• سه‌شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۱
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98062612506
  • خبرنگار : 90047

دبیر اجرای کمیته پارالمپیک در نشست خبری مطرح کرد

پیش بینی ۱۰۳ سهمیه و ۳۴ مدال پارالمپیک برای کاروان ایران/ اقدامات ویژه توکیو برای میزبانی

پیش بینی ۱۰۳ سهمیه و ۳۴ مدال پارالمپیک برای کاروان ایران/ اقدامات ویژه توکیو برای میزبانی

دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک از پیش‌بینی کسب ۱۰۳ سهمیه برای بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو خبر داد و گفت: تا به امروز ۳۴ سهمیه در رشته‌های مختلف کسب کرده‌ایم که پیش‌بینی کسب ۳۴ مدال را هم برای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو داریم.

به گزارش ایسنا، هادی رضایی در نشست خبری که امروز در محل آکادمی پارالمپیک برگزار شد افزود: طی بازدیدی که از ساختمان دهکده بازی‌ها در توکیو ژاپن داشتیم دهکده ورزشکاران با ۸ هزار نفر ظرفیت و در قالب ۳۸۰۰ واحد آپارتمانی ساخته شده و آماده تحویل به کشورهاست. البته ما تغییری در ساختمان اسکان ورزشکاران خود انجام دادیم تا هم از نظر محل رفت و آمد و هم از لحاظ غذاخوری نزدیک باشد.

وی گفت: در توکیو حتی ریزترین مسائل پیش بینی شده به طوری که برای دو نفر از ورزشکاران ما مرتضی مهرزاد که قدی بالای ۲ متر و ۴۰ سانتی متر دارد و سیامند رحمان که سنگین وزن است تخت‌های ویژه پیش بینی شده است. البته باید بگویم این کار میزبان شرایط را برای ما سخت تر کرده تا برنامه ریزی خود را دقیق تر و منسجم تر برای پارالمپیک ۲۰۲۰ انجام دهیم.

وی گفت: چهارم شهریور افتتاحیه بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ است که میزبان برنامه مسابقات را به ما داده است. ضمن این که در ریو ۱۵۰۰ خبرنگار درگیر پوشش مسابقات بودند اما در توکیو ژاپن گنجایش خبرنگاران دو هزار نفر خواهد بود. در حقیقت می‌توانم بگویم تنها توکیو درگیر برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک نیست حتی تمامی شهرهای ژاپن خود را آماده برگزاری چنین رویداد بزرگی کرده‌اند.

رضایی تصریح کرد: اگر تیمی بخواهد ده روز زودتر از افتتاحیه وارد توکیو شود این امکان وجود دارد و توکیو تمام شرایط را برای ورزشکاران فراهم کرده و امکانات لازم را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد. حتی کشور میزبان برای ورزشکاران مسلمانان شرایطی را پیش بینی کرده که از غذای حلال بهره مند شوند و فضا برای نمازخانه تهیه کرده است.

دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک خاطر نشان کرد:  در توکیو ۱۹ شبکه تلویزیونی درگیر بازی‌های المپیک و پارالمپیک خواهند بود. ضمن این که میزبان شرایطی فراهم کرده تا در جریان بازی المپیک و پارالمپیک برای کاهش ترافیک  به کارمندان خود دورکاری داده تا ترافیک در جریان رقابت‌ها به حداقل برسد اگر چه باید بگویم من خودم شاهد هیچ گونه ترافیکی در این شهر نبودم.

سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو در  خصوص پیش بینی تعداد مدالها و سهمیه‌ها در پارالمپیک ۲۰۲۰ اظهار کرد: کمیته ملی پارالمپیک تا امروز ۱۰۳ سهمیه برای ورزشکاران در رشته‌های دو میدانی، وزنه برداری، تیراندازی، تیرو کمان، جودو، پاراتکواندو، والیبال نشسته، فوتبال ۵ نفره، شنا، پاراکانو، بستکبال با ویلچر مردان، والیبال نشسته بانوان، گلبال مردان، دوچرخه سواری، سوار کاری و تنیس روی میز پیش بینی کرده است که در مجموع پیش بینی ۳۴ مدال در بازی‌های پارالمپیک توکیو داریم. البته در برخی رشته‌ها همانند دوچرخه سواری، سوارکاری و تنیس روی میز ما پیش بینی  نه کسب سهمیه و نه مدال در بازی‌های ۲۰۲۰ داریم. ضمن این که در این پیش بینی ۱۱ طلا در نظر گرفته شده که بیشترین طلا مربوط به رشته‌های وزنه برداری و دوومیدانی است. همچنین پیش بینی ما براساس معیار در بخش انفرادی و تحلیل در بخش تیمی است.

رضایی اضافه کرد: البته این طور نیست که اگر سهیمه‌ای کسب کردیم حتما ورزشکار اعزام می‌کنیم و در آن رشته شرکت می‌کنیم. اگر ورزشکار ما در حد مدال آوری نباشد مطمئنا سهمیه خالی می‌ماند و ورزشکاری اعزام نمی‌کنیم.

وی در خصوص وضعیت شنا و  حضور سه شناگر در مسابقات جهانی لندن که موفق به کسب سهمیه نشدند گفت: این سه شناگر هنوز موفق به کسب سهمیه نشده‌اند. به هر صورت ما در شنا پیش بینی کسب دو سهمیه را داریم اما برای مدال پیش بینی نشده است. ما به جز اعزام مدال آوران به بازی‌های پارالمپیک 2020 گروه چهارمی همانند دوچرخه سواری، سوار کاری و تنیس روی میز و غیره که موفق به کسب سهمیه و مدال نمی‌شوند را به پارالمپیک اعزام می‌کنیم تا بتوانیم برای بازی‌های پاراآسیایی آینده آنها را آماده کنیم.

وی پیرامون اعتراض برخی از کمانداران معلول به فدراسیون تیر و کمان و عدم رسیدگی به کمانداران معلول اظهار کرد: در حال حاضر هشت رشته پارالمپیک تحت پوشش فدراسیون‌های مربوط به خود هستند که ما سعی کردیم به بهترین شکل ممکن از ورزشکاران خود حمایت مالی داشته باشیم به طوری که به فدراسیون تیرو کمان تا امروز 365 میلیون برای کسب سهمیه پرداخت کردیم و برای اردوهایی که برای کمانداران برگزار می‌کنند آنهایی که شانس کسب مدال داشته باشند 300 روز اردو، نقره‌های 90 روز اردو و برای برنز 60 روز اردو در نظر گرفتیم و تمام هزینه‌ها را تا به امروز پرداخت کردیم. باید بگویم به هیچ فدراسیونی بدهکار نیستم و هر چیزی که هیئت اجرایی و هیئت رئیسه اعلام کردند ما طبق سیاست آنها پیش رفتیم. برای تیرو کمان نیز  قرار است  یکشنبه هفته آینده نشستی را با شعبانی بهار رئیس فدراسیون تیر و کمان داشته باشیم تا در خصوص وضعیت کمانداران معلول بررسی لازم را انجام دهیم تا ببینیم مشکل در کجاست، بعد از آن جوابگوی رسانه‌ها خواهیم بودم. اگر ورزشکاران ما امروز نسبت به کمبودهای خود اعتراض دارند اعتراض آنها به جا است. این کوتاهی که از جانب فدراسیون تیرو کمان باشد یا کمیته ملی پارالمپیک نباید گریبانگیر کمانداران ما باشد. ما سعی کردیم حمایت لازم را از تمام فدراسیون‌هایی که رشته‌های ما تحت پوشش آنها است را داشته باشیم. من از فدراسیون‌ها خواهش می‌کنم که برای ورزشکاران معلول هزینه کنند.

رضایی افزود: اگر فدراسیون تیر و کمان می گوید برای اعزام کمانداران معلول به مسابقات هلند 600 میلیون هزینه کرده است ما در سال 900 میلیون بودجه در اختیار فدراسیون قرار می‌دهیم. فدراسیون تیرو کمان وظیفه دراد یک سری هزینه‌ها را نیز خود انجام دهد.

دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک همچنین درباره پیش بینی کسب یک مدال طلا توسط ساره جوانمردی و این که وی در پارالمپیک قبلی موفق به کسب دو مدال طلا شده است گفت: ما پیش بینی خود را بر اساس رکورد ورزشکاران انجام دادیم و امیدواریم در توکیو بتواند به دو و حتی سه طلا دست پیدا کند. قطعا اگر ورزشکاری از پیش بینی ما فراتر پیش برود حق و حقوق او را بعد از بازی‌های پارالمپیک پرداخت خواهیم کرد به طوری که تمامی پولی که طی 18 ماه به ورزشکار طلایی دادیم اگر ورزشکاری که برای او پیش بینی نقره داشتیم، طلا بگیرد، مبلغ مدال طلا به او نیز پرداخت خواهد شد.

وی همچنین درباره زهرا نعمتی و پیش بینی کسب  مدال در پارالمپیک توکیو افزود: در مسابقات جهانی هلند زهرا نعمتی افت رکورد داشت اما الان رکورد او به جایی رسیده است که ما پیش بینی مدال را برای او در توکیو داریم.

وی درباره حضور برخی از ورزشکاران در اردوهای غیر متمرکز اظهار کرد: ما برای ورزشکارانی همچون ساره جوانمردی و زهرا نعمتی که از ورزشکاران خوب پارالمپیکی هستند طبق آیین‌نامه کمیته ملی پارالمپیک سعی می‌کنیم از وجود مربیان استفاده کنیم که در حد مدال طلا باشند، حتی اگر این مربیان در حد و اندازه ورزشکاران طلایی ما نباشند سعی می‌کنیم از مربیان خارجی استفاده کنیم. توانمندی این دو ورزشکار را هیچ کس نمی‌تواند انکار کند بنابراین اگر این دو ورزشکار در اردوهای غیر متمرکز و با مربیان خاص خود تمرین می‌کنند این چیزی است که در آیین نامه ملی پارالمپیک اشاره شده و خارج از آن نیست.

وی با بیان این که تا پایان سال 2020 4 رشته‌ تحت پوشش فدراسیون‌های مربوطه خود فعالیت می‌کنند، گفت: به جز فوتبال و والیبال نشسته که رشته‌های تیمی هستند و در جذب اسپانسر مشکل خاصی ندارد و گلبال و بوچیا که مختص جانبازان و معلولان  هستند تا پایان سال 2020 رشته‌های دوومیدانی، وزنه برداری، تیراندازی و جودو زیر نظر فدراسیون‌های مربوطه خود فعالیت می‌کنند.

رضایی در پایان با بیان این که سازمان برنامه و بودجه در حال حاضر فقط 22 درصد بودجه ما را پرداخت کرده است، گفت: بودجه پیش بینی شده برای کمیته ملی پارالمپیک 29 میلیارد تومان است که تا به امروز سازمان برنامه و بودجه چیزی حدود 22 درصد از بودجه را پرداخت کرده است. قطعا این میزان بودجه برای برپایی اردوها ، اعزام ورزشکاران به مسابقات کسب سهمیه و اجرایی برنامه‌ها کافی نیست و ما منتظر هستیم تا سازمان برنامه و بودجه طبق قولی که داده بودجه ما را به موقع پرداخت کند. ما دوست نداریم شرمنده ورزشکاران پارالمپیکی خود باشیم. البته تا امروز سعی کرده‌ایم در اجرایی برنامه‌ها و اعزام ورزشکاران به مسابقات مختلف وقفه ایجاد نکنیم حتی اگر پول هم نداشته باشیم کار خود را انجام می دهیم و تا امروز یک ریالی به فدراسیون‌ها بدهکار نیستیم. تنها شرمندگی ما این است که هنوز نتوانسته‌ایم به ورزشکاران طلایی خود که موفق به کسب سهمیه شدند برای اردونشینی حقوق پرداخت کنیم. باید از ابتدای فروردین به آنها حقوق می‌دادیم که به خاطر عدم پرداخت به موقع بودجه، موفق به پرداخت حقوق آنها نشدیم. امیدوارم این مشکل نیز مرتفع شود و سازمان برنامه و بودجه طبق قولی که به ما داده دین خود را ادا کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.