• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۲:۰۳
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 97111005975
  • خبرنگار : 71049

در مراسم بهره‌برداری کارخانه اردکان یزد

صالحی: به طرف‌های مقابل برجام هشدار می‌دهم!

صالحی: به طرف‌های مقابل برجام هشدار می‌دهم!

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: به طرف‌های مقابل برجام هشدار می‌دهم، نکند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته‌ای سرپاست و نشاط هسته‌ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت‌های هسته‌ای هستیم.

به گزارش ایسنا، معاون رئیس‌جمهور روز چهارشنبه در سخنانی در مراسم بهره‌برداری از کارخانه تولید کیک زرد اردکان یزد با اشاره به قرار داشتن در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی گفت: باید در سه چیز قدردان و شکرگذار باشیم. اول شکرگذار بازگشت دینداری به کشور بعد از انقلاب باشیم؛ چرا که قبل از انقلاب دین مهجور بود و کار بزرگ امام با پشتوانه مردم و الطاف الهی این بود که دین مجدد به صحنه زندگی بازگشت و تمام "ایسم"های جهان را به چالش کشید.

وی اظهار کرد: چالش اصلی ما با غرب چالش حکمرانی است نه لزوماً هسته‌ای. انقلاب اهداف بلندی را ترسم کرد و هنوز خیلی راه داریم تا به آرمان‌هایی که در انقلاب تعریف کردیم، برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما همه عناصر را برای پیشرفت در اختیار داریم از نیروی انسانی تا منابع مادی اما یک سرمایه را کم داریم و آن "مدیریت" است.

صالحی ادامه داد: البته ما در ایثار، اعتقاد و باورمندی سرمایه عظیمی داریم و با اینها رشد و پیشرفت‌مان سریع‌تر خواهد بود. این که چهل سال با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها رشد کردیم، آنها که شاهد سیر تحول انقلاب بودند می‌دانند که کشور چه گردنه‌هایی را پشت سر گذاشته است. اگر بستر اسلامی انقلاب نبود، انقلاب باید صدا بار شکست می‌خورد و ملت صدا بار تسلیم می‌شد.

معاون رئیس‌جمهور گفت: ما شعار استقلال، آزادی جمهوری اسلامی را محقق کردیم. ما استقلال سیاسی گرفتیم و در مدار سیاسی خود باشیم و یک کشور در حال توسعه نظام حاکم بر جهان را تکان داد. نظامی بیش از دو قرن است بر جهان حاکم است و دولت‌های استکباری به دنبال چپاول دیگران هستند و به دنبال اهداف خود هستند و در این میان یک کشور پیدا شد و گفت موافق با این رفتار و شیوه اداره جهان موافق نیستم.

وی ادامه داد: شکر دوم این است که ما ایرانی هستیم. ایرانی بودن افتخار است و آن را زمانی حس می‌کنیم که در کشورهایی مختلف قرار می‌گیریم. ایران کشوری با جایگاه ویژه جغرافیایی و با این ملت و تاریخ پر افتخار است. بعد از اسلام اما پرچم علم و اندیشه پروری را این ملت دست گرفت. سخن حضرت رسول (ص) است که می‌فرمایند اگر علم در ثریا باشد مردمانی از فارس به آن دست پیدا می‌کنند. همچنین خداوند می‌فرمایند، اگر توجه‌تان به دین کم شود، قومی را می‌فرستم که خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارند. پرسیدند آنها کیستند و حضورت رسول دست روی شانه سلمان فارسی گذاشتند و گفتند قوم این مرد!

وی با اشاره به همزمانی روز سده با این ایام اظهار کرد: ملت ایران قبل از اسلام هم مشرک نبوده است.

صالحی ادامه داد: شکر سوم این است که به هر کدام از ما خداوند عنایت کرده خدمتگزاری در گوشه‌گوشه این مملکت باشیم. الان مشکلات معیشتی و اقتصادی داریم اما چهل سال برای عمر یک انقلاب چیزی نیست یک پاراگراف از تاریخ طلایی این ملت است اما پیشرفت ما در این مدت خیلی سریع بوده است. متأسفانه این پیشرفت‌ها و بدیهیات را به خود یادآوری نمی‌کنیم. من خودم تا دیروز فکر می‌کردم ۲۷۰ هزار کیلومتر لوله‌کشی گاز شده در حالی که ۳۷۰ هزار کیلومتر است و این کاری بسیار عظیم است یعنی بیش از ۹۰ درصد شهرهای ما دارای لوله‌کشی گاز است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: با وجود محدودیت‌ها، جنگ و نقص در مدیریت آن چه ما را امیدوار می‌کند این است که این انقلاب ما را به اصلاح‌پذیری سوق می‌دهد. ما می‌توانستیم خیلی بهتر باشیم اما به خاطر نواقص مدیریتی خودمان عقب ماندیم. این انقلاب چارچوبی دارد که لاجرم باید اصلاح‌پذیر باشیم و یکی از دلایلش هم انتخابات است و این که ملت روز به روز آگاه‌تر و هوشیارتر می‌شود. البته دشمنی هم وجود دارد. به هر حال ملتی که داعیه استقلال دارد باید هزینه‌اش را هم بپردازد. کشورهایی همسایه را نگاه کنید و ببینید چطور ترامپ با آنها به زبان تحقیر صحبت می‌کند! اما به ما که می‌رسد می‌گوید باید مذاکره کنیم.

وی در بحث برجام گفت: آن مقدار که توفیق داشتم در مذاکرات باشم می‌توانم بگویم جمهوری اسلامی ایران یک گروهان در مقابل یک لشگر بود اما اگر ایمان داشته باشید یک نفر در مقابل چندین نفر آنها هستند.

وی ادامه داد: یک خبرنگار عرب گفت آقای صالحی به عنوان یک خبرنگار عرب وقتی مذاکره‌کنندگان ایرانی را می‌بینم که با قامتی استوار و قدم‌هایی بلند در مقابل این قدارها می‌ایستند خوشحال می‌شوم و می پرسم چرا ما مسئولینی این چنینی نداریم! اما این اقتدار از فرد نیست بلکه پشتوانه دین و ملت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ملت و رهبری عزیز آنچنان حمایت و پشتوانه‌ای برای مذاکره‌کنندگان ایجاد کردند و رئیس‌جمهور محترم مذاکره‌کنندگان را تشویق کردند، هر کسی بود با همین اقتدار می‌رفت به مذاکره.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: الان نمونه مجتمع صنعتی اردکان را دیدید. ای کاش مستندات را می‌توانستیم نشان می‌دادیم. دوستان در همین فاصله چند ساله اخیر این مجتمع را سرپا کردند و اگر مقدار قابل توجهی هزینه‌ها با کمک مجلس تأمین شود که قولش را هم داده‌اند، می‌توانیم مقدار خوبی مواد اولیه و کیک زرد را از این کارخانه تحویل اصفهان دهیم. این کارخانه توان پذیرش ۸۴ هزار تن کانسنگ اورانیوم را دارد و در آینده از این دست کارخانه‌ها به اقتضای نیازمان در مکان‌های دیگر که فعلاً اعلام نمی‌کنیم خواهیم ساخت.

معاون رئیس جمهور در ادامه ابزار امیدواری کرد که اروپایی‌ها هرچه زودتر قدم‌های لازم را بردارند.

وی ادامه داد: البته درباره برجام، هیأت نظارت بر برجام تصمیم‌گیری می‌کند و این که آن تصمیم چیست به نظر و تصمیم و اعتبار آن هیأت بستگی دارد. فقط به طرف مقابل می گویم که احتیاط کنید و هشدار می‌دهم، نکند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته‌ای سرپاست و نشاط هسته‌ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت‌های هسته‌ای هستیم؛ چه در اکتشاف و استخراج چه تحقیق و توسعه یا ساخت نیروگاه‌های ۲ و ۳ بوشهر، در بخش رادیو دارو و غیره.

صالحی همچنین به مردم یزد خبر داد که یزد آینده درخشانی به لحاظ مواد معدنی دارد. در بعد آهن به اعتبار یافته‌های همکارانمان آن میزان سنگ آهنی که در ایران تاکنون استخراج شده حداقل معادل آن استخراج کردیم البته بیش از اینهاست و در آینده خبرهایی رسمی آن اعلام خواهد شد.

وی گفت: تابستان آینده بتن‌ریزی نیروگاه‌های بوشهر ۲ و ۳ انجام می‌شود. همچنین در پروژه رادیودارو و ایجاد مرکز یون درمانی که با کمک وزارت بهداشت انجام می‌شود و امیدواریم در دو، سه سال آینده این پروژه‌ها را به نتیجه برسانیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.