• یکشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۳
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98020804160
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

در نشست "ارائه گزارش خدمات جدید صندوق نوآوری و شکوفایی" اعلام شد

دسترسی به منابع بیشتر با افزایش "سرمایه" صندوق‌های پژوهش و فناوری

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: هر چه میزان سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری بیشتر باشد، منابعی که از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی در اختیار صندوق‌های پژوهش و فناوری‌ استان‌ها قرار می‌گیرد، بیشتر است.

به گزارش ایسنا، محمد صادق خیاطیان امروز در نشست خبری با موضوع "ارائه گزارش خدمات جدید صندوق نوآوری و شکوفایی" که در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس خدمات جدید صندوق نوآوری و شکوفایی مدل ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان تغییر کرده است.

وی به نهادهای استانی در حوزه‌های علمی، فناوری و صنعتی توصیه کرد که در افزایش سرمایه صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان مشارکت کنند، زیرا هر چه سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری بیشتر باشد، منابعی که از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی در اختیار صندوق پژوهش و فناوری‌های استان‌ها قرار می‌گیرد، بیشتر است.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در حال حاضر بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کل کشور مجوز دارند که حدود ۴۰۰ شرکت در استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند. این شرکت‌ها از نظر پراکندگی جغرافیایی و انواع به چهار دسته نوپا ۱و۲، تولیدی ۱ و ۲ تقسیم می‌شوند.

ارائه ۲۱۶ میلیارد تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری در یک ماه گذشته

خیاطیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر ارائه تسهیلات به صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان، با بیان اینکه ۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور در استان اصفهان فعالیت دارند، گفت: بسیاری از شرکت‌ها بر حسب اندازه و نوع فعالیت خدمات متنوعی دریافت می‌کنند. هر چه صندوق‌ها توانمندتر باشند، منابع بیشتری دریافت خواهند کرد و هرچه سرمایه افزایش یابد، این منابع بهتر جذب می‌شود.

وی تصریح کرد: طی یک ماه گذشته ۱۲ صندوق پژوهش و فناوری از جمله شهرهای مشهد، یزد، اصفهان و قم و … مبلغی حدود ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند. در سال ۹۶ اکثر وام‌ها از طریق عاملیت زیر ۵۰۰ میلیون تومان بوده که ۱۱.۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسید، تصریح کرد: این قانون پیشرو در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و با هدف حمایت از این شرکت‌ها، توسعه فناوری‌های پیشرفته و تجاری‌سازی اختراعات به تصویب رسید. در ماده ۵ قانون، صندوقی با نام صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه اولیه سه هزار میلیارد تومان برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شد.

خیاطیان ادامه داد: این صندوق از سال ۱۳۹۲ به طور خاص و عملی کار خود را آغاز کرد و با مدیریت جدید صندوق و مشاهده سیر صعودی شرکت‌های دانش‌بنیان رشد پیدا کرد، به طوری که در این دوره حدود سه تا چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۷ ایجاد و مخاطبان اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی شدند.

وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی با ایجاد تحولاتی روش‌های ارائه خدمات و تسهیلات را تغییر داد، افزود: به واسطه حجم زیاد مراجعه شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت انواع خدمات باید روش‌های پاسخگویی مناسبی تنظیم شود که خوشبختانه در این دوره این مهم با موفقیت به انجام رسید. اما در حال حاضر با ایجاد تغییراتی روند ارائه خدمات به شکل مناسب‌تری ارائه می‌شود.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در فاصله این پنج سال، عمده فعالیت‌های صندوق بیشتر در حوزه ارائه تسهیلات بود. از سال ۱۳۹۷ موج مراجعه به صندوق توسط شرکت‌های دانش‌بنیان کاسته شد و فرصتی ایجاد کرد که تحولاتی در صندوق ایجاد شود و از ابزارهای جدید برای ارائه خدمات استفاده شود.

خیاطیان، دلیل کاهش مراجعات شرکت‌های دانش‌بنیان را برخی به دلیل خارج شدن از صلاحیت دانش‌بنیان تعدادی از شرکت‌ها و برخی دریافت تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه انواع خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بر اساس قانون و آیین‌نامه‌های اجرایی در چهار دسته طبقه‌بندی می شود، توضیح داد: مهم‌ترین خدمت صندوق نوآوری و شکوفایی از گذشته تا حال حاضر در حوزه ارائه تسهیلات بوده است که در نظر داریم با رویکرد جدید روش‌های ارائه تسهیلات تغییر یابد.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: دومین ابزار ضمانت‌نامه‌های اجرایی است که امیدواریم با توجه به نیاز شرکت‌ها در آیین‌نامه جدید توسعه پیدا کند.

سرمایه گذاری از اولویت مهم صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جدید

وی سرمایه‌گذاری را اولویت سوم صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد و گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته از این ابزار به خوبی استفاده نشده که در نظر داریم با تعاریف و مدل‌های جدید با توجه به نیاز کشور موضوع سرمایه‌گذاری را به اولویت نخست صندوق نوآوری و شکوفایی تبدیل کنیم.

خیاطیان افزود: در این دوره سرمایه‌گذاری موضوع مهم صندوق اعلام شده است، به گونه‌ای که دیگر به صورت مستقیم نیست، بلکه از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری انجام می‌شود. بر اساس تعریف جدید، طرحی که دارای قابلیت مناسب است و به صندوق نوآوری و شکوفایی داده شود، تا چهار برابر مبلغ سرمایه‌گذاری کمک خواهد شد. این شرایط جدید فرصت مناسبی برای صندوق‌های پژوهش و فناوری است که طرح‌های مناسبی با قابلیت سرمایه‌گذاری را شناسایی و معرفی کنند تا منابع مناسب را جذب کنند.

وی چهارمین موضوع مورد بحث در صندوق نوآوری و شکوفایی را توانمندسازی اعلام کرد و گفت: این حوزه تا کنون از طریق آموزش‌های عمومی و تخصصی و ارائه تسهیلات به شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های مختلف ارائه شده است. اکنون به دنبال تخصصی‌تر کردن آموزش‌ها هستیم تا با رویه‌ای هدفمند و تخصصی محور دنبال شود.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در این حوزه در نظر داریم از خدماتی از قبیل مجوزهای داخلی و بین‌المللی برای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی و یا اعطای مجوز ثبت پتنت داخلی و بین‌المللی استفاده کنیم.

خیاطیان با بیان اینکه تاکنون اغلب خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی مبتنی بر پاسخگویی خود صندوق بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در قانون همکار خوبی برای صندوق نوآوری و شکوفایی تحت عنوان صندوق‌‎های پژوهش و فناوری پیش بینی شده است که اکنون به صورت جدی‌تر از آن استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: شکل‌گیری اولیه صندوق‌های پژوهش و فناوری بر حسب قانون برنامه سوم آغاز شد و در برنامه چهارم ادامه یافت، به گونه‌ای که تا آخر برنامه چهارم تعداد ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شد. در ماده پنجم پیش‌بینی برای این صندوق نشده بود و عملاً درخواست جدیدی ثبت نشد، اما پس از پیگیری‌ها در ماده ۴۴ قانون رفع مواد تولید، اجازه ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری و مشارکت دولت پیش‌بینی شد و دبیرخانه آن به صندوق نوآوری و شکوفایی داده شد.

خیاطیان با تاکید بر اینکه از این زمان به بعد حمایت از صندوق‌های پژوهش و فناوری بر عهده صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داده شد، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی باید پنج درصد منابع خود را به صندوق‌های پژوهش و فناوری تخصیص دهد که تا حدودی مغفول مانده بود. در این دوره در نظر داریم شرکت‌های دانش‌بنیانی که عدد تسهیلات کم دارند، بتوانند از خدمات صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کنند.

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: نخستین سیاست در این دوره این است که تقاضاهای زیر ۵۰۰ میلیون تومان که تعداد درخواست‌های بالایی را شامل می‌شود به صندوق‌های پژوهش و فناوری واگذار شوند.

حدود ۲۵ صندوق پژوهش و فناوری در کشور فعال است

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های کشور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۴۵ صندوق پژوهش و فناوری در کشور مجوز فعالیت دارند که حدود ۲۵ عدد به صورت فعال مشغول به کار هستند.

وی در توضیح همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور گفت: در دو قالب همکاری انجام می‌شود؛ یکی در قالب ارائه تسهیلات با نرخ مناسب و سود پایین است، به این صورت که صندوق می‌تواند به شرکت‌های دانش بنیان یا غیر دانش‌بنیان تسهیلات از صفر درصد تا ۱۸ درصد سود ارائه دهد. مورد دیگر ارائه خدمات به صورت خط اعتباری است که از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی تامین می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیانی که تسهیلات زیر ۵۰۰ میلیون تومان بخواهند، از آن استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه اغلب شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تقاضا مشکل دارند، اظهار کرد: تاکنون برای این مشکل فکری نشده بود. در دنیا ابزارهایی برای تحریک تقاضا استفاده می‌شود. اکنون در صندوق نوآوری و شکوفایی از ابزار "استثنا" و "لیزینگ" برای ترغیب خریداران استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.