• سه‌شنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۴
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 97082210885
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۲۲ آبان بخوانید؛

انتقاد از لایحه جدید قانون مطبوعات/استراتژی توییتری ظریف/ضرورت بیان واقیعت های به مردم و...

22.8

آغار دومینوی اضمحلال آمریکا، بهره برداری ازفاز اول طرح احیای اراضی خوزستان، ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا، گفت‌وگوی جان بولتون با مقامات اماراتی درباره ایران، انتقاد کامبیز نوروزی از لایحه جدید قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها، متن کامل سیزدهمین گزارش آژانس درباره ایران و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه، بیست و دوم آبان ماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان بسیج مستضعفین در  سومین اجلاسیه کنگره ملی ۳ هزار شهید استان قزوین کشور با اشاره به اینکه دومینوی اضمحلال آمریکا شروع ‌شده است، گفت: آمریکا ببر کاغذی است که فقط هیمنه پوشالی از آن باقی مانده است.

همچنین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جلسه مسئولین هادیان سیاسی نیروهای مسلح گفت: برخی از مسائل پیش آمده در حوزه اقتصادی ناشی از عدم بهره‌برداری درست از منابع و ظرفیت‌های داخلی است که ان‌شاءالله با برنامه ریزی و تصمیم گیری‌هایی که در جلسات دولت و سایر بخش‌های کشور انجام شده است، از این مرحله عبور خواهیم کرد که البته تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم.

رئیس‌ جمهور در جلسه شورای عالی اجتماعی کشور، تقویت امید به آینده و تلاش بیشتر برای تحکیم و تقویت اطمینان و امنیت خاطر برای مردم را در حوزه رفع نگرانی‌ها از آسیب‌های اجتماعی، مورد تأکید قرار داد. روحانی افزود: اگر امید و نشاط در جامعه افزایش یابد، می‌تواند در برطرف کردن و پیشگیری از آسیب‌ها تأثیرگذار باشد به طور مثال چه ایرادی دارد که بخشی از استادیوم ورزشی که هیچ منافاتی با قانون و شرع و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد، به بانوان اختصاص یابد.

معاون اول رئیس جمهور هم در آیین بهره برداری از فاز اول طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام، تأکید کرد: اقدامات انجام گرفته در این دولت برای صیانت از منابع آب و خاک کشور در تاریخ ایران بی سابقه بوده است و این اقدامات می‌تواند توسعه کشور را تسریع کند. در سفر جهانگیری به خوزستان همچنین فاز اول طرح احیای اراضی خوزستان به بهره‌برداری رسید و ورزشگاه ۳۰ هزار نفری فولاد خوزستان افتتاح شد.

ضرورت بیان واقیعت ها به مردم

حسینی‌کیا: گزارش وزرا به مردم موجب احیای اعتماد به نظام می‌شود

میرزایی‌نیکو: تعامل دولت با مردم کشور را به سمت جلو می‌برد

شریعت‌نژاد: با همگرایی ملی می‌توان مقابل تحریم‌ها ایستاد

***

ظریف در گفت‌وگو با روزنامه قطری العربی الجدید در پاسخ به این سوال که آیا ایران آمادگی استقبال از یک هیات سعودی را دارد و چه مسائلی را مطرح خواهید کرد گفت: برای عادی سازی روابط با عربستان هیچ مشکلی نداریم و این مساله به ریاض باز می گردد و به بازنگری در رفتار آنها که می تواند تنش منطقه را کاهش دهد، باز می گردد، همه این سیاست هایی که ایران ، سوریه ، عراق ، قطر و یمن را هدف قرار داده است از سوی عربستان است نه ایران. وزیر خارجه کشور مان در بخش دیگری از صحبتهایش اشاره کرد که از طرح عربستان برای ترور مقامات ایران اطلاع داشتیم.

در ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا، محمد جواد ظریف، با انتشار توییتی به یاوه‌گویی‌های همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد و  نوشت: تمامی تحریم‌هایی که مجددا از سوی آمریکا اعمال می‌شوند، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران بار دیگر پایبندی کشورمان به تعهداتش تحت برجام را تایید کرد. در این گزارش تصریح شده است که از روز اجرای برجام، آژانس به نظارت و راستی‌آزمایی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران بر اساس مفاد برجام ادامه داده است و آژانس مشکلی در فرایند بازرسی‌ و دسترسی به سایت‌های مربوطه نداشته است.متن کامل گزارش جدید یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام را میتوانید اینجا بخوانید.

 جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا که به امارات متحده عربی سفر کرده است، با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: دیدارهایی سازنده و جدی با ولیعهد و مشاور امنیت ملی امارات داشتم. ما درباره ایران، افغانستان، مقابله با تروریسم و موضوعات دیگر گفت‌وگو کردیم. این سفر بولتون در حالی انجام شده که فشارهای بین‌المللی برای پایان دادن به ج