• پنجشنبه / ۴ مهر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98070402914
  • خبرنگار : 71477

یادداشت‌هایی از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد

یادداشت‌هایی از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد

کاخ سفید جزئیات تماس تلفنی دونالد ترامپ و همتای اوکراینی‌اش را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس سند منتشر شده، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۲۵ ژوئیه از ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خواسته تا درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری که فرزندش برای یک شرکت گاز در اوکراین کار می‌کند، تحقیق کند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، نگرانی درباره این تماس تلفنی اولین بار از سوی یک افشاگر در یک سازمان امنیتی آمریکا مطرح شد.

بعد از مشخص شدن بخشی از اتهامات و شکایات مطرح شده علیه رئیس جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها ترامپ را متهم کردند که برای بی‌اعتبار کردن رقیب سیاسی خود به دنبال کمک کشورهای خارجی دیگر است.

ترامپ در ماه ژوئیه کمک‌های نظامی کشورش به اوکراین را تعلیق کرده اما تاکید دارد که قصد فشار بر دولت تازه اوکراین را نداشته است.

براساس قانون اساسی آمریکا، می‌توان رئیس جمهوری کشور را در صورت ارتکاب "خیانت، رشوه یا جرایم کوچک یا بزرگ دیگر" استیضاح کرد.

جزئیات منتشر شده از سوی کاخ سفید، یادداشت‌هایی از این گفت‌وگو است. این یادداشت‌ها توسط مقام‌های آمریکایی که به این تماس تلفنی گوش می‌دادند، نوشته شده است.

گزارش‌ها درباره این تماس تلفنی و درخواست ترامپ از همتای اوکراینی، باعث شده که دموکرات‌ها در کنگره آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح ترامپ را در مجلس نمایندگان آغاز کنند.

"دادستان خوب"

براساس متن پیاده شده مکالمات دو رئیس جمهوری، ترامپ به همتای اوکراینی خود گفته است: "شنیدم که دادستان خیلی خوبی داشتی و از کار برکنارش کردند. این واقعا بی‌انصافی است. مردم زیادی درباره این موضوع حرف می‌زنند، اینکه چطور دادستان خیلی خوب شما را زمین زدند و آدم‌های خیلی بدی در این کار دست داشتند."

ترامپ ادامه می‌دهد: "موضوع دیگر این است که حرف‌های زیادی درباره نقش پسر بایدن مطرح است. اینکه بایدن تعقیب پرونده (مربوط به پسرش) را متوقف کرده و خیلی‌ها به دنبال این هستند که ته توی ماجرا را روشن کنند. بنابراین هر کاری در این زمینه بتوانی برای دادستان کل ما بکنی عالی خواهد بود. بایدن دور افتاده بود و درباره اینکه چطور جریان قضایی را متوقف کرده پز می‌داد، بنابراین اگر یک نگاهی به ماجرا بندازی...به نظر من که خیلی وحشتناک است."

رئیس جمهوری اوکراین پاسخ داده: "ما ترتیب این کار را می‌دهیم و روی تحقیقات این پرونده کار می‌کنیم."

زلنسکی در عین حال بابت اینکه در سفر پیشین خود به نیویورک در برج ترامپ اقامت داشته از رئیس جمهوری تشکر می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا درعین حال در این تماس تلفنی از همتای اوکراینی‌اش می‌خواهد با ویلیام بار دادستان کل آمریکا و رودلف جولیانی، وکیل شخصی او در این زمینه همکاری کند.

روز چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا گفت، ترامپ از دادستان کشور نخواسته تحقیقی درباره بایدن انجام دهد و بار هم ارتباطی در این زمینه با اوکراین برقرار نکرده است.

بایدن و دادستان اخراجی

دونالد ترامپ و متحدان محافظه‌کار او بر این موضوع تمرکز کرده‌اند که جو بایدن در دوران معاونت ریاست جمهوری خود برای برکناری ویکتور شوکین لابی کرده است.

شوکین در دوران دادستانی خود تحقیقاتی را درباره شرکت گاز طبیعی بوریسما آغاز کرده بود که هانتر بایدن، فرزند معاون وقت ریاست جمهوری در هیئت مدیره آن عضو بود.

با این همه بایدن تنها مقام غربی نبود که خواستار برکناری ویکتور شوکین شده بود و چشم پوشی‌های او در برخورد با فساد موضوع انتقاد بسیاری از مقامات غربی دیگر هم بود.

بایدن سال گذشته در یک مراسم گفته بود در زمان معاونت ریاست جمهوری خود اوکراین را تهدید کرده که اگر ویکتور شوکین را برکنار نکند یک میلیارد دلار کمک به این کشور را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

تا کنون هیچ مدرکی درباره غیرقانونی بودن کار بایدن به میان نیامده است.

جدول زمانی تحولات

۱۸ ژوئیه: دونالد ترامپ به مشاوران خود در کاخ سفید دستور می‌دهد ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را تعلیق کنند.

۲۵ ژوئیه: دونالد ترامپ نیم ساعت با همتای اوکراینی خود با تلفن گفت‌وگو می‌کند.

۹ سپتامبر: کنگره از شکایتی توسط یک افشاگر داخلی در یک سازمان امنیتی باخبر می‌شود اما کاخ سفید مانع دسترسی کنگره به مدارک مربوط به این شکایت می‌شود.

۱۱ سپتامبر: پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا کمک نظامی به اوکراین را آزاد می‌کنند.

۲۳ سپتامبر: دونالد ترامپ اذعان می‌کند که جلوی کمک‌های نظامی به اوکراین را گرفته اما می‌گوید دلیل آن نگرانی درباره "فساد" بوده است.

۲۴ سپتامبر: دونالد ترامپ می‌گوید دلیل تعلیق کمک نظامی این بوده که کشورهای دیگر مجبور به پرداخت میزان بیشتری از کمک‌های نظامی به اوکراین شوند.

رئیس جمهوری آمریکا قول داده بود متن کامل، بدون سانسور و خارج شده از طبقه‌بندی محرمانه این گفت‌وگو منتشر خواهد شد.

با وجود این جزئیاتی که روز چهارشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد یادداشت‌هایی است که مقام‌های آمریکایی هنگام شنیدن این گفت‌وگو برداشته‌اند.

این تماس چند روز بعد از تعلیق کمک نظامی آمریکا به اوکراین انجام شد. با وجود این براساس یادداشت‌های منتشر شده از این تماس ترامپ درخصوص ارتباط کمک نظامی واشنگتن به انجام تحقیقات موردنظرش حرفی نمی‌زند. تنها قبل از فشار بر رئیس جمهوری اوکراین برای تحقیق درباره رقیب دموکراتش، بر اهمیت کمک اقتصادی واشنگتن برای اوکراین تاکید می‌کند.

ترامپ می‌گوید: یک چیز را مطمئنم، آمریکا برای اوکراین کارهای زیادی می‌کند.

کراود استرایک

در یکی از بخش‌های به شدت سانسور شده متن منتشر شده، ترامپ به "سرور" و "کراود استرایک" اشاره می‌کند. ترامپ از رئیس جمهوری اوکراین می‌خواهد به او "لطفی بکند" و می‌افزاید: "می‌خواهم بدانم کل این ماجرای اوکراین و آنچه به کراود استرایک معروف شده به کجا کشید. فکر می‌کنم یکی از ثروتمندانتان درگیر این موضوع است. می‌گویند سرور در اوکراین است.

کراود استرایک یک شرکت امنیت سایبری است که کمیته ملی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ استخدام کرد تا درباره هک شدن سرور ایمیل‌هایش تحقیق کند.

این هک به افشای ایمیل‌های زیادی منجر شد که در نهایت مایه شرمندگی کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون شد.

کراود استرایک در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که چند گروه هکر مظنون به ارتباط به دولت روسیه مسؤول این حمله سایبری بودند.

ترامپ قبلا این موضوع را مطرح کرده بود که چرا کمیته ملی حزب دموکرات به جای استخدام کراود استرایک سرور خود را به پلیس فدرال آمریکا تحویل نداده است.

رئیس جمهوری آمریکا در آوریل ۲۰۱۷ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود، شنیده است صاحب کراود استرایک یک ثروتمند اوکراینی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.