• چهارشنبه / ۲۴ مهر ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۲
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 98072418029
  • خبرنگار : 50039

بارگاه مبلغان سده سوم، میعادگاه عاشقان بدون مرز

بارگاه مبلغان سده سوم، میعادگاه عاشقان بدون مرز

ایسنا/گیلان امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند که در سده سوم هجری قمری، از مناطق خود دور شدند و برای تبلیغ دین مبین اسلام به سوی گیلان حرکت کرده و در آستارا به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنا، همانطور که در برگه های تاریخ ثبت شده است، «امام موسی بن جعفر، ملقب به باب الحوائج، هفتمین امام شیعیان دوازده امامی است که در سال ۱۲۸ ه-ق، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان متولد شد و در سال ۱۴۸ ه-ق پس از شهادت پدرش، امام صادق(ع)، به امامت رسید».

دوران ۳۵ ساله امامت این امام بزرگوار با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود که ایشان چندین بار از سوی مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در سال ۱۸۳ ه-ق در زندان «سندی بن شاهک» به شهادت رسید و پس از ایشان، امامت به فرزندش علی بن موسی(ع) منتقل شد.

فرزندان و نزدیکان این امام بزرگوار، علاوه بر دشمنی های بسیاری که در آن زمان بود، برای تبلیغ دین مبین اسلام به نقاط دور و نزدیک سفر کردند تا بتوانند نقشی را در این مهم داشته باشند.

حضرت ابراهیم (ع) و قاسم (ع) از نوادگان این امام بزرگوار بودند که در سده سوم هجری، با توجه به اینکه اسلام پذیری بخشی از اهالی گیل و دیلم بر اثر مساعی سادات شیعه، مذهب «علوی» بود، به سوی مناطق شمالی ایران «گیلان زمین» رهسپار شدند تا در کنار این قافله عظیم، وظیفه خطیر تبلیغ دین حضرت محمد مصطفی (ص) را عهده دار باشند.

بنا بر منابع موجود، اطلاعات کاملی درباره سیدابراهیم (ع) و سیدقاسم (ع) در آستارا وجود ندارد، اما آنچه که توسط بومیان و اهالی محل نقل قول شده است، «این دو طفل در سال ۲۵۳ ه-ق از مناطق خود دور می شوند و پس از رسیدن به سرزمین گیلان به خاطر گرسنگی و خستگی به پیرمردی روی می آورند و آن پیرمرد برای نگهداری از آنها درخواست کمک در کشاورزی می کند. آنها که به اصول کشاورزی آشنا نبودند، برنج های نارس و رسیده را با هم درو کرده که این کار باعث عصبانیت کشاورز خسارت دیده می شود و پس از تعقیب، این دو طفل را در منطقه ای بین روستاهای کانرود و عباس آباد آستارا کشته و سرشان را از تن جدا می کند».

بعد از آنکه اهالی این روستاها متوجه جایگاه والای این دو طفل می‌شوند، پیکر آنها را در محل شهادت تشییع و سپس در همان محل بقعه‌ای احداث می کنند.

حال که حدود سیزده سده از زمان شهادت این دو برادر گذشته، بقعه متبرکه آنها محلی برای گردهمایی مؤمنان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در غربی ترین شهر استان گیلان شده است و علاوه بر زائران داخلی، هزاران نفر از کشورهای حوزه قفقاز پس از عبور از مرز زمینی آستارا، برای زیارت و انجام فرایض دینی به این امامزادگان می آیند و سپس به سوی سایر اماکن متبرکه از جمله مشهد مقدس، قم، نجف اشرف و کربلای معلی رهسپار می‌شوند.

آستارایی‌ها در مناسبت‌های مختلف مذهبی از قبیل اعیاد فطر، قربان و شعبانیه، وفات پیامبر اکرم (ص) و شهادت امامان، به خصوص ماه محرم به سوی این حرم حرکت کرده و علاوه بر عزاداری و سینه زنی به عبادت و توزیع نذورات می‌پردازند.

در ماه صفر و با نزدیک شدن به اربعین سرور و سالار شهیدان «اباعبدالله الحسین (ع)» این مکان مقدس حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد.

عاشقان امام آزادگان، از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان، ازبکستان، ترکیه، داغستان و سایر کشورها به مرز زمینی آستارا می‌آیند و پس از انجام تشریفات گمرکی به سرزمین امام رضا (ع) وارد شده و برای شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین به سوی مرزهای شرقی کشور حرکت می‌کنند.

زیارت بارگاه متبرکه امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) از مهمترین برنامه‌های کاروان‌های خارجی است که آستارایی‌ها و تالشی‌ها برای استقبال از برادران و خواهران مسلمان، با ایجاد موکب هایی در این مکان مقدس، تدارکات ویژه‌ای را می بینند.

به گفته اعضای هیأت امنای این حرم مطهر، همه ساله و همزمان با غبار روبی ضریح مطهر، علاوه بر نذوراتی ریالی، شاهد خروج نذورات ارزی از قبیل منات آذربایجان، روبل روسیه، لیر ترکیه و دینار کشورهای عربی هستیم که مبین جایگاه رفیع این امامزادگان در نزد شیعیان سایر کشورها است.

این روزها موکب امام رضا (ع) امامزادگان، مملو از زائران پیاده اربعین است، ولی طرح بازسازی بنای این بقعه متبرکه که از سال ۱۳۸۵ آغاز شده، تاکنون پایان نیافته و جلوه ای نامناسب به این مکان مقدس بخشیده است.

به گزارش ایسنا، در یکصد سال گذشته، ساختمان این بقعه سه بار مورد بازسازی قرار گرفته که طرح بازسازی و توسعه آن در هیچ زمانی به اندازه سومین دوره طولانی نشده است.

الزام تخصیص اعتبارات دیگر برای بازسازی حرم

حجت الاسلام و المسلمین کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا که در سخنرانی‌های خود، بارها از روند کند بازسازی این حرم مطهر انتقاد کرده است، در این خصوص تصریح کرد: با توجه به هجمه تبلیغات دین ستیزی دشمنان اسلام، روند بازسازی این امامزادگان که میزبان زائران بی‌شماری از کشور حوزه قفقاز هستند، قابل قبول نیست و باید سرعت بیشتری بگیرد.

وی با اشاره به پیشرفت در ساماندهی کاشی کاری نمای بیرونی، محوطه داخلی، زائرسرای حرم و سایر بخش ها در دو سال اخیر، افزود: این بقعه به عنوان بزرگترین مرکز دینی و مذهبی غرب گیلان نقش بسزایی در ترویج دین مبین اسلام به کشورهای تازه استقلال یافته دارد و باید مسئولان مربوطه در تخصیص اعتبارات به شکلی ویژه اقدام کند.

امام جمعه آستارا با اشاره به اینکه متکی بودن به کمک های مردمی و نذورات در عملیات بازسازی ایده ای مناسب نیست، اضافه کرد: باید اعتبارات سایر بخش ها برای این مهم اختصاص یابد.

بازسازی امامزادگان نیازمند حرکت جهادی است

سرهنگ پاسدار حسین مصطفی پور، معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان در بازدید از موکب های استقبال از زائران خارجی اربعین در شهرستان آستارا، اظهار کرد: زیرساخت های خوبی برای پذیرایی، استقبال، تغذیه و اسکان از زائران خارجی در دو موکب پایانه مرزی و امامزادگان ابراهیم(ع) و قاسم(ع) ایجاد شده است.

وی به اهمیت آستان متبرکه امامزادگان و واقع شدن این بقعه در ۱۰ کیلومتر مرز زمینی آستارا اشاره و تصریح کرد: تکمیل عملیات بازسازی این بقعه یک حرکت جهادی و بسیجی گونه را می طلبد که باید اداره اوقاف و امور خیریه نقش کلیدی را در این زمینه داشته باشد.

وی افزود: موکب ایجاد شده در آن بقعه نقش مهمی را در میزبانی از زائران در بدو ورود به کشور دارد که با تلاش شبانه روزی خادمان و سایر دست اندرکاران در حال ارائه خدمات است.

معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان در پایان با تأکید بر اینکه پیاده روی اربعین هر روز جهانی تر می شود، گفت: این بقعه مقدس می تواند در سال های پیش رو، محلی برای گردهمایی مؤمنان کشورهای قفقاز و سایر کشورهای اروپایی باشد.

اتمام عملیات بازسازی با اختصاص اعتبار ۳۰ میلیارد ریالی

جمشید مهدوی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرزی بندر آستارا با ارائه گزارشی از ورود زائران خارجی از مرز زمینی آستارا، گفت: در اربعین سالجاری ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر زائر خارجی یا با پای پیاده و یا در قالب کاروان با ۲۷۰ دستگاه اتوبوس، ۴۰ دستگاه مینی بوس و ۱۰۰ دستگاه ون و سواری از مرز زمینی آستارا عبور و پس از توقف کوتاه در موکب های شهرستان، به سوی مرزهای شلمچه و مهران حرکت کردند.

وی با تأکید بر اینکه از این تعداد زائر، ۶۵۰۰ نفر در زائر سرا، صحن حرم و حسینیه سیدالشهدای امامزادگان اسکان شبانه و یا موقت یافتند، تصریح کرد: از زمان ورود زائران خارجی و برپایی موکب ها، مبلغی معادل یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال برای میزبانی از آنها هزینه شده که از این رقم فقط ۲۸۰ میلیون ریال از حساب ستاد استقبال از زائران خارجی می باشد و الباقی نذورات مردمی بوده است.

رئیس اوقاف آستارا با اشاره به اینکه حدود ۱۲۰ خادم افتخاری در کنار کارکنان ادارات شهرستان که با ادوات و ماشین آلات، کمک هایی را برای موکب ها داشتند، خاطرنشان کرد: حدود ۹۰ درصد کمک ها و خدمات در این موکب ها مردمی و به شکل خودجوش و داوطلبانه بوده است و باید بگوئیم که مردم نقش ویژه خود را در این زمینه ایفا کرده اند.

وی با اشاره به جایگاه امامزادگان در تقویت فرهنگ اسلامی منطقه، افزود: تا به حال رقمی معادل ۵۰ میلیارد ریال برای بازسازی صحن اصلی، حسینیه سیدالشهدا با پیشرفت ۵۰ درصدی، ساختمان حرم با پیشرفت ۸۰ درصدی و سرویس بهداشتی ۸۰ چشمه با پیشرفت ۱۰۰ درصدی هزینه شده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر این رقم، ۲۲ میلیارد ریال دیگر برای احداث و تکمیل زائر سرا هزینه شده که آماده بهره برداری است، اضافه کرد: باید اعتبارات دولتی و غیردولتی به کمک ها و نذورات مردمی اضافه شود تا با ۳۰ میلیارد ریال بتوانیم پروژه را جمع بندی کنیم.

به گزارش ایسنا، بارگاه مبلغان سده سوم هجری قمری در عصر جدید، میعادگاه عاشقان بدون مرز در شمالی ترین شهر ایران «آستارا» شده است و امیدورایم مسئولان دستگاه های اجرایی نگاهی ویژه را به این پروژه مهم فرهنگی داشته باشند تا علاوه بر اتمام آن، شاهد تأثیرگذاری بیش از پیش آن در دین مبین اسلام باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.