• چهارشنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98032209911
  • خبرنگار : 71571

سخنگوی تعزیرات مطرح کرد

وضعیت پرونده‌های تشکیل شده در حوزه کاغذ/ مرغ ۲۸ هزار تومانی در غرب تهران

وضعیت پرونده‌های تشکیل شده در حوزه کاغذ/ مرغ ۲۸ هزار تومانی در غرب تهران

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: متخلفان در ۸۳ روز نخست سال جاری به ۷ هزار میلیارد (تریلیون) و ۷۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

به گزارش ایسنا، سید یاسر رایگانی صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری خود در محل سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با آمار کلی این سازمان در ۸۳ روز نخست سال جاری (تا ۲۱ خردادماه) اظهار کرد: در این مدت ۱۲۰ هزار و ۶۴۱ پرونده وارده به تعزیرات داشته‌ایم و ۱۰۷ هزار و ۸۲ پرونده مختومه شده است که کل پرونده‌های مانده سازمان ۵۶۴۵۵ فقره است. متخلفان در این ۸۳ روز به ۷ هزار میلیارد (تریلیون) و ۷۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی بیشترین پرونده‌ها را مربوط به حوزه کالا و خدمات دانست و عنوان کرد: بیشترین ارزش ریالی تخلف مربوط به حوزه قاچاق است که مقایسه تعداد پرونده‌های قاچاق و میزان ارزش ریالی نشان دهنده برخورد با قاچاقچیان در سطح کلان است.

وی با اشاره به طرح ضیافت ماه رمضان، بیان کرد: ۳۵۰۲ تیم گشت مشترک تعداد ۱۶ هزار و ۴۷۲ مورد بازرسی انجام داده‌اند و در این بازرسی‌ها ۵۸۲۲ واحد دارای تخلف، ۵۸۲۴ واحد بدون تخلف، ۴۸۲۶ واحد تذکر گرفتند و برای ۶۳۶۳ متخلف پرونده تشکیل شده و متخلفان جمعاً به پرداخت ۱۹۶ میلیارد و ۴۹۴ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده‌اند.

رایگانی در رابطه با آمار کلی پرونده‌های مربوط به خودروها، تصریح کرد: رئیس سازمان حمایت در رابطه با سه، چهار خودروساز ورود داشتند که در مورد گروه خودروسازی بهمن، خودرو بستر ۱۵۰ دستگاه تعهد تحویل مانده بود که با ورود تعزیرات به قیمت مصوب سازمان حمایت یعنی ۱۰۳ میلیون تومان تحویل مشتری شده است. در مورد خودروی هاوال ۱۰۰ دستگاه مانده را پیگیری کردیم و به قیمت مصوب سازمان حمایت تحویل مشتری شد و ۱۴۰۰ خودرو تعهد دیگر باقی مانده که از طریق پلیس راهور و سایر دستگاه‌ها پیگیر هستیم تا کارهای تحویل آن انجام شود. آخرین اطلاعات قطعه خودرو از گمرک استعلام گرفته شده و از پلیس راهور تعدادی پلاک برای این خودروها صادر شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین در رابطه با شرکت سایپا و تعهد تحویل خودرو سیتروئن (C3) 2000 دستگاه تعهد داشتند که ۱۳۰۰ مورد را تحویل دادند. ۷۰۰ شاکی از سازمان حمایت به سازمان تعزیرات ارجاع شده بودند که برای ۷۰۰ دستگاه باقی مانده مهلت یک ماهه برای تحویل داده شده است. قول می‌دهیم روند تحویل را پیگیری خواهیم کرد تا ۷۰۰ شاکی خودروهای ثبت نامی خود را تحویل بگیرند.

وی در رابطه با کرمان خودرو نیز گفت: این شرکت خودرو سازی به ۴۵ دستگاه تعهد تحویل داشتند که پیگیری کردیم و تحویل شد و در حال حاضر ۴۰ نفر جدیداً به دلیل عدم تعهدات مراجعه کردند که در حال پیگیری این موارد جدید هستیم. پرونده‌ای با ۱۷۰۰ شاکی از شرکت هُوو داشتیم که بعد از مدت‌ها با جلساتی که برگزار شد همه خودروها تحویل شده و فقط ۳۰ خودرو باقی مانده است. سیاست ما حمایت از تولید است و دوست نداریم واحدهای تولید کننده جریمه شوند. ایران خودرو و سایپا هم در حال انجام تعهدات و تحویل خودروها هستند.

رایگانی با اشاره به مراجعه یکی از شهروندان به تعزیرات در مورد سایپا که گفته است خودرو من کراس ۳۰۰ برلیانس فول اتوماتیک بوده که در پیش فروش باید همان موقع مبلغ خودرو را واریز می‌کردیم، ادامه داد: می‌گویند تاریخ صدور دعوتنامه در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور است و در هر ماهی که صادر شود حداقل ۶۰ روز بازه زمانی تحویل خودرو طول می‌کشد که این تماماً به نفع شرکت است. از طرف دیگر پرسیدم اگر بخواهیم پول را پس بگیریم چه؟ گفتند که واریز پول شما با سودش ۳ ماه زمان می‌برد یعنی اگر پولمان را هم بخواهیم باید ۳ ماه صبر کنیم.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: با شرکت رامک خودرو توافق خوبی صورت گرفته است و یک هزار خودرو در گمرک دارند که بخش تشریفات آن بر عهده ما نیست. در مورد شرکت ایران خودرو دیزل پرونده سنگینی وجود داشت و حساب‌ها مسدود و اموال توقیف شده بود که توافق کردیم به شرط عمل به تعهدات حساب‌ها رفع مسدودیت و اموال رفع توقیف شوند. ۱۲ هزار پرونده خودرو را مختومه کرده کردیم و این آمار پرافتخاری است و در یک سال رضایت ۱۲ هزار شاکی را جلب کردیم.

مرغ ۲۸ هزار تومانی در غرب تهران و سعادت آباد

وی در رابطه با مهم‌ترین پرونده‌های مهم و ملی در تهران، اظهار کرد: یک شرکت بین المللی به دلیل گران فروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به پرداخت ۹۷ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده که رأی صادره در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است. بعد از ظهر روز گذشته نیز آخرین پرونده‌ای که پیگیری شد مربوط به فروش مرغ ۲۸ هزار تومانی در غرب تهران و سعادت آباد بود که با همکاری دادستانی تهران و گزارشاتی که داده شد توسط گشت مشترک در کمتر از ۵۰ دقیقه شناسایی و اقدامات لازم انجام شد.

رایگانی در رابطه با فعالیت سازمان تعزیرات در سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مأموران پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر مقدار ۱۶۰ کیسه شیر خشک جمعاً به میزان ۴ تن را در حال قاچاق کشف کردند و با توجه به تائید دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف قابل انسانی این محموله، حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد. همچنین محموله ۲۵ تن شیر خشک نیز توسط پلیس آگاهی کشف و پس از استعلام مصرف انسانی از دانشگاه علوم پزشکی حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

از ابتدای امسال ۵ فقره پرونده شیرخشک به میزان ۱۲۱ تن تشکیل شده است

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ فقره پرونده شیرخشک به میزان ۱۲۱ تن تشکیل شده که ۳ فقره مختومه شده و ۲ پرونده با مقدار ۱۰۷ تن در حال رسیدگی است. در حوزه استان یزد نیز محموله لوازم پزشکی و باطری تلفن همراه قاچاق در گلوگاه شهید مدنی مهریز به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و پرونده در حال رسیدگی و صدور رأی می‌باشد.

وی گفت: در کردستان پس از کشف ۱۱ کیلو و ۲۳۵ گرم و ۳۱۰ سوت زیورآلات سفید و زرد، رسیدگی به پرونده آغاز و با احراز تخلف، متهم به ضبط محموله و پرداخت ۱۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد. در استان فارس، با کشف محموله قاچاق پارچه از یک کامیون در حال تردد در دشت ارژن، پرونده تخلف تشکیل و استعلام‌های لازم انجام شد و با توجه به عدم ارائه مدارک قانونی از سوی متهم و تائید مراجع ذیصلاح، محموله توقیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شد.

رایگانی گفت: ارزش این محموله ۲۷ میلیارد ریال است و حکم متهم نیز به زودی صادر می‌شود. همچنین یک محموله پارچه قاچاق نیز به ارزش ۳۲ میلیارد ریال از یک کامیون کشف شده و شعبه در حال دریافت اظهارات متهم است. یک محموله قاچاق لوازم یدکی به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و به تعزیرات حکومتی ارسال شده که شعبه رسیدگی کننده در حال بررسی موضوع است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: مأمورین اجرای احکام تعزیرات فارس پس از محکومیت ۱۵ میلیارد ریال قاچاقچی ارز، موفق شدند مقدار ۳ میلیارد ریال از این جریمه را وصل و به حساب خزانه دولت واریز کنند. در پرونده قاچاق ارز دیگری نیز که متهم ۱۵ میلیارد ریال جریمه شده بود، مأموران اجرای احکام مقدار دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از جریمه مذکور را وصول کردند.

وی در رابطه با اقدامات سازمان تعزیرات در حوزه ایلام نیز خاطرنشان کرد: پرونده عدم ایفای تعهدات ارزی یک شرکت به ارزش ۱۶ میلیارد ریال در تعزیرات ایلام تشکیل شده و در حال رسیدگی است. در خراسان جنوبی نیز ۵ پرونده قاچاق دام گوسفند و شتر به ارزش ۹ میلیارد ریال تشکیل و در حال رسیدگی است. در گلستان نیز یک شرکت به اتهام کسری گندم و عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۱۷۵ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد. شرکت دیگری نیز به اتهام عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۶۶ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.

رایگانی در ادامه در رابطه با اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در هرمزگان بیان کرد: در ۴ پرونده قاچاق سوخت ۱۲ نفر متهم جمعاً به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده‌اند و پرونده‌های احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال، پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال مهم‌ترین پرونده‌های در دست رسیدگی در هرمزگان است

وی در رابطه با حوزه آذربایجان غربی افزود: برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گران فروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولر گازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده است و در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی از سوی یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول شده و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است. یک شرکت صادراتی به دلیل قاچاق ۴۴ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بشکه رزین حاوی ۸۵ درصد مواد سوبسید دار از نوع نفت سفید، به پرداخت ۸۸ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.

رایگانی در ادامه در رابطه با اقدامات این سازمان در خراسان شمالی گفت: با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد گران فروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز، متهم به پرداخت ۳ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است که این حکم در مرحله اجرا است. در استان مرکزی نیز قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد. همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیدگی است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با اقدامات این سازمان در استان کرمان نیز گفت: با متوقف کردن یک کانتینر توسط مأمورین نیروی انتظامی مشخص شد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است اما با توجه به مشکوک بودن رفتارهای راننده، مأموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع شد و مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت متهم پرونده به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جریمه نقدی به ارزش خودروی حامل محموله محکوم شد و همچنین حکم به ضبط سیگارهای مکشوفه نیز صادر شد.

وی در رابطه با ورود سازمان تعزیرات حکومتی به پرونده‌ها در استان سمنان گفت: مدیرعامل کشتارگاه «الف» به دلیل گران فروشی ۱۴۳ هزار و ۱۹۲ کیلوگرم گوشت مرغ در تعزیرات به پرداخت ۱۲ میلیارد و ۹۶ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و ممهور نمودن پروانه به مهر تخلف مرتبه اول محکوم شد. در استان لرستان نیز با هماهنگی انجام شده از سوی معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مقرر شده بود که سازمان همیاری شهرداری سهمیه گوشت گرم گوسفندی تنظیم بازار را برای توزیع میان مصرف کنندگان بر اساس فرم زمانبندی و سهمیه شهرستان خرم آباد، را به فروشگاه‌های منتخب تحویل دهد.

رایگانی ادامه داد: حسب گزارش‌های دریافتی سازمان مذکور برخلاف ضوابط توزیع، کالای مورد نظر را تحویل واحدهای صنفی مربوطه نکرده و بر همین اساس پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت و در بررسی‌های شعبه سوم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی خرم آباد موضوع عرضه خارج شبکه مقدار یک هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی محرز و مشخص شد و نهایتاً متهم سازمان همیاری شهرداری به پرداخت یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

وی در رابطه با حوزه آذربایجان شرقی نیز بیان کرد: یک شرکت وارد کننده مواد اولیه صنایع تولید کفش به دلیل گران فروشی و عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری به پرداخت ۵۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. این شرکت مواد اولیه صنایع کفش را فرآوری می‌کرد. یعنی کاتالیزور را به صورت خام وارد کرده و پس از فرآوری آن را به ۲۰ گرید مختلف تغییر داده و با قیمت جدید به فروش می رسانده اما از نظر کارشناسان عمل فرآوری دلیل بر افزایش قیمت این کالا نیست و تخلف محسوب می‌شود.

رایگانی تصریح کرد: در خراسان رضوی پس از کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم ارز قاچاق توسط مأمورین مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بلافاصله برای فرد متخلف پرونده تعزیراتی تشکیل که در نهایت پس از رسیدگی و أخذ دفاعیات، متهم به پرداخت ۵۴ میلیارد و ۹۷۶ میلیون و ۵۰۱ هزار ریال جزای نقدی، معادل یک برابر بهای ارز قاچاق و ایضا پرداخت مبلغ ۵۴ میلیارد و ۹۷۶ میلیون و ۵۰۱ هزار ریال معادل ارزش ارز از بین رفته محکوم گردید. فرد متخلف در مجموع به پرداخت ۱۰۹ میلیارد و ۹۵۳ میلیون و ۲ هزار ریال محکوم شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: در کهگیلویه و بویراحمد یک شرکت تولیدی بطری آب معدنی که با کد بورسی سهیمه ماهانه مواد پتروشیمی را خریداری می‌کرد تا بطری آب معدنی تولید کند این سهمیه را به صورت آزاد و غیرمجاز در شمال و کردستان به فروش رسانده که به همین دلیل به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی در ادامه در رابطه با ورود سازمان تعزیرات حکومتی به موضوع پرونده قاچاق کاغذ عنوان کرد: در استان فارس، گشت مشترک تعزیرات با دریافت گزارش احتکار کاغذ به محل اعزام و پس از بررسی مشخص شد فردی بدون ثبت اطلاعات محموله در سامانه جامع انبارها، محموله مذکور را در انباری نگهداری کرده و با توجه به دریافت اظهارات متهم و مشخص شدن سوءنیت شخص، حکم به توزیع کاغذهای مکشوفه در شبکه رسمی به نرخ مصوب سازمان نظارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

رایگانی ادامه داد: در استان سمنان ۶ پرونده عدم ایفای تعهدات برای خرید کاغذ تشکیل شده است و در این زمینه ۳ شرکت متخلف به ۶ ماه تا یک سال تعلیق کارت بازرگانی و اعاده عین ارز دریافتی به بانک شاکی محکوم شده‌اند. ارزهای دریافتی شامل ۱۳ میلیون یورو، ۶۶۲ میلیون ون کره و ۳ میلیون یوآن چین بوده است. در استان تهران نیز تعداد ۳۰ فقره احتکار کاغذ تشکیل شده که یک فقره به دلیل عدم صلاحیت به مراجع ذی صلاح ارسال و برای ۲ پرونده منع تعقیب صادر شده و ۳ پرونده نیز با ارائه مدارک برائت گرفته گرفته‌اند. ۱۵ پرونده در حال رسیدگی و دریافت استعلام است. ۹ پرونده نیز مهلت یک هفته‌ای برای اجرای ضوابط قیمت گذاری دریافت کرده‌اند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی به واردکنندگان پوشاک برند در کشور هشدار داد و گفت: برای مثال پوشاک کودکی که در ترکیه به قیمت ۷۹ لیر بود و به قیمت روز ۱۷۶ هزار تومان باید به مشتری عرضه می‌شد به قیمت ۴۵۹ هزار تومان به مشتری فروخته شده است در صورتی که به قیمت امروز لیر قیمت ۱۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود که این اختلاف فاحش ۳ برابری با تمام عوارض گمرکی و … در مورد یک پیرهن بچه‌گانه اختلاف قیمت خیلی فاحشی است.

وی افزود: ما دوست نداریم به سمت تعطیلی و برخورد قضائی با واحدهای تولیدی برویم اما این حمایت ما نباید منجر به تضییع حقوق مصرف کننده شود. قطعاً در دستور کار گشت‌های مشترک ما است و هفته آینده از این برند و دیگر برندهای پوشاک بازدید خواهیم داشت و بهتر است که این برندها قبل از ورود گشت‌های ما اصلاح قیمت داشته باشند.

رایگانی در رابطه با بحث قیمت خودرو و مسکن و اینکه آیا تعزیرات به این موضوع ورود می‌کند یا خیر؟ بیان کرد: با فضاسازی‌هایی که در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی و واتس اپی انجام می‌شود و این اقدام درست نیست. امروز من آگهی یک شهاب سنگ را در سایت دیوار که به قیمت ۱ میلیارد تومان آگهی کرده بودند را دیدم. ما خواهش می‌کنیم از پلیس فتا و وزارت ارتباطات و دادستانی که نظارتی بر این سایت‌ها داشته باشند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با فصل جابجایی خانه و ورود به مبحث اجاره بها توسط سازمان تعزیرات عنوان کرد: ما قانوناً اجازه ورود به این امر را نداریم و امیدواریم که در مجلس اتفاقات خوبی در این زمینه بیافتد.

وی همچنین در مورد برنج‌های کشف شده در فروشگاه شهروند نیز گفت: وظیفه ما این است که پرونده‌هایی که رسیدگی می‌شوند را اطلاع‌رسانی کنیم اما دوست نداریم وارد یک تقابل رسانه‌ای شویم. تا روزی که خود مدیرعامل شهروند نشست خبری برگزار نکردند ما چیزی نگفتیم. همین الان یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر با شکایت دادستانی با نظر کارشناسی برنج ایرانی دانه بلند هاشمی که ۷۰ درصد این برنج پاکستانی بوده و ۳۰ درصد ایرانی را در دستور رسیدگی است.

وی افزود: در مورد فروشگاه شهروند پرونده در دست رسیدگی است و طی هفته آینده حکم آن صادر می‌شود. تأمین کننده این شرکت به تقلبی بودن جنس اعتراف کرده و به صراحت گفته که برنج قاطی دارد. برای ما محرز است که این برنج تقلب در آن صورت گرفته و محرز است که تأمین کننده این تقلب را انجام داده و قطعاً شهروند از این تقلب مطلع نبوده که بعد از صدور حکم جزئیات پرونده را اعلام می‌کنیم. طبق اعلام مکتوب سازمان حمایت امکان کارشناسی این برنج‌ها وجود ندارد و کارشناسان اتحادیه‌ها فقط می‌توانند نظر کارشناسی بدهند.

رایگانی همچنین در رابطه با موضوع کشف ۱۳۶ هزار کولر گازی در جنوب کشور گفت: برای این موضوع ۱۵۵ میلیارد تومان جریمه تعیین شده و در مرحله اجرای حکم است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با شرکت قطعه سازی کروز که متهم به عدم تأمین قطعه شده و قیمت‌های برخی لبنیات مانند دوغ گفت: در مورد شرکت‌های تأمین کننده قطعه ساز نحوه ورود سازمان تعزیرات به تخلفات خودروسازها و مجموعه‌های وابسته به این شکل است که ما با شکایت سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان به مسائل ورود می‌کنیم. بحث شرکتی که نام برده شده بحث حقوقی است.

وی در مورد افزایش قیمت‌های محصولات لبنی که با حمایت دولت انجام شده است نیز بیان کرد: از دولت این توقع وجود دارد که در تمام صنایع هوای مردم را داشته باشند. اینکه کسی اعلام کند در ۳ یا ۴ قلم از تولیدات، منتظر اعلام نرخ هستیم و در بقیه موارد خودسر عمل می‌کند درست نیست و قطعاً سازمان حمایت رصد می‌کند و با گزارش سازمان حمایت به سازمان تعزیرات ما ورود خواهیم کرد ولی این پذیرفتی نیست که چند قلم کالا منتظر اعلام قیمت باشد و در بقیه موارد خودسر عمل شود.

رایگانی در خصوص درج قیمتی روی برخی محصولات و فروش آن با قیمت دیگر در سوپرمارکت‌ها عنوان کرد: این سوال را از اتحادیه‌ها و اصناف بپرسید. نظارت بر واحدهای تولیدی با سازمان حمایت است.

وی همچنین در خصوص عدم ورود سازمان تعزیرات به قیمت خرما در ماه رمضان گفت: ما قطعاً در مورد پرونده‌های صنفی رسیدگی می‌کنیم. ما متأسفانه در مورد نه فقط خرما بلکه همه کالاهایی که کف و سقف ندارند خیلی برخورد اجرایی نداریم. بلیت هواپیما هم در تعطیلات عید فطر متأسفانه از ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون تومان هم رسید. نتیجه اینکه تا زمانی که نرخ مصوبی برای کالا و خدماتی وجود نداشته باشد امکان رسیدگی را نداریم.

سخنگوی سازمان تعزیرات در خصوص وجود هوا در محصولات چیپس، پفک و مغزها گفت: من مجدداً خواهش می‌کنم که اتحادیه‌ها به این موضوع ورود کنند وزنی که در بعضی بسته‌ها درج شده با وزنی که تحویل مشتری می‌شود یکسان نیست. ما شاهد هستیم که تبلیغات روغن در صدا و سیما که مثلاً روغن با ویتامین D تبلیغ می‌شود چه کسی آمده است تا بررسی کند که آیا واقعاً این روغن ویتامین D دارد یا نه؟ یا تبلیغ روغن بدون پالم می‌کنند چه کسی آمده است واقعاً بسنجد که آیا روغن پالم ندارد؟ آیا روی آبمیوه‌ها که درج می‌شود ۱۰۰ درصد طبیعی کسی آمده بسنجد واقعاً طبیعی است یا خیر؟

وی در پایان تاکید کرد: ما از دستگاه‌ها می‌خواهیم برای امنیت مالی و سلامت مردم به کمک سازمان تعزیرات بیایند تا این محتویات و وزن و کیفیت کالاها را بسنجیم.

انتهای پیام  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.