• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98060200761
  • خبرنگار : 71134

/دستاوردهای سفر یک روزه وزیر علوم به کردستان/

از عبور و مرور با دوچرخه‌های هوشمند در دانشگاه تا وعده راه‌اندازی مقطع ارشد زبان و ادبیات کردی

از عبور و مرور با دوچرخه‌های هوشمند در دانشگاه تا وعده راه‌اندازی مقطع ارشد زبان و ادبیات کردی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (شنبه) در نخستین روز از هفته دولت، به منظور افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاهی، بازدید از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و دیدار با دانشگاهیان، وارد سنندج شد و ضمن بازدید از بخش های مختلف دانشگاهی و تحقیقاتی این استان، طرح‌های عمرانی دانشگاه کردستان را کلنگ زنی کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامی در این سفر ابتدا از مزرعه تحقیقاتی دانشگاه کردستان در شهرستان دهگلان بازدید کرد و از نزدیک در جریان انجام امور کشاورزی در این مزرعه تحقیقاتی قرار گرفت. این مزرعه با روش علمی ابداعی که به کار برده، موفق شده در راستای اعمال مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، مصرف آب برای مصارف کشاورزی را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

این طرح آبیاری دانشگاه کردستان به سازمان جهاد کشاورزی این استان نیز ارائه شده تا در کل استان مورد استفاده قرار گیرد.

عبور و مرور در دانشگاه کردستان با دوچرخه‌های هوشمند

وزیر علوم در ادامه بازدیدهای خود از پروژه های دانشگاه کردستان از طرح حمل و نقل سبز بازدید کرد.

فرزاد حسین پناهی، استادیار گروه برق دانشگاه کردستان در این بازدید در رابطه با طرح حمل و نقل سبز گفت: این طرح در راستای حرکت به سمت دانشگاه سبز است و در آن سعی شده از دوچرخه پدالی، هیبریدی و برقی استفاده شود.
وی افزود: با اجرای این طرح عبور و مرور در دانشگاه بر اساس دو چرخه های هوشمند پیش خواهد رفت و فرهنگ استفاده از دوچرخه های هوشمند نه تنها در دانشگاه بلکه در سطح شهر نیز فراهم می شود.

حسین پناهی با بیان اینکه دانشگاه کردستان با اجرای این طرح می تواند در پیاده کردن مدل حمل و نقل سبز در غرب کشر پیشگام باشد، افزود: شورای شهر و دانشگاه کردستان تا کنون از این طرح حمایت های خوبی کرده اند و پیش بینی می شود بتوانیم این طرح را تا اول مهر در دانشگاه اجرایی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار نیز این طرح در سطح شهر سنندح هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همچنین در ادامه این بازدیدها، پروژه زمین ورزشی روباز خوابگاه خواهران دانشگاه کردستان به متراژ هزار و ۱۵۵ متر و با اعتبار ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال مورد بازدید قرار گرفت که این پروژه قرار است در سال ۹۸ خاتمه یابد.

در ادامه بازدیدهای وزیر علوم، پروژه خط انتقال آب جهت فضای سبز از رودخانه قشلاق به داخل دانشگاه کردستان در راستای مدیریت سبز نیز کلنگ زنی شد.

این پروژه به متراژ ۸ هزار متر و با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ شروع و پیش بینی می‌شود تا سال ۱۳۹۸ خاتمه یابد.

پروژه احداث خوابگاه دانشجویی پسران ویژه دانشجویان بین‌الملل نیز امروز با حضور وزیر کلنگ‌زنی شد.

این خوابگاه در ۳ هزار و ۱۵۴ متر با ۷۴ اتاق و ظرفیت ۲۲۲ نفر و با اعتبار ۸۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ آغاز و پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ پایان یابد.

همچنین در ادامه بازدیدهای وزیر از پروژه‌های دانشگاه کردستان، از روند ساخت مجسمه مولانا نیز بازدید به عمل آمد که توسط هادی ضیاالدینی در حال ساخت است و با پایان آن در محوطه دانشگاه نصب خواهد شد.

دانشگاه کردستان صاحب خوابگاه دانشجویان خارجی می‌شود

رئیس دانشگاه کردستان از کلنگ‌زنی دو پروژه جدید دانشگاه کردستان امروز، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: خوابگاه دانشجویان خارجی که با اعتبارات استانی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی آن را تقبل کرده است یکی از این پروژه‌ها است.

به گزارش ایسنا، رحمت صادقی، در بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه کردستان با اشاره به برنامه های این سفر استانی اظهار کرد: غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، بازدید از چند پروژه در دست اجرا، کلنگ زنی دو پروژه جدید، شرکت در شورای دانشگاه و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با محوریت توسعه آموزش عالی از جمله برنامه‌های اجرایی در طول این سفر وزیر علوم خواهد بود.

وی افزود: طرح پژوهشی - اجرایی "کشت انتظاری سیب زمینی" بوده که برخلاف کشت سیب زمین که در بهار بوده و نیاز به آب فراوان برای کشت دارد در پاییز کشت خواهد شد و ۴۵ روز از دوره آبیاری آن کم شده و  ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و زودتر به بازار خواهد آمد.

صادقی به مزایای دیگر این پروژه اشاره و بیان کرد: در فصل هایی کارگران مشغول برداشت آن می شوند که در روش مرسوم بیکار هستند لذا می‌تواند به اشتغالزایی کارگران تا حدی کمک کند.

وی با اشاره به ترویج این کشت بین کشاورزان استان و اجرای آن در سطح اراضی استان عنوان کرد: این طرح هفته گذشته در وزارت جهادکشاورزی ارائه شده و به اسم استان کردستان ثبت ملی شده است که امیدورایم در سطح وسیعی از اراضی کشور این طرح اجرا شود.

رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به کلنگ‌زنی دو پروژه در سفر استانی وزیر علوم در دانشگاه کردستان اعلام کرد: خوابگاه دانشجویان خارجی که با اعتبارات استانی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی آن را تقبل کرده است یکی از این پروژه‌ها است که برای این پروژه پنج هزار متر مربعی، ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: در مدیریت سبز نیز با توجه به اینکه دانشگاه کردستان دارای ۵۰ هکتار فضای سبز و جنگل و حجم بسیار مصرف آب داریم که بخش زیادی از آن آب شرب بوده که بسیار به ضرر شهر است، در این راستا پروژه انتقال آب از تصفیه خانه سنندج به داخل دانشگاه را داریم که این پروژه نیز چهار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که اعتبار این انتقال آب را استان تقبل کرده و مابقی اعتبار مربوط به عملیات داخل دانشگاه از محل اعتبارات دانشگاه کردستان تامین خواهد شد.

از افزایش رشته‌های علمی کاربردی در استان‌ها حمایت می‌کنیم

وزیر علوم با تاکید بر اینکه از افزایش رشته‌های علمی کاربردی در استان ها حمایت می کنیم بیان کرد: هدف دانشگاه های علمی کاربردی آموزش کسانی است که مشغول کار با هدف دستیابی به مهارت‌های علمی هستند.

منصور غلامی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص برنامه وزارت علوم برای افزایش رشته‌های علمی کاربردی در کردستان اظهار کرد: از تمامی مراکز علمی کاربردی غیر وابسته به دستگاه های دولتی در تمامی استان ها و به ویژه حمایت می‌کنیم. 

وی افزود: این مراکز علمی کاربردی باید حداقل امکانات و نیازهایی را که برای شکل گیری دانشگاه لازم است فراهم کرده و برای حمایت به رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور ارائه دهند.

 وزیر علوم با تاکید بر اینکه از افزایش رشته های علمی کاربردی در استان ها حمایت می کنیم بیان کرد: هدف دانشگاه های علمی کاربردی آموزش کسانی است که مشغول کار با هدف دستیابی به مهارت های علمی هستند. 

وی ادامه داد: طی چند سال اخیر این مهم به انحراف رفته بود و دانشگاه‌های علمی کاربردی به مکانی برای گرفتن مدرک و ارتقای شغل برای برخی کارمندان دولت تبدیل شده بود و این امر با هدف اصلی دانشگاه علمی کاربردی مغایرت داشت. 

غلامی، دانشگاه علمی کاربردی را مکانی علمی، برای کاربرد کسانی که در صنعت و کشاورزی مشغول هستند دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی باید در راستای افزایش دانش این افراد موثر باشد.

مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی مورد حمایت وزارت علوم قرار می‌گیرند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی در آینده مورد حمایت بیشتر وزارت علوم قرار می‌گیرد، گفت: توصیه داریم علمی – کاربردی ها باید در کنار صنایع و حرفه‌ها باشند تا شاغلان این واحدها بتوانند اطلاعات علمی و مهارت‌های فنی خود را با استفاده از یافته‌های علمی جدید افزایش دهند که قطعا این امر در تولیدشان مؤثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، منصور غلامی در سفر به استان کردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این سفر بیشترین برنامه بازدید از دانشگاه کردستان و افتتاح سایر پروژه‌های هفته دولت به همراه استاندار را در دستور کار داریم.

وی در خصوص شایعه تعطیلی دانشگاه دانشگاه علمی کاربردی افزود: مراکز دانشگاه علمی کاربردی وابسته به  دستگاه‌های دولتی تعطیل و یا واگذار شده‌اند و چون مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی قاعدتا باید در کنار صنایع، حرفه‌ها، محل‌های اشتغال دانشجویان شکل بگیرند، لذا ساماندهی شده و اساسنامه خوبی برای آن‌ها تدوین شده است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی در آینده مورد حمایت بیشتر وزارت علوم قرار می‌گیرد، بیان کرد: توصیه داریم علمی کاربردی ها در کنار صنایع و حرفه‌ها باشند تا شاغلان این واحدها بتوانند اطلاعات علمی و مهارت‌های فنی خود را با استفاده از یافته‌های علمی جدید افزایش دهند که قطعا این امر در تولیدشان مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: انجام این کار در تولید، ابداع در کار، انتقال فناوری‌های جدید در کار، علمی کردن و دانش بنیان کردن کارهای تولیدی در هر بخشی از کانال این دانشگاه‌های علمی کاربردی بهتر انجام خواهد شد.

غلامی به طرح بومی گزینی دانشجویان اشاره و عنوان کرد: طرح بومی‌گزینی مصوبه مجلس بوده و قاعدتا هر تغییر باید با مجوز مجلس شورای اسلامی صورت گیرد. وزارت علوم و تحقیقات فناوری هم سال گذشته پیشنهادی برای  اصلاح و تعدیل آن ارائه داد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد در کنار مزایای طرح بومی گزینی شامل در کنار خانواده بودن دانشجویان، تسهیل در رفت و آمدها که در مصوبه اول آن مورد توجه بوده، در طول چندسال از اجرای آن معایبی نیز دیده شده است که اصلاح آن می‌تواند در رفع معایب طرح مؤثر باشد.

دوره‌های ارشد و دکتری دانشجویان خارجی باید پژوهش محور باشد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دوره‌های ارشد و دکتری برای دانشجویان خارجی باید پژوهش محور باشد که آیین‌نامه آن نیز در شورای سیاست گذاری تدوین شده و دانشگاه باید تلاش کند این بخشنامه را اخذ کند و در این راستا گام بردارد.

 به گزارش ایسنا، منصور غلامی همچنین در جلسه شورای دانشگاه، اظهار کرد: شرایط سال های گذشته کشور نشان داد که کشور ما توانمندی بسیار بالا و ظرفیت های خوبی دارد که می تواند بر اساس برنامه و راهبرد کلان سیاست کشور حتی بیش از آنچه انتظار می رود، پیش رود. 

وی افزود: آنچه امروز آموزش عالی کشور در اختیار دارد، بعد از انقلاب اسلامی و پس از طی دوره ای که به دلایل مختلف به ضعف گرایید، موفق به کسب آن شده است. 

ویزر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: آموزش عالی در سال های نخست بعد از پیروزی انقلاب به سمت نیروی انسانی متخصص و نیروی کارشناسی مورد نیاز بخش های مختلف کشور حرکت کرد و در این زمینه نیز موفق بوده و با تربیت کارشناسان خبره, نیازی به کارشناس خارجی نداشتیم. 

وی تصریح کرد: ایجاد مراکز رشد و پارک های علم و فناوری و توجه بیشتر به پروژه های تحقیقات کاربردی و انتقال دانش به جامعه، موجب شد تا دانشگاه ها دستاوردهای خوبی داشته باشند و چنانکه امروز هم در خبرها مشاهده می شود، روزانه ابتکارها و اختراعات جدیدی در حوزه های علمی برای استفاده جامعه رونمایی می شود.  

غلامی با اشاره به اینکه در دنیا هم دانشگاه ها همواره به سمت رفع نیازهای جامعه و ارتباط مستقیم با جامعه پیش می روند، در کشور ما هم همین راه در پیش گرفته شده و به خوبی در حال طی این مسیر هستیم.

 وی با اشاره به سرعت تحولات در جهان، بیان کرد: بسیاری از فناوری ها در دنیا قدمت زیادی ندارند اما عمق نفوذ زیادی دارند و این امر نشان می دهد تحولات به سرعت در حال رخ دادن است و دانشگاه های ما هم به منظور کمک به مردم و تاثیرگذاری در جامعه، باید سرعت خود را بیشتر کنند.  

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: برای تحقق این هدف باید به سمت پیش بینی های دقیق تر و طراحی های پویاتر و انعطاف پیرتر حرکت کنیم که در این راستا در گذشته اقداماتی شده و در دو سال اخیر نیز تلاش ما ساماندهی آموزش عالی بوده که بخشی از آن در کنترل و نظام مند کردن تعداد دانشگاه هاست که طرح آن آماده شده و ساماندهی خواهند شد.  

وی از توقف پذیرش دانشجو در بسیاری از مراکز خبر داد و گفت: این طرح به زودی انجام و تعداد مراکز آموزش عالی ساماندهی خواهد شد.

غلامی تاکید کرد: دانشگاه ها باید دانشجویان را به سمت کارآفرینی، کار عملی کافی و آموزش مهارت شغلی سوق دهند تا بتوانند پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند چراکه امروزه امکان اشتغال همه دانشجویان در ادارات وجود ندارد و باید تحولی در این زمینه رخ دهد و دروسی که برای انطباق با بازار کار تاثیرگذار هستند، در دانشگاه ها تدریس شود. 

وی از پیشرفت های علمی دانشگاه کردستان ابراز خرسندی کرد و افزود: این دانشگاه مورد حمایت جدی وزارت علوم است و در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی نیز شورای سیاست گذاری تشکیل دادیم و با توجه به اینکه دانشگاه کردستان در پذیرش دانشجوی خارجی موفق بوده، برای برنامه ریزی و تسهیل گری در کار دانشجویان خارجی این دانشگاه  تلاش خواهد شد.

 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دوره های ارشد و دکتری برای دانشجویان خارجی باید پژوهش محور باشد که در شورای سیاست گذاری تدوین شده و دانشگاه باید تلاش کند این بخشنامه را اخذ کند و در این راستا گام بردارد.

 وی با درخواست دانشگاه کردستان برای ایجاد ۴۰ رشته که دارای حداقل ها در دانشگاه باشند، موافقت کرد و خواستار اقدام دانشگاه در خصوص شناسایی این رشته ها شد.  

غلامی همچنین وعده راه اندازی مقطع ارشد رشته زبان و ادبیات کردی را داد و خواستار اقدام دانشگاه در این خصوص شد.

انتهای پپام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.