• یکشنبه / ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98031907849
  • خبرنگار : 71381

با حضور وزرای راه، کشور و رییس بانک مرکزی انجام شد

بررسی طرح ملی مسکن در مجلس

بررسی طرح ملی مسکن در مجلس

در جلسه علنی امروز مجلس ارائه گزارش مسئولین ذی‌ربط درباره طرح ملی مسکن در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا،در جلسه علنی امروز مجلس که به ریاست علی لاریجانی برگزار شد،  وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر کشور، رییس بنیاد مسکن نیز در جریان بررسی طرح ملی مسکن حضور داشتند.

 به دنبال پایدار کردن تولید مسکن هستم

در این جلسه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تحولات مسکن رابطه معناداری با تحولات نرخ ارز دارد، گفت که وزارت راه تلاش دارد با پایدار کردن تولید مسکن از این مرحله عبور کند. وی افزود: ما در بحث وضعیت مسکن در وزارت راه از بدو ورود نسبت به روان‌سازی و ایجاد گشایش در تولید و عرضه مسکن اقدام کردیم تا بتوانیم تولید مسکن را به یک امر پایدار تبدیل کنیم و در جهت پاسخگویی به نیاز واقعی جامعه اعتمادسازی لازم را بین توسعه‌دهندگان، انبوه‌سازان و مردم ایجاد کنیم.

با اجرایی شدن طرح ملی مسکن شاهد کنترل بازار مسکن خواهیم بود

همچنین عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ارائه طرح ملی مسکن از سوی دولت بیان کرد: ان‌شاءالله با اجرایی شدن این طرح و پشتیبانی سیستم بانکی کشور شاهد کنترل قیمت مسکن خواهیم بود.وی  بیان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن به علت افزایش تقاضا و کاهش عرضه است و ما نیاز داریم عرضه را تقویت کنیم تا بازار به تعادل برسد. اما بخش قابل توجهی از افزایش قیمت مسکن به دلیل قیمت‌های نسبی و تمایل مردم به خرید مسکن و حفظ ارزش سرمایه در جامعه بوده است.

۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم در جریان ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در حوزه مسکن با بیان اینکه ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود، گفت: مشکلات مسکن مستقیماً روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند. وی افزود: حوزه مسکن به عنوان پیش‌برنده امر اقتصاد و تولید است و ضمن اینکه نسبت به یکی از اولویت‌های جامعه رفع نیاز می‌کند، می‌تواند محرک سایر حوزه‌های اقتصادی نیز باشد. متأسفانه در حال حاضر در حوزه مسکن با عدم تعادل روبه رو هستیم که موجب رکود مسکن شده است، افزایش قیمت مصالح، افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش ریال و عدم رقابت و فعالیت در حوزه مسکن با سایر حوزه‌ها در زمینه سوددهی باعث رکود مسکن شده است که مشکلات آن مستقیماً روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

۷۷ درصد مسکن تولیدی جنبه سرمایه‌گذاری و سوداگری داشته است

در جریان بررسی موضوع مسکن، حسین افشین نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مشکل مسکن صرفاً با تولید مسکن حل نمی‌شود گفت: مادامی که به بازار مسکن نگاه سرمایه گذاری باشد و سوداگری در آن وجود داشته باشد مشکل این بازار حل نخواهد شد.

برای ۷۰۰۰ واحد مسکن آسیب دیده در سیل نیز تامین اعتبار ابلاغ شده است

همچنین علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن از تامین اعتبار برای ۷۰۰۰ واحد مسکن آسیب دیده در سیل خبر داد که به گفته وی شامل ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه است. وی اظهار کرد: یکی از مسائل مهم این است که در برخی از روستاها جمعیت زیاد شده است و زمین برای جوانانی که ازدواج کرده‌اند کم است. لذا این موضوع باید هر چه‌ سریع‌تر با کمک استاندارد و دستگاه‌های مربوطه حل شود.

در همه کشورها ۶۰ درصد تسهیلات خرید مسکن داده می‌شود/درباره اجاره بها هم فکری شود

محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس هم با بیان این که در کشور بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز است، گفت‌: متوسط افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته در کل کشور به جز تهران بیش از شش و نیم میلیون تومان و در تهران ۱۲ میلیون تومان بوده است.

با تحریم‌های اخیر مشکلی در حوزه صنعت ساختمان نداریم

در ادامه مازیار حسینی معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر این که با تحریم‌های اخیر مشکلی در حوزه صنعت ساختمان نداریم، گفت‌: قطعا با کار انقلابی و جهادی شروع شده در حوزه مسکن شاهد گشایش‌هایی خواهیم بود که در آینده قابل لمس است.

علی لاریجانی بعد از پایان اظهارات وزرای کشور و راه و شهرسازی و تعدادی از نمایندگان درباره طرح ملی مسکن و راهکار برون رفت از مشکل فعلی مسکن  با تاکید بر این که مجلس شورای اسلامی و دولت برای حل مشکل مسکن هم‌صدا هستند،  گفت‌: مالیات سنگین برای خانه‌های خالی وضع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین  در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز با اشاره به حضور مردم در راهپیمای روز قدس گفت که ملت ایران معامله بزرگ قلابی قرن را به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل کردند.

 وی در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی در همین رابطه نیز اظهار کرد: موضوع مسکن یکی از مسائل مهم کشور است که مقام معظم رهبری نیز بر روی آن تاکید داشتند. ان‌شاءالله با شکل گیری هماهنگی لازم بین دولت و مجلس این مشکل حل خواهد شد.

دراین جلسه نمایندگان بر لزوم تامین زمین ارزان و افزایش تسهیلات ساخت و خرید مسکن تاکید کردند.

در ادامه جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی فساد فی الارض محسوب شود.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو را به تصویب رساندند.

در جلسه بعد از ظهر امروز  کمیسیون برنامه و بودجه، هیأت رئیسه این کمیسیون برای سال چهارم فعالیت آن انتخاب شدند که بر این اساس از مجموع ۲۰ نماینده حاضر غلامرضا تاج‌گردون با ۲۰ رأی به عنوان رئیس کمیسیون برنامه انتخاب شد.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نیز از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در جلسه امروز کمیسیون خبر داد و گفت: محمد جواد کولیوند به عنوان رئیس، آقایان سیدحمیدرضا کاظمی و بیت الله عبدالهی به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

همچنین صدیف بدری ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون عمران برگزار شد. محمدرضا رضایی کوچی به عنوان رئیس کمیسیون عمران انتخاب شدند.

علی بختیار هم گفت: در جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس انتخابات هیئت رئیسه برگزار شد و فریدون حسنوند به عنوان رئیس کمیسیون انرژی انتخاب شدند.

جلیل رحیمی جهان ابادی ضمن تشریح نتایج انتخابات هیات رییسه کمیسیون حقوقی مجلس خبر داد: باری دیگر الله‌یار ملکشاهی به عنوان رییس کمیسیون حقوقی مجلس انتخاب شد.

همچنین در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس جعفرپور به عنوان رئیس و آقایان سالک و طباطبایی نژاد به عنوان نواب رئیس اول و دوم کمیسیون فرهنگی انتخاب شدند.

ناطقین امروز مجلس

درخواست نماینده اقلید برای به تعویق افتادن قطع برق در استان فارس

انتقاد نماینده بوشهر از بررسی حق آلایندگی هوا به شهرهای مجاور

نماینده دشتی: نشانه‌های مقاومت ایران در برابر آمریکا هویدا شده است

عباسی: بیان ناگفته‌های استعفای بطحایی حق فرهنگیان است

بدری: مسئولان وزارت کشاورزی پاسخگوی خسارت‌های وارد شده به کشاورزان باشند

***

سید حسین نقوی حسینی در تشریح جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با اشاره به حضور رییس جمعیت هلال احمر در جلسه این فراکسیون گفت که طبق توضیحات ارائه شده آمریکا اجازه انتقال ۲.۵ میلیون یورو کمک به سیل زدگان در فدراسیون جهانی را نداده است. دبیرکل فدراسیون قول پیگیری برای دادن این کمک‌ها را به ما داده است.

به گفته مهرداد لاهوتی، وزیر کشور در نشست فراکسیون مستقلین گفته است که در حال حاضر بنزین به قیمت ۵ هزار تومان در بازارچه‌های مرزی عرضه می‌شود که می‌تواند جلوی قاچاق سوخت را بگیرد.

همچنین علی اصغر یوسف‌نژاد با اعلام اینکه استیضاح وزیر ورزش از دستور کار مجلس خارج شد، گفت: استیضاح وزیر ورزش بیش از ۲۰ امضا داشته که در چند مرحله تعداد امضاهای آن کاهش یافته و نهایتاً از نصاب افتاده است.

علیرضا رحیمی هم در پایان جلسه علنی مجلس گفت: لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دو دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه، طرح استفساریه ماده ۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و طرح تبدیل وضعیت شاغلین دستگاه‌های دولتی دارنده گواهینامه قبولی شرکت در آزمون اداری از سال ۸۰ تا ۹۶ تبه صورت عادی اعلام وصول می‌شود.

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرای کشور و نامه‌ای قدردانی مجمع نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از نیروی انتظامی این استان را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.