• چهارشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98091309496
  • خبرنگار : 50031

آنفلوآنزا یک بیماری ساده اما کشنده!

آنفلوآنزا یک بیماری ساده اما کشنده!

ایسنا/فارس آنفلوآنزا و شیوع آن در روزهای اخیر و شمار کسانی که براثر این بیماری جان باخته‌اند یا کارشان به تخت‌های بیمارستانی کشیده شده است، خیلی‌ها را محتاط کرده و شمار کسانی که با ماسک‌های سفید تردد می‌کنند را افزایش داده است اما هنوز رویدادهای مرتبط با این بیماری ساده اما بسیار خطرناک در صدر اخبار قرار دارد.

آمار ابتلا و مرگ ناشی از آنفلوآنزا، تاثیر روانی قابل توجهی بر جامعه گذاشته و به همین دلیل در روزهای اخیر شمار آدم‌هایی که ماسک سفید به صورت زده‌اند در معابر و اماکن عمومی و حتی اداره‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی تردد می‌کنند، افزایش چشمگیری یافته است.

تشکیل ستادهای بحران با هدف تصمیم گیری بهتر در مواجهه با این بیماری به شدت مسری در استان‌های مختلف، منجمله فارس، نشان دهنده اهمیت موضوع است؛ اگرچه شدت کشندگی این بیماری مربوط به برخی گروه‌های آسیب‌پذیر نظیر سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کودکان و .... است اما نگرانی از ابتلا به آن را در همه گروه‌ها می‌توان احساس کرد.

امتناع افراد از دست دادن با یکدیگر، کاهش میزان تردد در نقاطی که احتمال تجمع بیشتر افراد باشد، کاهش تردد افراد سالمند و حتی کاهش مقطعی ترافیک در خیابان‌ها و مترو و اماکن عمومی، نشان از تاثیرگذاری اخباری دارد که با هدف جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان و پیشگیری از عوارض مختلف خصوصا مرگ ناشی از این بیماری، توسط رسانه‌ها منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، مشکلات ایجاد شده به دنبال موج اول آنفلوآنزا در کشور و استان فارس، جلسه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هدف بررسی راهکارهای مناسب برای جلوگیری از شیوع بیشتر آنفلوآنزا و درمان موارد ابتلا و دسترسی به گزارش‌های دقیقتر برگزار شد.

کمبود داروی آنفلوآنزا نیست اما مدیریت مصرف لازم است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص گفت: این نشست به صورت مشترک بین معاونت بهداشت، معاونت درمان، اساتید گروه داخلی دانشگاه و روسا و مدیران بیمارستان های مرتبط با موضوع آنفلوآنزا برگزار و طی آن مهم ترین مسایل در خصوص این بیماری بررسی شد.

دکتر «عبدالرسول همتی» افزود: یکی از این موضوعات، تهیه و تنظیم پروتکلی در زمینه کاهش داروهای مصرفی است که با توجه به شرایط موجود، باید مصرف داروها را کنترل کنیم و آموزش پزشکان خانواده در زمینه تجویز داروها در حال اجراست.

او اضافه کرد: در این نشست مقرر شد درمانگاه شهید مطهری در نوبت صبح برای پذیرش بیماران مشکوک به آنفلوآنزا فعال شود و تلاش می شود تا مراکزی از بخش خصوصی نیز در این زمینه برای ارایه خدمت به مراجعان در نظر گرفته شود تا بتوانیم ورودی به بیمارستان ها را کاهش دهیم.

معاون بهداشت دانشگاه با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع پیشگیری از ابتلا به بیماری ها گفت: در این زمینه از سوی معاونت بهداشت دانشگاه با مشارکت روابط عمومی دانشگاه و به ویژه صدا و سیمای مرکز فارس، آموزش های لازم به مردم ارایه شده است و مشارکت مردم در فضاهای مجازی نشان می دهد که این آموزش ها به دست مردم رسیده است و لازم است که مردم اطلاعات و آموزش هایی که به آنان ارایه شده را با جدیت به کار ببرند.

همتی افزود: به مدارس و مهدکودک ها نیز اعلام شده تا کودکان و دانش آموزانی که نشانه های آنفلوآنزا دارند به مدت سه تا پنج روز در منزل استراحت کنند، کارکنان ادارات نیز باید با تعامل مدیران سازمان ها و ادارات در صورت دارا بودن نشانه های این بیماری از مرخصی استعلاجی استفاده کنند و در منزل استراحت کنند.

او مهمترین موضوع در رابطه با پیشگیری از آنفلوآنزا را موضوع جداسازی عنوان کرد و ادامه داد: شخص مبتلا باید در منزل بماند و استراحت کند و چند روزی از سایر اعضای خانواده و جامعه فاصله بگیرد تا بهبود پیدا کند، این فاصله باید حدود یک تا یک و نیم متر باشد، در صورت وجود آبریزش از چشم، ترشحات و سرفه از دستمال استفاده کند و پس از آن دستمال را درون پلاستیک قرار داده و پس از گره زدن درون سطل زباله بیاندازد، همچنین دست ها به صورت مرتب با آب و صابون شست و شو داده شود.

معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: افرادی مانند بیماران قلبی عروقی، بیماران تنفسی و مبتلایان به آسم، خانم های باردار، بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، بیماران پیوندی، کودکان زیر پنج سال و سالمندان بالای ۶۵ سال به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند، ممکن است در مقابل ویروس آسیب پذیر باشند و باید بیشتر از سایر افرادی موارد ایمنی را رعایت کنند.

تزریق واکسن تاثیر مثبت و مصرف کورتون تاثیر منفی بر درمان دارد

همتی گفت: تزریق واکسن نیز یکی از راه های پیشگیری از آنفلوآنزا است، تجربه نشان می دهد که این بیماری سه موج مختلف دارد که موج نخست از روزهای انتهای آبان تا روزهای ابتدایی آذر، موج دوم حدود ماه های بهمن و اسفند و موج سوم در اردیبهشت ایجاد می شود، اما کسانی که به واکسن دسترسی دارند باید برای مقاوم شدن در برابر بیماری از آن استفاده کنند.

او افزود: داروی مرتبط با آنفلوآنزا به مقدار کافی وجود دارد اما باید مصرف آن مدیریت شود.

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه بیان کرد: آنفلوآنزا در ابتدا با نشانه های سرماخوردگی و حساسیت فصلی مشابه است، اما مهمترین نشانه آنفلوآنزا تب بالای ۳۸ و نیم درجه است که به مدت سه روز ادامه داشته باشد و قطع نشود، نشانه های دیگر این بیماری نیز ممکن است مواردی مانند خستگی، بی حالی، آبریزش از چشم، دهان و بینی، درد و عفونت گوش میانی، تهوع و استفراغ باشد.

همتی مسایل تغذیه ای را نیز در سیر پیشگیری و درمان این بیماری موثر دانست و افزود: خوردن غذاهایی مانند آش و سوپ، مصرف مایعات زیاد، میوه، آبمیوه و سبزی ها برای بهبود بیماری موثر است.

او اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد افرادی که از «دگزامتزون» و «کورتون ها» استفاده کرده اند دیرتر بهبود پیدا می کنند در نتیجه توصیه می شود که پزشکان خانواده و پزشکان عمومی از تجویز کورتون ها پرهیز کنند زیرا سیر بیماری را تشدید می کند و ممکن است عوارض ناخوشایند زیادی برای بیمار ایجاد کند، آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است و بهترین کار برای مقابله با آن مراقبت و تغذیه مناسب است.

شیوه های پیشگیری از آنفلوآنزا از زبان معاون درمان دانشگاه

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با توجه به شروع فصل سرما و همه گیری بیماری آنفلوآنزا، با یک پیک بیماری آنفلوآنزا در کشور مواجه شدیم و در استان فارس نیز به عنوان یکی از استان های پهناور و پر جمعیت با شیوع بیماری آنفلوآنزا رو به رو هستیم که نسبت به سال های گذشته از نظر زمانی، زودتر شروع شده و از نظر بیماری زایی بر اساس آمار و اطلاعات شدت بیماری زایی ویروس نیز افزایش پیدا کرده است.

دکتر «علی اکبری» افزود: از ابتدای شیوع مجدد آنفلوآنزا در شیراز و استان فارس پنج نشست ویژه با حضور رییس دانشگاه و معاونان مرتبط با هدف پیشگیری و مبارزه با آنفلوآنزا در دانشگاه تشکیل شده است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه ویروس آنفلوآنزا به دلیل تغییر ژنتیکی سالیانه ویروس آنفلوآنزا، نیاز است هر ساله در زمینه پیشگیری و درمان این بیماری تمهیدات جدیدی را انجام دهیم و بتوانیم بار بیماری آنفلوآنزا را کاهش دهیم.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: در زمینه پیشگیری از این بیماری، حوزه معاونت بهداشت دانشگاه اقداماتی شامل آموزش گروه های هدف، گروه های پُرخطر و آموزش کارکنان بهداشتی و درمانی را انجام داده است تا از شیوع و انتقال این بیماری در سطوح مختلف جامعه جلوگیری شود.

اکبری گفت: در زمینه درمان نیز تمام بیمارستان های شیراز در طول مدت دو ماه گذشته با هجم قابل توجهی از مراجعان مبتلا به آنفلوآنزا مواجه بودند که بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده، بخش های مختلف بیمارستان ها آماده شده تا بتوانند خدمات درمانی را به این بیماران ارایه کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: از راه های پیشگیری از آنفلوآنزا، تزریق به موقع واکسن است که توصیه می شود هموطنان و شهروندان پیش از آغاز فصل پاییز در ماه های پایانی تابستان نسبت به تزریق این واکسن اقدام کنند و در صورت داشتن نشانه های بیماری به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز به دریافت داروی لازم از طریق پزشک نسبت به دریافت و مصرف دارو اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از مردم خواست تا برای حفظ سلامت خود و خانواده ها، هشدارهای مربوط به پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا را جدی بگیرند.

دکتر «علی بهادر» با اشاره به موج جدید بیماری آنفلوآنزا که با شروع فصل سرما در کشور ایجاد شده است، رعایت اصول بهداشتی و پیشگیرانه را در این زمینه موثرترین راهکار دانست و گفت: با اقداماتی نظیر شست و شوی مرتب دست ها، پرهیز از روبوسی، دست دادن و رعایت فاصله از مبتلایان، ضدعفونی وسایلی مانند تلفن همراه و رایانه، پرهیز از دست زدن به چشم، دهان و بینی و استفاده از ژل ضدعفونی در صورت نبود آب و صابون، می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

او ضمن تاکید به مراجعه به پزشک خانواده در صورت مشاهده علایم این بیماری، ادامه داد: افرادی مانند سالمندان، کودکان و مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بیماری های تنفسی، بیش از دیگران در معرض خطر هستند و باید راهکارهای پیشگیرانه را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

بهادر افزود: با شیوع این بیماری و اعلام هشدارهای وزارت بهداشت، سازمان های مرتبط، صدا و سیمای مرکز فارس و رسانه های استان، در امر اطلاع رسانی و همکاری برای مبارزه با این بیماری سهیم شدند که جا دارد از همکاری و احساس مسوولیت تمامی آنان قدردانی کنم ، چرا که شاهد دستاورد مثبت این همکاری مشترک در کاهش چشمگیر آمار مبتلایان در استان بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به ضرورت مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی درمانی، در صورت احساس وجود علایمی نظیر سرفه و آبریزش طولانی مدت، تب بالا و یا تشنج، لازم است به پزشک خانواده مراجعه شود.

"تامیفلو" تنها داروی درمان آنفلوآنزای "اچ وان ان وان"

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پیش از این در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جان باختن ١٢ نفر در فارس براثر آنفلوآنزا، یادآور شده بود که بیشترین افراد فوت شده سالمند یا دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت و آسم بودند.

حمید بختیاری تاکید کرد که کودکان زیر پنج سال، افراد بالای ۶۰ سال و بیمارانی که دارای بیماری زمینه‌ای مانند تنفسی، قلبی و عروقی، کلیوی و دیابتی هستند بیش از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند، لذا ضرورت دارد این افراد بیش از دیگران مراقب باشند.

او با بیان اینکه ویروس اچ وان ان وان نوع آنفلوآنزای امسال است، افزود: این ویروس علایمی چون سرماخوردگی، بدن درد، خستگی و کوفتگی را به همراه دارد، اما به دلیل ویروسی بودن، مصرف آنتی بیوتیک بی تاثیر است.

کارشناس مسئول بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه تب بیش از ۳۸ درجه در سه روز، احتمال ابتلا به آنفلوانزا را نشان می‌دهد، عنوان کرد: این ویروس بیماری زایی بیشتری دارد و کشندگی آن نسبت به ویروس‌های قبلی بیشتر است.

به گفته بختیاری، تنها داروی درمان این بیماری، "تامیفلو" است که اکنون در اختیار مراکز درمانی شهید فقیهی، نمازی، علی اصغر و دستغیب به عنوان مراکز ویژه قرار دارد.

او همچنین عنوان کرد: علاوه بر مصرف دارو، باید دوره بیماری گذرانده شود و خوردن مایعات، میوه، سبزی، آبمیوه‌های طبیعی، سوپ و آش و کارهایی که برای درمان سرماخوردگی از دیرباز رایج بوده است، در بهبود این بیماری نیز اثر دارد.

کارشناس مسئول بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: پیشگیری و خود مراقبتی مهم‌ترین اصل در جلوگیری از خطرات آنفلوآنزا است و اگرچه بهترین زمان واکسن آنفلوانزا اواخر شهریورماه و اوایل مهرماه است، اما در حال حاضر نیز تزریق این واکسن برای افراد سالم، بی تاثیر نیست.

بختیاری یادآور شد: به مدارس و مهدهای کودک اعلام شده که به دانش آموزان بیمار حداقل سه روز و به خردسالان یک هفته اجازه استراحت دهند، همچنین به شاغلان باید سه روز مرخصی استعلاجی داده شود.

او همچنین با بیان اینکه برای درمان بیماری آنفلوآنزا به همه پزشکان خانواده آموزش‌های لازم داده شده و این پزشکان در صورت نیاز، فرد را به مراکز درمانی ویژه معرفی می‌کنند، افزود: تماس نداشتن با فرد آلوده، شستن مرتب دست‌ها با صابون، گرفتن دستمال جلوی صورت هنگام سرفه و عطسه توسط افراد بیمار، دفع دستمال‌های استفاده شده توسط افراد بیمار در نایلون و سطل زباله و استراحت سه روزه بیماران مبتلا به آنفلوانزا در منزل، از مهمترین روش‌های پیشگیری از خطرات و درمان این بیماری است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.