

هر کدام از مردم عضوی از خانواده استاندارد باشند

دهدشتی زاده با بیان این‌که بخشی از رسالت اداره کل استاندارد خوزستان مساله فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص کیفیت، ایمنی و تامین سلامت مردم است، عنوان کرد: بهتر است که هر کدام از مردم عضوی از خانواده استاندارد باشند و در این زمینه بتوانند کالاهای با کیفیت را به یکدیگر معرفی کنند تا تولیدکننده‌های کالای بی کیفیت از چرخه رقابت حذف شوند.

وی با بیان این‌که اداره کل استاندارد یک دستگاه نظارتی است، گفت: برخی از فعالیت‌ها و اقدامات اداره کل استاندارد خبری نمی‌شوند زیرا این نگاه وجود دارد که ما یک دستگاه نظارتی هستیم و نباید در میان مردم دلهره ایجاد کنیم. این نگاه شاید گاهی صحیح نباشد زیرا مردم ممکن است تلقی کنند که اداره کل استاندارد کاری انجام نمی‌دهد اما در واقع وضعیت به این شکل نیست و ایمنی و سلامت مردم در اولویت ما قرار دارد.

داشتن نشان استاندارد به تنهایی یک مزیت نیست

مدیرکل استاندارد خوزستان با اشاره به این‌که داشتن نشان استاندارد به تنهایی یک مزیت نیست، اظهار کرد: در تعریف استاندارد عنوان می‌کنیم که استانداردهای ملی حداقل استانداردهایی هستند که باید رعایت شوند و واحدها پس از کسب این استانداردها باید برای بهبود کیفیت خود استانداردهای بیشتری را رعایت کنند. بعضا برخی از واحدها حداقل‌های کیفی را رعایت می‌کنند و نشان استاندارد دارند اما واحدهای مرغوبی نیستند زیرا فقط کف استاندارد را رعایت می‌کنند و برای افزایش کیفیت تولید خود تلاش نمی‌کنند.

دهدشتی‌زاده با اشاره به تدوین استانداردهای ملی در اداره کل استاندارد خوزستان، اظهار کرد: تدوین استانداردهای ملی یکی از وظایف اساسی اداره کل استاندارد است. در این زمینه استان خوزستان هرساله در بحث تدوین استانداردهای ملی جز سه استان برتر کشور است. همچنین در بحث مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی نیز خوزستان جز استان‌های برتر کشور است.

سهم 7 تا 10 درصدی خوزستان در تدوین استانداردهای ملی

وی ادامه داد: هر ساله حدود 7 تا 10 درصد از تدوین استانداردهای کشور در استان خوزستان انجام می‌گیرد و این مساله نیز به دلیل ظرفیت‌های فراوان استان در بحث حضور شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی، دانشگاه‌های معتبر و... است. در تدوین استانداردهای ملی همیشه سعی شده است تا از توان و ظرفیت همه ذی نفعان استفاده شود.

مدیرکل استاندارد خوزستان با اشاره به بازرسی‌های انجام گرفته از واحدهایی که دارای گواهینامه استاندارد هستند، اظهار کرد: برای صادر کردن گواهی استاندارد برای واحدها همه الزامات و مدارک‌ها بررسی و سپس این گواهی صادر می‌شود. پس از صدور گواهینامه استاندارد، به منظور حصول اطمینان از رعایت استانداردها، بازرسی‌های بسیاری از واحدهایی که برای آن‌ها گواهینامه استاندارد صادر شده است انجام می‌گیرد.

ابطال 43 پروانه استاندارد از ابتدای امسال تاکنون

دهدشتی زاده با اشاره به این‌که همه واحدهایی که برای آن‌ها گواهینامه استاندارد صادر شده است مورد پایش قرار می‌گیرند، ادامه داد: کوتاهی از شرایط و قوانینی که اداره استاندارد تعریف کرده است باعث ابطال گواهی صادر شده از سوی اداره کل استاندارد می‌شود.

وی با بیان این‌که کل پروانه‌های صادر شده برای استانداردهای اجباری و تشویقی در استان حدود 600 پروانه است، تصریح کرد: در 6ماهه اول سال 97 تا کنون، 43 پروانه استاندارد صادر شده در استان خوزستان ابطال شده‌اند.

شهربازی پادادشهر اهواز استاندارد است؟

مدیرکل استاندارد خوزستان با اشاره به بحث استاندارد بودن شهربازی پادادشهر اهواز اظهار کرد: مساله‌ای که در بحث پلمب شهربازی پادادشهر اهواز به وجود آمد به دلیل عدم همراهی مالکان این شهربازی برای رعایت ایمنی و استانداردسازی وسایل مستقر در آن بود. در حال حاضر با توجه به این‌که الزامات ایمنی و سلامت در این شهربازی رعایت شده، امکان فعالیت به این شهربازی داده شده است.

دهدشتی زاده با بیان این‌که شهربازی پادادشهرمرتبا مورد بازرسی‌های ایمنی قرار خواهد گرفت، گفت: به استناد گزارش‌هایی که شرکت بازرسی داده است، برآیند بر آن است که الزامات ایمنی و سلامت در شهربازی پادادشهر اهواز رعایت شده است و امکان فعالیت و بهره‌برداری از آن وجود دارد.

وی با اشاره به بحث آسانسورهای پرخطر در مراکز دولتی استان اظهار کرد: در قالب طرحی با همکاری استانداری خوزستان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، آسانسورهای دولتی استان را هر سال حداقل یک مرتبه مورد بازرسی قرار می‌دهیم و آسانسورهایی که دچار مشکل هستند را پلمب می‌کنیم تا پس از تعمیر مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

مسئولیت ایمنی آسانسورهای بخش خصوصی با بهره‌برداران آن‌ها است

مدیرکل استاندارد خوزستان تصریح کرد: در 4 سال گذشته تا کنون، هرسال بازرسی‌های ادواری از آسانسورهای دولتی انجام گرفته است. در سال 1396، تعداد 237 دستگاه آسانسور مورد بازرسی قرار گرفت و همه ایرادات آسانسورها به دستگاه‌ها ابلاغ شد. در این زمینه 189 دستگاه آسانسور نیز به دلیل مشکلات فراوانی که داشتند پملب شدند.

دهدشتی زاده با بیان این‌که مسئولیت ایمنی آسانسورهای بخش خصوصی با بهره‌برداران آن‌ها است، گفت: بخش خصوصی خود موظف است که کار سرویس و نگهداری از آسانسورهای خود را حداقل در دو نوبت از سال انجام دهد اما متاسفانه کمتر به این کار توجه می‌شود و اهرم قانونی نیز برای الزام بخش خصوصی وجود ندارد.

بازرسی استاندارد از نازل‌های CNG برای اولین‌بار

وی در خصوص بازرسی‌های اداره کل استاندارد از پمپ بنزین‌ها اظهار کرد: هرساله 4 بار نازل‌های سوخت پمپ بنزین‌ها را به وسیله پیمانه‌هایی که کالیبره‌شده هستند، بررسی می‌کنیم و در صورت این‌که شاهد تخلفی در این زمینه باشیم، نازل را مجدا کالیبره و تنظیم خواهیم کرد. در این زمینه سالانه حدود 8 هزار نازل سوخت در استان تحت بازرسی قرار می‌گیرند.

مدیرکل استاندارد خوزستان با بیان این‌که فرآیند بازرسی‌ها اصلاحی است نه برخوردی، خاطرنشان کرد: مکاتباتی با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انجام گرفته است تا کار بازرسی استاندارد از نازل‌های CNG نیز برای اولین بار در استان انجام بگیرد.

نظارت بر کیفیت بنزین به سازمان استاندارد واگذار می‌شود

دهدشتی زاده با اشاره به تلاش برای تدوین استانداردهای کیفیت بنزین گفت: طرحی به مجلس فرستاده شد تا کیفیت بنزین توسط سازمان استاندارد بررسی شود. در این زمینه مجلس نیز با این طرح موافقت کرده اما چیزی ابلاغ نشده است.

وی با بیان این‌که حدود 80 درصد از تجهیزات بررسی کیفی بنزین در آزمایشگاه‌های اداره کل استاندارد خوزستان وجود دارد، عنوان کرد: در حال حاضر بررسی کیفیت بنزین و بحث استاندارد بودن آن تحت کنترل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی است اما با توجه به این‌که این شرکت خود تولیدکننده و ذی نفع است، قرار است بحث کنترل کیفیت بنزین به سازمان استاندارد واگذار شود.

تمامی ترازوهای طلافروشی‌های خوزستان استاندارد هستند

مدیرکل استاندارد خوزستان با اشاره به بررسی ترازوی همه طلافروشی‌های سطح استان خاطرنشان کرد: 100 درصد ترازوهای طلافروشی‌های استان بررسی و کالیبره شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در این زمینه بازررسی‌ها اصلاحی است و اگر ترازویی دچار مشکل باشد، پس از اصلاح و کالیبره شدن آن، مورد تایید قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.