• دوشنبه / ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۵
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 97091909313
  • منبع : نمایندگی خوزستان

در نشست طرف‌های ایرانی و عراقی مطرح شد:

لزوم بررسی مجدانه ایران و عراق جهت جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر

لزوم بررسی مجدانه ایران و عراق جهت جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر

ایسنا/خوزستان مدیر گذرنامه شلمچه عراق گفت: در بحث مواد مخدر با توجه به این‌که کشور ما محل عبور ترانزیت مواد است، باید هر دو کشور ایران و عراق بازرسی و اقدامات مجدانه‌ای داشته باشند تا جلوی این موضوع گرفته شود.

به گزارش ایسنا، عقیل صفا در نشست با مسئولان منطقه آزاد اروند که به منظور رایزنی ورود اتباع کشور عراق بدون روادید به ایران عصر روز یکشنبه در آبادان برگزار شد، با اشاره به میزان امکانات در مرز شلمچه عراق جهت تردد مسافران اظهار کرد: در حال حاضر در مدت ۱۲ ساعت می توانیم ۲۶ هزار نفر را از مرز عبور دهیم. هم چنین در مدت گذشته روزانه با ۵ گیت ۱۶ هزار نفر را از مرز عبور داده‌ایم.

وی افزود: در بحث مواد مخدر با توجه به این‌که کشور ما محل عبور ترانزیت مواد است، باید هر دو کشور ایران و عراق بازرسی و اقدامات مجدانه‌ای داشته باشند تا جلوی این موضوع گرفته شود.

صفا تصریح کرد: بهتر است فعلا در محدوده محلی ورود اتباع را حداقل روزانه با یک هزار نفر شروع کنیم تا این موضوع را در سطح کلان پیگیری و زیرساختهای لازم آماده شود.

آمادگی شبانه روزی مرز شلمچه برای تردد عراقی‌ها

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: با توجه به قوانین منطقه و این‌که پیش از اربعین نیز برادران عراقی وارد منطقه می‌شدند و از امکانات استفاده می‌کردند، مرز ما به طور شبانه روزی آمادگی تردد عراقی‌ها را دارد.

به گزارش ایسنا، ولی الله حیاتی در نشست با مقامات استان بصره عراق عنوان کرد: امروز گرد هم آمدیم تا برای ورود بدون روادید عراقی‌ها به منطقه آزاد اروند تصمیماتی را اتخاذ کنیم.

فرماندار ویژه خرمشهر ادامه داد: با توجه به قوانین منطقه و این‌که پیش از اربعین نیز برادران عراقی وارد منطقه می‌شدند و از امکانات استفاده می‌کردند، مرز ما به طور شبانه‌روزی آمادگی تردد عراقی‌ها را دارد.

وی تصریح کرد: در این اربعین به دلیل ترافیک زوار توافق کردیم که این روند متوقف شود، اما اکنون پس از اربعین ما خواستار ورود گردشگران عراقی به این منطقه هستیم و آمادگی کامل داریم تا با بررسی موانع و پیشنهادات در این امور، مشکلات را مرتفع کنیم.

حیاتی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و منطقه آزاد اروند آمادگی کامل برای ورود گردشگران عراقی را دارند.

فرمانده هنگ مرزی شلمچه عراق عنوان کرد:

دردسر حمل مواد مخدر از ایران توسط مسافران عراقی

فرمانده هنگ مرزی شلمچه عراق با بیان این‌که مرز شلمچه در عراق گیت‌های لازم برای تردد گردشگران عراقی را ندارد، گفت: در قانون کشور ما ورود یک سری کالاها و مواد مخدر ممنوع است که از زمان آغاز ورود بدون روادید مسافران عراقی به منطقه آزاد اروند، گردشگران عراقی از ایران با خود این ممنوعات را حمل می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سرهنگ عقید قصی در نشست با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به تردد مسافران عراقی در منطقه آبادان و خرمشهر اظهار کرد: در این زمینه نکاتی وجود دارد که باید برطرف شوند. تجربه ورود بدون روادید به منطقه آزاد اروند برای اولین بار انجام شد و درصد خطا هم داشت.

وی افزود: مشکلات اساسی ما نبود یک سری امکانات است که منطقه آزاد اروند باید آنها را در نظر داشته باشد. عدم ورود اتباع عراقی به خاک منطقه آزاد بدون روادید به دستور دولت مرکزی در بغداد ممنوع اعلام شده است که باید با مقامات دولت در بغداد رایزنی شود.

قصی به برخی مشکلات به وجود آمده برای اتباع کشور عراق در منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: درگیری‌ها و سرقت‌های انجام شده بین ایرانیان و گردشگران عراقی باعث شده تا به وزارت خارجه گزارشاتی برسد و آنها نیز فعلا تردد مسافران عراقی به منطقه آزاد اروند را ممنوع اعلام کرده‌اند.

از کار افتادن دستگاه های ایکس ری به دلیل بار سنگین برنج و ماهی! 

وی با بیان این‌که مرز شلمچه عراق گیت‌های لازم برای تردد گردشگران عراقی را ندارد، تصریح کرد: در قانون کشور ما ورود یک سری کالاها و مواد مخدر ممنوع است که از زمان آغاز ورود بدون روادید مسافران عراقی به منطقه آزاد اروند، گردشگران عراقی از ایران با خود این ممنوعات را حمل می‌کنند.

فرمانده هنگ مرزی شلمچه عراق خاطرنشان کرد: هم‌چنین دستگاه‌های ایکس ری ما به دلیل حجم و تناژ بارهای سنگین مثل برنج و ماهی از کار افتاده است.

وی افزود: ما مشکلی با تردد اتباع کشورمان در این منطقه نداریم اما هماهنگی‌های لازم را نیاز داریم و هم‌چنین بارهای سنگین باید از سمت تجاری وارد عراق شوند نه از طریق مسافری.

قصی به نبود زیرساخت‌های لازم برای ورود حجم بالای لوازم و کالاهای همراه مسافر از طریق مرز شلمچه عراق اشاره کرد و افزود: ما پارکینگ مناسبی برای این همه گردشگر نداریم. مشکلات اساسی در گذرنامه داریم و یک در زمان ۷ تا ۸ هزار گردشگر برای ورود به ایران به سمت بخش گذرنامه می‌آیند و امکانات ما پاسخگوی آنها نیست.

وی تصریح کرد: ما در عراق کمبود نیرو داریم. سالن مسافری ما کوچک است اما گیت‌ها را از ۵ گیت به ۹ گیت ارتقا داده‌ایم.

فرمانده هنگ مرزی شلمچه عراق عنوان کرد: آنچه در توان داشته‌ایم، انجام داده‌ایم. از برخی مشکلات گذشت کرده‌ایم. دوست نداریم کسانی مثل جوانان که هر روز می‌خواهند رفت و آمد کنند، برای ما دردسرساز شوند و رابطه برادری ما با ایران به هم بخورد.

قصی از کشف مواد مخدر در مرز شلمچه عراق خبر داد و گفت: دو هفته پیش از یک مسافر عراقی ۵۰۰ گرم شیشه و یک کیلو و نیم حشیش در یک کیف کشف کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ترس ما از مواد مخدر و هموطنان خودمان است. همه کسانی که دستگیر کردیم، عراقی بودند. برای این موضوع باید بازرسی‌های دو طرف محکم‌تر شود.

فرمانده هنگ مرزی شلمچه عراق هم‌چنین از کشف مواد مخدر در مرز کویت و عراق خبر داد و اظهار کرد: در مرز عراق و کویت هم مواد مخدر کشف شد که کویت رسما شکایت کرده است.

وی افزود: مواد غذایی هم باید با هماهنگی وارد شود. هم‌چنین کالاهایی مانند مرغ و برنج باید از طریق قسمت تجاری وارد عراق شوند نه از طریق مسافری، زیرا برای ما دردسرساز است.

قصی گفت: ما آینده‌نگر هستیم. وقتی همه حتی از بغداد به سمت شلمچه سرازیر شده‌اند کنترل از دست ما خارج می‌شود.

مسافران عراقی بدون تغییر پلاک خودروی شخصی به آبادان و خرمشهر می آیند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در مرز شلمچه جهت عبور و مرور مسافران عراقی گفت: با فعالیت ایکس ری خودرویی، گردشگران عراقی می‌توانند با خودروی شخصی خود بدون تغییر شماره پلاک، وارد آبادان و خرمشهر شده و سپس به کشورشان بازگردند.

به گزارش ایسنا، اسماعیل زمانی در نشست با مقامات استان بصره عراق اظهار کرد: از زحمات طرف عراقی در ایام اربعین تشکر می‌کنیم و امیدواریم این همکاری ادامه‌دار باشد.

وی افزود: می‌خواهیم مرز شلمچه بیشتر فعال شود تا دو طرف سود ببرند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ورود اتباع خارجی بدون روادید به منطقه آزاد اروند را تجربه اول دانست و گفت: این نیز فرصتی برای ما به وجود آورد تا وضعیت را ارزیابی کنیم که کمبودها برطرف شده و مشکلات به حداقل برسند.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم که در مرزهای دیگر عراق وضع بهتر از شلمچه نیست و انتظار داریم بحث‌های مطرح شده به بغداد منتقل شود تا رایزنی‌های ما با بغداد زودتر به نتیجه برسد.

زمانی مشکلات طرف عراقی برای مجوز تردد مسافران این کشور به منطقه آزاد اروند بدون ویزا را سه دسته برشمرد و تصریح کرد: کمبود امکانات در مرز شلمچه عراق بسیار است. ما در ایام اربعین امکاناتی در آن مرز فعال کردیم و آمادگی داریم که این امکانات به وجود آمده را باقی بگذاریم تا امکانات طرف عراقی در آن سوی مرز شلمچه گسترش یافته و بسترسازی لازم به وجود آید.

وی افزود: ما تجربه‌های جدیدی در این زمینه کسب کرده‌ایم و کمبودهای شناسایی شده را برطرف می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند از افزایش تعداد گیت‌های خروجی شلمچه عراق خبر داد و گفت: ما نیز می‌توانیم این گیت‌ها را افزایش دهیم و در شلمچه عراق برای خودروی شخصی مسافران عراقی که قصد ورود به این منطقه را دارند، پارکینگ می‌سازیم.

وی خاطرنشان کرد: گمرگ شلمچه عراق باید تعیین کند که هرکس چه میزان بار می‌تواند با خود حمل و وارد کشورشان کند.

زمانی ادامه داد: یک انبار در مرز شلمچه تدارک می‌بینیم تا کالاهایی که از نظر گمرگ عراق تجاری است مرجوع شده و به صورت تجاری وارد آن کشور شود.

وی با اشاره به این‌که هر کالایی که در کشور عراق ممنوع است، گمرک عراق باید جلوی ورودش را بگیرد، عنوان کرد: ورود کالاهای حجیم مثل مبل و فرش و وسایل تزئینی بزرگ از این پس به عراق ممنوع اعلام شده است و تنها از راه تجاری و با حضور ترخیص کار، اجازه خروج از منطقه را خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با ارائه پیشنهاداتی برای سهولت تردد اتباع کشور عراق در منطقه گفت: مسافران عراقی برای سهولت در تردد می‌توانند از طریق بندر بصره به بندر خرمشهر و از بندر فاو به بندر آبادان وارد شوند.

وی افزود: هم‌چنین با فعالیت ایکس ری خودرویی، گردشگران عراقی می‌توانند با خودروی شخصی خود بدون تغییر شماره پلاک، وارد آبادان و خرمشهر شده و سپس به کشورشان بازگردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.