• یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98102922547
  • خبرنگار : 71049

عراقچی: پاسخ موشکی ایران به ترور شهید سلیمانی نقطه عطفی در معادلات منطقه است

عراقچی: پاسخ موشکی ایران به ترور شهید سلیمانی نقطه عطفی در معادلات منطقه است

عراقچی تاکید کرد: کسانی که از شهادت سردار سلیمانی خوشحال شدند باید بدانند که مقاومت بیش از پیش به جلو خواهد رفت.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در سخنانی در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه اظهار کرد: برخی فکر می کنند فقدان سردار سلیمانی پیروزی برای داعش و عناصر داعش است. این درست نیست، حتما مبارزه با داعش ادامه پیدا می‌کند و مبارزه با داعش راهبردی است که ایران و دیگر کشورهای منطقه و گروه‌های مقاومت باید آن را ادامه دهند و خواهند داد و فکر نمی کنم خللی وارد شود مگر برخی خلل های تاکتیکی که به سرعت رفع می شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تجربیات ایران از جنگ تحمیلی و وقایع بعد از 11 سپتامبر گفت این تجربیات و وقایع برای ایران قدرت و افزایش ظرفیت های راهبردی را دربر داشت و به تدریج این ظرفیت خود را در محور مقاومت نشان داد. همچنین ایجاد داعش و تروریسم در منطقه ما اشتباه بعدی بود که انجام شد و مقابله با داعش ظرفیت‌های راهبردی بیشتری از ایران و جبهه مقاومت آزاد کرد.

وی در ادامه به مساله برجام و نوع تعامل ایران با غرب اشاره کرد و افزود: اوباما تجربه همه روسای جمهور گذشته آمریکا را داشت که همه راه ها را تجربه کرده بودند و دیده بودند راه کنار آمدن با ایران از مسیر دیپلماسی می گذرد نه تهدید و فشار. با برجام نیز بسیاری از ظرفیت های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک کشور فعال شد و اولین کسی که شروع به تخریب این توافق کرد نتانیاهو بود و بعد از خروج ترامپ از توافق اعتراف کرد به این مساله. صهیونیست ها و سعودی ها و برخی دیگر از کشورها، آمریکا را قانع کردند که برجام به افزایش قدرت بیشتر ایران در ابعاد مختلف انجامیده و این موجب شد که ترامپ برجام را کنار بگذارد و سیاست فشار علیه ایران را پیش گرفت.

عراقچی با اشاره به سیاست مقاومت حداکثری ایران گفت: پیگیری سیاست مقاومت ایران موجب شد که سیاست فشار حداکثری امریکا زیر سوال برود.


وی ادامه داد: انتخابات 2020 هم نزدیک است و در ادامه همه اشتباهات آمریکا در شش سال گذشته، آنها بزرگترین اشتباه ممکن را انجام دادند و وارد برخورد نظامی با ایران شدند. آنها فکر می کردند با یک ضربه قاطع نظامی سیاست فشار حداکثری علیه ایران را تکمیل می کنند و ایران هم به دلیل مسائل اقتصادی و تحریم ها قدرت پاسخگویی ندارد. اینجا همان جایی بود که به عقیده من نقطه عطف معادلات منطقه شکل گرفت، آن هم وقتی بود که ترور سردار سلیمانی با پاسخ ایران در حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق مواجه شد و به اعتقاد من این بزرگترین واقعه در منطقه بود به شکلی که آمریکا توان پاسخ مجدد به این حمله را نداشت.

عراقچی گفت ایران با دو حرکت به ترور سردار سلیمانی جواب داد، یکی تشییع پیکر این شهید و حضور میلیونی مردم در این مراسم بود که به نوعی ابراز اعتقاد و خشم مردم به آمریکا بود و یک عزم ملی شکل گرفت و در ادامه آن یک ضربه اساسی با شلیک 15 موشک قدر و سنگین به بزرگترین پایگاه آمریکا در عراق که مدعی اند 7 میلیارد دلار صرف آن شده است را شاهد بودیم.

معاون ظریف تصریح کرد: اینکه میزان تلفات چقدر بوده است مهم نیست. اینکه به این نتیجه رسیدند نمی توانند پاسخ ایران را بدهند و اگر پاسخ دهند با ضربه بزرگتری مواجه می شوند نتیجه این ایجاد بازدارندگی راهبردی نظامی و دفاعی بین ایران و آمریکا بود. اقدام ایران در پاسخ به آمریکا سیلی محکمی بود که هیمنه آمریکا را شکست. اساسا وقتی برتری نظامی دارید که اگر ضربه اول را زدید ضربه دوم را نخورید.

وی افزود: این حرف که چون آمریکایی ها تلفات ندادند ضربه نزدند یک بهانه است. مگر می شود 15 موشک شلیک شود به بزرگترین پایگاه نظامی این کشور در عراق و آمریکا جواب ندهد!

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: الان با یک تحول بزرگ در ژئوپلتیک منطقه مواجه ایم و آن توازن قدرت بین ایران و آمریکاست. اسرائیل در یکی دو سال گذشته سعی کرد در سوریه ایران را تحریک کند و وارد یک بازی جدید کند اما ایران گفت که طرف من در منطقه اسرائیل نیست بلکه آمریکاست. طرف اسرائیل دیگران هستند که به خوبی از عهده اسرائیل برمی آیند، نه ایران. ایران نشان داد در سطح برابر دفاعی و تهاجمی با آمریکا قرار دارد.
عراقچی تاکید کرد: هر اشتباه آمریکا به پیروزی راهبردی ایران منجر شده است و آخرین اشتباه آنها بزرگترین پیروزی راهبردی را برای ما داشت هر چند که از دست دادن سردار سلیمانی خسارت زیادی برای ما داشت. سردار سلیمانی هم زمانی که زنده بود و هم وقتی شهید شد برکات راهبردی زیادی برای کشور داشت. ایران و آمریکا در معادله قدرت به برابری رسیدند و در این تعادل سیلی آخر را ایران زد و آنها نتوانستند جواب دهند.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نقش روسیه در معادلات جدید منطقه‌ای نیز پاسخ داد: روسیه یک قدرت بزرگ بین‌المللی است و در سال‌های اخیر جایگاه محکم‌تری در منطقه غرب آسیا پیدا کرده است و همکاری‌های راهبردی، سیاسی و اقتصادی میان تهران و مسکو گسترش بیشتری پیدا کرده است. در مسئله سوریه و روند آستانه ارتباطات، همکاری و رایزنی نزدیکی با روس‌ها داریم. روسیه جایگاه قبلی خود در منطقه را بازسازی کرده و در حال ایفای نقش است. از نقش روسیه برای ایجاد صلح و ثبات استقبال می‌کنیم.

عراقچی درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر نظر مثبت این کشور بر پذیرش ایران در پیمان شانگهای هم گفت: ایران هم‌اکنون عضو ناظر پیمان شانگهای است. پذیرش عضو جدید منوط به اجماع همه اعضای است. روسیه نظر مثبتی به پذیرش ایران دارد. روس‌ها هم‌اینک رئیس دوره‌ای این پیمان هستند و نظر مثبتی است. ما نیز در حال رایزنی با برخی کشورها هستیم که در این باره نقطه نظراتی دارند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ترور سردار سلیمانی یک اشتباه راهبردی از سوی آمریکا بود که یک نقطه عطف بزرگ در غرب آسیا و خلیج فارس ایجاد کرده که تبعات ژئوپولتیک دارد. شاید بتوان تاریخ منطقه را بعد از این واقعه تقسیم کرد به ویژه پس از ضربه قدرتمند ایران که تغییر در معادلات راهبردی در منطقه و مناسبات قدرت میان ایران و آمریکا ایجاد کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی سه تاثیر در جبهه مقاومت، مبارزه با تروریسم داعش و تکفیری و همچنین معادله قدرت میان ایران و آمریکا دارد، خاطرنشان کرد: معتقدم در بحث مقاومت، از دست دادن سردار سلیمانی تبعات مثبتی دارد. ما یک فرمانده بزرگ از دست دادیم که در محور مقاومت تاثیر زیادی داشت ولی وقتی جریان مقاومت را در کلیت نگاه می‌کنیم، محور مقاومت جغرافیایی از دست نداده، سلاح و آرمان مقاومت سرجایش است، گروه‌های مقاومت همچنان موجود هستند و گفتمان و فرماندهی مقاومت همچنان باقی است.

عراقچی با بیان اینکه انگیزه‌های مقاومت بیشتر از دوران قبل از ترور سردار سلیمانی است، تصریح کرد: اثر شهید سلیمانی در پیشبرد مقاومت بیشتر از اثر سردار سلیمانی است یعنی کسانی که از ترور سردار سلیمانی و شهادت وی خوشحال شدند، باید بدانند شهادت ایشان حتما به مقاومت پیشبرد بیشتری خواهد داد.

معاون ظریف در پاسخ به سوالی درباره فعال کردن سازوکار حل و فصل اختلافات از سوی سه کشور اروپایی هم گفت: مکانیزم ماشه به معنای برگشت تحریم‌های شورای امنیت از سوی سه کشور شروع نشده است. آنها می‌خواهند سازوکار حل و فصل اختلافات را براساس بند 36 آغاز کنند. مکانیزم ماشه در بند 37 است. البته ما قبول نداریم که اروپایی‌ها می‌توانند این سازوکار را آغاز کنند. اکنون ما درگیر مباحث حقوقی هستیم و نظر روسیه و چین نیز همین است. ما روند کاهش تعهدات مان را بر اساس همین بند آغاز کردیم. کشورهای اروپایی‌ از نظر منطقی و حقوقی در حالی که ایران این مکانیسم را آغاز کرده نمی‌توانند آن را شروع کنند. اقدام ایران یک اقدام جبرانی بوده و آنها نمی‌توانند اقدامات جبرانی در برابر اقدامات جبرانی انجام دهند.

عراقچی درباره معادلات منطقه‌ای پس از ترور سردار سلیمانی هم تصریح کرد: یک تحول جدی راهبردی در منطقه شکل گرفته است. این مسئله تبعات مختلفی داشته و در اشکال مختلف هم خود را نشان داده است. یک پیامد، ایجاد محاسبات جدید در کشورهای منطقه است. کشورهایی که به چتر امنیتی آمریکا دل بسته بودند، ناتوانی آمریکا در دفاع از خود و عدم اراده آمریکا در واکنش به حملاتی که به آنها شد را نیز دیدند.

وی گفت که اکنون زمان مناسب‌تری برای آن است که ایده‌ای که ایران مطرح کرده بود و آن ترتیبات امنیتی با مشارکت کشورهای منطقه بدون کشورهای خارجی است، به طور جدی دنبال شود. حضور نیروهای خارجی امنیت منطقه را بیشتر از بین برده و من فکر می‌کنم زمینه همکاری منطقه‌ای فراهم شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اقدامات حقوقی مقابله با ترور سردار سلیمانی گفت: جمهوری اسلامی پس از ترور نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت نوشت. علاوه بر این و همزمان این روند حقوقی توسط معاونت حقوقی وزارت امور خارجه به همراه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت حقوقی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم در حال پیگیری این موضوع هستند.

عراقچی درباره سفر امیر قطر به تهران نیز خاطرنشان کرد: سفر امیر قطر به تهران از قبل طراحی شده بود هرچند زمان آن نهایی نشده بود. با توجه به تحولات با موافقت دو کشور این سفر در آن تاریخ انجام شد که سفر به موقع و مهمی بود. تحولات امنیتی مهمی رخ داده و رایزنی دو کشور ضروری بود. ادعاهایی مطرح بود که پهپاد حمله‌کننده به سردار سلیمانی از قطر برخواسته که مقامات قطری اصراری داشتند که این مسئله واقعیت ندارد.

وی درباره مذاکره ایران و آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی و حوادث اخیر تصریح کرد: بحث مذاکره با آمریکا محاسبات خود را دارد و براساس منافع ملی کشور گرفته می‌شود. بعد از خروج آمریکا از برجام ما اعلام کرده بودیم تحت فشار حداکثری مذاکره نمی‌کنیم. این سیاست کماکان وجود دارد و تا زمانی که سیاست فشار حداکثری جریان دارد، صحبت از مذاکره یا فکر درباره آن برای ما جایگاهی ندارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره شکایت عراق از ایران پس از حمله موشکی مبنی بر نقض حاکمیت ملی این کشور گفت: این خبر صحت دارد. دولت عراق براساس یک کار حقوقی معمول که باید انجام می‌شد، این کار را انجام داده است. آنها بعد از حمله آمریکا و ترور شهید سلیمانی این کار را کرده و هم درباره اقدام ایران به این اقدام دست زدند. ما با وزارت امور خارجه عراق در حال رایزنی هستیم. دولت عراق دارای حق حاکمیت است و باید حاکمیت خود را حفظ کند ولی در مسائل حقوقی ما نیز استدلال‌هایی داریم و این عنوان که حاکمیت ملی عراق نقض شده را قبول نداریم و پاسخ‌های حقوقی خود را نیز خواهیم داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.