• پنجشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 98041306877
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

در اختتامیه هشتاد و یکمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی مطرح شد

بیانیه گام دوم، سایتی مهم و جامع برای نظریه‌پردازی و طرح مباحث تازه است

بیانیه گام دوم، سایتی مهم و جامع برای نظریه‌پردازی و طرح مباحث تازه است

‌هشتاد و یکمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس جهاد دانشگاهی در شهرکرد به کار خود پایان داد.

‌به گزارش ایسنا، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم امروز، ۱۳ تیرماه در اختتامیه هشتاد و یکمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی، پرهیز از افراط و تفریط در کنار جامعیت را از ویژگی‌های بیانیه گام دوم انقلاب خواند و تأکید کرد: این بیانیه یک سایت مهم و جامع برای نظریه‌پردازی و طرح مباحث تازه است.

غفاری با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب در دو سطح متن و محتوا مورد توجه است، اظهار کرد: سطح سومی هم وجود دارد که همانا اقداماتی است که باید از سوی مراکز فرهنگی به ویژه دانشگاه‌ها برای تحقق آن صورت بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه میان بیانیه و سند تفاوت‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: متن «بیانیه» رهبری متنی تأمل شده و فنی است و از این‌رو باید با تأمل به این متن ورود پیدا کرد و متوجه خاص بودن متن و محتوای آن بود.

غفاری یکی از زمینه‌های ورود به این متن را ورود با نگاه سیاسی خواند و افزود: با این نگاه می‌توان اقدامات سیاسی مطلوب را از بیانیه استخراج کرد و اهداف و کمال مطلوب سیاسی را با استناد به این بیانیه در اختیار اسناد دیگر قرار داد.

وی با اشاره به اهمیت توجه به تولیدکننده محتوا جهت تحلیل محتوا، بیان کرد: توجه به شخصیت و سیر حیات مقام معظم رهبری و شناخت فراز و فرودهای بستر زندگی ایشان کمک بزرگی در جهت شناخت بهتر تحلیل گفتمانی بیانیه خواهد بود.

معاون وزیر علوم یکی از ویژگی‌های برجسته متن بیانیه را منظومه‌ای بودن آن عنوان کرد و افزود: این متن حاوی بسیاری از بینش‌های جامع و کامل است که ایشان به صورت ترکیبی و منظومه‌ای لحاظ کرده‌اند.

وی در تشریح دیگر ویژگی‌های بیانیه، نگاه آینده‌نگرانه آن را یکی از ویژگی‌های بیانیه خواند و بیان کرد: جهان در دگرگونی مداوم قرار دارد و در دهه‌های اخیر نیز این دگرگونی با شدت و حدت بیشتری ایجاد شده که در بیانیه گام دوم علاوه بر اشاراتی به گذشته، نگاه آینده‌نگرانه نیز وجود دارد.

معاون وزیر علوم با اشاره به تأکید این بیانیه بر نیروی جوانان تراز انقلاب اسلامی، گفت: جوانان و تحول نسل مورد تأکید مقام معظم رهبری است و اینکه به رغم این تحول، شاهد استمرار انقلاب اسلامی هستیم و عمر هیچ انقلابی در جهان به چهل نرسیده است.

غفاری نگاه فرا نسلی بیانیه را ویژگی دیگر آن برشمرد و گفت: «جامعه‌سازی» یکی از اصطلاحات مهم این بیانیه است که از خودسازی آغاز می‌شود، ضمن اینکه در جامعه ساختن و تولید شدن وجود دارد که به جامعه‌پردازی و سپس تمدن‌سازی منجر می‌شود.

وی نگاه توأمان به دین و دنیا و علم و دین در این بیانیه را شاخص خواند و ادامه داد: اگر فقط روی یک بخش تأکید وجود داشته باشد، آسیب‌زا خواهدبود؛ اما نگاه رهبری جامع و کامل است.

غفاری، اشاره رهبری به آغاز عصر جدید را در این بیانیه یادآور شد و گفت: عصر جدید به لطف تحولات ذهنی و عینی و به یمن انقلاب ۱۳۵۷ آغاز شده است که در جامعه ایران آثار این تحولات مشهود است.

غفاری تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه به دوری از نگاه متحجرانه تأکید دارند و معتقدند که باید موقعیت‌ها و اقتضائات زمان را شناخت و خطاها را تبیین و سپس تصحیح کرد.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه هر تغییری بی‌شک هزینه‌هایی هم دارد، گفت: اگر از تغییر و تحول بترسیم، قطعاً نباید انتظار تحقق جامعه انقلابی مورد نظر بیانیه را داشت.

وی پرهیز از افراط و تفریط در کنار جامعیت را ویژگی دیگر این بیانیه خواند و تأکید کرد: این بیانیه یک سایت مهم و جامع برای نظریه‌پردازی و طرح مباحث تازه است.

غفاری خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب حاوی حدود ۶ هزار و ۱۰۰ واژه و بین ۳ تا ۴ هزار تِم است که استخراج این تِم‌ها بر عهده مجموعه‌های فرهنگی به ویژه دانشگاه‌هاست که باید در کنار هم قرار گیرند و با هم‌افزایی و همکاری در کنار یکدیگر واژگان و مباحث کلیدی بیانیه را استخراج کنند.

وی دانشگاه‌ها را پیشگام این امر خواند و تأکید کرد: دانشگاهیان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌توانند نقش بسیار مهم و کلیدی در تبیین و تحقق این بیانیه داشته باشند و معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز در این خصوص تلاش می‌کند.

غفاری اعتماد آفرینی و امیدبخشی در دانشگاه‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر سبب گرم‌تر و پویاتر شدن فضا می‌شود و طرح مباحث بیانیه باید در این فضا مطرح شود و راهکارهای تحقق آن مورد بررسی قرار بگیرد.

سیروس رضایی، رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری نیز در این مراسم اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در کنار سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استان در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اشتغال فعالیت می‌کند.

برگزاری سالانه بیش از ۱۰۰ عنوان برنامه در مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری

رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری افزود: سالانه بیش از ۱۰۰ عنوان برنامه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی استان برگزار می‌شود که اجرای برنامه‌های دینی، قرآنی، هنری و ادبی، برگزاری مناظرات دانشجویی، دفاع سه دقیقه‌ای، اردوهای مرز پر گهر، انتشار بیش از چهار هزار خبر فرهنگی، اجتماعی توسط خبرگزاری‌های " دانشجویان ایران (ایسنا) " و "ایکنا" و … از جمله برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی بوده است.

رضایی با اشاره به فعالیت هفت مرکز کوتاه مدت و بلندمدت در استان، تصریح کرد: سالانه بیش از ۵۰ هزار فراگیر از دوره‌های آموزشی جهاد دانشگاهی استفاده می‌کنند.

وی گفت: به منظور توسعه آموزش‌ها در سطح استان در آینده‌ای نزدیک مرکز لردگان راه‌اندازی خواهد شد تا نیاز مردم و مسئولان آن منطقه برطرف شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه یکی از طرح‌های اجرا شده و موفق از سوی جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال، طرح نوین مشاغل خانگی بوده است، خاطرنشان کرد: دو هزار نفر در استان در این طرح شرکت کرده و اکنون وارد فاز سوم این طرح شده که امید است از این طریق به نوعی بتوان به ایجاد اشتغال کمک کرد.

همچنین مجید نظری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: آمادگی کامل در خصوص کمک در زمینه اعتبارات و مباحث فنی به جهاد دانشگاهی استان وجود دارد.

شخصیت رهبر انقلاب در کنار مراتب فقهی و علمی دارای مقامات عرفانی است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز گفت: نباید حجاب معاصرت (همزمانی) مانع از توجه به این نکته شود که شخصیت رهبر عزیز انقلاب نیز در کنار مراتب فقهی و علمی دارای مقامات عرفانی است که مورد اشاره و تصریح اهل سیر و سلوک قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: ارزش ذاتی و محتوایی تمام اهداف و دستاوردها و توصیه‌ها تحقق معنویت و اخلاق است که در بیانیه گام دوم بیش از دیگر دستاوردها نگارش رهبر معظم انقلاب را به خود اختصاص داده و تنها توصیه‌ای است که ایشان برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلند مدت در آن موضوع را به صراحت مطالبه کرده‌اند.

حجت‌الاسلام‌ صالحی افزود: البته طبیعی است انقلابی که بنیانگذار آن شخصیتی است که در کنار ولایت سیاسی برگرفته از اندیشه سیاسی فقهی دارای ولایت عرفانی و معنوی نیز بوده، بزرگترین مزیت، دستاورد و توصیه‌هایش معنویت و اخلاق، آن هم با رویکرد اجتماعی باشد.

به گزارش ایسنا، در پایان از رئیس جهاد دانشگاهی و مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری به دلیل همکاری برون‌سازمانی با جهاد دانشگاهی تجلیل بعمل آمد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.