• دوشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98103023586
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس دانشگاه آزاد همدان خبر داد

اخذ موافقت اصولی راه‌اندازی رشته پزشکی در دانشگاه آزاد همدان

اخذ موافقت اصولی راه‌اندازی رشته پزشکی در دانشگاه آزاد همدان

ایسنا/همدان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان از اخذ موافقت اصولی برای راه اندازی رشته پزشکی در این دانشگاه خبر داد و گفت: هزینه یک مهدکودک چهار برابر هزینه تحصیل در برخی از رشته های دانشگاه آزاد است.

دکتر سیدمرتضی قائمی دوشنبه ۳۰ دی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه رسانه مأموریت عظیمی در حوزه نقش های ترغیبی، عاطفی، ارجاعی و ارشادی بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۶۶ تأسیس شد و آغاز به فعالیت کرد و از بدو تأسیس تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل در رشته های مختلف و مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داشته است.

وی با بیان اینکه ۲۱۱ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۸۳ رشته در کاردانی، ۱۱۵ رشته در کارشناسی ارشد و ۲۴ رشته در مقطع دکتری این دانشگاه فعال است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر تمرکز در توسعه رشته ها و فعالیت های پژوهشی به دنبال رفع نیازهای علمی و اساسی و تأمین نیروی انسانی در زمینه ها مختلف استانی است.

قائمی بیان کرد: به تازگی دانشگاه آزاد اسلامی سرای نوآوری مبل منبت را در ملایر راه اندازی کرده و برای رفع مشکلات این حوزه ارتباط نزدیکی با صنعت کاران مبل منبت برقرار کرده است همچنین برای تربیت نیروی انسانی برای حوزه مبل منبت رشته صنایع چوب در این دانشگاه تدریس می شود.

وی با بیان اینکه در بحث پایش مبل منبت حدود ۳۰۰ موضوع به عنوان خلاء در این حوزه شناخته شده است که در اختیار اساتید و دانشجویان برای تحقیق و پژوهش قرار می گیرد، اضافه کرد: تربیت نیروی انسانی، برگزاری دوره های مهارتی و ایجاد رشته های مرتبط با صنایع جزء اهداف و اولویت های اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور به ویژه استان همدان است.

قائمی با بیان اینکه در طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی چالش های کشور در حوزه علوم اجتماعی، علوم پایه، پزشکی و ... را شناسایی و تعریف می کند تا اساتید و دانشجویان راهکارهایی برای حل این مسائل ارائه دهند، خاطرنشان کرد: در تحریم های اخیر داروهای بیماران پروانه ای به شدت کمیاب شد و بسیاری از هموطنان مبتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند که حل این مشکل و تولید داروهای داخلی برای این بیماران نیازمند ورود جدی متخصصان به این حوزه است.

وی نجات از سردرگمی در پژوهش، حل مشکل ارتباط دانشگاه و صنعت، اشتغالزایی و اثبات مفید بودن دانشگاه در جامعه را از مزایای اجرای درست طرح پایش برشمرد و گفت: در همدان مرکز آموزش های عالی دانشگاه آزاد برای برگزاری دوره های مهارت افزایی ایجاد شده است تا علاوه بر ارائه دروس تئوری، دوره های عملی مرتبط با رشته های مختلف نیز برای دانشجویان برگزار شود.

رئیس دانشگاه آزاد همدان تربیت دانشجوی متخصص را هدف اصلی برگزاری دوره های مهارتی دانست و افزود: دانشجویان مستعد و توانمندی در دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان تحصیل می کنند که در صورت استعدادیابی درست می توانند بسیاری از مشکلات امروز جامعه را حل کنند.

وی از آغاز ۱۰۰ دوره مهارتی همزمان با ترم جدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان خبر داد و گفت: ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده و تا اوایل اسفندماه ادامه خواهد داشت همچنین امکان تحصیل همزمان در دو رشته نزدیک به هم برای دانشجویان فراهم شده است.

قائمی با بیان اینکه موافقت اصولی رشته پزشکی برای نخستین بار با پیگیری های انجام شده توسط تیم مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی همدان، حمایت وزیر بهداشت و مسئولان استانی و ایجاد امکانات آموزشی اخذ شده است، تصریح کرد: به احتمال قوی از مهرماه جذب دانشجو در رشته پزشکی خواهیم داشت و در آینده ای نزدیک تمام رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی در این دانشگاه تدریس می شوند.

وی با بیان اینکه پیگیر تأسیس بیمارستانی برای آموزش دانشجویان پزشکی در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان هستیم، اعلام کرد: در سالجاری فعالیت سه مرکز تحقیقاتی حرکت های اصلاحی و بایو مکانیک، طراحی بازی های کامپیوتری، انرژی و معماری در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است که در سال های بعد تعداد این مراکز تحقیقاتی افزایش یافته و مراکز قبلی تقویت خواهند شد.

رئیس دانشگاه آزاد همدان با بیان اینکه تفاهم نامه های متعدد علمی و همکاری با اصناف، مخابرات، بانک ها، آموزش و پرورش، فنی و حرفه ای و کمیته امداد منعقد شده است، افزود: دانشگاه باید دوره های مورد نیاز برای اصناف و گروه های مختلف در استان را برگزار کند همچنین اختراعات و اکتشافات خوبی نیز در دانشگاه آزاد انجام شده که می‌توان به کیت تشخیص تب کریمه کنگو، واکسن نیوکاسل و کیت تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه پیگیری لازم برای اخذ مجوز هنرستان بهیاری برای نخستین بار در غرب کشور در قالب آموزشکده سما برای علاقمندان به بهیاری آغاز شده است، ادامه داد: در دانشگاه آزاد استان همدان ۱۵۰ کارگاه و آزمایشگاه وجود دارد که برخی از امکانات آنها منحصربفرد است همچنین سه مجله تخصصی در حوزه علمی و پژوهشی تحت عنوان عرفانیات، بیومکانیک و هفت حصار در این دانشگاه چاپ می شود.

قائمی با بیان اینکه ۱۴ طرح پژوهشی درون دانشگاهی و طرح های متعدد برون دانشگاهی نیز با شرکت‌ نفت، شرکت قطعه‌سازی، شهرداری در حال انجام است، اضافه کرد: سیستم ساها نیز به تازگی راه اندازی شده و در این طرح دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه مختصری از تجهیزات دانشگاه آزاد اسلامی برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه رشته حقوق و مشاوره در ملایر و رشته‌های مهندسی صنایع، مهندسی اپتیک ولیزر، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مهندسی فضای سبز و مدیریت صنعتی به سیستم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شده است، یادآور شد: فارغ التحصیل شدن یک متخصص بدون اطلاع از آموزه ها و احکام اسلامی و بدون تقویت اعتقادی امری ضعیف و یک جانبه است بنابراین دانشگاه آزاد معتقد است باید انسانی متخصص و متعهد تربیت کند.

قائمی برگزاری سالیانه اردوی راهیان نور، برگزاری اردوهای جهادی و حضور دانشجویان در مناطق محروم، دوره بصیرتی و فرهنگی حیات طیبه و یادواره های شهدا را از اقدامات فرهنگی دانشگاه آزاد همدان برشمرد و خاطرنشان کرد: در دانشگاه آزاد همدان حدود ۴۰۰ نفر به عنوان هیئت علمی و ۶۰۰ کارمند مشغول به کار هستند.

رئیس دانشگاه آزاد همدان با بیان اینکه اساتید می توانند برای افزایش همکاری بین صنعت و دانشگاه بخشی از وقت آموزشی خود را در کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی بگذرانند، گفت: کسب ثروت دانشگاه در حوزه های مختلف از جمله تجاری سازی ایده ها و مباحث دانش بنیان حدود دو میلیارد تومان برآورد شده و میزان کسب ثروت دانشگاه نسبت به سال گذشته با رشد دو درصدی مواجه بوده است.

وی از اخذ مجوز اولیه برای جذب دانشجویان خارجی برای نخستین بار در دانشگاه آزاد اسلامی همدان خبر داد و اظهار کرد: بیش از ۱۷ هزار نفر در دانشگاه آزاد استان همدان و حدود ۱۰ هزار نفر در واحد شهرستان همدان مشغول به تحصیل هستند و تاکنون هیچ رشته ای از سرفصل های آموزشی این دانشگاه حذف نشده است.

وی پرستاری، اتاق عمل، روانشناسی بالینی، مامایی، حقوق، کامپیوتر،حسابداری و معماری را ازرشته های پراقبال دانشگاه آزاد همدان معرفی کرد و ادامه داد: اقبال دانشگاه ها به علت کاهش جمعیت ورودی نسبت به پنج سال گذشته با کاهش ۳۰ درصدی مواجه بوده اما در سالجاری این روند کاهشی متوقف شده و نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد همدان با بیان اینکه دانشگاه آزاد استان همدان چهار واحد و هشت مرکز دارد، اضافه کرد: از دیدگاه وزارت علوم دانشگاه آزاد به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر شناخته شده و کسی نمی تواند ادعا کند که مدرک این دانشگاه بی اعتبار است.

وی با بیان اینکه هزینه یک مهدکودک چهار برابر هزینه تحصیل در برخی از رشته های دانشگاه آزاد است، تصریح کرد: شهریه کل دوران تحصیل دانشجو به صورت ماهیانه تقسیط می شود و تاکنون در این دانشگاه کسی به علت عدم بضاعت مالی از تحصیل محروم نشده است.

قائمی با بیان اینکه وضعیت مالی دانشگاه بحرانی نیست اما وضعیت مطلوبی نیز ندارد، گفت: با توجه به اینکه ارتباط دانشگاه آزاد با مسئولان استانی خوب است، مسیر منتهی به این دانشگاه دوبانده می شود و اعتباری برای این طرح از بودجه سال ۹۹ درنظر گرفته شده است.

وی در بخش پایانی سخنانش ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز عروج آسمانی حضرت فاطمه(س)، شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و شهادت مظلومانه جمعی از هموطنان در سانحه هوایی اظهار کرد: سردار سلیمانی با نقشی که در دفاع از حرم و حریم ایفا کرد، برای همیشه در دل ها باقی خواهد ماند و شهادت این سردار بزرگ برای ملت ایران در این برهه از زمان تاریخ سازی کرد که به عنوان یک افتخار بزرگ برای ایرانیان به شمار می رود.

رئیس دانشگاه آزاد همدان با عرض تبریک برای حضور حماسی مردم در تشییع جنازه شهید سلیمانی و دفاع از آرمان های او و همچنین ضربه کوبنده سپاه به پایگاه نظامی شیطان بزرگ در عراق گفت: حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق ضربه شصتی علیه کفر و استکبار بود و امیدوارم بتوانیم با حفظ اقتدار ملی حریم ایران را از هرگونه تعرض محافظت کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.