• چهارشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98091309475
  • خبرنگار : 5012

مدیرعامل جامعه معلولان خراسان رضوی:

در راستای قانون «حمایت از معلولان» بودجه‌ای دریافت نکرده‌ایم

معلولانی که هنرمندی می‌کنند

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل جامعه معلولان خراسان رضوی گفت: با همه اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته، بودجه تعریف شده برای قانون حمایت از معلولین تاکنون به سازمان بهزیستی به عنوان متولی این امر پرداخت نشده است.

محمد ایمانی‌راد، در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولین که در محل موسسه توان‌بخشی همدم برگزار شد، با بیان اینکه «همه ما با بخشی از مشکلات معلولین در سطح جامعه مواجه هستیم و آن را با تمام وجود احساس می‌کنیم»، گفت: با همه اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته، بودجه تعریف شده برای قانون حمایت از معلولین تاکنون به سازمان بهزیستی به عنوان متولی این امر پرداخت نشده  و این موضوع اکثر مواد این قانون را غیر قابل اجرا کرده است. همچنین مواردی از این قانون با مقاومت برخی از سازمان‌ها مواجه شده که ارجاع آن، ما را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

وی افزود: این در حالی است که مناسب‌سازی و سامانه‌های حمل‌ونقل شهری در سراسر کشور هنوز به قوای خود باقی مانده، مشارکت برابر اجتماعی معلولان در جامعه با موانعی روبه‌ است، صدا و سیما نه تنها به وظایف خود عمل نکرده است و نمی‌کند بلکه در تولیدات خود نیز به وضعیت معلولان کم‌توجهی کرده و به تولید برنامه‌هایی می‌پردازد که دل معلولان را می‌آزارد، تمامی این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که امروز چهار ده از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و هنوز هیچ کار عملی در این راستا صورت نگرفته است.

وی تشریح کرد: روزگاری که ما طی این سال‌ها گذرانده‌ایم بدین گونه بوده که در زمان اوایل انقلاب، گفتیم هنوز اول انقلاب است و بگذاریم کشور از این وضعیت خارج شود و امیدوار بودیم که اوضاع خوب خواهد شد، سپس درگیر جنگ شدیم و گفتیم که باید توقعات خود را کم کنیم و با فداکاری اجازه دهیم مرزهای کشورهای اسلامی از دسترس دشمنان نجات یابد، جنگ تمام شد و مجددا گفتیم که دوران سازندگی است و قطعا پس از این اوضاع سر و سامان خواهد گرفت اما نمی‌دانستیم که باید چند صبح دیگری هم صبر می‌کردیم.

ایمانی‌راد افزود: بالاخره به زمان کنونی رسیدیم که اکنون هم نمی‌توانیم چیزی بگوییم و البته هم نمی‌دانیم دغدغه مسئولان چیست؟ امروز معلولان به دلیل فشارهای اقتصادی در مضیقه شدیدی به سر می‌برند و در تهیه لوازم توان‌بخشی و بهداشتی که از ضروریات زندگی آن‌ها است از تامین آن ناتوان شده‌اند که البته بسیاری از آن‌ها نیز با افزایش اجاره‌های مسکن مواجه بوده و به دلیل شرایط خاصشان برای تهیه مسکن مناسب با سختی‌های بسیاری روبه‌رو هستند.

مدیر عامل جامعه معلولین خراسان رضوی تصریح کرد: اکنون که قیمت حامل‌های انرژی با اهمیتی چون بنزین افزایش یافته باید گفت معلولانی که بدون خودروی شخصی خود امکان حضور در عرصه‌های اجتماعی و محل کار خود را ندارند هزینه‌های مضاعفی را باید پرداخت کنند، اما آیا وقت آن نرسیده که افراد دارای معلولیت از قانونی که مختص آن‌ها تصویب شده بهره‌مند شوند؟ آیا وقت آن نرسیده که مسئولان ذی‌ربط به صورت اصلی به اجرای قانون حمایت معلولان بپردازند و این افراد را در جامعه در اولویت قرار دهند؟

وی ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده که از توانمندی‌های والا و ارزنده آن‌ها در توسعه ایران اسلامی استفاده شوند و امکان حضور اجتماعی و مشارکت آن‌ها در تمام عرصه‌های جامعه و حوزه های تصمیم گیری فراهم شود؟ با همه این اوصاف از همه انجمن‌های حوزه معلولان درخواست داریم که از ادامه سعی و تلاش خود در جهت تحقق این قانون دست برندارند و از همه مسئولین می‌خواهیم که به حوزه معلولان اولویت داده و به خواسته‌های خاص این افراد به ویژه موارد زیر توجه بیشتری داشته باشند تا آینده روشنی را برای همه رقم زده شود.

ایمانی‌راد گفت: در بسیاری از مواقع مناسب‌سازی کردن نیازی به امکانات خاص و ویژه‌ای ندارد اما برخی از مسئولین همین که صحبتی از مناسب‌سازی برای افراد معلول به میان می‌آید گمان می‌کنند باید کار سخت و آنچنانی انجام دهند اما غافل از اینکه گاهی هم می‌شود با ساده ترین امکانات و اقدامات این مناسب سازی‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل جامعه معلولین خراسان رضوی عنوان کرد: تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در پایان سال 96 نوید آن را به ما داد که بسیاری از مشکلات معلولان حل و یا کم خواهد شد که این خبر، موج شادی را در میان این دسته از افراد ایجاد کرد، اما علی‌رغم اینکه طی زمان 6 ماهه برای تصویب آیین نامه‌ها وجود دارد، متاسفانه اکنون پس از گذشت دو سال تنها سه آیین نامه تصویب شده و در نهایت هم منجر به این امر شد که بودجه مناسبی در این زمینه تخصیص پیدا نکند.

وی افزود: همچنین به دلیل بحران‌های سیاسی و بین‌المللی که ایران با آن درگیر بود و البته شروع مجدد تحریم‌ها نیز باعث شد که نه تنها مشکل معلولان حل نگردد بلکه متاسفانه افزایش هم پیدا کند. البته با پیگیری‌های مکرر جامعه معلولان ایران و تلاش فراوانی از جمله مکاتبات متعدد و ارسال 500 نامه به مقامات مختلف، سران قوا، وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های دولتی و حکومتی در نهایت منجر به این شد که آیین نامه‌هایی تصویب گردد و در نتیجه قانون در آخرین لحظات سال 97 بودجه‌ای را تصویب کرد.

مدیر عامل جامعه معلولان خراسان رضوی با اشاره به درخواست‌هایی که جامعه معلولان از مسئولان دارند، تاکید کرد: این درخواست‌ها عبارت است از اولاً تعیین بودجه کافی جهت اجرای کامل قانون حمایت از معلولان و آیین نامه‌های آن، توسط دولت و مجلس برای سال 99 و اجرای دقیق و کامل تمام موارد و تبصره‌های این قانون در تمام قوا، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در سراسر کشور.

ایمانی راد افزود: دوم انجام دسترس‌پذریری و مناسب‌سازی شهری و روستایی در سراسر ایران و نظارت انجمن‌های حوزه معلولان و افراد دارای معلولیت متخصص در این زمینه است. سوم اینکه لازم است برای اصلاح سامانه‌های حمل‌ونقل شهری و بین شهری در جهت انجام تردد آسان معلولان در سطح شهر و حضورشان در جامعه و همچنین انجام نیازهای شهروندی خود اقداماتی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: چهارم فرهنگ‌سازی شایسته در جهت معرفی معلولان توانمند به جامعه و اصلاح نگرش‌ها و ذهنیت‌های غلط و ناروا برای تسهیل فعالیت معلولان در سراسر کشور است. پنجم تامین لوازم توانبخشی و بهداشتی مورد نیاز معلولان و انجام استانداردهای لازم در جهت تولید لوازم توان‌بخشی و بهداشتی با کیفیت در داخل ایران از طریق بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان و در نهایت هم برای تسهیل هرچه سریع‌تر حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت در جهت ایجاد شرایط ایده‌آل شغلی جهت کسب استقلال پایدار معلولان نیز اقدامات موثری می‌تواند انجام شود.

مدیرعامل جامعه معلولان خراسان رضوی تاکید کرد: امیدوارم بخشی از خواسته‌های خود را به گوش مسئولان رسانده باشیم، البته مسئولانی که بسیاری از این مشکلات و موارد را می‌دانند و به آن‌ها آگاهی دارند اما ما هم سعی داریم که در هر محفلی که حضور داریم فرصت را غنیمت شمرده و مجددا آن‌ها را جهت یادآوری بیان کنیم و پیگیر مطالبات شما معلولین عزیز باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.