• پنجشنبه / ۲۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۷:۳۳
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98072519273
  • خبرنگار : 50132

دبیر اجرایی سومین سوگواره استانی آئین‌های عاشورایی کردستان، خبر داد:

۵۳۸ اثر به دبیرخانه سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی رسید

۵۳۸ اثر به دبیرخانه سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی رسید

ایسنا/کردستان دبیر اجرایی سومین سوگواره استانی آئین‌های عاشورایی کردستان، با اشاره به اعلام فراخوان هفته عکس اربعین حسینی در استان گفت: بعد از اتمام مهلت ارسال آثار ۵۳۸ اثر در بخش حرفه‌ای و موبایلی به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد.

 به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فیض‌اللهی، امروز در مراسم اختتامیه سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی در شهرستان بیجار، اظهار کرد: فراخوان هفته عکس اربعین حسینی از سری برنامه‌های سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی اعلام شد و با محوریت نگاه آزاد به موضوع عاشورا و عزاداری اقوام ایرانی در ایام محرم برگزار شد.

وی بابیان اینکه فراخوان این سوگواره اول مهرماه جاری اعلام شد، افزود: در مدت‌زمان محدود ۵۳۸ اثر در دو بخش اصلی ویژه عکاسان با دوربین حرفه‌ای و بخش نگاه مردمی (عکاسی با تلفن همراه) به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که از این تعداد ۳۸۵ قطعه در بخش حرفه‌ای و مابقی در بخش موبایلی بود.

دبیر اجرایی سومین سوگواره استانی آئین‌های عاشورایی کردستان، بابیان اینکه شرکت در این سوگواره تنها برای عکاسان استان کردستان مجاز بود، عنوان کرد: به همین دلیل آثار ۴۶ نفر از عکاسان خارج از استان که بالغ‌بر ۳۰۰ تک عکس بود، حذف و به بخش مسابقه راه نیافت.

فیض‌اللهی با اشاره به برپایی نمایشگاه عکسی از آثار منتخب هیئت‌داوران این سوگواره بیان کرد: ۴۰ اثر به بخش نمایشگاهی این سوگواره راه یافت که توسط آقایان جمشید فرجوند فردا، سامان عباسی و کامران جباری داوری و منتخب شدند.

 وی در ادامه ضمن درخواست از توجه مسئولان به هنر عکاسی و هنرمندان این حوزه در شهرستان بیجار تأکید کرد: بیجار پتانسیل‌های زیادی در حوزه‌های مختلف ازجمله عکاسی دارد و این ظرفیت‌ها توجه بیش‌ازپیش مسئولان را می‌طلبد.

وی ذکر کرد: نمایشگاه هفته عکس اربعین حسینی از سری برنامه‌های سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی از ۲۱ مهرماه جاری به مدت پنج روز در نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری امیرنظام گروسی برپا شد.

هنرمندان فرهنگ عاشورا را با زبان هنر به‌ نسل‌های آینده منتقل کنند

 در ادامه علی‌اکبر ورمقانی، فرماندار بیجار، بیان کرد: زبان هنریکی از رساترین، گویاترین و توانمندترین زبان‌ها برای انتقال پیام و مفاهیم به جامعه هدف است.

وی بابیان اینکه هنر همواره در توسعه جوامع در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نقش تأثیرگذاری داشته است، افزود: بر همین اساس لازم است از این ظرفیت برای توسعه و بالندگی بهره گرفت.

فرماندار بیجار، قیام عاشورا را عظیم‌ترین حماسه تاریخ بشریت عنوان کرد و گفت: اباعبدالله الحسین (ع) قیام عاشورا را خالصانه، عاشقانه، آزادی خواهانه خلق کرد و امروز نه‌تنها سرنوشت مسلمین را تغییر داد بلکه الگوی برای بشریت است و همه مسلمانان از حماسه حسینی درس آزادگی، رشادت، فداکاری و ایثار می‌گیرند.

ورمقانی، با تأکید بر انتقال فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع) به نسل جوان، بیان کرد: نمونه بارز این قیام را امروز در پیاده‌رویی عظیم اربعین حسینی شاهد هستیم که زائران اجتماع انسانی بی‌بدیل و بی‌نظیر را خلق می‌کنند و تمام جهانیان شاهد عظمت آن هستند.

وی بابیان اینکه مردم ایران اسلامی عشق و ارادت ویژه‌ای به سرور و سالار شهیدان دارند، ادامه داد: این عشق و ارادت را امروز در قالب سوگواره عکس آیین‌های عاشورایی شاهد هستیم و لازم است هنرمندان ما همواره فرهنگ عاشورا را با زبان هنر به نسل‌های آینده منتقل کنند.

فرماندار بیجار، خواستار توسعه و تقویت برنامه‌های حوزه فرهنگ و هنر شهرستان بیجار شد و بیان کرد: شهرستان بیجار در بخش‌های مختلف هنری هنرمندان و ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد که لازم است با حمایت‌های مسئولان از این استعدادها بیش‌ازپیش بهره گرفت.

دبیرخانه چهارمین سوگواره منطقه‌ای عکس، فیلم و تعزیه آیین‌های عاشورایی در بیجار کلید می‌خورد

سامان احمدی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، نیز اظهار کرد: شهرستان بیجار تارک خط عاشقی اهل‌بیت (ع) است.

وی بابیان اینکه این شهرستان هنرمندان خوب و بزرگی در حوزه هنر عکاسی دارد، عنوان کرد: در همین راستا لازم است برای برگزاری رویداد کلان در سطح بین‌المللی در حوزه عکس و شهر خلاق عکاسی، کارهای زیبنده‌ای در این خصوص صورت گیرد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، بابیان اینکه چهارمین سوگواره منطقه‌ای عکس، فیلم و تعزیه آیین‌های عاشورایی از امروز در بیجار کلید خواهد خورد، افزود: امیدواریم با فعالیت این دبیرخانه از امروز شاهد برگزاری سوگواره‌ای در سطح بین‌الملل در سنوات آتی باشیم و مؤکدا بایستی مسئولان این شهرستان، مردم خوب بیجار و خانواده فرهنگ و هنر بیجار مطالبه گر تحقق آن به بهترین شکل ممکن باشند.

وی از افتتاح نمایندگی انجمن سینما جوانان دفتر بیجار در آینده نزدیک خبر داد و افزود: بیجار هنرمندان بزرگی ازجمله جمشید فرجوندفردا را در حوزه عکاسی دارد و این ظرفیت می‌طلبد عکاسان نیز به دنبال راه‌اندازی و تاسیس انجمن عکاسی در این شهرستان باشند تا از تجربیات این بزرگواران بیش‌ازپیش بهره گرفت.

احمدی با اشاره به سرفصل اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر استان نیز گفت: با حمایت استاندار کردستان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و فرمانداران شهرستان‌های تابعه توانسته‌ایم برنامه‌های درخور توجهی برای هر شهرستان استان پیش‌بینی و اجرا کنیم.

وی وجود هنرمندان نام‌آور در بیجار را مؤید پتانسیل‌های بالای فرهنگ و هنر این شهرستان دانست و اضافه کرد: خوشبختانه استارت منطقه گردشگری صلوات آباد بیجار و معرفی این شهرستان به‌عنوان شهر خلاق صنایع‌دستی به طبع در حوزه فرش و هنرهای تجسمی از اموری است که در جهت حمایت از حوزه فرهنگ و هنر شهرستان بیجار در دست اقدام است.

برگزیدگان سومین سوگواره عکس آیین‌های عاشورایی کردستان معرفی شدند

با رای هیئت‌داوران این سوگواره که در قالب هفته عکس اربعین حسینی برگزار شد، بعد از داوری ۵۳۸ اثر در دو بخش عکس حرفه‌ای و موبایلی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شد.

در بخش عکس مردمی (تلفن همراه) ‌امید محمدی از شهرستان بانه رتبه اول، علی‌اکبر عرب زاده از شهرستان بیجار رتبه دوم و عطیه علی حسینی و حسن احمدی مشترک رتبه سوم این بخش را به خود اختصاص دادند.

هیئت‌داوران سومین سوگواره استانی عکس آیین‌های عاشورایی در بخش عکس حرفه‌ای تندیس، لوح تقدیر و جایزه این بخش را به ژاله بهرامی از سقز، ابراهیم علی پور از بانه و محمود زمانی از بیجار به‌عنوان نفرات اول تا سوم تقدیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.