• چهارشنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۰۰:۱۶
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98022413102
  • خبرنگار : 71468

رییس فدراسیون قایقرانی در ایسنا

وعده سهرابیان، رنسانس دوباره در قایقرانی

وعده سهرابیان، رنسانس دوباره در قایقرانی

رییس فدراسیون قایقرانی به دنبال ایجاد رنسانس دوباره ای در رشته قایقرانی است که در سالهای گذشته حال و روز خوبی نداشته است.

به گزارش ایسنا، فدراسیون قایقرانی سال گذشته با حواشی ریز و درشت زیادی در گیر بود که بحث انتخابات هم تنور حواشی را داغ‌تر کرد اما در نهایت علیرضا سهرابیان که از جنس همین رشته بود، سکان هدایت فدراسیون را برعهده گرفت. سهرابیان بدون شک راه سختی را پیش رو دارد چراکه خانواده قایقرانی این مأموریت را به او داده اند که قایقرانی را به روزهای خوب خود برگرداند. سهرابیان با حضور در ایسنا از روزهای سختی که باید پشت سر بگذارد تا به گفته خودش رنسانس که می‌خواهد دوباره در این رشته ایجاد کند، صحبت کرد. شاید مهمترین اتفاق در طول این گفت و گو شکستن بغض یک رئیس فدراسیون برای رشته و ورزشکارانی باشد که روزی تمام سختی‌های آن را با پوست، گوشت و استخوانش خود لمس کرده است.

در ادامه گفت و گوی ایسنا با سهرابیان را می‌خوانید:

*به نظر می‌رسد فدراسیونی را تحویل گرفتید که سرشار از مشکلات بود. در زمان ورودتان به فدراسیون مهمترین مشکلاتی که با آن روبرو شدید چه بود؟

فکر می‌کنم بهترین اتفاق برای یک مدیر این باشد که در سخت‌ترین شرایط مدیریت خود را به اثبات برساند. همچنین در سخت‌ترین شرایط دوستان خود را بشناسد. مدیرت وقت تا آنجا که امکان داشت سعی کرده وضعیت را ثابت نگه دارد و شاید هم در شرایطی که آن موقع داشته همین قدر از دستش بر آمده است. به هر حال فدراسیون به این شکل به من تحویل داده شده است و اینکه من بتوانم با کمک دوستانی که به من کمک می‌کنند و با برنامه‌ریزی که که در یک گروه انجام می‌شود بدهی‌ها را پرداخت کنم و سیستم را ثابت نگه دارم مهم است. من تلاش می‌کنم در مورد بدهی‌های گذشته و مشکلات حرفی نزنم و بهترین حالت این است بعد از چهار سال بگویند مدیریت من و دوستانم خوب بوده است یا نه.

*خب فکر نمی‌کنید بهتر است در مورد بدهی‌ها صحبت کنید چون اگر بدهی‌ها نبود می‌توانستید کارهای مهمتری با آن پول‌ها انجام دهید؟

من قبلاً هم گفته ام اگر این بدهی‌ها نبود می‌توانستم به جای اینکه پول‌ها را برای تسویه بدهی‌ها هزینه کنم صرف آوردن مدرس و مربی خوب کنم تا سیستم مربیان من را در حد مطلوب افزایش دهد. هر بدهی هست برای خانواده خودم هست و اگر بخواهم تخریب کنم، خانواده خودم را تخریب کرده ام. بهترین حالت این است این گونه در جامعه رسانه بگویم که امیدوارم در زمان کوتاهی بدهی‌ها توسط من و دوستانم پرداخت شود.

*فکر نمی‌کنید اگر خانواده قایقرانی از این میزان بدهی‌ها و اینکه شما دارید پول‌ها را صرف پرداخت بدهی‌ها می‌کنید، مطلع نباشند ممکن است بعداً از شما انتقاد کنند که اقدام مؤثری برای پیشرفت قایقرانی انجام ندادید؟

یک پدر در خانواده هیچ موقع نمی‌آید با گفتن اینکه پول ندارم، بدهکارم خانواده خودش را تضعیف کند. این کار فکر خانواده را بهم می‌ریزد. در حال حاضر ما به دنبال کسب سهمیه المپیک هستیم و دختر و پسرانی که در اردو هستند اگر من چیزی به صبحانه آنها اضافه می‌کنم خیلی تشکر می‌کنند و این محجوب بودن آنها را می‌رساند و روا نیست من بخواهم به آنها بگویم اگر بدهی‌ها را ندهیم مثلاً تعلیق می‌شویم یا مشکلات دیگر پیش می‌آید. با آرامش این کار را انجام دهم، بهتر است. من مهمانانی داشتم که قول دادند از ماه بعد کمک‌هایشان را به من بدهند. وزارت ورزش تا الان خیلی به من کمک کرده است آقای صالحی امیری هم هر چیزی خواسته‌ام یک پله بالاتر به من داده است. سیستم به شکلی دارد پیش می‌رود که بار از دوش من برداشته می‌شود و تا شهریور کمرم صاف می‌شود. اینکه بخواهم سختی و مشکلات را به خانواده تزریق کنم کار قشنگی نیست.

*در چند ماهی که فدراسیون با سرپرست اداره می‌شد و به نظر می‌رسد خیلی از برنامه‌ها و اردوها انجام نشد درست است؟

اگر از سه سال پیش برنامه مدون برای المپیک داشتیم مطمئناً باشید ملی پوشان ما الان این نبودند. با افتخار می گویم در حال حاضر ۲۱ اردو مختلف در ایران در حال برگزاری است اتفاقی است که شاید حرف آن هم سخت باشد این نشان می‌دهد که هیأت‌های استانی پشت من هستند و آنها برگزاری یک یا دو اردو را با بهترین شرایط و با استفاده از اسپانسرهایی که خودشان پیدا کرده اند، تقبل کردند نشان دهنده این است که این خانواده دارد دوباره مثل زنجیر بهم وصل می‌شود. افتخار می‌کنم هیأت هایی دارم که پشت من ایستاده‌اند و دارند کمک می‌کنند تا اردوهای من روی زمین نماند. من حالا را نمی بینم و این قول را به آقای صالحی امیری داده ام در المپیک بعد می‌توانید از فدراسیون قایقرانی چیز دیگری را ببینید. البته من قول مدال نمی‌دهم که تیم‌هایم اعزام شود و بودجه هم بگیرم بلکه م ی‌گویم تعدد کسب سهمیه المپیک رقم می‌خورد.

* بنابراین با توجه به زمانی که از دست دادید، کار برای المپیک ۲۰۲۰ سخت شده است؟

بله خیلی سخت شده است شش ماه را برای برگزاری اردوها از دست دادیم. با این حال تلاش خود را می‌کنیم و ما حتی داریم کارها را برای میزبانی مسابقات کانوپولو قهرمانی آسیا را انجام می‌دهیم و این نوید را می‌دهم زیباترین قهرمانی آسیا کانوپولو را شاهد خواهید بود. با وجود مشکلات مالی تلاش می‌کنیم این اتفاق بیفتد و کمتر کسی این کار را می‌کند اما من این قول را می‌دهم.

*آینده قایقرانی را چگونه می‌بینید؟

ما رنسانسی را در دوره دنیا مالی داشتیم و آوردهایی را برای فدراسیون داشت که شاید کسی تصور نمی‌کرد این اتفاق بیفتد. آن زمان دورنمایی تشکیل داده شده تا به جایی برسیم. قدم به قدم برنامه ریزی کرده بودیم حالا آن اتفاق نا میمون رخ داد و برنامه ما کنسل شد ولی برنامه چهارساله ای که فعلاً داریم این است در دو المپیک بعد جواب بگیریم. ما جوانان را می‌آوریم و سعی می‌کنیم آنها را از برنامه‌های فدراسیون خارج نکنیم. من در روز مجمع اعلام کردم پنج پایگاه خواهیم داشت که از مهر ماه به این مسئله می‌پردازیم تا به منزله تیم ملی ب باشند. شاید این چهار سال رنسانس دوم برای قایقرانی باشد و تا الان هر چیزی را که گفته ایم انجام داده ایم.

*در حال حاضر توقعات از شما بالا رفته و خانواده قایقرانی انتظار بازگرداندن این رشته را به روزهای خوب خود دارند، فکر می‌کنید بتوانید از پس آن برآیید؟

رئیس کشور مالزی زمانی که می‌خواست کشور خود را به روز کند همه گفتند نمی‌شود اما مردم مالزی پشت رئیس جمهور خود ایستادند و الان به شکلی شده که همه می‌گویند چه کشور زیبایی است. قایقرانی هم همین طور است و من دارم در مورد یک خانواده صحبت می‌کنم. خانواده قایقرانی پشت من هستند و تمام ۲۹ استانی که در حال حاضر رئیس هیأت دارند و تمام افرادی که در مجمع به من رأی دادند و حتی نفراتی که رأی ندادند کمک می‌کنند تا این خانواده به اهدافی که من شعارش را داده ام برسد. دست به دست هم داده ایم و شک نکنید این اتفاق می‌افتد.

*برای المپیک ۲۰۲۰ چه قول‌هایی داده اید؟

من اصلاً نگفته ام سهمیه می‌گیریم و اعلام کردیم در این ۱۱ ماه که فرصت دارم تمام تلاشم را می‌کنم تا سه سال از دست رفته یا اینکه از دست نرفته و توان دوستان همین قدر بوده را جبران کنیم و حداکثر سهمیه را بیاورم. ملی پوشان من کار نکرده زمستان را دارند در بهار انجام می‌دهند و اگر این اتفاق بیفتد که حداکثر سهمیه را بگیریم بدانید ورزشکاران من از جان مایه گذاشتند. همانطور که در حادثه سیل هم ملی پوشان به خواسته من آمدند و کمک کردند و از جان مایه گذاشتند.

*البته خودتان که می‌دانید چند سهمیه می‌گیریم؟

می دانم اما هیچوقت نمی گویم. این وظیفه رئیس فدراسیون است که با این مسئله بازی کند و بگوید می دانم اما نمی گویم.

*مسئله‌ای بوده در این مدت شما را ناراحت کند؟

تا حالا برایتان پیش آمده نان خالی به خانه بروید بچه‌های شما بخورند و بگویند چقدر خوشمزه است. ملی پوشان من با قایق و پاروی شکسته تمرین می‌کنند اما می‌گویند تمرین عالی بود. میوه نمی‌خورند اما می‌گویند امروز دوست نداشتیم میوه بخوریم. دیروز که با ملی پوشان صحبت می‌کردم گفتند اگر میوه بود خوب بود اما اشکالی هم ندارد و می‌دانیم دست شما تنگ است (در این لحظه اشک از چشمان سهرابیان جاری شد).

تا امروز به من نگفته‌اند که چند ماه حقوق‌هایشان عقب افتاده است البته چک کشیدم حقوق بهمن تا فروردین خود را دریافت می‌کنند. قرار شد در کنار غذا، میوه هم برایشان بگذاریم با این حال آن چیزی نیست که من انتظار داشتم انجام شود.

*در بیشتر فدراسیون‌ها شاهد این هستیم که برخی ورزشکاران خواسته‌هایی دارند که از آن تعبیر به ورزشکار سالاری می‌شود و در قایقرانی هم با چنین مسئله‌ای رو برو شده اید؟

ما هم در فدراسیون داشتیم. راهکارهای متفاوتی وجود دارد یکی اینکه با آن بجنگیم که در این صورت فدراسیون خودمان تضعیف می‌شود و دیگری اینکه مسالمت آمیز با ورزشکار سالاری، مربی سالاری و هر چیزی که در این زمینه است برخورد کنیم. مطمئناً حل می‌شود و بیشتر از یکی، دو نفر نیستند. صحبت هم کردیم آنها هم آن قدر واقف هستند که این خانواده را تضعیف نکنند. نظم و انضباط در سیستم خیلی برای ما مهم است و ۱۰۰ درصد از آن پیروی می‌کنیم هیچ وقت هم از آن تخظی نخواهیم کرد.

*در بازی‌های آسیایی جاکارتا برخی افراد حتی ترکیب تیم تعیین می‌کردند و این خودش ضربه زد؟

با افتخار می گویم اصلاً چنین چیزی را دیگر نخواهید دید.

*مسئله ورزشکار سالاری چگونه حل می‌کنید؟

ابتدا پدرانه، دوم رفاقتی و سوم از طریق ساختار.

*شاید برخی‌ها متوجه نشوند که شما دارید رفاقتی مسئله را حل می‌کنید و کار را تکرار کنند؟

این خانواده می‌خواهد به جایی برسد. حالا ممکن است مشکلاتی از قبل باشد و نمی گویم خط مشی‌ها اشتباه بوده چون هر کسی راهکاری برای خودش دارد. هر فدراسیون برای خود راهکاری دارد و سیستمی که من و دوستانم داریم این است حالا ممکن است از دیدگاه ما خوب بوده اما آیندگان که بیایند بگویند اشتباه بوده است.

خدارا شکر از بیرون کسی برای ما مشکلی به وجود نیاورده است. خانواده تا به امروز اجازه ورود نداده است. فدراسیون قایقرانی نشان داده که اتحاد خیلی خوبی دارد.

*در انتخابات اتفاق خیلی خوبی که رخ داد حمایت مجمع از کسی بود که از جنس همین خانواده است.*کسی از بیرون تلاش کرده برای شما مشکل به وجود آورد؟

من انتخابات فدراسیون قایقرانی را به منزله یک مسابقه تشبیه می‌کنم که روح جوانمردانه در آن بود. بعد از انتخابات کسانی که به من رأی نداند صادقانه به من گفتند و این برای من مهم و با ارزش بود. اما همان افراد به من گفتند از الان مثل کوه پشت من هستند و این نشان داد استحکام خانواده قایقرانی هنوز پابرجا است. وقتی به من می‌گویند میزبانی اردوها را برعهده می‌گیرند تا باری از روی دوشم برداشته شود نشان گر این است این خانواده مستحکم‌تر از این حرف‌ها است.

*نسبت به سالهای قبل رابطه شما با دنیا مالی به چه صورت است؟

ما با هم در ارتباطیم و با هم کار می‌کنیم. انتخابات هفت اسفند برای من تمام شد و حتی الان مربیانی که به من رأی ندادند هم دارند در در تیم ملی کار می‌کنند. سهرابیان شاید فرد کینه‌ای و تندی باشد اما روی آن صندلی رئیس فدراسیون قایقرانی نشسته است و حتی افرادی که با او موافق بودند اما رأی ندادند الان دارند در فدراسیون کار می‌کنند. من و آقای دنیا مالی با هم همشهری، دوست و برادر هستیم و مشکلی هم نداریم و او هم هیچ وقت نگفته سهرابیان نباشد نظرش بر این بود تلفیقی از دو کاندیدا این چرخ را بچرخانند. همه خانواده بدون استثنا در کنار هم هستند.

*گل محمدی مطمئن بود که انتخاب می‌شود چه اتفاقی افتاد در نهایت شما انتخاب شدید؟

دیدگاه هر کسی برای خودش قابل احترام است و آقای گل محمدی دوست خوب من است و البته من چنین دیدگاهی را از او نشنیدم. من مطمئن بودم رأی می آورم چون یک خانواده پشت من بود. می‌دانستم چه تعداد رأی می آورم و فقط یک رأی را اشتباه کردم آن یک رأی هم رئیس هیأت پروازش به مشکل برخورد. من هیچ سفر استانی نداشتم اما در آن شش ماه سه ساعت در شبانه روز می‌خوابیدم. ۱۴۷ راهکار داشتم و با برنامه جلو آمدم و در نهایت هم خانواده قایقرانی خودشان خواستند و نشان دادند خانواده خیلی خوبی داریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.